'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2015-01-28 21:21:26

Kasss
Gość

Kto może schować lub wystawić Najświętszy Sakrament?

Byłam na spotkaniu pewnej grupy modlitewnej, w czasie którego ksiądz wystawił Najświętszy Sakrament i ... poszedł.... Na koniec spotkania siostra zakonna, która należy do tej grupy, schowała Najświętszy Sakrament... Czy tak można?....

#2 2015-01-28 21:38:15

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Kto może schować lub wystawić Najświętszy Sakrament?

Tak, jeśli nie ma kapłana lub diakona, może tego dokonać inna osoba (dokumenty mówią: "inny wierny") pod warunkiem imiennego upoważnienia przez ordynariusza miejsca.
Znam dom zakonny, w którym upoważniona jest siostra przełożona.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#3 2015-01-28 21:42:38

Kasss
Gość

Ok... rozumiem....  dzięki....

#4 2015-01-29 00:53:42

Owca
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: styczeń'94

I wtedy oczywiście odpada również błogosławieństwo. Miejmy ufną nadzieję, że siostra zakonna, która dokonała repozycji doskonale wie co i jak. img/smilies/smile
Ja bym z ciekawości, a może bardziej z troski o wiernych poprosiła ją, by powiedziała krótką katechezę wyjaśniającą w tej wspólnocie nt. kultu Najświętszego Sakramentu, tego co mówią dokumenty, imiennych pozwoleń itp. By nikt nie miał wątpliwości, a tym bardziej nie wpadł na pomysł, że każdy mógłby to zrobić. img/smilies/smile

Ite inflammate omnia!
Wielbimy Cię Najświętszy Panie Jezu Chryste, tu i we wszystkich kościołach Twoich, które są na całym świecie.
I błogosławimy Ciebie. I błogosławimy Ciebie, że przez święty krzyż swój świat odkupiłeś.
                                                                                                              św.Franciszek z Asyżu

#5 2015-01-29 09:30:21

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Rzeczywiście jeśli to na spotkaniu jakiejś wspólnoty, grupy było to niektórzy mogli czuć się lekko zszokowani. Jeśli była do tego sposobność, tak jak wspomniała Owca można było wyjaśnić, że ma na to pozwolenie, i że wszystko jest zgodnie z zasadami img/smilies/wink

W zgromadzeniach zakonnych bardzo często jest siostra, która ma takie pozwolenie, własnie najczęściej przełożona domu, ponieważ siostry oczywiście chcą adorować Pana Jezusa, czasem kilka godzin dziennie, a ksiądz z nimi nie mieszka, żeby mógł wtedy kiedy zechcą przyjść i schować Najświętszy Sakrament. Tym bardziej, że to nie jednorazowa akcja, ale codzienna. Byłoby to na pewno uciążliwe. W takiej sytuacji siostry wiedzą, że to normalne i nikt się nie czuje zdziwiony.

#6 2015-01-29 18:59:49

anni
Użytkownik
Imieniny: 26 lipiec
Urodziny: 3 luty

Podano tu przykład "zwykłego" schowania Pana Jezusa. Ale bywają również ekstremalne przypadki, wtedy nie ma znaczenia kto schowa. Ważne jest, aby nie doszło do profanacji.

Życie jest zbyt krótkie,
a świat o wiele za mały
aby z nich uczynić pole walki!

#7 2015-01-29 22:04:44

Karmelka
Użytkownik

Ale rozwiązania mogą być różne. Karmelitanki pod Kaliszem mają tabernakulum z okienkiem, które się otwiera i widać Pana Jezusa bez konieczności otwierania tabernakulum. Nie muszą się martwić o pozwolenie na wyciąganie i chowanie Najświętszego Sakramentu img/smilies/smile Widać to tabernakulum na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=7l_xuIcJOPo (6:45) To też dobre rozwiązanie i żadnego zmartwienia co do profanacji Najświętszego Sakramentu.

