'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#26 2013-04-14 19:41:53

Anesiak94
Gość

Re: Siostry honoratki - Małe Siostry Niepokalanego Serca Maryi

http://www.powolanie.honoratki.pl/index … amp;id=151

Honoracie, tu masz informacje o Wspólnocie:) jeśli coś pomyliłam to mam nadzieję że s.Ancilla mnie poprawi:) może doda coś więcej:)

#27 2013-04-14 21:27:55

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

s.Ancilla napisał(a):

Hannaturno, wprawdzie znam zakony z prenowicjatem (dominikanie też mają taki etap), ale on  ma już trochę inny cel - jest to etap obowiązkowy, dla każdego

Dziękuję, Siostro - to coś nowego, zwraca Siostra uwagę na ten obowiązkowy charakter postulatu w męskich zgromadzeniach;  ze strony internetowej Sióstr w żaden sposób mi nie wynika, że u Was aspirat jest nieobowiązkowy, więc pod tym względem  nie widziałam żadnej różnicy.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#28 2013-04-16 18:46:46

s.Ancilla
Użytkownik

Tak, to prawda po to mamy forum, aby rozwiać wątpliwości i ewentualnie dopytać:) - osoby zainteresowane pytają zwykle o ten etap, i jak już pisałam we wcześniejszym poście często też jest przeżywany w dyskrecji - nawet nie wie o tym rodzina. U nas jest to też etap podejmowany, gdy nie można podjąć jeszcze właściwej formacji - a w zgromadzeniach, w których jest to etap obowiązkowy jest on już etapem właściwym formacji img/smilies/smile

#29 2013-09-15 13:55:07

Honorat
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 4.09

13 września nowicjat rozpoczęły trzy Siostry. Pamiętajmy o nich w modlitwie !!!

"Jeden jest tylko niezmienny przyjaciel -Bóg" (Aniela R. Godecka)
"Moim powołaniem jest MIŁOŚĆ" (św. Terenia)

#30 2013-09-15 21:08:24

s.Ancilla
Użytkownik

O tak! I otrzymały nowe imię img/smilies/smile
Jedna z nich była kiedyś na barce img/smilies/smile

#31 2013-09-16 10:51:21

adamsvd
Użytkownik
Urodziny: 1988

ooo, jaki miała nick? pozdrowienia dla nowicjuszek img/smilies/smile piękny czas

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#32 2013-09-16 17:03:24

s.Ancilla
Użytkownik

chyba funkcjonowała jako "dżemik", ale nie wiem, czy nie została usunięta - ponieważ długo się tu nie pokazała, ale to nic - po nowicjacie pewnie nadrobi img/smilies/smile Owszem, piękny czas, bardzo img/smilies/smile img/smilies/smile img/smilies/smile

#33 2013-09-17 10:20:12

s.Ancilla
Użytkownik

A ja zapraszam na trochę wspomnień z wakacji img/smilies/smile
https://www.facebook.com/pages/Ma%C5%82 … 4667665818

#34 2013-09-17 14:11:34

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

A zdjęć z wstąpienia do nowicjatu nie ma? img/smilies/sad Lubie takie uroczystości, tak się fajnie ogląda.... img/smilies/smile

#35 2013-09-17 16:41:40

s.Ancilla
Użytkownik

Zdjęcia są, jednak dostępne są tylko wewnątrz zgromadzenia. Ze względu na nasz ukryty charakter nie każda uroczystość może być dostępna w internecie. To trochę tak jak z klauzurą img/smilies/wink

#36 2013-09-17 17:30:23

jkasia4
Zbanowany

Przeciez klauzurowe Siostry wstawiaja zdjecuia z takich uroczystosci

#37 2013-09-17 17:46:19

s.Ancilla
Użytkownik

Tak, tak, jednak siostry klauzurowe nie mają w charyzmacie ukrycia rozumianego tak jak u nas img/smilies/smile
I tak wiele zdjęć wstawiamy, jednak troszkę się w tym ograniczamy img/smilies/smile
Mam nadzieję, że rozumiecie img/smilies/wink

