'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2013-01-17 11:41:26

zmijen
Gość

Seminarium - pytania

Witam,

Mam kilka pytań dotyczących tego Seminarium...mianowicie pytania dotyczą życia, zasad i reguł tam panujących

Na wiele pytań znalazłem odpowiedzi w internecie czy u jednej osoby która zrezygnowała z tego seminarium po kilku latach(choć nie chętnie chciał odpowiadać na moje pytania więc zaniechałem tego)

Zdaję sobie sprawę, że niektóre moje pytania mogą wydać się banalne lub nie na miejscu, lecz są dla mnie istotne w jakiś tam sposób;)

Jeśli ktoś by chciał na nie odpowiedzieć lecz nie na forum byłbym wdzięczny i za taką pomoc;)

1. nie mogę znaleźć nigdzie za bardzo jakie przedmioty są wykładane na pierwszym roku(nawet niekoniecznie w tym seminarium)

2. czy pokoje dla 1-roczniaków są 1-osobowe? wiem, że w niektórych seminariach są 2-osobowe(co może stanowić pewien problem gdy są godziny ciszy)

3. jeśli już o pokojach mowa to czy można mieć w nich własnego notbooka? niekoniecznie z internetem. Chodzi raczej o takiego by można było pisać np. własną książkę w formie elektronicznej. Wiem, że są sale z internetem w seminariach i w wolnym czasie można tam korzystać z komputerów wiec taka chwila by mi wystarczała za zdobycie potrzebnych mi informacji z internetu więc już bym go w własnym pokoju nie potrzebował ale małego notbooka już tak;-/...czytałem, że w niektórych seminariach można mieć własne laptopy i nawet z internetem ale o 21 np. już nie można z nich korzystać;)

4.Jestem biegaczem długodystansowym i zdaję sobie sprawę, że musiałbym ograniczyć moje zapędy sportowe i treningi ale rozumiem, że te 3 razy w tygodniu mógłbym wyjść na ten tzw.czas wolny i pobiegać po mieście ok1-2h? pytam ponieważ na stronach wielu seminariów jest podany dokładny plan dnia a na stronie tego seminarium z Bydgoszczy już niestety nie ma takiej opcji:(

5.wyczytałem też, że za takie studia w seminarium trzeba płacić(co mnie zaskoczyło mocno)tutaj też obowiązuje takie coś?

To tyle na razie hehe...przeleciałem całe forum i nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania;) póki co zadałem ich tyle ile napisałem jeśli znajdzie się chętny by móc będę wdzięczny i może przyjdą mi do głowy kolejne pytania;) albo temat umrze śmiercią naturalna:(

Pozdrawiam!

#2 2013-01-25 17:02:51

miszka
Gość

Re: Seminarium - pytania

Witam. Proszę o pomoc i z góry za nią dziękuję.

1. Od jakiegoś czasu codziennie nachodzi mnie takie uczucie którego nie mogę się pozbyć (bo sumie nie chcę) żebym rzucił dotychczasową naukę i poświęcił się służbie Bogu, poszedł do seminarium.
2. Mam problemy z przemawianiem do większej grupy osób (powiedzmy 200 łebka) zaczynam się zacinać, niewyraźnie mówić.

Po pierwsze czy to co czuje to jest swego rodzaju powołanie?
Po drugie czy mój problem z wymową stoi na przeszkodzie bycia kapłanem?

Dziękuję za wszystkie pomocne odpowiedzi. Pozdrawiam. img/smilies/smile

#3 2013-07-05 12:12:39

Kquak
Gość

A i przypadkowo dodałem poprzedni temat z ankietą, nie tak jak trzeba, więc proszę kogoś z moderatorów o usunięcie tamtego tematu, a zostawienie tego.

Szczęść Boże!

