'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2015-10-19 16:54:36

Koenzym
Użytkownik

Czy dusza może umrzeć?

Czy dusza jest nieśmiertelna czy może umrzeć? Jak to z tym jest?

#2 2015-10-19 17:29:58

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Czy dusza może umrzeć?

Nie, nie może, prawdy wiary (uczyłeś się ich może w szkole?  czy na innej katechezie? ja tak, jako ośmiolatka, ale nadal pamiętam) mówią jasno: "dusza ludzka jest nieśmiertelna".

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#3 2015-10-20 18:08:17

Koenzym
Użytkownik

hannaturno napisał(a):

Nie, nie może, prawdy wiary (uczyłeś się ich może w szkole?  czy na innej katechezie? ja tak, jako ośmiolatka, ale nadal pamiętam) mówią jasno: "dusza ludzka jest nieśmiertelna".

Na czym opierasz swoje wierzenie?

#4 2015-10-22 19:34:26

Kaati
Użytkownik

Właśnie wiarę w nieśmiertelność duszy opieram na zachowaniach swojej duszy. To za psalmem gotowa jestem westchnąć: "Ciebie, mój Boże, pragnie moja dusza" teraz i na wieki. Gdybym miała to pragnienie tylko z umysłu, pragnęłabym Boga tylko teraz, tylko do swojej śmierci. Ale to nie umysł, ale moja dusza jest głodna Boga, więc to moja dusza wzdycha, że pragnie Go zawsze, a samo zawsze oznacza dosłownie teraz i na wieki. Dusza i umysł, to nie to samo. Nie mierzy się zachowań duszy rozumem, bo byłoby to tym samym, co nauczanie mędrca przez małe dziecko. Owszem, w tym świecie to dusza człowieka uznaje i dostosowuje się do ograniczonych możliwości poznawczych rozumu i pozwala człowiekowi dochodzić prawd za pomocą tego właśnie ograniczonego umysłu.

#5 2015-10-22 19:45:42

mały człowiek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

"Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle." Mt 10, 28

"...Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska..." Rz 5. 20

#6 2015-10-23 17:49:05

Koenzym
Użytkownik

mały człowiek napisał(a):

"Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle." Mt 10, 28

Zobacz tutaj:

"Dlatego dam mu dział wśród wielkich i z mocarzami będzie dzielił łupy za to, że ofiarował na śmierć swoją duszę i do przestępców był zaliczony. On to poniósł grzech wielu i wstawił się za przestępcami" (Iz. 53:12).

"Oto wszystkie osoby są moje: tak osoba ojca, jak osoba syna. Są moje. Umrze tylko ta osoba, która zgrzeszyła" (Ezech. 18:4).

W przypisie do tego wersetu w Biblii tysiąclecia dodano: osoba - dosłownie dusza.

"gdy ciało mu w oczach zanika i nagie kości zostają, jego dusza się zbliża do grobu, a życie do miejsca umarłych" (Hioba 21, 22).

#7 2015-10-23 17:59:30

Karmelka
Użytkownik

Przypowieść o bogaczu i Łazarzu...

#8 2015-10-23 19:24:51

Koenzym
Użytkownik

Karmelka napisał(a):

Przypowieść o bogaczu i Łazarzu...

Przedstawiłem wersety ze Słowa Bożego, które udowadniają, że dusza może umrzeć. Nie ma więc co do tego żadnych wątpliwości. Przypowieść o bogaczu i Łazarzu, to - jak zauważyłaś - przypowieść.

Pozdrawiam!

#9 2015-10-23 20:30:18

Kaati
Użytkownik

Po cóż więc zbawcza Męka naszego Pana, Jezusa Chrystusa, skoro mielibyśmy mieć dusze śmiertelne? Ciało jest śmiertelne i sami widzimy jego rozkład i rozpadnięcie się w nicość po śmierci, więc nie chodziło Bogu o zbawienie tylko naszych ciał, ale dusz. Zapowiadane nasze zmartwychwstanie przy Sadzie Ostatecznym jaki miałoby sens, skoro ciało nie miałoby do czego wrócić? Jaki sens miałoby wskrzeszanie przez Boga naszych ludzkich skórek, skoro uśmierciłby nasze dusze? Bóg wtedy wskrzesiłby chyba jakie zombiaki, a nie ludzi w pełnym tego sensie.

