'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#51 2014-01-13 19:27:54

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Siostry honoratki - Małe Siostry Niepokalanego Serca Maryi

Kwietniowa, a ja, żeby nie zamącić wątku, odpowiem Ci w wątku Instytutu Swieckiego Chrystusa Króla:

http://powolaniowapomoc.p2a.pl/viewtopic.php?id=4784

Ostatnio edytowany przez hannaturno (2014-01-13 19:36:18)

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#52 2014-01-13 23:44:09

Kwietniowa
Administrator

Bardzo ładnie o tym Siostra powiedziała:)
A to chyba nawet uniwersalna prawda. Proszę na to spojrzeć w ten sposób: jeśli jestem członkiem stowarzyszenia religijnego, to zachowuję się moralnie nie tylko na spotkaniach grupy, ale w każdej innej sytuacji. Jeśli jestem księdzem, to nie tylko w czasie mojej oficjalnej posługi, ale także na urlopie w rodzinnym domu. Jeśli wierzę w Boga, to nie robię sobie wakacyjnego wyjątku od Eucharystii. Mamy być sobą, by nie zostać hipokrytami. W takich przypadkach zwycięża prawda- a to ją widać, niezależnie od widocznego (lub nie) habitu.
Bóg bardzo często mówi do nas: Starczy ci Mej łaski... Daje krzyż, który jesteśmy w stanie dźwigać. Taka myśl w chwilach dawania świadectwa w świecie (zwłaszcza, gdy łatwo nie jest) bardzo pomaga.

A są sytuacje, w których jest pewna celowość tego, że mówicie Siostry otwarcie o tym, kim tak naprawdę jesteście? W jakimś wątku ktoś pisał, że zna Siostry bezhabitowe z pielgrzymki, co oznacza, że pewnie miał z Siostrami bezpośredni kontakt img/smilies/smile

Prawdziwa miłość otwiera ramiona, a zamyka oczy...
św. Wincenty a Paulo

#53 2014-01-14 17:07:30

s.Ancilla
Użytkownik

Hmmm, a ja znów będę się upierać, przy tym jak rozeznawanie img/smilies/smile i jeszcze raz rozeznawanie!!!
Tak, czasem ktoś zapyta, czy jestem siostrą bezhabitową wprost - ale jeśli ktoś pyta, to  zwykle jest to w środowisku, któremu nie jest obce takie powołanie, ktoś kto już w swoim życiu poznał jakieś siostry bezhabitowe. Nie możemy kłamstwem się przy tym posługiwać, ale czasem potrzebna jest też wymijają odpowiedź - np. "A czemu pytasz?" - bo nie zawsze, nie w każdej sytuacji odpowiadam wprost, tak jestem... i nie dlatego, że się wstydzę, wręcz przeciwnie... czasem po prostu tak lepiej... i dla mojego nawrócenia i dla tej drugiej strony też...

Czy jest czasem celowość tego, aby powiedzieć kim jesteśmy - tak - np. na Barce funkcjonuję jako siostra, a nie jako anonimowy nick img/smilies/wink
A tak na poważnie i w realu: to np. kiedy idę gościnnie na katechezę lub jakieś spotkanie z młodzieżą, aby właśnie porozmawiać o powołaniu to najpierw proszę, aby mnie nie przedstawiano kim jestem - rozmawiamy o różnych sprawach, o tym co w życiu jest ważne, co najważniejsze, a potem mówię dopiero kim jestem - kiedy już mamy jakiś kontakt ze sobą - w ten sposób młodzież może dowiedzieć się w ogóle, że jest takie powołanie. Od jakiegoś czasu wspominam też wtedy o instytutach i ich ważnej roli w Kościele na takich spotkaniach img/smilies/smile , ponieważ właśnie z tego co wiem, członkowie instytutów, nie mają takiej możliwości przekazu img/smilies/smile

Co ciekawe - pierwsze zgromadzenie ukryte jakie założył o. Honorat dziś jest instytutem img/smilies/smile