#38 2013-09-28 21:58:19

Honorat
Użytkownik
Urodziny: 4.09

Siostry już 5 października będą obchodziły 125 lat Zgromadzenia !!! Chwała Panu za Honoratki !!!

http://honoratki.pl/

Ostatnio edytowany przez Honorat (2013-09-28 22:15:51)

"Jeden jest tylko niezmienny przyjaciel -Bóg" (Aniela R. Godecka)
"Moim powołaniem jest MIŁOŚĆ" (św. Terenia)

#39 2013-09-30 15:51:34

s.Ancilla
Użytkownik

Owszem - dokładna data powstania to 4 października - w Uroczystość Świętego naszego Ojca Franciszka img/smilies/smile
A świętować będziemy 5 października - na Jasnej Górze. Najpierw spektakl o 10.30 w tzw. Halach Jasnogórskich - kaplica św. Józefa, a potem Eucharystia w kaplicy Matki Bożej 0 12.00 img/smilies/smile

ZAPRASZAMY!!!

#40 2014-01-11 00:14:59

alicja
Gość

pozdrawiam wszystkich img/smilies/smile Tak sie wczytałam w te posty i tak mnie one wciągnęły, że nie mogłam  się oprzeć pokusie i czegos od siebie nie wpisac  ... Bardzo serdecznie dziękuję za wasze pozdrowienia - jestem niesamowicie mile zaskoczona Waszą pamięcią o mnie i o  moich siostrach. Każdego  gorąco "odzdrawiam" img/smilies/smile Jeśli kogoś Pan Bóg kiedykolwiek postawił na przeróżnych drogach mojego życia- to napewno nie zrobił tego przypadkiem !
Wszystkich nosze wciaż w sercu i Jemu samemu polecam w modlitwie przez Niepokalane Serce Jego Matki! 
pozdr"img/smilies/smile
s.alicja

#41 2014-01-12 18:03:04

adamsvd
Użytkownik
Urodziny: 1988

pozdrawiamy s. Alicjo, mamy nadzieję, że będzie się tu Siostra udzielać i pomoże przybliżać s. Ancilli Wasz charyzmat

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#42 2014-01-12 18:11:54

alicja
Gość

uuuu,  poważnie zabrzmiało img/smilies/wink   Nie wiem czy temu sprostam, ale od czego mamy pomoc Ducha Swietego !   Razem budujmy i dzielmy sie miedzy soba obecnoscia Boga img/smilies/smile

#43 2014-01-12 20:38:40

Kwietniowa
Administrator

Coraz bardziej podziwiam Siostry- macie wspaniały charyzmat. Zdaję sobie sprawę, że takie życie w ukryciu stawia wiele wyzwań. Wiadomo, każde powołanie jest szczególne i wyjątkowe dla osoby, która została nim obdarzona... Ale mimo to przed Wami wiele problemów współczesnego świata, przed którymi nie da się ukryć "za habitem"...

Prawdziwa miłość otwiera ramiona, a zamyka oczy...
św. Wincenty a Paulo

#44 2014-01-12 20:45:40

s.Ancilla
Użytkownik

oooo, jak się tu ożywiło img/smilies/smile

Miło Alicja, że się pokazałaś na barce img/smilies/smile

Kwietniowa, dobrze powiedziałaś, każde powołanie jest szczególne, dla osoby, która jest nim obdarzona - i myślę, też, że każda osoba jest szczególnie obdarowana w potrzebne łaski do wypełniania misji, do której jest posłana - i tu leży ważność, aby dobrze rozeznać powołanie, jak się dobrze rozezna, to mimo trudności - człowiek się czuję jak ryba w wodzie img/smilies/smile

