'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#226 2015-12-21 18:20:27

A-psik
Moderator

Re: Dziewice konsekrowane

Piękna jest zwłaszcza końcówka wywiadu mówiąca o nawróceniu rodziców...Bóg działa cuda img/smilies/smile

Deus caritas est

#227 2015-12-25 23:13:44

wielkopolanka
Użytkownik

Szczęść Boże! a mnie ciekawi takie prozaiczne pytanie, czy konsekracja dziewic przypomina też konsekrację sióstr zakonnych pod względem obrazków z okazji konsekracji? (podobnie jak to jest na prymicjach kapłańskich). Czy należy przygotować takie pamiątkowe obrazki dla osób uczestniczących we Mszy, czy tego się raczej nie praktykuje? img/smilies/smile

#228 2015-12-26 16:51:53

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Wielkopolanko, tak, dziewice konsekrowane też na koniec konsekracji rozdają obrazki

#229 2015-12-26 23:07:31

wielkopolanka
Użytkownik

To piękne:) więc podobnie jak księża i siostry zakonne, ja zawsze była ciekawa cytatów z Pisma Świętego wybieranych przez konsekrowanych i każdy taki obrazek a mam ich niewiele to dla mnie drogocenna pamiątka img/smilies/smile
a widzę Karino, że jesteś/ jest siostra (nie wiem jak się zwrócić, przepraszam:) z Białorusi, a gdzie teraz mieszkasz? w Polsce czy na Białorusi nadal?

/przepraszam wszystkich forumowiczów, bo chyba takie pytania powinno sie pisac tylko na wiadomosci prywatnej, obiecuje sie poprawic ale miałam długą przerwę od forum z racji pracy zagranica i barku internetu prawie cały ten rok, jeszcze raz wybaczcie img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez wielkopolanka (2015-12-26 23:09:00)

#230 2015-12-27 10:32:27

ruslana
Użytkownik
Imieniny: 22.07
Urodziny: 19.01

A mnie z kolei interesuje, czy dziewice konsekrowane po konsekracji robią jakieś przyjęcie w gronie rodziny i znajomych?

Zaufaj Panu, a On sam będzie działał! (Ps 37,5)
Bóg da ci wyraźny znak do czego cię powołał. (o. Franciszek Jordan)

#231 2015-12-27 16:51:29

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Wielkopolanko, jestem z Białorusi, ale w tym momencie mieszkam w Polsce, w Warszawie.
Ruslano, tak, najczęściej dziewice konsekrowane robią piękne przyjęcia po konsekracji https://www.facebook.com/permalink.php? … 3550013302 - tutaj filmik z konsekracji Dziewicy ze USA i z jej przyjęcia

#232 2016-01-02 16:50:08

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Konsekracja dziewicy ze wspólnoty Mocni w Duchu
http://archidiecezja.lodz.pl/new/?news_ … fa21eb3531
https://www.youtube.com/watch?v=jaCt6adF13s

Ostatnio edytowany przez Karina (2016-01-02 16:50:24)

#233 2016-02-02 16:41:27

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Dzisiaj kończy się Rok Życia Konsekrowanego, a w Rzymie dodatkowo kończy się międzynarodowy kongres osób konsekrowanych, w tym Ordo Virginum.
Tutaj można obejrzeć film z czuwania
https://www.youtube.com/watch?v=EZnsEi3 … e=youtu.be

Ostatnio edytowany przez Karina (2016-02-02 16:42:47)

#234 2016-02-08 20:22:34

small_city
Użytkownik

Witajcie,
czy ktoś z tu obecnych osób może odpowiedzieć mi na pytanie: czy w przypadku dziewic konsekrowanych dopuszczalne są jedynie śluby publiczne, czy też jest możliwość złożenia ślubów niepublicznie, jak np. w Instytutach Świeckich?
Baaardzo Was proszę o odpowiedź img/smilies/smile

#235 2016-02-08 23:01:58

Ulinka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Obrzęd konsekracji dziewic jest publiczny

http://konsekrowane.org/dokumenty/ocv1-8.pdf

"Piękno Karmelu zostanie dane duszy podobnej do pustyni"

Św. Grzegorz z Nyssy

#236 2016-02-10 19:00:00

maluszek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

sprostowanie - śluby w Instytutach Swieckich są publiczne - bo publicznym ślubem jest ślub skłądany na ręce właściwego przełozonego....rozumiem, że bardziej chodzi ci o to, że śluby w IŚ zwykle odbywają się bez udziału gości

Jezus - moja miłość jest Ukrzyżowany (św. O. Ignacy)

#237 2016-03-08 21:27:06

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Kochani, tutaj artykuł o s. Weronice, dziewicy konsekrowanej ze Szwajcarii
http://www.migrosmagazin.ch/menschen/po … 0e60a4ff6d
Oraz program z nią
http://www.srf.ch/play/tv/aeschbacher/v … 27fe87ddf7