#8 2015-01-29 23:17:37

rut
Gość

Co do karmelitanek, to w Kielcach jest tak, że w pustelni owszem mają takie Tabernakulum w którym widać Najświętszy Sakrament, ale już w kaplicy mają normalne. Czasami jest tak (np. przy okazji spotkań III Zakonu Karmelitanskiego), że Monstrancja jest w części nieklauzurowej , a siostry mają tylko otwarte okienko. Ale ostatnio byłam świadkiem tego, jak rano po Mszy kapłan wystawił Jezusa, była chwila Adoracji, a potem klauzura została otwarta ksiądz przeniósł Monstrancja do chóru i wtedy z kolei ja widziałam Jezusa przez okienko. Natomiast wieczorem już siostra schowała Najświętszy Sakrament, co mnie trochę zaskoczyło. Tzn. najpierw zaskoczył mnie ksiądz wpuszczany za kraty, a potem z kolei to, że skoro potencjalnie może, to nie przyjdzie drugi raz po to, żeby schować. Jak się potem dowiedziałam zawsze przeorysza danego klasztoru karmelitańskiego przez czas sprawowania swojej funkcji może wystawiać i chować Najświętszy Sakrament (a także udzielać Komunii), ale jednak zawsze pierwszeństwo ma ksiądz, jeśli jest, nawet jeśli wiąże się to z wejściem za klauzure... To tak w ramach ciekawostki w tym temacie :-)

Ostatnio edytowany przez rut (2015-06-28 15:40:15)

#9 2015-06-28 18:18:22

Ks. Krzysztof
Gość

Myślę, że istotne aby nikt nie profanował Najświętszego Sakramentu. Mam doświadczenie z pracy misyjnej, gdzie katechiści do własnych wspólnot przewozili Komunie na Niedzielne Nabożeństwo Słowa, tam gdzie kapłan nie mógł dojechać, aby odprawić Mszę św. W mojej parafii było 180 wiosek i 17 kaplic :-)

#10 2015-07-14 21:36:34

Francesca
Użytkownik

prawde mowiac...
bedac za granica... uczeszczalam w kursie prowadzonym przy pewnej archidiecezji... zdalam egzamin... i tez mam pozwolenie (dla pewnej parafii) dla szafarzy nadzwyczajnych img/smilies/wink powinnam go co kilka lat odnawiac (zawsze trzeba miec rowniez zgode proboszcza danej parafii)

Kocham Cie, szukam, pragne...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#11 2015-09-02 15:08:37

Emmanuelle
Użytkownik

To ja sie tez przyznam... Mieszkam zagranica i jestem "szafarka nadzwyczajna", nie ze swojej woli ale z polecenia biskupa...

#12 2015-09-02 23:12:58

Mariette
Użytkownik

Taa, nie ze swojej woli... Nie obraź się, ale chyba można było odmówić.
Kobiety rozdające Komunię mnie nie przekonują - czy aż tak brakuje kapłanów?

#13 2015-09-02 23:49:12

Selma
Użytkownik

Tak, Mariette, az tak brakuje kaplanow. Wiele krajow rozwinietych wspolczesnej Europy to tereny misyjne.

#14 2015-09-03 00:17:30

myconviction
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Mariette, ja niedawno spotkałam we Francji kapłana, który miał pod opieka 12.kościołów, także tego...

Kochajcie Miłość, bo Miłość nie jest kochana! - św. Franciszek z Asyżu

#15 2015-09-03 00:23:20

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Północne Włochy. Jeden ksiądz. Góry. Odległości. Dwie parafie, siedem kościołów.
Nie wiem, czy są tam świeccy szafarze, ale kapłanów ewidentnie brak.