A co jest naszą misją i zadaniem w Kościele??
praca nad podtrzymaniem wiary i rozwojem życia chrześcijańskiego w społeczeństwie, szczególnie w środowiskach robotniczych. Staramy się realizować to w następujący sposób:
• być jak najbliżej tych, którzy pracują w różnych zakładach pracy – pracujemy wraz z nimi, nie będąc rozpoznawane jako siostry (nie nosimy habitów)
• umożliwić zdobycie zawodu, znalezienie pracy
• głosić Chrystusa różnymi dostępnymi środkami – katecheza dzieci, młodzieży i dorosłych; prowadzimy grupy duszpasterskie; pracujemy w mediach katolickich
• zapewnić opiekę dzieciom tych osób, które pracują – prowadzimy przedszkola, świetlice
• pomóc tym, którzy cierpią, zwłaszcza starszym i wypracowanym – prowadzimy zakład opiekuńczo-leczniczy, dom opieki, pracujemy w szpitalach
• zregenerować siły duchowe i fizyczne, wyczerpane pracą – prowadzimy dom rekolekcyjno-wypoczynkowy i dom wypoczynkowy.
Jak to realizujemy? Przez modlitwę i pracę. Chcemy być jedno z ludźmi pracy, własnym życiem głosząc „Ewangelię pracy".

#45 2014-01-12 22:12:30

Kwietniowa
Administrator

O, świetnie, że są Siostry:)
To ja mam pytanie (troszkę domyślam się odpowiedzi, ale chcę usłyszeć coś więcej od osoby kompetentnej w tym temacie:)
Dosyć dużo czytałam tutaj na forum o Instytutach Świeckich i właśnie o Siostrach od bł.Honorata. Generalnie rozumiem różnicę między instytutem a Waszym zgromadzeniem, ale jeśli chodzi o działalność ukrytą: Członkowie Instytutów Świeckich ukrywają z reguły to, że nimi są, nawet przed rodzinami. Wiadomo, zrzeszają się w małych grupkach, ewangelizują w świecie, nie muszą się przyznawać oficjalnie do swojej przynależności, bo to mija się z celem ich działania. A Siostry? Nie noszą habitu, więc można je pomylić ze zwykłą osobą świecką. Pracują w świeckich zawodach, prezentują wartości, jakimi może żyć zwykła mężatka, więc czasami trudno się domyślić, kim tak naprawdę jest taka super osóbka, skora do pomocy, chętna do wsparcia.. Czy skoro Siostry, jak już zostało wspomniane, nie umieszczają zbyt wielu zdjęć właśnie po to, żeby nie zostać rozpoznanym (uu, dziwnie to brzmi, ale nie wiem jak to inaczej ubrać w słowa..), w gronie rodzinnym oficjalnie przyznają się do wstąpienia do Zgromadzenia? Czy Siostry generalnie informują w miejscach swojego zatrudnienia (jeżeli nie jest oczywiście bezpośrednio związane z pracą przy placówce zgromadzeniowej) o tym, kim w rzeczywistości są? Czy spotyka się to ze społecznym zrozumieniem?

Różnica między Instytutem a Zgromadzeniem jest oczywiście bardzo duża, ale chciałam zapytać właśnie o ten szczegół:) Może jakaś osoba z Instytutu chciałaby również wyjaśnić:)
Pozdrawiam serdecznie Barkowiczów!

św. Wincenty a Paulo

#46 2014-01-13 12:23:47

s.Ancilla
Użytkownik

Kwietniowa, spróbuję odpowiedzieć na Twoje pytania i od razu zaznaczam : to nie jest ogólna odpowiedź, która sprawdzi się co do wszystkich zgromadzeń bezhabitowych - każde ze zgromadzeń ma swoją historię, specyfikę, również zwyczaje i swoje odpowiedzi na te pytanie, ja postaram się odpowiedzieć - zgodnie z tytułem wątku, jak jest to u nas img/smilies/smile

Jeśli chodzi o rodzinę, rodziców, najbliższych - to nie obowiązuje nas w tej sprawie dyskrecja. Na początku historii zgromadzenia często tak było - to było związane z ryzykiem prześladowania rodziny... Nawet lata 80 - 90 XX wieku jeszcze zdarzało się u naszych sióstr na Ukrainie. Dziś rodzice wiedzą, kim jesteśmy.

