'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2015-10-23 17:53:51

Koenzym
Użytkownik

Czy Pan Jezus ma nad sobą zwierzchnika?

Czy Waszym zdaniem Pan Jezus ma nad sobą kogoś wyższego od siebie czy sam jest najwyższy?

Zapraszam do konstruktywnej dyskusji!

#2 2015-10-23 22:51:04

Kaati
Użytkownik

Re: Czy Pan Jezus ma nad sobą zwierzchnika?

Pan Jezus nie ma nad sobą zwierzchnika, ani sam nie jest najwyższy. Wynika to z istoty Trójcy Świętej. Posłuszeństwo Pana Jezusa w planach Boga Ojca, Jego pokora, może dawać wrażenie, jakoby Pan Jezus był 'niższy stopniem,' ale tak nie jest. Trzy Osoby Boskie istniały od zawsze i są sobie równe we wszystkim.

#3 2015-10-23 23:05:03

Koenzym
Użytkownik

Kaati napisał(a):

Pan Jezus nie ma nad sobą zwierzchnika, ani sam nie jest najwyższy. Wynika to z istoty Trójcy Świętej. Posłuszeństwo Pana Jezusa w planach Boga Ojca, Jego pokora, może dawać wrażenie, jakoby Pan Jezus był 'niższy stopniem,' ale tak nie jest. Trzy Osoby Boskie istniały od zawsze i są sobie równe we wszystkim.

Ale z Pisma wynika, że Pan Jezus ma nad sobą Boga. Jak więc to rozumieć?

#4 2015-10-23 23:39:01

Karmelka
Użytkownik

"Ja i Ojciec jedno jesteśmy".

#5 2015-10-24 00:04:01

Koenzym
Użytkownik

Karmelka napisał(a):

"Ja i Ojciec jedno jesteśmy".

Nie wiem czy wiesz ale tym fragmentem obalasz istnienie trójcy  img/smilies/smile img/smilies/smile img/smilies/smile

#6 2015-10-24 05:53:30

Michaela
Gość

Jeśli się nie mylę, Koenzymie, jesteś Świadkiem Jehowy i bardzo umiejętnie prowadzisz tutaj indoktrynację. Nie mam czasu czytać wszystkich twoich postów, ale dla Was osoba to dusza, oznaczasz cytaty z Pisma Św. jak Świadek Jehowy, a tutaj obalasz Istnienie Trójcy św.i chcesz udowodnić, że Jezus nie jest Bogiem. Później dokładniej prześledzę, co tutaj wypisujesz.
Pozdrawiam.

Znasz pozycję: Błędy doktrynalne Świadków Jehowy. Analiza krytyczna Chrześcijańskich Pism Greckich w Przekładzie Nowego Świata, Roberta H. Countessa ? Polecam. Wydało to Vocatio.

Dziwię się, że moderatorzy wcześniej cię nie wyłapali.

#7 2015-10-24 06:24:25

Michaela
Gość

Spieszę ci donieść, ze pierwsi chrześcijanie nie odmawiali różańca, ale za to dzielili się swoimi majętnościami, żeby nikt nie ciepał biedy. Czy ich  NA  PEWNO naśladujecie ? Pierwsi chrześcijanie dawali świadectwo miłości pomagając i materialnie niechrześcijanom, a wy nie jesteście związkiem charytatywnym. Czyż nie ?

#8 2015-10-24 10:29:24

Koenzym
Użytkownik

Jak pewnie zauważyłaś Michaelo w tym wątku rozmawiamy na temat Jezusa, a nie na temat ŚJ i ich błędów doktrynalnych. Jeśli w temacie Pana Jezusa masz coś ciekawego do napisania, to zapraszam. A teraz do rzeczy:

Na przykład apostoł Paweł i apostoł Piotr napisali:

"Błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec miłosierdzia i Bóg wszelkiej pociechy" (2 Kor. 1:3).

"Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa. On w swoim wielkim miłosierdziu przez powstanie z martwych Jezusa Chrystusa na nowo zrodził nas do żywej nadziei" (1 Piotra 1:3).

Z powyższych fragmentów Pisma wynika, że apostołowie uważali, iż Bóg Ojciec był również Bogiem dla Pana Jezusa.

Co o tym myślicie?