- - -
Obrazek sprzed kilku lat z Wenecji, nie z zapadłej wioseczki na końcu świata. Tuż przed mszą boczną nawą wolniutko prowadzą kruchego starca. Przygarbiony, jakby bezwładny. Ledwie powłóczy nogami. Przeszli, zapomniałam. Mija parę minut. Dzwonek na wejście.
Zamarłam.
Tego starszego pana już w ornacie jakiś mężczyzna doprowadził czy może dociągnął do ołtarza. Posadzono go na krzesełku za ołtarzem. Odprawiał na siedząco, całość.  Chyba nie przypuszczacie, że żwawo pokonał stopnie i podszedł do balasek z Komunią świętą.

Z czternastu weneckich mszy pamiętam tylko tego jednego księdza, tak mną potrząsnęło.

Niemniej kobiety – szafarki w Italii widuję rzadko. W przeciwieństwie do Bawarii (Monachium, lipiec 2015), gdzie 60-letnia pani w różowych spodniach startująca do tabernakulum jednak mnie zaszokowała...

Ostatnio edytowany przez hannaturno (2015-09-03 22:35:10)

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

#16 2015-09-03 12:26:49

Francesca
Użytkownik

Mariette napisał(a):

moje doswiadczenie z polskiego klasztoru klauzurowego... kosciol klasztorny przez lata jest rownoczesnie klasztorem parafialnym. W okresie, o ktorym mowie, mieszkalo na plebanii (budynek klasztorny jest podzielony na dwie czesci) 7 kaplanow... wystawienie Najsw. Sakramentu siostrom robiono raz na miesiac, bo ksiezia nie mieli czasu... (msza w tygodniu w kosciele byla 3 razy w ciagu dnia, w kaplicy siostr raz na miesiac i do tej mszy przychodzil kaplan z poza parafii). Pozwolenia wtedy przelozonej odmowiono, bo argument kurii byl taki, ze przy klasztorze jest 7 kaplanow, wiec nie ma powodu, by Matka byla szafarzka nadzwyczajna... To tylko taki przyklad, ktory nie jest z poza kraju. Niby kaplanow dosyc a jednak nie maja czasu... a moze ochoty?
co na tym zlego, ze Komunie, czy wystawienie Najsw. Sakramentu zrobi ktos inny, niz kaplan? Nie mowie, ze kazdy z ulicy, ale ktos, kto ma pozwolenie, przeszedl przez kurs... co w tym zlego?

Ostatnio edytowany przez Francesca (2015-09-03 15:40:28)

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#17 2015-09-03 13:43:01

kropelka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

W zachodniej Europie większość kapłanów to starsi ludzie, którzy robią się z roku na rok coraz słabsi fizycznie. Nawet wierni w kościołach to głównie ludzie po piędziesiątce (conajmniej). Kiedy mieszkałam w Paryżu, mszę w dniu powszednim odprawiał kapłan w bardzo podeszłym wieku, odpinali go od jakichś rurek i urządzeń na czas sprawowania Eucharystii. W mojej parafii mamy trzech księży i jednego emeryta. To jest luksus na te warunki mieć tylu kapłanów. W miasteczku obok trzy okoliczne kościoły obsługują ci sami, więc nie ma mowy nawet o tym, żeby msza była w każdy dzień tygodnia.

Można sobie narzekać na Polskę, ale to błogosławiony kraj w europejskiej suszy duchowej. Tutaj jest pełno świeckich szafarzy, bo inaczej się po prostu nie da. Chociaż jest też żywszy diakonat, ale nie na tyle, żeby pokrywał te potrzeby.

Nie chcę robić za dużego już offtopa, ale krótko mówiąc: tak, "aż tak" niestety brakuje img/smilies/sad

Ostatnio edytowany przez kropelka (2017-11-06 14:41:29)

Serce twoje niech będzie Nazaretem przez udoskonalenie spraw codziennych.
Niech będzie Kalwarią przez znoszenie małych krzyżyków.
Niech będzie Wieczernikiem przez wierność dobrym natchnieniom.
Niech będzie niebem przez ducha adoracji, czci i wdzięczności
- bł. m. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza

