'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#26 2009-02-04 10:43:29

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie

No Magda na pewno nie odpisze na maila bo ona we wspólnocie jak pisałam zajmuje się dbaniem o bieliznę ołtarzową, a nie kontaktem mailowym img/smilies/wink Ona do swojej pracy zawodowej używa internetu i nawet maila ale ma przykazanie, że posługuje się tym tylko do pracy a nie w sprawach prywatnych. Jeżeli chce wysłać prywatnego maila, to musi go dostarczyć wyznaczonej siostrze na dyskietce i ona go wyśle i w ten sam sposób dostarczy odpowiedź, więc łatwiej posługiwać się zwykłym pisanym listem img/smilies/wink

Do mnie osobiście najbardziej przemówiło kiedy pisała ile rzeczy się uczy i wprowadza w życie, tak naprawdę uczy się żyć w tej wspólnocie tak zupełnie po ludzku, a nauka modlitwy (wydawałoby się najważniejsze w życiu monastycznym) kiedyś będzie ale jeszcze nie teraz. Ze ta formacja ludzka zwycięża nad duchową i takie działanie jest prawidłowe. Dlatego tak każe mi zniechęcać Was na forum, bo widziała ile tutaj zapału i entuzjazmu, który tam tak naprawdę nie wystarczy nawet na tydzień. Magdę znam od wielu lat, wiem o jej dojrzałości i samodzielności, życiowej zaradności (była samodzielna, utrzymywała się miała swój dom i pracę) i wydawało mi się, że to "wyrobienie ludzkie" ma opanowane, że będzie musiała dostosować się do wspólnoty tylko, ale prawda jest taka że ona sama pisze ile jeszcze się uczy np zorganizowania czasu inaczej niż ona by chciała, sztywnych godzin itd.

A jednocześnie w tym innym życiu jest bardzo szczęśliwa, chyba z każdym listem pisze, że wydaje jej się, że "wspólnoty są stworzone dla niej, a ona dla nich" no może poza jedzeniem bo marzy jej się jakiś pieczony kurczak i każe mi jej takiego przesłać :]

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

#27 2009-02-04 11:38:50

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Jeśli ma powolanie i do tej wspolnoty, to co by się nie dzialo wytrwa img/smilies/big_smile chwala panu za to ze jest trwa .
Ja mam takie pytanie odnosnie wspolnoty, moze mi to umknęlojak tak to przepraszam, ile siostr ogolnie liczy ta wspolnota, ile jest Polek. To tak przy okazji gdyby ktos wiedział img/smilies/smile

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#28 2009-02-04 12:26:20

lamm
Gość

Mnie się wydaje, że tak samo można odwodzić dziewczyny od zamążpójścia. "Nie dosyć, że będziesz chodzić do pracy, to i cały dom posprzątać i obiad ugotować i dziećmi się zająć". Nigdzie nie ma idealnie i w małżeństwie też nie układa się planu dnia według swoich potrzeb. Każde powołanie jest trudne czy zakonne czy małżeńskie.
Jeśli chodzi Polki we Wspólnocie to jest ich chyba około 20. Obecnie 2 Polki postulantki:) Zanosi się na więcej, z tego co wiem:)

#29 2009-02-04 21:13:58

macek
Gość

Polek sporo a Polakow?

Ostatnio edytowany przez macek (2009-02-04 21:14:32)

#30 2009-02-04 21:30:22

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

też kilku jest i na pewno jeden w formacji początkowej (choć może więcej)

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

#31 2009-02-05 10:11:49

lamm
Gość

A wiecie może na czym dokładnie polega modlitwa "oraison"? Siostry mają ją dwa razy dziennie po godzinie... Bo nie jest to chyba adoracja, lub czas do zagospodarowania modlitwą, że tak powiem, jaką się chce...

#32 2009-02-06 16:14:38

Marti
Gość

Witam img/smilies/smile

Z tego co wiem to nie problemy finansowe są problem przy powstaniu fundacji w Warszawie a przynajmniej to nie jest głowny problem. Choć też tu chodzi o brak pieniędzy, ale kogoś innego. Mniejwiecej to wygląda tak. Wspólnota ma "zaklepany" dom gdzie "ktoś" przebywa. "Ktoś" musi się przenieść i chce to zrobić, ale też musi czekać bo choć ma już miejsce to jest ono zajęte przez innego "ktosia". Być może po drodze jest jeszcze jakiś ktoś, ale z tego co pamiętam łańcuch kończy się na szpitalu (czy coś w tym rodzaju), który na razie nie ma pieniędzy na przenosiny. Ogólnie trochę czasu i modlitwy i będzie dobrze img/smilies/smile.