Jeśli chodzi o miejsca pracy, czy informujemy kim jesteśmy to dużo zależy od charakteru pracy. Np. jeśli są to siostry katechetki - to chociaż szkoła jest świeckim zakładem pracy, mówimy że jesteśmy siostrami - i przyznam (bo akurat ja jestem katechetką) że wtedy fakt, że nie noszę habitu, też ma sens... ale to oddzielna historia
Ale jeśli również w szkole siostra uczy np. języka polskiego czy historii, to nie mówi kim jest.
Jeśli siostra jest pielęgniarką czy lekarzem, również nie mówi, że jest siostrą.
Jeśli siostra pracuje w urzędzie, banku, hotelu, sklepie itd. - to są miejsca gdzie nie mówimy kim jesteśmy img/smilies/smile

Czy spotyka się to ze społecznym zrozumieniem?? Bywa różnie img/smilies/smile
Czasem jest brak zrozumienia - po co się ukrywać. Czasem brak zrozumienia, czym się różni nasze życie od życia pobożnej, świeckiej kobiety, która również wiele dobrego może uczynić w swoim miejscu pracy.
Ale często też jest dużo pozytywnego przyjęcia takiego sposobu życia i zapewnienie, tych co nas znają i wiedzą kim jesteśmy, że taki sposób życia dziś równie jak podczas zaborów jest bardzo, bardzo potrzebny img/smilies/smile

Ja ostatnio często miałam okazję poznać konkretne osoby z kilku instytutów świeckich - na dwóch różnych spotkaniach - i wiemy dobrze, że są różnice, ale mamy też sporo wspólnego - i też jest ważne w tym wszystkim jak konkretna osoba - czy z instytutu, czy ze zgromadzenia to ukrycie przeżywa  wewnątrz siebie, bo to co piszę, to są sprawy zewnętrzne, organizacyjne - a to co jest we mnie, przenosi się na zewnątrz - czy to będzie radość, czy kompleksy - ważne jest, aby to ukrycie było ewangeliczne, aby nie było celem, ale środkiem w dążeniu do nieba img/smilies/smile

Kwietniowa, jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to śmiało img/smilies/smile

#47 2014-01-13 15:49:43

Kwietniowa
Administrator

O, jak miło, że Siostra znalazła czas i tak szczegółowo odpowiedziała na moje wątpliwości:) Bóg Zapłać!

To może jeszcze w tej kwestii ktoś z Barkowiczów mi pomoże. Jeżeli już by porównać Wasze powołanie do Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi i kobiety, która jest w żeńskim Instytucie Świeckim, to czy zasadnicza różnica nie polega na tym, że osoba z instytutu niejako wybrała życie samotne, a Siostra w Zgromadzeniu życie wspólnotowe? Bo spójrzmy na to z tej strony: obie kobiety nie noszą habitów, prowadzą życie (mniej lub bardziej ukryte, jak to s.Ancilla wspominała), ale po pracy w szpitalu taka Siostra wraca do swoje wspólnoty, do Zgromadzenia, w którym mieszka (jeżeli się mylę, proszę mnie wyprowadzić z błędu, bo bardziej znam Siostry Obliczanki), a osoba z Instytutu- do domu, gdzie mieszka z rodziną, z rodzicami, samotnie. W dodatku osoba z Instytutu może nigdy nie zostać rozpoznana (chyba często pozostaje w miejscu swojego zamieszkania, a na spotkania formacyjne dojeżdża do innego miasta), a Siostra wyjeżdża na stałe, żeby mieszkać z innymi Siostrami i tam mieć stałą formację, rekreację, pracę.. Czy między innymi na tym polega ta różnica? Uważam, że oba powołania są piękne, to "instytutowe" często mało doceniane..
Wiem, że to może również dziwne pytanie, ale wiele osób podkreśla, że jak do zakonu, to tylko w habicie. Nie tęskni się właśnie do takiego świadectwa w postaci stroju? Wiem, nie można mieć wszystkiego:) W ten sposób można rozważać, czy Siostry mimo duchowego macierzyństwa, nie tęskną za własnym domem, dziećmi. Czy ksiądz diecezjalny nie tęskni za ciszą i spokojem zakonnej celi... Czy pobożniejsza mężatka nie spogląda z utęsknieniem na zakonny habit..