Hannaturno - coś w tym jest, że zgromadzenia bezhabitowe powstały jakby "zamiast", jednak Honorat zakładając te zgromadzenia był pewien, że mają one swe źródło w Ewangelii - w ukrytym życiu św. Rodziny i w ukrytym życiu Jezusa, a także w Ukrytym Najświętszym sakramencie - i prosił, że nawet jeśli zmienią się czasy, miną zabory i będzie można założyć habit, to zgromadzenia ukryte mają trwać w swojej naturze. Ja bym powiedziała, że Pan Bóg wykorzystał ten czas, aby powołać taki rodzaj życia konsekrowanego. Honorat jest także współzałożycielem  sióstr Felicjanek i Serafitek - które na niektórych terenach nie mogły wówczas nosić habitów, ale z założenia miały być to zgromadzenia habitowe, żyjące w klasztorach. Co ciekawe - u nas mieszkamy we wspólnotach, ale nie nazywamy naszych miejsc celami, tylko pokojami, nie mówimy, że mieszkam w klasztorze, ale w domu.

A jeśli chodzi o pielgrzymki - tu znowu - są siostry, które "nie ukrywają", kim są, ale znam też siostry, które idą w grupie pielgrzymkowej nie mówiąc kim są - po prostu swoją konsekrację uobecniają przez to, że są, że idą img/smilies/smile
Potrzebne jest jedno i drugie świadectwo img/smilies/smile - potrzebne znów rozeznanie img/smilies/smile

#54 2014-01-15 15:53:49

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

s.Ancilla napisał(a):

Hmmm, a ja znów będę się upierać, przy tym jak rozeznawanie img/smilies/smile i jeszcze raz rozeznawanie!!!
[...]Nie możemy kłamstwem się przy tym posługiwać, ale czasem potrzebna jest też wymijają[ca] odpowiedź - np. "A czemu pytasz?" - bo nie zawsze, nie w każdej sytuacji odpowiadam wprost, tak jestem... i nie dlatego, że się wstydzę, wręcz przeciwnie... czasem po prostu tak lepiej... i dla mojego nawrócenia i dla tej drugiej strony też...

Doskonale ro rozumiem. Nie zawsze jest potrzeba mówienia wszystkiego.

s.Ancilla napisał(a):

Od jakiegoś czasu wspominam też wtedy o instytutach i ich ważnej roli w Kościele na takich spotkaniach img/smilies/smile , ponieważ właśnie z tego co wiem, członkowie instytutów, nie mają takiej możliwości przekazu img/smilies/smile

Bardzo dziękujemy!

s.Ancilla napisał(a):

Hannaturno - coś w tym jest, że zgromadzenia bezhabitowe powstały jakby "zamiast", jednak Honorat zakładając te zgromadzenia był pewien, że mają one swe źródło w Ewangelii - w ukrytym życiu św. Rodziny i w ukrytym życiu Jezusa, a także w Ukrytym Najświętszym sakramencie - i prosił, że nawet jeśli zmienią się czasy, miną zabory i będzie można założyć habit, to zgromadzenia ukryte mają trwać w swojej naturze. Ja bym powiedziała, że Pan Bóg wykorzystał ten czas, aby powołać taki rodzaj życia konsekrowanego.

Dziękuję, bo z tego szczegółu nie zdawałam sobie sprawy.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#55 2014-01-15 17:34:09

Kwietniowa
Administrator

Z tego o.Honorata to niesamowity człowiek czynu był:) Tyle tych zgromadzeń! Chciałoby się powiedzieć, że każdy może znaleźć coś dla siebie!

Co do wcześniejszych wypowiedzi. Mi się właśnie wydaje, że w obecnych czasach szczególnie potrzebujemy Sióstr bez habitów. Nie mówmy o tym w kategorii porównawczej: lepiej z habitem lub bez niego, ale spójrzmy na to jak na przykład różnorodności. Siostrom jest pewnie łatwiej przedostać się do pewnych środowisk, w których dopiero później możecie powiedzieć, kim jesteście. Nie jesteście przecież zobowiązane do takiej dyskrecji, jak to wygląda w Instytutach Świeckich (również bardzo potrzebnych, ale to zupełnie inne powołanie, przekonuję się o tym coraz bardziej..)