#238 2016-03-09 21:03:39

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Podaje tłumaczenie powyższego artykułu o s. Weronice:

Niebiańska misja
Nazywa siebie «niezależna siostra»: Veronika Ebnöther prowadzi swoje życie religijne w celibacie i nie przynależy do żadnego zakonu. Co miesiąc wydaje książkę (broszurę), w której opowiada w sposób niezakurzony o Bogu i wiarze.
To, co określa siostrę Weronikę, wisi jako napis przyklejony jest na ścianie w jej mieszkaniu: «Kto się zatraca, ten zostanie zachowany» Veronika Ebnöther (39 lat), kobieta z młodzieńczym śmiechem i okularami bez oprawek, powierzyła swoje życie w ręce Boga. Jej nowoczesne dwupokojowe mieszkanie w malowniczym Bonaduz jest pięknie urządzone. Na stole stoją sukulenty, w pokoju dziennym znajdują się białe siedzenia, coś w rodzaju puff, wszystkie meble są wykonane z jasnego drewna. Tylko krzyż na ścianie sypialni i mały pojemnik z wodą święconą przy domofonie wskazują, że tutaj żyje kobieta zaślubiona Bogu.
Czytać „pobożne jagody”
«Podróżne broszury» («Travel booklet») siostry Weroniki zapraszają do cieszenia się jej duchowymi podróżami przez codzienne życie.
Siostra Weronika ma upieczone ciasto śliwkowe. «Chociaż nie lubię gotować i piec», mówi i śmieje się radośnie.
Również noszenie stroju religijnego nie jest obowiązkowe. Christoph Casetti, wikariusz generalny biskupa w diecezji Chur, jest osobą, która siostrę Weronikę podtrzymuje. Jego zdaniem stan dziewic konsekrowanych, to «piękne powołanie, które pokazuje, że Bóg sam może uczynić człowieka szczęśliwym».
Siostra Weronika chce uczynić widoczną swoją wiarę i nosi habit. On nie jest jak zazwyczaj czarny, ale z jasnoniebieskiej tkaniny, podobnej do dżinsu, który sama uszyła. "To był po prostu praktyczny materiał w Boliwii, nie brudzi się szybko."
Jej habit praktycznie okrywa całkowicie jej postać. Z entuzjazmem opowiada o czasie spędzonym na misji w Ameryce Południowej. W pośrodku Andów znajdowały się dwie stacje misyjne, gdzie wraz z innych misjonarzami nauczała ludzi wiary katolickiej. Siostra Weronika mówi w języku Inca Quechua i wiele czasu spędzała w drodze chodząc pieszo.
Weronika w jej mieszkaniu.
Tutaj ćwiczy grę na rogu alpejskim lub projektuje swoje «Podróżne broszury» («Travel booklet»).
Przed dwoma laty wróciła do Szwajcarii. Kiedy dowiedziała się o pracy jako pomoc przy parafii w dolinie Safien, wiedziała od razu: "To jest odpowiedne miejsce dla mnie. "Pół dnia w tygodniu uczę dzieci religii i przemierzam przez surową okolicę, aby rozmawiać z mieszkańcami. "Ta praca bardzo mi się podoba, bardzo lubię być na zewnątrz w drodze. Faktycznie siostra Weronika wygląda jak ktoś, kto jest często na świeżym powietrzu: jej cera jest nawet lekko opalona. Lubi jeździć rowerem górskim i grywać na rogu alpejskim. «Naturalne dźwięki po prostu dobrze na mnie wpływają », mówi.
Symbolem związania się z Bogiem jest obrączka
Jako symbol przynależenia do Boga siostra Weronika nosi złotą obrączkę, jakby była zamężna. Konsekrowana przed 11 laty przekuwa te zaślubiny na codzienność: pojawiła się w sukni ślubnej w katedrze w Chur i złożyła ślubowanie dziewictwa przed biskupem Amédée Grab.
Po konsekracji siostra Weronika nie zamknęła się w klasztorze, ale żyje swoją wiarą w domu. «Życie klasztorne mnie nie pociągało. Nie było Wolą Bożą», mówi. «Ja żyję taką formą, która bardzo dobrze pasuje do dzisiejszych czasów» Z siostrami, które prowadzą życie w klasztorze, pozostaje w dobrym kontakcie.
«W kryzysach wszystko już wystawiałam na próbę, ale nigdy mojej wiary»
Doświadczyła także tego, że religijne wspólnoty z rezerwą reagowały na dziewice konsekrowane. «Wielu nie wie nic na temat tej formy życia» Podczas podróży do Bonaduz i okolicznych wiosek, była ona często dla nich zaskoczeniem. «Ludzie pytają mnie, dlaczego noszę dżinsowy habit, dlaczego nie mieszkam w klasztorze» Wiele po prostu chce podyskutować o wierze. Dla ludzi, którzy chcieliby mieć do czynienia z kwestiami wiary, siostra Weronika opracowała "pobożnych jagody". Pewnego rodzaju duchowe Amuse-Bouche.
Jej pierwsze «pobożne jagody» to «podróżne broszury» («Travel booklets»). Raz na miesiąc publikuje taką broszurę, gdzie zapisuje myśli (przemyślenia) odnośnie Boga i wiary w życiu codziennym. Broszury (książeczki) są pięknie zaprojektowane, wizualnie wyglądają jak przewodniki podróży i ukazują się w jednym wydaniu w ilości 250 egzemplarzy.
Veronika Ebnöther dorastała w Rüschlikon ZH (Kanton Zurich) i uczęszczała do gimnazjum plastycznego w Zurychu. Z programami komputerowymi do projektowania radzi sobie dobrze. «Moje podróżne broszury powinny ułatwiać ludziom codzienne życie i odkurzać ich podobieństwo do Boga», mówi jako studiująca katechezę.
Na pytanie, czy w jej wierze pojawiały się pytania, odpowiedziała zdecydowanie: «Oczywiście w sytuacjach kryzysowych już wszystko wystawiałam na próbę. Ale nigdy nie moją wiarę» Dorastała w religijnej rodzinie, jako dziecko uczęszczała na niedzielne msze, a w roku matury codziennie rano przed szkołą wstępowała do kościoła, «do Źródła siły», jak mówi.
Chciała się ożenić i mieć dzieci. . .
Miała marzenia, chciał wyjść za mąż i mieć dzieci. Ale stało się inaczej: mając 20 lat otrzymała swoje powołanie. Poczuła, jak Bóg ją pociąga, aby swoje życie poświęciła dla wiary. "Nie jestem ze względu na instytucję siostry, ale ze względu na Boga, który mnie zawezwał», wyjaśnia swój fenomen (powołania człowieka), którego nie da się racjonalnie wyjaśnić.
Jasne, że życie jako dziewica konsekrowana ma swoje wady: w domu nikt nie czeka na nią, sami musi zadbać o swoje utrzymanie. Chociaż pracuje jako pomoc w parafii i sprząta dom parafialny, to jednak nie są to wielkie pieniądze. «Wymaga to pokładania wielkiego zaufania w Bogu»
Musiała się nauczyć, że trzeba się pożegnać z finansowym zabezpieczeniem i egoistycznymi pragnieniami. Również przyjaźnie musiała pozostawić. Uczucie spadania. Dzisiaj siostra Weronika czuje oparcie: «To miło, mieć kogoś, kto czule troszczy się i jest obecny w życiu codziennym» - mówi o Bogu. Rano budzę się często wcześnie, aby po prostu być razem z Bogiem. "Wyobrażam sobie na przykład, że wybieramy się razem na spacer i przebywamy ze sobą. To jest wymiana bez słów, która daje mi dużo siły.”
Na pytanie, czy jednak nie czyje się sama, po krótkim wahaniu zapewnia, że nie. Ma dobry kontakt z przyjaciółmi i rodziną oraz odnajduje się chętnie w społeczności. »Oczywiście mam momenty gdzie brakuje fizycznej bliskości. Ale należą one do życia, i umieszczam je w ręce Boga», mówi. Gdy spotyka mężczyznę, który się jej podoba, nie wprawia jej to w zakłopotanie. »Utrzymuję zdrowe relacje z mężczyznami, czuję się dobrze w moim ciele i jestem zadowolona z mojego życia.»