Może zacznę od początku. Jakoś tak się złożyło, że liceum skończyłem rok temu, nie podchodząc w ogóle do matury. Ot, takie młodzieńcze błędy. img/smilies/wink Przez ostatni rok pracowałem tu i tam, przygotowując się do matury. Jakoś tak w kwietniu zacząłem myśleć o tym, co by tutaj w życiu robić. Zawsze, w przeciwieństwie do mojej rodziny interesowałem się chrześcijaństwem, Kościołem. Od jakichś 4 lat czytam książki religijne, dokumenty Kościoła, encykliki papieży. Od kilku miesięcy chodzę też kilka razy w tygodniu na Msze Świętą. Zdałem maturę i podjąłem już decyzję o wstąpieniu do seminarium. Nikt i nic mojej decyzji już nie zmieni. Tylko tu rodzi się pytanie, jak mam powiedzieć o tym rodzicom? Od zawsze robili i robią wszystko, żeby mnie w tej wierze zniechęcić. Pamiętam do dziś, co mój ojciec powiedział, kiedy jako uczeń podstawówki chciałem zostać ministrantem. ,,Najpierw nauka, potem bzdury, zabawa i bajki.'' Wręcz zabronił mi, pod wieloma groźbami, kiedy chciałem w liceum zostać lektorem...
Nie udzielałem się, więc nigdy w Kościele, więc tu rodzi się drugie pytanie - jak myślicie, najlepiej chyba będzie zadzwonić i umówić się na rozmowę z proboszczem na konkretny dzień i godzinę? Wszak potrzebna mi jego opinia. img/smilies/wink
A i ostatnie pytanie - w życiorysie do seminarium uwzględnić takie sprawy jak chrzest, komunia, bierzmowanie? Czy to ma być taki suchy życiorys, jak do pracy np.?

Ostatnio edytowany przez Kquak (2013-07-05 12:13:16)

#4 2013-07-05 16:10:13

JESUSmyLOVE
Gość

może na początku pojedź do rektora tego seminarium, pogadaj z nim, przedstaw mu swoją sytuację, on Ci na pewno powie co i jak masz dalej robić. z ks proboszczem też porozmawiaj a dopiero później kiedy już będziesz wiedział oficjalnie, że jesteś przyjęty to powiedz rodzicom.

#5 2013-07-05 16:40:46

GP
Użytkownik
Imieniny: 12.03
Urodziny: 18.08.

A co do życiorysu to się musisz dopytać w seminarium, do którego chcesz iść. Ja na przykład, jak pisałem do Redemptorystów, trzeba było uwzględnić m.in. edukację i osiągnięcia, sytuację rodzinną, dotychczasowe życie religijne, krótko o pojawieniu się powołania do Zgromadzenia.

Bóg jest Miłością! Miejcie odwagę żyć dla Miłości!
Bóg jest Miłością! Nie lękajcie się!

"Odwagi! Bóg pokieruje wszystkim!" (św. Klemens M. Hofbauer)

#6 2013-07-05 23:18:37

?powolany
Użytkownik

Ja proponuje zebys najpierw poprosil Ksiedza proboszcza o rozmowe. Najlepiej w czasie urzedowania w kancelarii parafialnej, bo.jest wtedy czas na rozmowe na spokojnie. Jestes dorosly i mozesz sam decydowac o.swoim zyciu. Znam przypadki ksiezy, ktorycz rodzice wrecz robili wszystko aby kleryk odszedl z seminarium ale znam przypadek, gdzie mama "ma powolanie: a nie syn. Rozne sa rodzine, rozne drogi. Przede wszystkim podejdz do tematu na spokojnie.