#18 2015-09-03 15:31:49

Mariette
Użytkownik

Francesca, dla mnie nie jest obojętne, kto to robi.
Świeckie szafarstwo poprostu mnie oburza. Szczególnie w Polsce. Bo gdzie jak gdzie, ale tu kapłanów nie brakuje. Nie ma wojny, prześladowań, konspiracji. Nie ma wytłumaczenia na coś, co jest nadużyciem. Bo to szafarz NADZWYCZAJNY, a sytuacje często wcale nie są nadzwyczajne - kapłan siedzi, a świecki szafarz rozdaje Komunię Św., albo rozdają oboje, choć ludzi w Kościele można zliczyć na palcach, no ale przecież jak można przeciągnąć Mszę 5 min dłużej...
Skoro wierzymy, że w Komunii Św. przyjmujemy samego Jezusa, to czy Jego Ciało mogą dotykać ręce świeckie, niewyświęcone (to samo z komunią na rękę)? Kapłan ma namaszczone dłonie. Poza tym, jak dla mnie, obniża to godność kapłaństwa Chrystusowego. Bo jaki ma być autorytet kapłana, skoro jakiś żonaty mężczyzna czy kobieta rozdaje komunię? Potrzeba czy wygodnictwo niektórych księży? Otwartość na świeckich w Kościele nie powinna iść w tym kierunku, by przejmowali oni funkcje kapłanów. Bo po co kapłan, skoro kto inny może mi udzielić Komunii Świętej? Poza tym, mam wrażenie, że ci ludzie w ten sposób łatwo mogą ulec pysze, bo taka funkcja w pewien sposób wyróżnia z tłumu. Takie podążanie za ludzkimi wymysłami i nowoczesnością nie jest niczym dobrym. Czasami mam nieodparte wrażenie, że teraz świeccy szafarze, a potem kobiety-kapłani, bo może braknie męskich powołań - czemu nie... img/smilies/sad
Trzeba by się raczej modlić za kapłanów, by ich nie brakowało, a nie wyświęcać w polskich diecezjach coraz to więcej szafarzy. I unikać tych ostatnich.
Chcielibyście, by w czasie choroby z Panem Jezusem przyszedł do was pan Staszek lub pani Bożena, bo ksiądz ,,nie ma czasu"? Ja nie. Kapłan to kapłan, i nie powinno się tego zmieniać.
Posłuchajcie tego:
https://www.youtube.com/watch?v=94JqfHe6XeI

#19 2015-09-03 15:41:05

Emmanuelle
Użytkownik

Mariette napisał(a):

Taa Mariette, az tak brakuje kaplanow. I albo chory przyjmie raz w miesiacu Jezusa w Najswietszym Sakramencie, albo nie. Odmowilabys tak? Kolezanka pracujaca w Kosciele robi raz w tygodniu wystawienie Najswietszego Sakramentu - i o to, zeby to wystawienie w ogole bylo musiala dobre kilka miesiec "walczyc" z proboszczem. Ten kto zyje w polskim, duchowym ciepelku nie ma zbytnio wyobrazenia o tym jak sytuacja wyglada gdzie indziej. Msza sw. raz w tygodniu, w niedziele, a w dni powszednie koscioly pozamykane. My jestesmy w Polsce rozpieszczani duchowo: mozemy wybierac na ktora msze sw. w tygodniu pojdziemy, nie mowiac juz o niedzieli, adoracja w tym kosciele, a to w tamtym; grup duszpasterskich od wyboru do koloru; rekolekcje to tu to tam. I znajdujac sie na takiej duchowej pustyni, gdzie Bog malo kogo juz obchodzi, jestes wdzieczna za kazde dlonie, nie wazne kobiety czy mezczyzny, ktore niosa Ci Jezusa...

