'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2007-06-08 18:06:01

AspirantkaZDCh
Gość

Siostry Duszy Chrystusowej

Celem zgromadzenia jest kult Duszy Chrystusa oraz szerzenie Jej czci. Siostry wypełniają ten cel m.in. przez ukazywanie wartości każdej nieśmiertelnej duszy ludzkiej, przekazywanie tej prawdy innym i zapalanie ich do potęgowania w sobie życia Bożego, aby stawali się coraz bardziej żywymi i twórczymi członkami Mistycznego Ciała Chrystusa.

SIOSTRY DUSZY CHRYSTUSOWEJ...

Dla jego osiągnięcia siostry podejmują działalność w następujących dziedzinach: rozbudzanie w społeczeństwie ducha apostolskiego i misyjnego, kształcenie i wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu chrześcijańskim, pielęgnowanie chorych oraz prowadzenie pracowni i punktów usługowych.

Po 1989 r. siostry założyły 2 przedszkola w Krakowie i Gdańsku. Prowadzą też sklep z dewocjonaliami i szatami liturgicznymi. Organizują rekolekcje, włączają się w różne akcje młodzieżowe, roztaczają w miarę możliwości opiekę nad chorymi i wspomagają biednych.

Obecnie zgromadzenie posiada 13 domów w Polsce, w 1976 r. założono dom zakonny w USA, a w 1991 r. placówkę misyjną w Kamerunie.

Zgromadzenie założyła w 1923 r. w Polsce sługa Boża m. Zofia Tajber. Obecnie liczy 120 Polek.

Pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana.

pozdrawiam Was bardzo serdecznie ....img/smilies/smile)

#2 2007-06-08 18:29:48

Karola
Gość

Re: Siostry Duszy Chrystusowej

oooo jak milo widzieć s.aspirantkę img/smilies/big_smileimg/smilies/big_smileimg/smilies/big_smile Cieszymy sie że jesteś img/smilies/smile i "zaprezentowałaś" nam swoje Zgromadzenie img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Karola (2007-06-08 18:31:42)

#3 2007-06-08 18:57:05

Oleńka
Gość

Ja kiedyś miała okazję jechać w busie koło dwóch sióstr Duszy Chrystusowej - niepowiem, że mnie bardzo zaciekawiły i ukradkiem spoglądałam na nie -  nie tylko ja napewno img/smilies/wink "orginalny" welon img/smilies/wink

#4 2007-08-18 14:02:32

noemiwi
Gość

Szczęść Boże wszystkim! :) Serdecznie pozdrawiam. Jeste, tu nowa, więc wypada się przedstawić. Jestem siostrą Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusowej. Niektórzy z was mieli okazję już zapoznać się z naszą duchowością, gdy była mowa o mało znanych zgromadzeniach zakonnych. Istotnie nasze zgromadzenie jest młode - od roku 1923 istnieje jako Stowarzyszenie, które w roku 1949 zostało przekształcone w Zgromadzenie. Charyzmatem naszej wspólnoty zakonnej jest życie Jezusem zamieszkałym w duszy i kult Duszy Chrystusowej. Pan Jezus, jako prawdziwy Bóg i Człowiek miał Duszę - i On pragnie, by Jego Dusza była wielbiona, najpierw szczególnie  przez nas - w następnie w całym Kościele świętym.
Duchowość nasza opiera się na słowach św. Pawła: "Żyję już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus"./Ga 2,20/ Innym drogim dla nas fragmentem bibijnym są  słowa Pana Jezusa wypowiedziane podczas Ostatniej Wieczerzy: "Ja Jestem Krzewem winnym, wy latoroślami, kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic uczynić nie możecie." /J,15,1-3,nn/.
Założycielką naszą jest Polka Matka Paula Zofia Tajber (1890-1963). Obecnie toczy się Jej proces beatyfikacyjny.
W tym zakonie służę Panu już 20 lat. Jestem katechetką, obecnie przebywam w naszym domu zakonnym w Białogardzie niedaleko Kołobrzegu.

#5 2007-08-18 17:49:24

Rafcio
Gość

Szczęść Wam Boże!
Jeżeli Siostra pozwoli dorzucę tu link.

http://www.nmp.bialogard.koszalin.opoka.org.pl/ -strona parafii w której pracuje Siostra, która założyła ten wątek ( w dziale foto także zdjęcia Sióstr)

Ostatnio edytowany przez Rafcio (2007-08-29 16:38:34)

#6 2007-08-18 19:39:30

karolin_
Gość

Hm, nie słyszałam o takim zakonie... "Żyję już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus" - bardzo lubię ten fragment:) Mówi wszystko o tym, jak powinniśmy żyć, ale jednocześnie jest bardzo trudny.