Mój brat, Przemek, wstąpił do wspólnoty będąc księdzem. Obecnie jest bratem Markiem. Przebywa w Paryżu. Natomiast najmłodszy brat i rodzice pojechali teraz na ferie do wspólnoty w Brukseli. Zapewne za moim pośrednictwem podzielą się wrażeniami po powrocie.

Nie wiem czy już o tym było w tym temacie bo przeglądałem go ekspresowo, ale chciałem nadmienić, że codziennie jest transmitowana liturgia wspólnoty. Tej z Paryża. Moi rodzice mają pełną wiedzę na temat kto schudł, przytył, przyszedł czy wyjechał img/smilies/wink. Nadaje to francuska KTO, ale można też oglądać w internecie, choć tam trzeba już trochę poszperać.

Co do Języka to nie jest to bariera, choć wiadomo, że jak ktoś jedzie na stałe to musi się nauczyć. Z racji, że głównie milczą to w mowie potocznej może być ciężko img/smilies/wink.

#33 2009-02-06 21:23:23

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Rafcio mają białe chusty - ta ostatnio siostra również, to tylko światło daje efekt jakby była błękitna. Porównaj oświetlenie, nawet część owinięta wokół głowy jest biała ale słabiej oświetlona dlatego wydaje się szarawa img/smilies/wink

Marti o fotka z zeszłorocznych obłóczyn w Magdali nie? Więcej tu > http://blog.wiara.pl/angua/2008/05/15/v … nastiques/ img/smilies/wink

#34 2009-02-07 08:45:35

Marti
Gość

Green, dokładnie img/smilies/smile.

Jeśli kogoś bardziej interesuje temat to teraz w TV Religia był program o Wspólnocie Jerozolimskiej z Sant Michael. Piękne miejsce. Osobiście nie byłem, ale byli rodzice. Sam program trwa ok godziny. Rozumiem, że nie każdy odbiera Religię TV, ale myślę, że to nie problem ponagrywać płytki i wysłać. U nas w domu satelita jest tylko dlatego, że brat poszedł do zakonu i rodzicą "chcą mieć na Niego oko img/smilies/wink".

#35 2009-02-07 12:07:55

Rafcio
Gość

Tak masz rację green, zmyliło mnie to że w tym wywiadzie z Założycielem jest wspomniane o błękitnych welonach..

#36 2009-02-07 19:52:37

lamm
Gość

Początkowo welony były rzeczywiście granatowe, ale potem siostry miały zdecydować, czy mają być granatowe czy białe. Wypadło na białe i siostry są z tego powodu bardzo zadowolone;)

#37 2009-02-08 21:25:42

lamm
Gość

A nie wiecie przypadkiem, gdy bracia lub siostry są w Polsce u rodziny i idą na mszę świętą to zakładają te swoje odświętne płaszcze? Cy idą normalnie tylko w habicie...?

#38 2009-02-08 22:54:18

Marti
Gość

U mnie brat był normalnie, przy czym był przy okazji pracy nad doktoratem i w domu był tylko przez noc. Na mszy go nie widziałem. We wtorek powinienem mieć dokładniejsze informacje.

#39 2009-02-12 11:41:32

lamm
Gość

Jeśli jedzie się do Wspólnoty np. w odwiedziny to czy rytm ich dnia też obowiązuje. Czyli np. Marti jak odwiedzasz brata, to musisz też rano wstawać i brać udział we wszystkich modlitwach? A jak np. rodzice jadą razem w odwiedziny, to tato jest u braci a mama u sióstr?

#40 2009-02-12 16:47:13

Marti
Gość

Ja u brata jeszcze nie byłem. Cisnę rodziców by coś napisali o pobycie. Tym razem rodzice nie byli w Paryżu (gdzie jest brat Marek), tylko w Brukseli. Tata (i jeszcze brat Tomasz) był u braci a mama u sióstr i innej możliwości nie ma. Czy ściśle żyli rytmem życia zakonnego to już sami napiszą lada dzień. Nie wchodząc w życie zakonne to na pewno można odwiedzić ich zaraz po obiedzie. Wtedy mogą rozmawiać img/smilies/smile.