#20 2015-09-03 15:46:31

Francesca
Użytkownik

Mariette,
szafarzy nadzwyczajnych sie nie wyswieca, tylko zostaja mianowani...
dla mne ta funkcja nie jest powodem do bycia pyszna, ale bardziej pokorna.
kaplan pozostaje kaplanem. Jak by kaplana nie bylo, nie ma hostii przeistoczonych - Eucharystii - ktorej nie mogli by udzielac szafarze nadzwyczajni.
I co do tego, ze w Polsce jest wystarczajaca liczba kaplanow... no tak... a jednak zobacz przyklad, ktory przytoczylam. Nie chce osadzac, dlaczego dla tych kaplanow nie bylo mozliwe czesciej w tym chorze zakonnym odprawiac msze sw., lub zrobic wystawienie Najsw. sakramentu... jednak tak bylo ... choc na plebanii siedzialo ich siedmiu... w tym wypadku wydaje mi sie lepsze, by Matka miala pozwolenie na zrobienie wystawienia...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#21 2015-09-03 16:00:34

Mariette
Użytkownik

Emmanuelle - wyraziłam swoje zdanie na temat szafarzy w Polsce. Rozumiem, że są sytuacje nadzwyczajne, ale ludzie często to naciągają wedle własnego widzimisię.
Szkoda, że wywalczone wystawienie robi koleżanka, a nie tenże proboszcz...
A sytuacja u nas też nie jest aż taka komfortowa (choć nie zaprzeczam, że na pewno lepsza niż na odchodzącym od wiary Zachodzie)  - mam porównanie: wielkiego miasta i małej wsi, w której wcale nie masz takiego wyboru (bo jest jedna Msza, albo nie ma wcale - są księża, którzy nie odprawiają Mszy na tygodniu, jeśli nie ma zamówionej intencji (!), a Adoracja jest tylko w czasie Triduum Paschalnego).

#22 2015-09-03 16:09:02

Mariette
Użytkownik

Francesca - a mnie wydaje się lepsze, by biskup upomniał tych kapłanów czy coś w tym stylu.

Takie jest moje zdanie, ale nie muszę nikogo na siłę przekonywać, że dyskutowany problem jest wyrazem pewnych nadużyć w Kościele. Nie będę się kopać z koniem img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Mariette (2015-09-03 16:09:58)

#23 2015-09-03 16:26:14

kropelka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Rozumiem, o co i Tobie chodzi, Mariette, bo faktycznie nadużycia niestety są i w imię angażowania osób świeckich w życie Kościoła (co oczywiście jest rzeczą z założenia pozytywną) często udziela się upoważnień, które nie są konieczne i włącza się osoby świeckie w sfery, które moim zdaniem powinny pozostać jednak kapłańskie. Jest teraz taka moda, żeby gardzić autorytetem, zapominać o różnicach stanu i płci - po prostu zapomina się, że "równy" to wcale niekoniecznie "taki sam".

Ale jak już podkreśliłam ja i inni użytkownicy - lepiej, żeby był dostęp do Najświętszego Sakramentu w rękach osób świeckich, jeżeli jedyną alternatywą jest po prostu Jego brak. A tak niestety często jest - możliwe, że jest to w pewnym stopniu czy w niektórych przypadkach wynik nadużyć lub przeoczeń, ale cóż, ludzkość jest niedoskonała, a cała wspólnota nie powinna cierpieć z powodu błędu jednej osoby. Takie jest moje zdanie img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez kropelka (2015-09-03 16:29:37)

Serce twoje niech będzie Nazaretem przez udoskonalenie spraw codziennych.
Niech będzie Kalwarią przez znoszenie małych krzyżyków.
Niech będzie Wieczernikiem przez wierność dobrym natchnieniom.
Niech będzie niebem przez ducha adoracji, czci i wdzięczności
- bł. m. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza

#24 2015-09-03 16:58:05

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Mariette, wiem, że chodzi Ci o nadużycia. Niemniej nie wylewajmy dziecka z kapielą! Nie mieszaj naduzyć z rzeczywistą potrzebą. I błędów z błogoslawieństwem.