Ostatnio edytowany przez Koenzym (2015-10-26 13:15:32)

#9 2015-10-24 12:49:01

Michaela
Gość

"Błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec miłosierdzia i Bóg wszelkiej pociechy" (2 Kor. 1:3).
2 Kor 1,3 to wzór formuły liturgicznej  żydowskiej brachy / błogosławieństwa /.
Patrz Ef 1,3:
"Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa"
1P 1,3
" Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana Naszego Jezusa Chrystusa /.../
Bracha z przecinkiem po "B" - błogosławieństwo, to w judaizmie  tekst mający chwalić Boga, zazwyczaj wypowiadany. Początkiem tej wypowiedzi są słowa "Barucha atta, Adonai/ ps. 119,12/. To utarty zwrot.Po tych słowach następuje  wymienienie przyczyny chwalenia- tu ową przyczyną jest Jezus Chrystus.

Nie znacie, Świadku kontekstu historyczno- literackiego Biblii i dlatego ją tak interpretujecie.
Pamiętaj- Biblia wypływa z tradycji judaistycznej i oderwanie jej od niej prowadzi do nieporozumień.

#10 2015-10-24 13:38:33

Karmelka
Użytkownik

Koenzym napisał(a):

Nie wiem czy wiesz ale tym fragmentem obalasz istnienie trójcy  img/smilies/smile img/smilies/smile img/smilies/smile

To tylko twoja interpretacja. Bo ten fragment nie obala Trójcy św. ale i nie potwierdza Trójcy Św. Natomiast potwierdza równość Ojca i Syna, skoro pytałeś, czy Jezus ma zwierzchnika. Natomiast, co do Trójcy Św. jest to oddzielny temat, w którym Ewangelię należy przeczytać całościowo a nie wyrywając kontekstowo zdania.

#11 2015-10-26 13:22:48

Koenzym
Użytkownik

Michaela napisał(a):

Nie znacie, Świadku kontekstu historyczno- literackiego Biblii i dlatego ją tak interpretujecie. Pamiętaj- Biblia wypływa z tradycji judaistycznej i oderwanie jej od niej prowadzi do nieporozumień.

Jak pewnie zauważyłaś nie podałem tutaj żadnej interpretacji. Biblia bardzo dobrze sama siebie interpretuje. Skoro w Piśmie jest napisane, że Bogiem Pana Jezusa jest jego Ojciec, to nie mam wątpliwości, że tak właśnie jest. A uważanie Jezusa za tą samą osobę co jego Ojciec uważam za największy absurd wymyślony przez wrogów Boga i prawdy. Do kogo Jezus się modli w poniższej modlitwie:

"I odszedłszy nieco dalej, upadł na twarz i modlił się tymi słowami: Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty" (Mt. 26:39).

A bajeczki o kontekście historyczno-literackim zostaw dla małych dzieci! I chwyty z modlitwą liturgiczną też zostaw dla najmłodszych. Modlitwa liturgiczna nie zmienia bowiem prawdy tam zawartej. A ta prawda mówi, że Jezus ma nad sobą Boga i z tekstów przeze mnie zapodanych jasno to wynika

Pozdrawiam!

Ostatnio edytowany przez Koenzym (2015-10-26 13:26:19)

#12 2015-10-26 17:41:54

Koenzym
Użytkownik

Karmelka napisał(a):

Koenzym napisał(a):

To tylko twoja interpretacja. Bo ten fragment nie obala Trójcy św. ale i nie potwierdza Trójcy Św. Natomiast potwierdza równość Ojca i Syna, skoro pytałeś, czy Jezus ma zwierzchnika.

Oczywiście, że ma i sam Pan Jezus o tym mówi:

"Stań się czujnym i umocnij resztę, która miała umrzeć, bo nie znalazłem twych czynów doskonałymi wobec mego Boga" (Ap. 3:2).

"Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga mojego i już nie wyjdzie na zewnątrz. I na nim imię Boga mojego napiszę i imię miasta Boga mojego, Nowego Jeruzalem, co z nieba zstępuje od mego Boga, i moje nowe imię" (Ap. 3:12).

Ostatnio edytowany przez Koenzym (2015-10-26 17:43:44)

#13 2015-10-26 19:05:02

Kaati
Użytkownik

Koenzymie, wspomniałeś o pierwszym ukazaniu się Pana Jezusa św. Janowi Ewangeliście...