#10 2015-10-23 20:43:38

Koenzym
Użytkownik

Kaati napisał(a):

Po cóż więc zbawcza Męka naszego Pana, Jezusa Chrystusa, skoro mielibyśmy mieć dusze śmiertelne?

Raczej odwrotnie. Po co zbawcza męka Jezusa, gdybyśmy po śmierci nadal żyli img/smilies/smile

#11 2015-10-23 21:38:27

justyna00
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: 09.02

Jak dla mnie chodzi o śmierć w duszy w sensie metaforycznym. Tłumaczyć to można na różne sposob (śmierć duszy=grzech, oddalenie się od Boga, a co z tym idzie - wieczne potępienie)  w zależności od kontekstu.

Czasami trzeba zrezygnować z czegoś dobrego na rzecz czegoś lepszego

https://www.siostryzorlika.pl/
https://www.facebook.com/siostryzorlika/

#12 2015-10-23 21:57:55

Kaati
Użytkownik

Raczej przewrotnie - po co się produkujecie tu wszyscy, skoro ja wiem lepiej?
Ludzie z Barki podają cytaty z Biblii udowadniające nieśmiertelność duszy, a Ty chcesz je przewrotnie interpretować. Podobnie przewrotną interpretację Biblii mają Świadkowie Jehowy, gdzie naciągają Biblię do swoich poglądów, czasowej "mody na poglądy takie, a nie inne."

Ja wzięłam to od strony logicznej: Po co Bóg miałby nas zbawiać, skoro chciałby nas uśmiercić tak na ciele, jak i duszy? Czy dzieło bożego zbawienia okazywać by się miało tylko czasowe, skoro nasza dusza też miałaby po czasie umrzeć?

Ale popadasz we własne sidła z tym "po co zbawcza Męka Jezusa, gdybyśmy po śmierci nadal żyli?"
Zbawcza Męka Jezusa nie jest warunkiem nieśmiertelności naszych dusz, ale jest warunkiem wybawienia naszych nieśmiertelnych dusz od potępienia wiecznego. Już samo to dowodzi, że dusze ludzkie są nieśmiertelne, skoro mogą popaść na męki bez końca lub może im przypaść chwała bez końca.

Nieśmiertelność ludzkich dusz może wypływać też z miłości Boga: co On raz stworzył i obdarzył rozeznaniem spraw duchowych, tego nie chce unicestwiać, ale sam tęskni za bliską obecnością stworzeń, które powołał do istnienia.

#13 2015-10-23 22:50:35

mały człowiek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Powtórzę jeszcze raz
Widzisz Koenzym, a ja w swoim przekładzie PŚ znalazłam tłumaczenie tego samego fragmentu, który cytujesz:
"Dlatego w nagrodę przydzielę Mu tłumy, i posiądzie możnych jako zdobycz, za to, że Siebie na śmierć ofiarował i policzony został pomiędzy przestępców. A On poniósł grzechy wielu, i oręduje za przestępcami." Iz 53, 12
W przypisie nic nie ma. Po raz kolejny odwołuje Cię do oryginału PŚ.
"Oto wszystkie osoby są moje: tak osoba ojca, jak osoba syna. Są moje. Umrze tylko ta osoba, która zgrzeszyła" (Ezech. 18:4). Nie pomyślałaś, że może chodzić o to, iż dusza, która idzie na potępienie to tak jakby umarła, oczywiście nie umiera ale co to za życie bez Boga...

"...Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska..." Rz 5. 20

#14 2015-10-23 23:09:50

Koenzym
Użytkownik

Kaati napisał(a):

Ludzie z Barki podają cytaty z Biblii udowadniające nieśmiertelność duszy, a Ty chcesz je przewrotnie interpretować.

