'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2015-10-19 14:03:43

Koenzym
Użytkownik

Czy Trójca była zawsze?

Czy trójca była zawsze, czy utworzyła się na pewnym etapie dziejów?

#2 2015-10-19 15:40:12

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Czy Trójca była zawsze?

Skoro Bóg stworzył świat, w co wierzą chrześcijanie, stworzył także czas i przestrzeń, to czas (więc i etapy dziejów z Twojej wypowiedzi) nie mogły być przed Bogiem, Bóg nie mogł się pojawić na jakimś etapie dziejów, które dzięki niemu istnieją. 
I to wszystko z mojej strony:)

http://poznan.biblista.pl/index.php?opt … ;Itemid=61

http://www.katolik.pl/bog-jest-wieczny,147,416,cz.html

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#3 2015-10-19 16:45:47

Koenzym
Użytkownik

To tylko wyjaśnia, że Bóg był zawsze. A ja pytam o trójcę Bogów. Czy trójca była od zawsze czy pojawiała się stopniowo?

#4 2015-10-19 17:38:02

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Jest JEDEN Bóg, nie ma trójcy Bogów czy bogów. Polecam Katechizm Kościoła katolickiego.  Serio. A jeśli nie masz ochoty tam posprawdzać, to... to Twój kłopot, jednak. Nie zrobimy tego za Ciebie. W najlepszej wierze odsyłam do najlepszych źródeł.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

#5 2015-10-19 17:56:07

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

W rozważaniach o Wierze św Tomasz z Akwinu ładnie podejmuje się tajemnicy Trójcy Świętej. Jest to spojrzenie filozoficzne.
A tu artykuł o tym http://opusdei.pl/pl-pl/article/temat-5 … jswietsza/

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#6 2015-10-19 17:56:21

Koenzym
Użytkownik

hannaturno napisał(a):

W najlepszej wierze odsyłam do najlepszych źródeł.

A czy nie uważasz, że najlepsze źródło to Pismo Święte?

Magda19 napisał(a):

W rozważaniach o Wierze św Tomasz z Akwinu ładnie podejmuje się tajemnicy Trójcy Świętej. Jest to spojrzenie filozoficzne.

To w takim razie dziękuję! Cenię argumenty biblijne. A jeśli już mowa o filozofii, to zachęcam do przemyślenia poniższego tekstu:

"Baczcie, aby kto was nie zagarnął w niewolę przez tę filozofię będącą czczym oszustwem, opartą na ludzkiej tylko tradycji, na żywiołach świata, a nie na Chrystusie" (Kol. 2:8).

Pozdrawiam serdecznie!

Ostatnio edytowany przez Koenzym (2015-10-19 18:00:21)

#7 2015-10-19 17:59:12

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

Polecam Ewangelię św Jana- szczególnie Prolog. I komentarz św Tomasza do całej ewangelii św Jana.
Żródłem nauczania Kościoła Świętego poza samym Pismem Świętym jest także Tradycja.

Ostatnio edytowany przez Magda19 (2015-10-19 17:59:36)

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#8 2015-10-19 18:01:20

Koenzym
Użytkownik

Magda19 napisał(a):

Polecam Ewangelię św Jana- szczególnie Prolog. I komentarz św Tomasza do całej ewangelii św Jana.

Ale który fragment konkretnie?

#9 2015-10-19 18:07:55

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Koenzym napisał(a):

Cenię argumenty biblijne.

Nie wiem, czy zauważyłeś kiedyś pewną prawdę...  może teraz sam znajdziesz w Biblii fragment, który mówi dokładnie tak:
"żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia".
Dlatego nie poprzestajemy na samodzielnym i dowolnym interpretowaniu Biblii.
Dlatego szanujemy nauczanie Kościoła, ustanowionego przez Chrystusa. O czym też jest w Biblii. Nie pytaj, gdzie, poszukaj, proszę. Warto.

PS Wracam do pilnej pracy. Powodzenia w poszukiwaniach.

#10 2015-10-19 19:53:31

Koenzym
Użytkownik

hannaturno napisał(a):

Dlatego szanujemy nauczanie Kościoła, ustanowionego przez Chrystusa.

A który to Kościół?

#11 2015-10-19 19:57:51

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.