"I obróciłem się, by widzieć, co za głos do mnie mówił; a obróciwszy się, ujrzałem siedem złotych świeczników, i pośród świeczników kogoś podobnego do Syna Człowieczego, obleczonego [w szatę] do stóp i przepasanego na piersiach złotym pasem." [Ap. 1, 12-13]
"Kiedym Go ujrzał, do stóp Jego upadłem jak martwy, a On położył na mnie prawą rękę, mówiąc: «Przestań się lękać! Jam jest Pierwszy i Ostatni." [Ap. 1,14]

Tylko pozornie może się wydawać, że Pan Jezus jest czymś w rodzaju sługi swojego Ojca, że jest niższy rangą od Niego. Tak jednak nie jest. Ma On pełnię władzy i to na równi z Bogiem Ojcem.
"Zwycięzcy dam zasiąść ze Mną na moim tronie, jak i Ja zwyciężyłem i zasiadłem z mym Ojcem na Jego tronie." [Ap. 3, 21]
Rozumiejąc dosłownie: dwie postaci siedzą na jednym tronie, więc rządzą równocześnie. Który władca pozwoliłby na coś takiego, gdyby nie uważał, że druga postać okazuje się tego godna, dosłownie: ma władzę równą jemu samemu?

Owszem, później św. Jan ma dalsze wizje, gdzie przewija się postać Zasiadającego na tronie i postać Baranka, co mogłoby nas zmylić i wskazywać na osoby Boga Ojca i Pana Jezusa jak nierównocenne sobie, jakby Bóg Ojciec był rzeczywiście Bogiem, a Pan Jezus tylko Jego potężnym wasalem/sługą/pełnomocnikiem. Ale te wątpliwości mogą być rozwiane w rozdziale 21, przy opisie Świętego Miasta.
"I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: ”Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie ”BOGIEM Z NIMI" [Ap. 21,3]
"I rzekł Zasiadający na tronie: ”Oto czynie wszystko nowe”. I mówi: ”Napisz: Słowa te wiarygodne są i prawdziwe”. I rzekł mi: ”Stało się. Jam Alfa i Omega, Początek i Koniec. Ja pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia. Zwycięzca to odziedziczy i będę Bogiem dla niego, a on dla mnie będzie synem." [Ap. 21,6-7]
Czyli potwierdza się jedność Zasiadającego na tronie i Baranka, jedność Boga Ojca i Pana Jezusa.

Cały rozdział 22 potwierdza tę jedność Boga i Baranka
"I ukazał mi rzekę wody życia, lśniącą jak kryształ, wypływającą z tronu Boga i Baranka" [Ap.22,1]
"Nic godnego klątwy już [odtąd] nie będzie. I będzie w nim tron Boga i Baranka, a słudzy Jego będą Mu cześć oddawali." [Ap.22,3]

Koenzymie, Apokalipsa według św. Jana jest księgą bardzo ciężką i nie wolno brać z niej cytatów bez uwzględnienia całego tła, bo wtedy wychodzą takie kwiatki, jak: Baranek jest wasalem Boga Ojca, zwycięzca wspominany przy Mieście Boga może mylić się z opisem Pana Jezusa tryumfującego z jednej z wizji podanej św. Janowi, czy podobne durnoty.

Ostatnio edytowany przez Kaati (2015-10-26 19:25:42)

#14 2015-11-01 17:16:58

Koenzym
Użytkownik

Kaati napisał(a):

Tylko pozornie może się wydawać, że Pan Jezus jest czymś w rodzaju sługi swojego Ojca, że jest niższy rangą od Niego. Tak jednak nie jest. Ma On pełnię władzy i to na równi z Bogiem Ojcem.
"Zwycięzcy dam zasiąść ze Mną na moim tronie, jak i Ja zwyciężyłem i zasiadłem z mym Ojcem na Jego tronie." [Ap. 3, 21]
Rozumiejąc dosłownie: dwie postaci siedzą na jednym tronie, więc rządzą równocześnie. Który władca pozwoliłby na coś takiego, gdyby nie uważał, że druga postać okazuje się tego godna, dosłownie: ma władzę równą jemu samemu?

Napisałaś, że Pan Jezus jest równy swemu Ojcu, bo siedzi z nim na tronie. Zauważ, że w tym fragmencie jest mowa o tych, którzy zwyciężają. Oni też będą zasiadać na tym tronie. Z tego należało by wnioskować, że też są równi Ojcu.

Kaati napisał(a):

Koenzymie, Apokalipsa według św. Jana jest księgą bardzo ciężką i nie wolno brać z niej cytatów bez uwzględnienia całego tła, bo wtedy wychodzą takie kwiatki, jak: Baranek jest wasalem Boga Ojca, zwycięzca wspominany przy Mieście Boga może mylić się z opisem Pana Jezusa tryumfującego z jednej z wizji podanej św. Janowi, czy podobne durnoty.

Podałem wersety z innych części Biblii, które mówią, że Pan Jezus ma nad sobą Boga. Księga Apokalipsy 3:2, 12 to potwierdza.

Stopka forum