Jeżdżą Siostry na Lednicę (takie coroczne spotkanie młodych)? W zeszłym roku widziałam kilka grupek gromadzących się kobiet i ktoś właśnie powiedział, że to Siostry bezhabitowe. Chociaż właściwie nie wiem na ile ubieracie się Siostry w podobne spódnice i bluzki img/smilies/smile

św. Wincenty a Paulo

#56 2014-09-09 18:49:18

s.Ancilla
Użytkownik

Pax!
W najbliższą niedzielę dwie nasze siostry nowicjuszki złożą pierwszą profesję zakonną img/smilies/smile
Otoczmy je modlitwą! img/smilies/smile

#57 2014-09-16 20:29:59

s.Ancilla
Użytkownik

Jutro przypada 75 rocznica męczeńskiej śmierci Sługi Bożej Siostry Hilarii Główczyńskiej, która szczególnie wstawia się za kapłanami!!! img/smilies/big_smile
https://www.youtube.com/watch?v=Ui1DN2vuus0

Jednocześnie jutro też przypada 20 rocznica rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Matki anieli Róży Godeckiej img/smilies/smile
https://www.youtube.com/watch?v=-OpN1aAYvDE

- kto jest z Częstochowy zapraszamy na Eucharystię z tej okazji w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego o godzinie 18.00.

I to nie wszystko... bo również jutro do naszej wspólnoty Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi zostaną przyjęte 3 postulantki - otoczmy je modlitwą img/smilies/smile

Jest radość img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez s.Ancilla (2014-09-16 20:31:27)

#58 2014-09-18 14:48:32

Honorat
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 4.09

Siostro, a ile jest teraz Sióstr w nowicjacie? Czy oprócz naszego polskiego nowicjatu, jest jeszcze jakiś zagranicą?

"Jeden jest tylko niezmienny przyjaciel -Bóg" (Aniela R. Godecka)
"Moim powołaniem jest MIŁOŚĆ" (św. Terenia)

#59 2014-09-20 10:26:52

s.Ancilla
Użytkownik

Honorat napisał(a):

Siostro, a ile jest teraz Sióstr w nowicjacie? Czy oprócz naszego polskiego nowicjatu, jest jeszcze jakiś zagranicą?

Honoracie, obecnie są 4 siostry w nowicjacie w Polsce i 2 w naszym nowicjacie na Ukrainie img/smilies/smile Są to siostry, które pochodzą właśnie z tamtych terenów i tam wstąpiły (chociaż często korzenie mają polskie).
Formacja naszych sióstr na Ukrainie odbywa się właśnie w tym kraju. Obecnie potrzeba dużo modlitwy o pokój - mamy tam 20 placówek rozsianych po całej Ukrainie - w niektórych miejscach jest spokojnie, a w niektórych bardzo niebezpiecznie...

#60 2015-11-19 11:24:34

s.Amelia
Użytkownik

Skoro mowa o nowicjuszkach, to obecnie w nowicjacie są 2 siostry img/smilies/smile

A ja właśnie niedawno, bo 2 miesiące temu zakończyłam czas nowicjatu wraz z trzema innymi siostrami img/smilies/wink
Teraz jesteśmy neoprofeskami. Prawda że brzmi dumnie?

Pozdrawiam!

Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Łk24,5n

#61 2015-11-19 13:09:12

s.Ancilla
Użytkownik

Jak ten czas szybko płynie...
Dopiero co Honorat pytał się nowicjat, w którym między innymi była s. Amelia... a to już ponad rok czasu od tamtej pory minęło img/smilies/smile

#62 2015-11-21 20:19:01

s. Natalia
Użytkownik

Witam serdecznie! Też jestem neoprofeską , obecnie mieszkam  w Łodzi:) Pozdrawiam wszystkich , którzy tu zaglądają!