św. Wincenty a Paulo

#48 2014-01-13 16:32:02

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Spróbuję dopowiedzieć, korzystając gościnnie z wątku sióstr honoratek. Rzeczywiście jest nieco podobieństw między zakonem bezhabitowym i instytutem świeckim.
     Zasadniczo członkowie instytutów świeckich zachowują dyskrecję w rodzinie. W mojej wspólnocie można naprawdę wyjątkowo powiedzieć rodzinie, ale po bardzo dojrzałym rozeznaniu i w zasadzie prawie nikt tego nie czyni, trudno o mocne i uniwersalne uzasadnienie. Na dodatek ów sekret, który dla mnie nie jest ciężarem, bywa dla ludzi niezrozumiały (patrz dyskusja Barkowa) – i wtedy np. wtajemniczony członek rodziny może się zmagać z trudem, milczeniem, niezrozumieniem dyskrecji itp. Dyskrecja się sprawdza, broni się u nas sama, trochę na zasadzie ewangelicznej: kto może pojąć, ten pojmuje.
      Dyskrecję w środowisku pracy zachowujemy radykalnie. Nie znam powodu, który miałby przemawiać za jej odrzuceniem. Nie słyszałam, by ktoś się w środowisku pracy odkrył.  Dyskrecję zachowują także osoby, które pracują w strukturach „bardziej kościelnych”, np. jako katechetki, wykładowczynie na wydziałach teologicznych itp.

Kwietniowa, życie w instytucie świeckim też jest wspólnotową formą konsekracji. Rozróżnia się formy indywidualne konsekracji świeckiej, np. dziewic czy wdów konsekrowanych,  od życia jednak wspólnotowego w instytucie, z całym wspólnotowym organizmem, strukturą przełożeństwa i zależności, podziałem zadań wspólnotowych, poczuciem więzi… Ale w instytucie świeckim, pomijając na gruncie polskim pewne niezbyt liczne wyjątki, tej wspólnoty nie widać na zewnątrz, bo nie ma wspólnoty zamieszkania , którą przeważnie miewają siostry bezhabitowe. Niemniej istnieje w instytucie życie wspólnotowe. Wyraźnie doświadczane.

O ile dobrze rozumiem (Siostro, pomocy proszę), honorackie zgromadzenia bezhabitowe powstały też  nieco „zamiast”,  w sytuacji historycznej, gdy zakony habitowe nie miały prawa bytu. Instytuty świeckie nie są ani nie były nigdy „zamiast zakonu”, „zamiast zakonu habitowego czy innego”, są bytem odrębnym, innym pomysłem Opatrzności, są od początku do końca w sercu świata, wewnątrz. Zakony zaś, historycznie,  u źródeł znacznie wcześniejszych niż zgromadzenia honorackie oczywiście, mają pewne odejście od świata, wyłączenie, tę fugam mundi.

W ciągu roku formacyjnego (czasowo: szkolnego) nie wyjeżdżam na spotkania formacyjne do innego miasta, akurat tak się składa, że mieszkam w dużym mieście, gdzie spotykają się w naszej wspólnocie osoby z szeroko rozumianej Wielkopolski. Dla mnie osobiście to nie gra większej roli w byciu czy niebyciu rozpoznawaną, czy spotkania są blisko, czy daleko.  Wracam po takim spotkaniu do swojego mieszkania, ale przez lata wracałam do rodziców i brata…

Nie można mieć wszystkiego img/smilies/smile . Ale też to jest łaska, jeśli jest się wezwanym do pewnej drogi, to za czym, jak za czym, ale za habitem na pewno nie tęsknię. Pół żartem: żadnej garderobianej urawniłowki! A serio, my akurat nie powinnyśmy się ubierać jednakowo, wg pewnego rozpoznawalnego schematu. I na to się nas uczula w formacji, nie ma być przecież żadnych namiastek habitu.
      Dziękuję za gościnę img/smilies/smile