Dopytałem się, więc tak z grubsza.
Mieszkanie u mnichów nazywa się stażem. Będąc na stażu generalnie uczestniczy się w życiu mnichów, w modlitwach i w pracach (pobudka też). Jednak nie wszystkie punkty obowiązują, gdyż np jakieś wykłady czy dzielenia (różne takie) są po francusku, więc siedzenie nie miałoby sensu. Jest też czas na zwiedzanie. Gdy któryś z braci jest wolny to też chętnie pomoże w zwiedzaniu (siostry zapewne też).
Jednak jeśli ktoś chciałby mieć więcej czasu wolnego to najlepiej zamieszkać u rodzin zaprzyjaźnionych z zakonem. Noclegi nie są drogie.

#41 2009-02-16 23:51:07

matka
Gość

http://www.youtube.com/watch?v=qXsbFt_m … re=related
http://www.youtube.com/watch?v=osfonTbK … re=related
http://www.youtube.com/watch?v=2S8w_lnVcMk
dla wszystkich zainteresowanych wspólnotą jerozolimską img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez matka (2009-02-16 23:57:43)

#42 2009-02-19 23:20:12

matka
Gość

http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=719
Zapis czatu z o. Pierre Delfieux - założycielem Monastycznej Wspólnoty Jerozolimskiej z roku 2003. Ojciec odpowiada na wiele praktycznyh pytań jak: etapy formacji, wybór miejsca zamieszkania przez siostry i braci, kto może należeć do wspólnoty, plan dnia, czym jest pustynia, klauzura etc. Gorąco polecam!

#43 2009-02-21 15:42:05

elzsze
Gość

Bardzo się cieszę, że zainteresowanie Wspólnotą rośnie. W maju 2007 roku do kościoła Saint Gervasis w Paryżu przyprowadził nas nasz syn ksiądz. Było to pierwsze spotkanie ze Wspólnotą. Siostry i bracia oczarowali mnie swoją radością i serdecznością. Było w Nich coś szczególnego. We wrześniu grono Wspólnoty powiększył nasz syn. Po czterech latach kapłaństwa został mnichem. Rozpoczął postulat. W maju 2008 roku ponownie przyjechaliśmy do Paryża na obłóczyny naszego brata Marka. Tym razem poznaliśmy mnichów z Rzymu, ze Strasburga, z Vezeley i z Mont Saint Michel. U tych ostatnich spędziliśmy 2 dni. Cudowne miejsce. Tu zrodziło się pragnienie, aby bardziej poznać życie Wspólnoty. Zakosztować ich życia. Zrealizowaliśmy dzięki Markowi nasze marzenie. Od 3 do 10 lutego byliśmy w Brukseli na tzw. Stażu. Ja zamieszkałam z siostrami a mąż i syn Tomek z braćmi. Weszliśmy w ich życie. Ja uczestniczyłam zawsze w ich liturgii, bo jest ona szczególna. Niesamowicie piękny śpiew – miałam wrażenie jakbym słuchała chórów anielskich. Włączona zostałam w prace domowe. Były jednak zajęcia, które dotyczyły tylko sióstr i wtedy byłam „wolna”. Wykorzystywałam ten czas na spacery po Brukseli, na lekturę i adorację. Tydzień we wspólnocie minął bardzo szybko. Cieszę się, że mogłam tam być. Teraz wiem, że to bliskość trwania przy Bogu sprawia, że mnisi tryskają radością. Z niecierpliwością czekam na przyjście Wspólnoty do Warszawy.

p.s.
Czy admini mogą zmienić nick na Elżbieta?