Ja nic nie interpretuję. Podaję wersety z Pisma, które mówią, że dusza może umrzeć. Ja Biblii wierzę. A Ty?

Kaati napisał(a):

Ja wzięłam to od strony logicznej: Po co Bóg miałby nas zbawiać, skoro chciałby nas uśmiercić tak na ciele, jak i duszy?

Skoro Biblia mówi o zmartwychwstaniu, to logicznym wydaje się fakt, że ten, kto zmartwychwstaje, wcześniej nie żył. img/smilies/wink

#15 2015-10-23 23:21:33

Koenzym
Użytkownik

Widzisz Koenzym, a ja w swoim przekładzie PŚ znalazłam tłumaczenie tego samego fragmentu, który cytujesz:
"Dlatego w nagrodę przydzielę Mu tłumy, i posiądzie możnych jako zdobycz, za to, że Siebie na śmierć ofiarował i policzony został pomiędzy przestępców. A On poniósł grzechy wielu, i oręduje za przestępcami." Iz 53, 12

Korzystasz ze źle przetłumaczone go tekstu biblijnego. Zobacz do Biblii interlinearnej. W tym fragmencie występuje słowo nefesz, co oznacza duszę. Dlatego też w Biblii warszawskiej i kilku innych przekładach, przetłumaczono ten wyraz jako dusza. Cytowałem właśnie z Biblii warszawskiej.

W przypisie nic nie ma. Po raz kolejny odwołuje Cię do oryginału PŚ.
"Oto wszystkie osoby są moje: tak osoba ojca, jak osoba syna. Są moje. Umrze tylko ta osoba, która zgrzeszyła" (Ezech. 18:4).

W oryginale w tym fragmencie występuje hebrajskie słowo nefesz, czyli dusza. Jeśli więc w Biblii, z której korzystasz nie ma na ten temat przypisu, to i tak niczego nie zmienia.

Nie pomyślałaś, że może chodzić o to, iż dusza, która idzie na potępienie to tak jakby umarła, oczywiście nie umiera ale co to za życie bez Boga...

Zupełnie o tym nie pomyślałem img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez Koenzym (2015-10-23 23:22:16)

#16 2015-10-24 14:58:47

Michaela
Gość

Koenzymie, owszem na stronie  1000 Biblii Tysiąclecia pisze, ze osoba= dusza, ale jeśli Biblię Tysiąclecia czyta chrześcijanin, to wie, że człowiek ma duszę. Wykorzystujecie wszystko dla poparcia własnych tez.Dusza jest nieśmiertelna i najlepiej mieć doświadczenie życia Boga w sercu. Nie ma się wtedy wątpliwości.

Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej:

"Uwielbiam Cię, mój Boże, Trójco Przenajświętsza! Dopomóż mi zupełnie zapomnieć o sobie, abym nieporuszona i uspokojona, mogła zamieszkać w Tobie tak, jakby moja dusza znajdowała się już w wieczności. Oby już nic nie zdołało zamącić mego pokoju ani wyprowadzić mnie z Ciebie, o Mój Ty Niezmienny, lecz niech każda minuta coraz głębiej zanurza mnie w Twoją Tajemnicę. Napełnij pokojem moją duszę, uczyń w niej swoje niebo, swoje ulubione mieszkanie i miejsce swego odpoczynku. Obym nigdy nie zostawiała Ciebie samego, lecz była tam zawsze cała, cała czuwająca z wiarą, cała pogrążona w adoracji i cała zdana na Twoje stwórcze działanie.