#7 2014-06-16 14:20:19

markk
Gość

Witam

Od pewnego czasu zastanawiam się nad wstąpieniem do Seminarium diecezjalnego aby przekonać się czy to jest moja droga w życiu. Wiem, że miesięcznie wnosi się opłaty za pokój i jedzenie. Moje pytanie kieruję przede wszystkim do kleryków. Jak to wygląda w poszczególnych Seminariach? Wiem że są Seminaria droższe i tańsze. Od czego to zależy? i czy istnieje możliwość uzyskania kredytu z diecezji lub Seminarium na pokrycie tych kosztów? na jakich warunkach jest on udzielany? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Marek

Ostatnio edytowany przez markk (2014-06-16 14:22:07)

#8 2014-06-16 14:41:02

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

Życie w seminarium zakonnym jest bezpłatne - wynika z ubóstwa zakonników.
Seminaria diecezjalne to już różnie. Zależy pewnie od ilości dobrodziejów tego seminarium, kosztów studiów, ilości kleryków (przypuszczam). Jednak skoro chcesz to seminarium diecezjalnego to i tak (chyba) wstępujesz do tego, które obejmuje Twoją parafię. więc warto tam od razu spytać. na temat kredytu nie mam pojęcia - pewnie też najlepiej pytać w seminarium, do którego planujesz wstąpić, bo mogą być rozbieżności.

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#9 2014-06-18 09:58:16

dążący do szczęścia
Użytkownik
Imieniny: 8.05
Urodziny: 23.04

Drogi Markku
Tak jak Adam Ci już odpowiedział, kształcenie w seminariach zakonnych jest bezpłatne, bo wynika z naszego ubóstwa. W różnych diecezjach jest różnie i wynika to z własnych ustaleń. Zazwyczaj płaci się ok 200 - 300 zł miesięcznie, a następnie po święceniach gdy zaczniesz pracować spłaca się resztę zaległości (ok 10 tyś zł).

Pozdrawiam serdecznie

da mihi animas caetera tolle - daj mi dusze resztę zabierz

#10 2014-08-28 16:33:13

pioterek
Gość

Witam. Chciałbym dowiedzieć się jaki jest poziom nauczania w seminarium duchownym, ogólnie jest ciężko czy nie, np. w porównaniu do liceum ogolnokształcącego to jak to wygląda?

#11 2014-08-28 17:08:19

Agatka93
Użytkownik
Imieniny: we wspomnienie św. Agaty
Urodziny: 20 lat temu

Poziom pewnie, jak wszędzie, zależy od wykładowców i samych studentów/kleryków, bo to oni ten poziom tworzą...

#12 2014-08-28 20:07:18

adamsvd
Użytkownik

zależy gdzie, jaki przedmiot, jakie są predyspozycje seminarzystów
ja dużej różnicy nie odczułem między LO a WSD

Duchu Święty Boże

#13 2014-08-28 20:25:32

anni
Użytkownik
Imieniny: 26 lipiec
Urodziny: 3 luty

Adam ma rację. Myślę, iż trudniej może być komuś po LO na technicznym kierunku Politechniki.

Życie jest zbyt krótkie,
a świat o wiele za mały
aby z nich uczynić pole walki!

#14 2014-08-28 21:05:55

x.krystian
Gość

Poziom kształcenia alumnów w dużej mierze zależy od profesorów. Ale trzeba pamiętać, że obecnie seminarium czy to zakonne czy diecezjalne podlega pod jakiś uniwersytet  i w wielu wypadkach uniwersytet narzuca pewne ratio studiorium.

#15 2014-08-28 21:58:55

dążący do szczęścia
Użytkownik
Imieniny: 8.05
Urodziny: 23.04

zależy też kto, jakie liceum ukończył
poziom jest zróżnicowany, wykładowca wykładowcy nierówny więc....

da mihi animas caetera tolle - daj mi dusze resztę zabierz

#16 2014-08-28 23:10:29

Konrads
Użytkownik
Imieniny: Luty
Urodziny: 1998

dążący do szczęścia napisał(a):

Drogi Markku
Zazwyczaj płaci się ok 200 - 300 zł miesięcznie, a następnie po święceniach gdy zaczniesz pracować spłaca się resztę zaległości (ok 10 tyś zł).