#7 2007-08-18 20:53:43

piccolina
Gość

Moze bardziej nie jak powinnismy zyc, ale kim powinnysmy BYC  img/smilies/wink

#8 2007-08-18 22:12:19

karolin_
Gość

ueee co za różnica ;p

#9 2007-08-19 15:55:35

piccolina
Gość

No spora img/smilies/smile ale tu juz wchodzi cala dzialalnosc apostolska sw.Pawla, no i bylaby zmiana tematu img/smilies/wink

#10 2007-08-19 22:31:19

noemiwi
Gość

Dziękuję wam za te słowa. Właśnie - kim być? mamy być jak Jezus - żyć Nim, to znaczy myśleć jak On, pragnąć jak On, czynić jak On. To jest ideał chrześcijaństwa. Nasza doskonałość, do której mamy dążyć każdego dnia. Pozdrawiam

#11 2007-08-30 19:05:20

aspirantkaZDCh
Gość

+NDJ
Witam Moja Kochana Siostre Noemi:)))
Tak bardzo sie ciesze ze jest Siostra z nami..
Własnie " zyj nie ja lecz zyje we mnie Chrystus" powtarzam sobie te słowa codzinnie zanim pojde spac i jak wstaje!img/smilies/smile)
Szukajac Chrystusa pamietajcie ze On jest bardzo blisko tak blisko ze sobie nawet Tego nie wyobrazacie .. On zyje w waszym wnetrzu w waszej Duszy...
Dbajcie o wrazliwosc swojej Duszy i pamietajcie ze Ona tam mieszka...img/smilies/smile
to jest centrum Naszego wspolnego Przyjaciela!
Pozdrawiam Was serdecznie img/smilies/smile))
Z Bogiem:)

#12 2007-09-02 21:01:45

noemiwi
Gość

Dziękuję ci Oleńko za te piękne słowa. O, tak, dusza - to centrum duchowości. A Dusza Chrystusowa jest naszym wzorem w otwieraniu się na sprawy ducha. Niech Jezus w nas żyje, działa i przejawia przez nas swoją wszechpotężną moc. Pozdrawiam

#13 2007-09-10 18:07:17

Ilona <><
Gość

Noemi!
Cieszę się, żeś mnie jednak przekonała do zapisania się na forum,
a jeszcze bardziej się cieszę, że założyłaś ten wątek...
bo Twoje Zgromadzenia mimo wszystko /wiesz chyba, o co chodzi/
i tak pozostaje dla mnie niemałą tajemnicą...
ale tajemnice są po to, by dociekać...
może dlatego Bóg jest tak wielką i piękną Tajemnicą img/smilies/142

Za świętym Ignacym z Loyoli zawołam więc
"Duszo Chrystusowa uświęcaj mnie..."

Pozdrów Siostrzyczki i niech Pan Bóg sieje przez Twoje ręce...

Ostatnio edytowany przez Ilona <>< (2007-09-10 18:07:50)

#14 2008-08-22 07:43:44

Ilona <><
Gość

Coś mi się zdaje, że uciekłaś z forum Noemi?
Zapraszamy do powrotu..

#15 2008-08-22 13:10:37

luckoradversity
Gość

Może wyjechała img/smilies/big_smile

#16 2008-08-22 20:03:37

Ilona <><
Gość

Nie chodzi mi o "wyjechanie", bo mamy kontakt Luckoradwersity...
chodzi mi o ciszę na forum img/smilies/big_smile

#17 2009-09-17 08:26:35

s. Bogna
Gość

Witam, Rafał pokazał mi ten wątek o moim Zgromadzeniu. Dzięki. Mam nadzieję, że dzięki temu więcej osób pozna tę prawdę, że Jezus mieszka w duszach ludzkich i nauczy się pozwolić Mu żyć w sobie. Żeby się spełnło to "już nie ja żyję...". Czekam na Waszee pytania. Następnym razem napiszę coś więcej o naszej duchowości. Pozdrawiam.

#18 2009-09-17 10:14:22

olcia19241
Gość

No to ja mam pytanie...
Wiemy, że po Komunii św. Jezus wchodzi do naszego serca i tam pozostaje dopóki Go nie wyrzucimy ale mam pytanie czy w czasie oschłości, braku miłości do Niego On tez dalej zyje w naszej duszy? Czy oschłość, odrzucanie myśli o Nim jest w stanie sprawić żeby Go już tam nie było?