A jeśli chodzi o deklarację idei tego forum: rzymskokatolicki Kościół,  w pełnej jedności z papieżem. Teraz juz wiesz, dokąd trafiłeś img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez hannaturno (2015-10-19 20:03:00)

#12 2015-10-20 18:06:08

Koenzym
Użytkownik

hannaturno napisał(a):

A jeśli chodzi o deklarację idei tego forum: rzymskokatolicki Kościół,  w pełnej jedności z papieżem. Teraz juz wiesz, dokąd trafiłeś img/smilies/smile

Tak, teraz wiem. Ale dalej nie wiem od kiedy zaczęła istnieć trójca? Czy ktoś na tym forum wie?

#13 2015-10-20 21:17:38

kropelka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Trójca Święta, czyli po prostu Bóg, nie ma początku ani końca, to On jest początkiem wszystkiego i istnieje poza ludzkimi limitami czasu.

Serce twoje niech będzie Nazaretem przez udoskonalenie spraw codziennych.
Niech będzie Kalwarią przez znoszenie małych krzyżyków.
Niech będzie Wieczernikiem przez wierność dobrym natchnieniom.
Niech będzie niebem przez ducha adoracji, czci i wdzięczności
- bł. m. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza

#14 2015-10-21 18:11:43

Koenzym
Użytkownik

kropelka napisał(a):

Trójca Święta, czyli po prostu Bóg, nie ma początku ani końca, to On jest początkiem wszystkiego i istnieje poza ludzkimi limitami czasu.

Zgodzę się, że Bóg Jahwe - Ojciec Pana Jezusa nie miał początku. Tego uczy Pismo. Ale z Biblii wynika, że Pan Jezus miał swój początek. Jak więc to pogodzić?

#15 2015-10-21 18:18:24

ŻycieJestPiękne(ŻJP)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: 13.05

A czy 1 rozdział Ewangelii św. Jana nie wystarczy?

Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość - te trzy: z nich zaś największa jest MIŁOŚĆ !!!

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/

#16 2015-10-23 17:51:43

Koenzym
Użytkownik

ŻycieJestPiękne napisał(a):

A czy 1 rozdział Ewangelii św. Jana nie wystarczy?

No właśnie ten fragment mówi o początku Pana Jezusa. Czy więc może być Bogiem, skoro miał swój początek?

#17 2015-10-23 22:31:55

mały człowiek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Bóg jest żywym słowem - Słowem Bożym. Boga nikt nie stworzył, bo On jest od zawsze.

"Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga." J 1, 1-2

"Jam Alfa i Omega,
Pierwszy i Ostatni,
Początek i Koniec." Ap 22,13
Dobrze, że stawiasz sobie pytania ale polski przekład Pisma Świętego nie odzwierciedli w 100% oryginału, dlatego sięgnij do oryginalnego Pisma Świętego. Często jest tak, że nie da się dosłownie przetłumaczyć danego słowa na dany język. Powinniśmy przed każdym sięgnięciem do Pisma Świętego prośić Ducha Świętego o dar rozumienia Słowa Bożego, trzeba o to modlić się nieustannie.
Powodzenia;-)

"...Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska..." Rz 5. 20

#18 2015-10-24 10:44:41

Koenzym
Użytkownik

mały człowiek napisał(a):

"Na początku było Słowo,

Jak sam widzisz Pan Jezus (w tym wersecie Słowo) ma swój początek. A Pismo mówi, Bóg nie ma ani początku ani nie będzie mieć końca.

Ostatnio edytowany przez Koenzym (2015-10-24 10:45:06)

#19 2015-10-24 11:14:38

ŻycieJestPiękne(ŻJP)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: 13.05

Koenzym czego Ty tak naprawde chcesz sie doszukać - samemu - bez pomocy i światła Ducha Świętego? Czy Pismo święte uważasz za zwykłą książkę ktora sobie mozna wykorzystywać na różne sposoby - nawet tego nadmiar -szkodzi jeśli służy to bezmyślności. Pismo to zbiór ksiąg natchnionych - wiec i te trzeba czytać z Duchem Pański tak jak to zostały spisane. Co daje doszukiwanie się różnic, tudzież błędów - zamiast poprostu zawierzyć się Bogu w Jezusowym Krzyżu? To trochę jak wyrzucanie samemu Bogu - błędów.

Ostatnio edytowany przez ŻycieJestPiękne (2015-10-24 11:15:41)

Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość - te trzy: z nich zaś największa jest MIŁOŚĆ !!!

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/

#20 2015-10-24 13:57:06

Karmelka
Użytkownik

Koenzym napisał(a):

mały człowiek napisał(a):

"Na początku było Słowo,

Jak sam widzisz Pan Jezus (w tym wersecie Słowo) ma swój początek. A Pismo mówi, Bóg nie ma ani początku ani nie będzie mieć końca.