TAK, chciałabym, aby przyszedł do mnie z Panem Jezusem pan Staszek albo pani Bożena, skoro ksiądz nie może albo nie ma czasu. B a r d z o , b a r d z o  bym chciała. 
Bo bardzo Cię przepraszam, ale w warunkach  p o l s k i c h, obecnych, naszych  niestety nie przyjdzie do potrzebującego (w dużym mieście!) ksiądz z parafii częściej niż raz na ... na ile, raz na miesiąc? Chyba że będę miała fizycznie blisko zaprzyjaźnionego  księdza, to może raz na tydzień da radę, może nawet częściej.
        Wiem, co piszę, Mariette. Moja wspólnota ma osoby starsze i niewychodzące z domu. Konsekrowane kobiety tygodniami bez Komunii. Wiem, jak trudno jest spowodować, by kapłan przychodził często. To bywa niewykonalne w Polsce, gdzie ponoć kapłanów tłumy. Wiem, jaką radością, jakim szczęściem dla chorych  jest przyjście szafarza z Komunią św. Np. jeszcze raz w tygodniu poza niedzielą. Wiem, że czasem udaje się, żeby szafarz przychodził nawet codziennie  albo prawie codziennie. I Panu Jezusowi na pewno nie uwłacza to, że przynosi go osoba niebędąca kapłanem. 
    Więc jeśli biskup upoważnia szafarza, mężczyznę, a nawet kobietę - nie mam nic przeciwko, kiedy SĄ potrzeby. W kościele, podczas mszy, w Polsce chyba rzeczywiście niekoniecznie zawsze są potrzeby, bo te 10 minut więcej da się przetrwać. Ale co do chorych... nie widzę szans na to, by docierali do nich systematycznie kapłani. Szafarze tu są nieocenieni. O ile są. W mojej parafii nie ma. Bardzo szkoda.

#25 2016-09-14 14:38:24

Emmanuelle
Użytkownik

Moi drodzy, mam powazny dylemat. Mieszkam w laickiej Belgii, gdzie wiara i Bog nie maja juz dla ludzi wiekszego znaczenia. Pracuje jako asystentka pastoralna w jednej z tamtejszych parafii. Czyli praca w parafii oprocz sprawowania sakramentow. Zawod ten jest w krajach, gdzie jest malo ksiezy, w Niemczech, Szwajcarii itd... Jestem praktykujaca katoliczka i cenie sobie bardzo adoracje Najswietszego Sakramentu. W naszej parafii jest adoracja raz w tygodniu, godzinna, dla wszystkich. Przychodzi nawet kilka osob. Najswietszego Sakramentu nie wystawia kaplan, tylko inna asystentka pastoralna. Pytanie, czy chcac czesciej adorowac Pana Jezusa moge sama sobie wystawic Najswietszy Sakrament ? Czy widzicie w tym cos niestosownego ? Ksiadz tutejszy powiedzial, ze moge w kaplicy przykoscielnej, on nie widzi w tym zadnego problemu. Ksieza sa tutaj bardzo liberalni i pozwalaja na wszystko, wiec nie zdziwila mnie za bardzo jego odpowiedz. Zrobilam tak raz, drugi… Teraz mam watpliwosci czy aby dobrze robie. No ale przeciez ksiadz pozwolil. Do tej pory adorowalam Pana Jezusa w tabernakulum, w kosciele. Jestem jednak w takiej grupie modlitewnej, gdzie mam obowiazkowa codzienna adoracje, w tabernakulum tez moze byc. Ale mi zachcialo sie wiecej ;… Wiele lat nie mieszkam w Polsce i boje sie, ze powoli trace wrazliwosc na Jezusa w Najswietszym Sakramencie, tzn. ze moge (bo tutaj ludzie pracujacy w parafiach moga) np. wystawic Najswietszy sakrament. Bardzo wazne jest dla mnie Wasze zdanie. Nie wiem co robic…

Ostatnio edytowany przez Emmanuelle (2016-09-14 16:02:48)

Stopka forum