#63 2015-11-21 22:51:15

kotek
Użytkownik

Witamy neoprofeski! też postanowiłam tu zajrzeć
Pozdrawiam wszystkie Siostry img/smilies/smile
dominika

s. Natalia napisał(a):

Witam serdecznie! Też jestem neoprofeską , obecnie mieszkam  w Łodzi:) Pozdrawiam wszystkich , którzy tu zaglądają!

#64 2015-11-22 22:10:47

Honorat
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 4.09

ooo s.Natalka, jak miło Cię zobaczyć na forum img/smilies/smile
pozdrawiam Honorat (Adam) img/smilies/smile

Ile teraz macie sióstr w postulacie?

"Jeden jest tylko niezmienny przyjaciel -Bóg" (Aniela R. Godecka)
"Moim powołaniem jest MIŁOŚĆ" (św. Terenia)

#65 2015-11-23 21:48:59

s.Ancilla
Użytkownik

Honoracie, obecnie są 3 siostry w postulacie img/smilies/smile
Prosimy o modlitewne wsparcie dla nich img/smilies/smile

#66 2015-11-24 11:16:48

s.Amelia
Użytkownik

Oo jaki się tu ruch zrobił img/smilies/wink Pięknie
Witam s. Natalię i Dominikę img/smilies/wink Co słychać w Łodzi?

Jak tam przygotowania do Adwentu?

Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Łk24,5n

#67 2015-11-27 08:01:08

s. Natalia
Użytkownik

Dominika! Hejka, słyszałam , że spotykamy się w sobotę?img/smilies/big_smile Już nie mogę się doczekać! Właśnie w Łodzi się dzieje:D W sobotę mamy gości:D Grupa akademicka prowadzona przez księży Salezjanów będzie miała u nas dzień skupienia. W ogóle s. Amelio, życzę Wam owocnego dnia skupienia w Częstochowie! Jak tam ostatnie przygotowania?img/smilies/big_smile Witaj Adamie! Pozdrawiam wszystkich!

#68 2015-11-27 21:22:57

Kwietniowa
Administrator

Drodzy, zanim rozwiną się rozmowy na temat Adwentu, to chciałabym przypomnieć, że jest to wątek o siostrach honoratkach img/smilies/wink Proszę znaleźć odpowiedniejszy lub przenieść rozmowy do wiadomości prywatnych. Unikniemy bałaganu!

św. Wincenty a Paulo

#69 2016-04-11 20:53:25

M&M Honoratek
Użytkownik

Gorąco pozdrawiam Honoratki! img/smilies/smile
Polecam wasze zgromadzenie w modlitwach.

#70 2016-04-24 21:57:04

s.Ancilla
Użytkownik

Dziękujemy serdecznie i również pozdrawiamy img/smilies/wink

#71 2016-04-25 19:08:38

Maja
Użytkownik
Imieniny: 23.10
Urodziny: 14.08

Pax! img/smilies/smile

Zachęcam wszystkie dziewczyny, do udziału w rekolekcjach i dniach skupienia u Honoratek img/smilies/smile
A siostry bardzo gorąco pozdrawiam! <>< +

Nie ten, co dobrze zaczął, ale ten, co dobrze skończył, weźmie nagrodę.
Sł. B. Aniela Róża Godecka

#72 2016-05-19 11:02:04

s.Amelia
Użytkownik

Jakoś się cicho tutaj zrobiło...

#73 2016-05-26 20:01:19

s.Ancilla
Użytkownik

Małe Siostry Niepokalanego Serca Maryi w Radiu Jasna Góra o powołaniu img/smilies/smile

https://www.youtube.com/watch?v=pTlfJUa … e=youtu.be

Ostatnio edytowany przez s.Ancilla (2016-05-26 20:01:51)

#74 2016-06-09 15:19:46

s.Amelia
Użytkownik

Bardzo fajne.. img/smilies/wink Polecam również img/smilies/smile

#75 2016-06-09 20:36:45

Maja
Użytkownik
Imieniny: 23.10
Urodziny: 14.08

Świetna audycja, polecam do odsłuchania! img/smilies/smile

Nie ten, co dobrze zaczął, ale ten, co dobrze skończył, weźmie nagrodę.
Sł. B. Aniela Róża Godecka

Stopka forum