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#49 2014-01-13 16:57:21

Kwietniowa
Administrator

W takim razie teraz jestem tym bardziej ciekawa, ile niezwykłych i ukrytych osób spotkałam w życiu na swojej drodze!
A tak z praktycznego punktu widzenia, pytanie kieruję do Sióstr Bezhabitowych i Ciebie, Hannaturno img/smilies/smile Czy zdarzyło się, aby jakaś bystra i spostrzegawcza osoba zorientowała się, że ma kontakt z bardziej uduchowioną osobą? Czy w pro bezpośredniego przypadku takiego bezpośredniego pytania (nie wiem, na ile w ogóle wypada je zadać), należy zaprzeczyć: "Nie, nie jestem członkiem Instytutu, nie jestem Siostrą"?

Swoją drogą, to musi być niesamowite, wracać do domu, w którym nikt się nie spodziewa, że żyje z osobą z Instytutu. Dla rodziny to pewnie czasem niezrozumiały, ale twórczy czas. Nie chcę zostać źle zrozumiana, bo nie jestem za hierarchizowaniem powołań, bo przecież jak już zostało wspomniane, pewnie Obliczance trudno zrozumieć Kamedułkę, żonie- misjonarkę, a mężowi- księdza, ale...Czy to, wbrew pozorom, nie jest właśnie jedno z trudniejszych powołań, piękne, ale niezwykle wymagające? W środowisku ludzi, z którymi żyję, księża i zakonnice są bardzo szanowani i podziwiani, przeze mnie- również. A Wy działacie, robicie wiele, a nigdy personalnie nie jesteście odpowiednio docenieni. Wiadomo, dla Kogo się czyni, na czym polega dojrzałość takich decyzji, że nie dla habitu, nie dla urlopu, nie dla zgromadzenia, ale dla Boga. Tym bardziej, jestem pod dużym wrażeniem Waszej obecności dla świata. Widać, jak wielki jest Bóg w swojej twórczości! Chyba rzeczywiście ten habit nosicie w sercu img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Kwietniowa (2014-01-13 16:57:43)

św. Wincenty a Paulo

#50 2014-01-13 19:04:29

alicja
Gość

Ależ mnie motywujecie do zabrania głosu .... img/smilies/wink
w kwestii ukrycia trzeba chyba rozróznić tu dwie podstawowe rzeczy, a w zasadzie dwa pojęcia: UKRYCIE a UKRYWANIE SIĘ.  To, ze my jako siostry nie nosimy habitu to wcale nie znaczy, zę mamy się wypierać kim tak naprawdę jesteśmy. Wręcz przeciwnie- przez swoją -czasem zdecydowaną  postawę- dajemy świadectwo dla Kogo żyjemy. Nie wszyscy mają odwagę o to zapytać, ale jeśli zapytają to czy mam kłamać? Przecież ja JESTEM siostrą Nie tylko wtedy, gdy idę na Mszę św. czy adorację, czy choćby jestem w klasztorze z innymi siostrami. nie!  To kiedyś było zaproszenie Pana Boga skierowane do mnie- dałam Mu się porwać i zawrócił mi w głowie:) - zdecydowałam , że chcę iść z Nim i dla Niego dalej, a teraz to tylko konsekwentnie wkraczam z tym w moją codzienność. I widzimy, zę Ewangelia sie sprawdza : Jezus nie mówił, ze będzie lekko, ale "kto wytraw do końca ten będzie zbawiony"img/smilies/smile. Nie afiszujemy się tym ,kim jesteśmy, ale też nei ukrywamy prawdy:)
To trochę tak jakbyśmy kazali matce czy ojcu wyprzeć sie swoich dzieci, rodziny, osób które kocha i na których jej zależy.....
Łapiemy o co chodzi?

Stopka forum