Ostatnio edytowany przez olcia19241 (2009-09-17 10:14:55)

#19 2009-09-20 17:24:47

s. Bogna
Gość

Myślę, że trzeba odróżnić "oschłość" od odrzucania myśli o Jezusie. Oschłości, czyli brak pobożnych uczuć, przeżywamy w różnych chwilach naszego życia i to od nas nie zależy. Można przeżywać oschłości i bardzo kochać Jezusa i myślę, że jest Mu w takiej duszy bardzo dobrze. Natomiast kiedy nie pamiętamy o Nim, odrzucamy myśl o Nim, On mieszka w nas, ale jest jakby.... w więzieniu. Nie pozwalamy Mu działać w sobie i przez siebie. On jest niezwykle ... kulturalny :-) i nie robi nic bez naszej woli. Jeśli nie zwracamy się do Neigo, nie prosimy Go, nie zapraszamy do naszych spraw, problemów, pozstaje jakby bezczynny. Niby jest, ale nie może nic zrobić.

#20 2009-09-21 06:56:43

olcia19241
Gość

...
img/smilies/smile kulturalny to bardzo Łanie brzmi... Kandydat na męża bardzo "przyzwoity" - z całym szacunkiem dla Pana Jezusa img/smilies/142

Ostatnio edytowany przez olcia19241 (2009-09-21 06:57:06)

#21 2009-09-29 10:03:42

s. Bogna
Gość

No cóż, w końcu to "najpiekniejszy z synów ludzkich". A właśnie a propos tego człowieczeństwa Pana Jezusa. W naszym Zgromadzeniu czcimy Duszę Jezusa, a więc to, co stanowi istotę Jego człowieczeństwa. Syn Boży stając się człowiekiem, przyjął ciało i duszę. Dlatego jest nam tak bliski. Rozumie nas w naszych uczuciach, troskach, radościach. Jego Dusza jest wzorem dla nas, dla naszych dusz. Bo prawdziwe piękno, to nie tylk piękno ciała, ale przede wszystkim duszy. A On ma najpiękniejszą z ludzkich dusz... Pozdrawiam ciepło. Może wrzucę tu kiedyś litanię do Duszy Jezusa.

#22 2009-10-01 08:40:00

s. Bogna
Gość

Istotę naszej duchowości jest prawda, że Jezus żyje w naszych duszach. Mam dla wszystkich propozycję: Jezus przychodzi do nas w komunii św. Napiszcie jak przeżywacie dziękczynienie po komunii i czy macie jakiś pomysł, jak przypominać sobie w ciągu dnia, że Jezus mieszka w duszy. Jedna osoba mówiła mi, że napisała sobie słowo "Jezus" na blacie zegarka i ile razy popatrzyła na zegarek przypominała sobie o tym, że Jezus jest obecny. Czekam na wasze pomysły i propozycje. Może i ja nauczę się czegoś nowego. Pozdrawiam.

#23 2009-10-03 10:58:19

nati1990
Gość

s. Bogna napisał(a):

Może wrzucę tu kiedyś litanię do Duszy Jezusa.

Pomogę Siostrze img/smilies/smile
Litania do Najświętszej Duszy Chrystusa( w intencji odrodzenia rodzaju ludzkiego)

Kyrie eleison,
Chryste eleison,
Kyrie eleison.