Że co? img/smilies/yikes img/smilies/yikes

"Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia." Flp 4, 13

#17 2015-04-03 00:31:19

michal
Gość

Witajcie,
Mam pytanie czy osoby po studiach świeckich które je skończyły a chcą wstąpić do seminarium również uczą się przez 6 lat?
Właśnie jestem po studiach i myślę nad wstąpieniem w tym roku do seminarium i chciałbym wiedzieć jak to wygląda.

#18 2015-04-03 11:38:59

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Tak, uczą się 6 lat, ponieważ są to inne studia.
To tak jakbyś skończył socjologię i chciał iść na lekarski. Musisz od początku img/smilies/smile

#19 2015-04-03 12:55:08

michal
Gość

Dzięki, więc czeka mnie sześć lat wspaniałej wędrówki do kapłaństwa!

#20 2015-04-03 16:33:20

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Znam przypadki (dwa), kiedy to Przełożeni dwóch nowych kleryków "rzucili" od razu na II rok seminarium. Jeden był po fizyce, drugi po prawie. Oczywiście musieli wszystko zaliczyć z pierwszego roku, ale startowali niejako już od drugiego roku (potem od razu nowicjat). Myślę, że było to z nimi uzgadniane. Sam bym się nie zdecydował, bo to sporo nauki jednak. Oni to zaliczali indywidualnie. Zgłębiali materiał, umawiali się na egzamin z konkretnym księdzem wykładowcą, a dalej na bieżąco zgłębiali materiał z roku 2.

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#21 2015-04-03 23:11:59

michal
Gość

Myślę że zależy to od przełożonego także czas pokaże.

#22 2015-04-15 15:03:43

adamsvd
Użytkownik

zależy jakie studia skończyłeś, mój kursowy skończył filologię polską i angielską i nie musiał w seminarium robić dwóch lat filozofii tylko od razy teologię (oczywiście uzupełniając ITS-em braki). Wiele zależy od konkretnej sytuacji i osób img/smilies/smile

Duchu Święty Boże

#23 2015-06-19 15:47:38

wiktor
Użytkownik

Witam, nazywam się Wiktor, w tym roku skończyłem 25 lat i myślę o wstąpieniu do seminarium, chciałbym zostać księdzem. Decyzja ta kiełkowała w mojej głowie od kilku lat i choć obecnie wciąż mam wątpliwości, to chciałbym zadać kilka pytań, które być może pomogą mi w podjęciu decyzji.

-Jak jest z możliwością wstąpienia do seminarium w moim wieku? Czy to nie jest duży problem? Po liceum poszedłem na studia prawnicze, które ukończyłem, ale nie jest to coś co chciałbym robić w życiu. Nie odnajduję się w tym.

-Drugie pytanie dotyczy tego, w jaki sposób widziana jest przeszłość potencjalnego kandydata, zwłaszcza pod kątem związków z kobietami? Byłem w swoim życiu w kilku związkach z dziewczynami, często kilkuletnich. Doszedłem jednak do wniosku, że życie w związku i małżeństwo, to nie jest coś dla mnie. Czy fakt, że będąc w związku uprawiałem seks może być czynnikiem, który zdyskwalifikuje mnie jako kandydata na księdza?

Z góry dziękuję za odpowiedź. img/smilies/smile

#24 2015-06-20 09:05:53

Piotr888
Użytkownik

Myślę, że ani wiek, ani tego typu przeszłość Cię nie dyskwalifikują - skoro się nawróciłeś.

#25 2015-06-20 18:06:34

johnek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

jesli chodzi o wiek to nawet po 30 mozna wstąpic , heh co ja mówię juz jest przecież seminarium dla starszych powyzej 40 img/smilies/smile  . Odnosnie dalszych punktów to moimn zdaniem nie ma przeszkody , jedynie rozeznanie ze kapłaństwo to powołanie twoje.

Pozostańmy z daleka od tego co błyszczy , kochajmy naszą małość oraz to że nic nie odczuwamy wtedy będziemy ubogimi w duchu -Św Teresa od Jezusa

Stopka forum