O, mój umiłowany Chryste, z miłości ukrzyżowany, chciałabym być oblubienicą Twego Serca, chciałabym Cię otaczać chwałą i chciałabym Cię miłować tak, żebym umarła z miłości. Lecz czuję moją niemoc i dlatego proszę Cię, abyś mnie «przyoblókł w siebie samego», tak aby wszystkie poruszenia mojej duszy utożsamiały się ze wszystkimi poruszeniami Twojej duszy, abym się zanurzyła w Tobie, została przez Ciebie ogarnięta, tak abyś Ty zajął moje miejsce, aby moje życie było tylko promieniowaniem Twojego Życia. Przyjdź do mnie jako Wielbiciel, Wynagrodziciel i Zbawiciel. Słowo Przedwieczne, Słowo mego Boga, chcę spędzić mo­je życie na słuchaniu Ciebie; chcę być w pełni pojętną, tak aby się wszystkiego nauczyć od Ciebie. A potem poprzez wszystkie noce, wszystkie próżnie, wszystkie niemoce chcę zawsze być w Tobie i trwać w Twoim wielkim świetle. O, moja umiłowana Gwiazdo, zachwycaj mnie, abym nie mogła już uchylić się spod Twego promieniowania.

O, Ogniu trawiący, Duchu miłości, «zstąp na mnie», aby w mej duszy dokonało się jakby nowe wcielenie Słowa. Niech będę dla Niego dodatkowym człowieczeństwem, w którym On odnowi całe swoje Misterium. A Ty, Ojcze, pochyl się nad swo­im biednym stworzeniem, «okryj je swoim cieniem» i dostrzegaj w nim tylko «Umiłowanego, w którym złożyłeś całe swoje upodobanie».

O moi Trzej, moje Wszystko, moja Szczęśliwości, nieskończona Samotności, Niezmierzoności, w której się gubię, oddaję się Wam jako ofiara. Ukryjcie się we mnie, abym ja mogła się ukryć w Was, w oczekiwaniu na kontemplowanie w Waszym świetle przepaści Waszej wielkości."
-----------------------------------------------------------------------

Wierz mi- doświadczenie życia Boga we własnej duszy jest możliwe. I żal mi ciebie, że nigdy tego nie doświadczysz.Nigdy nie będziesz wiedział, jak Bóg potrafi kochać.

Ostatnio edytowany przez Michaela (2015-10-24 15:02:43)

#17 2015-10-24 15:01:23

Karmelka
Użytkownik

Koenzym napisał(a):

Przypowieść o bogaczu i Łazarzu, to - jak zauważyłaś - przypowieść.

No i co przez to sugerujesz?

#18 2015-10-24 15:08:25

Koenzym
Użytkownik

Michaela napisał(a):

Koenzymie, owszem na stronie  1000 Biblii Tysiąclecia pisze, ze osoba= dusza, ale jeśli Biblię Tysiąclecia czyta chrześcijanin, to wie, że człowiek ma duszę.

W tym wątku nie dyskutujemy na temat tego czy człowiek ma duszę, czy jej nie ma. Rozmawiamy na temat nieśmiertelności duszy i jak zauważyłaś sama, Bóg w Księdze Ezechiela 18:4 mówi nam, że dusza może umrzeć!

Michaela napisał(a):

Wykorzystujecie wszystko dla poparcia własnych tez. Dusza jest nieśmiertelna i najlepiej mieć doświadczenie życia Boga w sercu. Nie ma się wtedy wątpliwości.

Bóg na kartach swego Słowa mówi, że dusza nie jest nieśmiertelna. Zachęcam Cię, byś Go usłuchała. Możesz zadecydować kogo będziesz słuchać: Boga czy ludzi! Ale pamiętaj, że od Twojej decyzji zależy Twoja wieź z Bogiem i Twoje życie wieczne

Pozdrawiam!

Ostatnio edytowany przez Koenzym (2015-10-24 15:12:29)

#19 2015-10-24 15:59:57

Michaela
Gość

Bóg mówi , że dusza jest nieśmiertelna i ze jesteśmy mieszkaniem Ducha świętego - "W Nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha "  / Ef 2,22 /
" Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? 17 Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście." / 1 Kor 3,16-17 /

O moje życie wieczne to ty się nie martw! Pomysł o swoim. Jeżeli w mojej duszy mieszka  nieśmiertelny Bóg- Trójca Święta, to jak ona- dusza, może być śmiertelna ?

Nie odchodź od nas- czegoś się tutaj nauczysz !