Boże Ojcze, Stwórco całego świata,
                                              zmiłuj się nad nami.
Boże Synu, Słowo Odwieczne, które stało się Ciałem,
                                              zmiłuj się nad nami.
Boże, Duchu Święty, Miłości Odwieczna Ojca i Syna,
                                              zmiłuj się nad nami.
Duszo Jezusa, Twoją synowską miłość ku Ojcu Niebieskiemu,
                                                                       w dusze nasze tchnij(powtarza się po każdym wezwaniu)
Duszo Jezusa, Twoją ofiarną miłość zbawczą,
Duszo Jezusa, Twoją bratnią miłość ku bliźnim,
Duszo Jezusa, Twoją dobroć,
Duszo Jezusa, Twoją litość,
Duszo Jezusa, Twoją wielkoduszność,
Duszo Jezusa, Twoje miłosierdzie,
Duszo Jezusa, Twoją cichość,
Duszo Jezusa, Twoją życzliwość,
Duszo Jezusa, Twoje posłuszeństwo,
Duszo Jezusa, Twoją łagodność,
Duszo Jezusa, Twoją pokorę,
Duszo Jezusa, Twoją cierpliwość,
Duszo Jezusa, Twoją czystość,
Duszo Jezusa, Twoją szczerość,
Duszo Jezusa, Twoją prostotę,
Duszo Jezusa, Twoją niewinność,
Duszo Jezusa, Twoją piękność,
Duszo Jezusa, Twoją światłość,
Duszo Jezusa, Twoją gorliwość,
Duszo Jezusa, Twoje wyrzeczenie się,
Duszo Jezusa, Twoją wyrozumiałość,
Duszo Jezusa, Twój pokój,
Duszo Jezusa, Twoją radość,
Duszo Jezusa, Twoją mądrość,
Duszo Jezusa, Twoją prawdomówność,
Duszo Jezusa, Twoją roztropność,
Duszo Jezusa, Twoje męstwo,
Duszo Jezusa, Twoją sprawiedliwość,
Duszo Jezusa, Twój ból na widok naszych grzechów,
Duszo Jezusa, Twego ducha pokuty za winy nasze,
Duszo Jezusa, Twego ducha przebaczenia,
Duszo Jezusa, Twoją wytrwałość,
Duszo Jezusa, Twoją żarliwość,
Duszo Jezusa, Twoją uczynność,
Duszo Jezusa, Twoją hojność,
Duszo Jezusa, Twoją troskliwość,
Duszo Jezusa, Twoją łaskawość,
Duszo Jezusa, Twoją pracowitość,
Duszo Jezusa, Twoje zaufanie,
Duszo Jezusa, Twoją wdzięczność,
Duszo Jezusa, Twoją wrażliwość,
Duszo Jezusa, Twoją pobożność,
Duszo Jezusa, Twoją świętość,
                                   w dusze nasze tchnij.
Synu Odwieczny,
      wysłuchaj nas, błagamy Cię
Przez Twoje wcielenie
Przez Twoje narodzenie,
Przez Twoje w Ogrójcu konanie,
Przez Twoją Mękę ubiczowania i cierniem ukoronowania,
Przez Twoje krzyża dźwiganie,
Przez Twojej Krwi wylanie,
Przez Twoją śmierć krzyżową,
Przez Twoje chwalebne zmartwychwstanie i wniebowstąpienie,
Przez Twoją obecność w Kościele i sakramentach,
Przez Twoje przyjście w chwale na Sąd Ostateczny,

Baranku Boży, pełen goryczy z powodu grzechów naszych,
                                                 przepuść nam, Panie
Baranku Boży, całopalna Ofiaro za nasze grzechy,
                                                   zmiłuj się nad nami, Panie
Baranku Boży, promienny chwałą zmartwychwstania,
                                                    zbaw nas, Panie.

Duszo Jezusa, Odbicie piękności Boga,
                                      usłysz nas.
Duszo Jezusa, Królestwo wszystkich cnót,
                                         wysłuchaj nas.

Módlmy się:
Wszechmogący, wieczny Boże, któryś dał nam w Duszy Chrystusa, Syna Twego, promienne Słońce i niezrównane Piękno Bożego życia, spraw, niech w niej zawsze odnajdujemy przykład i źródło naszej wierności Twojej woli. Wspomóż nas, prosimy, abyśmy naśladując bogactwo cnót Duszy Chrystusa, nieustannie podążali drogą świętości i budowali Twoje Królestwo we wszystkich duszach ludzkich. Przez Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą zyje i króluje  w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
                Amen

#24 2009-10-07 19:11:06

s. Bogna
Gość

Dzięki za wyręczenie mnie ;-)
Piękna ta litania, prawda?
Dziś znowu coś z naszej duchowości:
W naszym Zgromadzeniu wielką miłością otaczamy Boga Ojca. Choć nie ma takiego święta w kalendarzu liturgicznym, obchodzimy święto Boga Ojca 18 listopada. To ju nie długo! Ta data to rocznica pewnego wydarzenia. Gdy nasza Założycielka M. Paula Tajber przedostawała się nielegalnie przez granicę polsko-ruską w czasie wojny 1920 roku, cudownie ocalała dzieki opiece Boga Ojca, gdy mieli ją rozstrzelać (nawiasem mówiąc polscy zołnierze, którzy wzięli ją za szpiega).
Pamiątkę tego wydarzenia świętujemy 18 listopada, a Bóg Ojciec jest najwyższym Opieknem naszego Zgromadzenie, czego nieraz mogłyśmy doświadczyć.

#25 2009-10-08 09:01:26

olcia19241
Gość

dziękuję siostro za te informacje... tak jakos mi to pomaga img/smilies/stupid2

Ostatnio edytowany przez olcia19241 (2009-10-08 09:01:47)

Stopka forum