Wyrywasz słowa z kontekstu. Tutaj wyrażenie "Na początku" nie oznacza jakiegoś realnego, rzeczywistego początku Słowa, ale oznacza, że wcześniej, że przed czymś (przed stworzeniem świata) to Słowo już  istniało i było jednością z Bogiem, co wynika z dalszego tekstu Prologu św. Jana. Prolog podkreśla, że Słowo i Bóg są jednością, więc zawsze istnieją ze sobą, i nie ma tu wskazania, że ktoś z nich miał jakiś realny, rzeczywisty początek w określonym punkcie czasu. Nie mają końca, ani początku.

#21 2015-10-24 14:32:10

Michaela
Gość

Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga." J 1, 1-2

O co ci chodzi. Koenzymie ?

" Na POCZĄTKU było Słowo"  jest pokrewne z " Na POCZĄTKU Bóg stworzył Niebo i ziemię". Bóg mówi, nie jest bezSŁOWNY-  "I rzekł Bóg- Niechaj się stanie światłość" /Rdz 1,3 /, " I nazwał Bóg światłość dniem / Rdz 1,5 /, itd. Bóg rozkazuje, wymienia i nazywa . To Słowo jest Bogiem.W Iz 55,11  Bóg mówi tak:
                                    " i tak słowo, które wychodzi z ust moich
                                      nie wraca do mnie bezowocnie
                                      zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem
                                      i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa"
J 1,14 brzmi " Słowo STAŁO SIĘ człowiekiem i mieszkało wśród nas" , czyli tym Słowem jest zarówno Bóg Ojciec jak i Syn Boży. Syn Boży więc istniał przed wszystkim stworzeniem i sam STWARZAŁ.
Kol1 15-17
"On jest obrazem Boga niewidzialnego
Pierworodnym wobec każdego stworzenia,
Bo w Nim zostało wszystko stworzone:
I to, co w niebiosach i to, co na ziemi,
byty widzialne i niewidzialne,
Czy Trony czy Panowania , czy Zwierzchności, czy Władze.
Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone
On jest PRZED wszystkim i wszystko w Nim ma istnienia."

Pozdrawiam...

Ostatnio edytowany przez Michaela (2015-10-24 14:47:43)

#22 2015-10-24 14:56:37

Koenzym
Użytkownik

Michaela napisał(a):

O co ci chodzi. Koenzymie ?

" Na POCZĄTKU było Słowo"  jest pokrewne z " Na POCZĄTKU Bóg stworzył Niebo i ziemię".

Skoro ziemia i niebo ma swój początek, to Pan Jezus również. Z tego wnioskuję, że musiał być czas, kiedy Ojciec był sam, bo On nie ma początku. Stąd moje pytanie: "Czy trójca była zawsze?"

Pozdrawiam!

#23 2015-10-24 15:08:46

Michaela
Gość

Gubisz się Koenzymie. Świetnie was znam i mam do was wiele szacunku, ale nauka wasza przysłowiowej kupy się nie trzyma. Jak już pisałam - brak kontekstu historyczno- kulturowego i wyrywanie cytatów z kontekstu.
Pozdrawiam serdecznie !
Trójca była zawsze !
Koenzym napisał:
"Skoro ziemia i niebo ma swój początek, to Pan Jezus również."
Bóg i Jezus to ta sama Osoba. To, co napisałeś jest nielogiczne, bo to Bóg stworzył ziemię.

#24 2015-10-24 15:13:44

Karmelka
Użytkownik

Zaprzeczyłeś sam sobie. Piszesz, że Bóg nie ma początku i końca, a twierdzisz, że Słowo ma początek, a jak Słowo może mieć początek skoro "Bogiem było Słowo"img/smilies/smile  Wyrywasz wszystko z kontekstu podobnie jak moja gorliwa rodzina należąca do ŚJ i koleżanka protestantka.

#25 2015-10-24 23:00:02

mały człowiek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Kiedy Bóg stwarzał niebo i ziemię to w jedności z Jezusem i Duchem Świętym jak czytamy: "A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!" Rdz 1, 26
Jak widzisz Koeznymie Bóg mówi w liczbie mnogiej "uczyńmy"; "na Nasz obraz"; "Nam", więc Trójca Święta jest od zawsze razem w jedności.

"...Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska..." Rz 5. 20

Stopka forum