Pozdrawiam !img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Michaela (2015-10-24 16:01:16)

#20 2015-10-24 22:53:52

mały człowiek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Koenzym dobrze, że Ty korzystasz z "dobrego" tłumaczenia Biblii...
Twoja wypowiedź: "Korzystasz ze źle przetłumaczone go tekstu biblijnego." utwierdziła mnie w przekonaniu, że interpretujesz PŚ według Twojego widzimisię, dla poparcia Twoich tez, a wszystko co Ci tu piszemy masz tak naprawdę za nic, bo Ty wiesz lepiej, więc po co podjąłeś ten wątek skoro znasz odpowiedź - Twoją oczywiście.
W ogóle nie mogę pojąć jak facet, taki jak Ty czytający PŚ, wierzący w Boga (tak deklarujesz) może pisać takie herezje. To po co nam Bóg skoro mamy śmiertelną duszę i umrzemy w chwili śmierci? Po co Jego ofiara? Po co Niebo, życie wieczne skoro ciało umrze i koniec? Jak możesz wierzyć w Boga i pisać coś takiego? Zastanów się bracie+

#21 2015-10-26 13:10:43

Koenzym
Użytkownik

Michaela napisał(a):

Bóg mówi , że dusza jest nieśmiertelna

Podałem Ci wersety, które temu przeczą. Jeśli nie wierzysz Bogu, to Twoja sprawa. Pan Jezus powiedział w modlitwie do swego Ojca: "Twoje Słowo jest prawdą" (Jana 17:17). Wierzysz mu? Ja mu wierzę!

Pozdrawiam!

To po co nam Bóg skoro mamy śmiertelną duszę i umrzemy w chwili śmierci? Po co Jego ofiara? Po co Niebo, życie wieczne skoro ciało umrze i koniec? Jak możesz wierzyć w Boga i pisać coś takiego? Zastanów się bracie

Po to, żebyś mógł zmartwychwstać. Jeśli dusza jest nieśmiertelna, to po co Ci zmartwychwstanie?

Ostatnio edytowany przez Koenzym (2015-10-26 13:14:05)

#22 2015-10-26 19:59:01

Kwietniowa
Administrator

Koenzymie, oficjalnie i publicznie chciałabym Cię upomnieć. Rozumiem Twoją dociekliwość i wnikliwość, jednak mnożone przez Ciebie wątki wprowadzają chaos na forum. Przeczytaj zasady, proszę. Zwróć uwagę, że jest to forum katolickie, w łączności z Kościołem i tradycją, więc nie spodziewaj się, że ktoś tu będzie wchodził w polemikę, która do niczego nie prowadzi. Otrzymujesz odpowiedzi i źródła, zaakceptuj proszę reguły gry i zrozum, że wiara opiera się nie tylko na Piśmie Świętym, które - swoją drogą - starasz się podważać. Masz konkret od osób, które znają się na rzeczy, możesz również sam poszukać (choć nie sądzę, że doszukasz się czegoś innego) i na tej podstawie zdecyduj, czy treści promowanie tutaj odpowiadają Tobie, czy nie.

Przy okazji apeluję do wypowiedzi innych osób w innych wątkach o rozsądek i poszanowanie odmiennych opinii. To już nie jest moje marudzenie, ale REGULAMIN.

Pozdrawiam serdecznie,
administrator

Prawdziwa miłość otwiera ramiona, a zamyka oczy...
św. Wincenty a Paulo

#23 2015-11-01 15:25:56

Koenzym
Użytkownik

Kwietniowa napisał(a):

zaakceptuj proszę reguły gry i zrozum, że wiara opiera się nie tylko na Piśmie Świętym, które - swoją drogą - starasz się podważać.

Pozwól więc, że zapytam Cię o coś:

Jeśli napotkam w nauczaniu Krk coś, co jest sprzeczne z Biblią, to jak mam na to reagować? Czy mam odrzucić Pismo i przyjąć ludzką "mądrość"? Czy tego oczekuje Pan Jezus, skoro powiedział w modlitwie do swego Ojca:

"Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą" (Jana 17:17).

Stopka forum