#44 2009-02-28 19:18:26

Paweł
Gość

Byłem, zobaczyłem i przeżyłem... Jeszcze jak...
Do dziś jestem pod WRAżeniem mojej wizyty, tzn. "stażu" we Wspólnocie w Brukseli. "Staż odbywałem z synem u braci, gdzie byłem traktowany z serdecznością, w normalnym znaczeniu tego wyrażenia. Pracowaliśmy w czasie do tego wyznaczonym, przy drobnych remontach domowych, razem jedliśmy, częściowo razem modliliśmy sie. Częściowo, bo bariera językowa wykluczała niektóre praktyki zakonne, ale za to mieliśmy więcej wolnego czasu na obwąchiwanie Brukseli, bo tam byliśmy. Bruksela nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Nie mam kompleksu mając na uwadze Warszawę jako stolicę Polski. Ale mnisi to co innego. Kawałek nieba na ziemi.
Nie wyobrażałem sobie, że wyrzeczenie przynosi tyle spokoju, radości, poczucia szczęścia. To temat do przemyśleń dla mnie na Wielki Post. Brak  bezpośredniego dostępu do TV, radia, internetu to wbrew pozorom duży PLUS. Na wszystko jest czas. Nawet na niewieką nudę. Jak ktoś o tym marzy, to polecam.
Obok, u Sióstr, "staż" odbywała moja żona. Powodem naszego szaleństwa było to, że we Wspólnocie rozpoczał nowicjat nasz syn. Chcieliśmy zrozumieć dlaczego pobyt syna we Wspólnocie daje mu taką radość jaką u niego widzimy. Zdaje się, że Go rozumiemy lepiej niż do tego czasu. Tęsknimy do kolejnego "stażu"...

#45 2009-03-06 19:17:15

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Prosiłam Magdę by napisała coś nt pytań, które się tutaj pojawiły - wybaczcie będzie zbiorczo, ale każdy swoje znajdzie img/smilies/wink
oraison - to ani adoracja, ani medytacja... to modlitwa wewnętrzna
odświętna płaszcze, czyli kapy liturgiczne nie są zawsze zabierane do domu "częściej się ich nie zabiera niż zabiera"
Polaków (facetów img/smilies/wink ) jest ok. 5
Fundacji Wspólnot w UK na razie nie ma, a czy będzie to trzeba się zapytać lokalnych biskupów - Wspólnoty pojawiają się tam gdzie są zapraszane.

Ostatnio edytowany przez green (2009-03-06 19:18:19)

#46 2009-03-06 20:42:36

Marti
Gość

Ale 5 to chyba w jednym miejscu.

#47 2009-03-08 12:53:34

Marti
Gość

Niedawno w tv emitowany był film o Monastycznych Wspólnotach Jerozolimskiech. Jeśli kogoś interesuje tematyka to go udostępniam. Jest on w skrzynce pocztowej w częściach (21 plików do pobrania). Opcja darmowa.

Skrzynka jest na www.wp.pl
Login: pocztatymczasowa2009
Hasło: poczta2009

Opcja z niewielką opłatą (za darmo ściąga się 50 MB a film ma ok 1 GB):

http://chomikuj.pl/Sercowka - Film w jednym pliku. Ile się będzie ściągać to nie wiem, ale ładowało się ze 3-4 godziny. Jest też jakaś drobna opłata. W każdym razie można wybrać jedną z dwóch opcji, komu jak wygodnie.

Ostatnio edytowany przez Marti (2009-03-08 23:04:23)

#48 2009-03-15 17:41:17

Marti
Gość

Brat będzie teraz przez tydzień w Polsce, więc jeśli ktoś ma pytania odnośnie braci czy sióstr to niech tu pyta, odpowiedź będzie szybko img/smilies/smile.

#49 2009-03-21 11:52:08

Marti
Gość

Odpowiedź na pytanie: "Dlaczego akurat Monastyczna Wspólnota Jerozolimska? To trzeba się Jego pytać".

A tak od siebie dodam, że pierwszy kontakt ze wspólnotą miał na Wzgórzu Świętego Michała, czyli tam gdzie kręcony był film. Ja być może wejdę wkrótce w tą duchowość. Brat ma porozmawiać w zakonie i skontaktować ze świeckimi wspólnotami. Tam ma się formacje indywidualną, więc nie potrzeba większej grupy.

#50 2009-03-21 12:20:00

Rafcio
Gość

A ja mam również pytanie do Twojego Brata:) jak udaje Jemu się łączenie kontemplacji, z formacją, pracą zawodową, obowiązkami domowymi? Z góry Bóg zapłać:)

Stopka forum