#239 2016-03-14 15:45:56

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Artykuł o dziewicach konsekrowanych w Polsce i na świecie. Podsumowanie międzynarodowego spotkania dziewic w Rzymie z okazji zakończenia Roku Życia Konsekrowanego
http://gliwice.gosc.pl/doc/2967933.Pror … c-nadzieja

#240 2016-04-20 17:55:38

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Dobry artykuł o czystości konsekrowanej.
http://www.jadwizanki.pl/2016/04/19/czy … sekrowana/

Fragment, zeby zachęcić do czytania:
"Dlaczego jednak czystość konsekrowana nie jest sakramentem? – Bo sakrament jest znakiem widzialnym rzeczywistości ukrytej, a więź oblubieńcza z Chrystusem nie jest żadnym znakiem, tylko samą Rzeczywistością. To nie jest zapowiedź przyszłej więzi, to nie jest podobieństwo, to jest TU i TERAZ realizowana więź z Żywym, Obecnym wśród nas Bogiem".

#241 2016-04-22 19:23:15

AJ
Moderator

Kochani mam do was takie pytanie, wiem..że może trochę dziwne, no ale może ktoś jest zorientowany.. chodzi powiem o dostarczanie dokumentów.. do biskupa.I właśnie tu jest pytanie.. czy składając dokumenty do stanu dziewic.. zostawiam je w kurii, czy też bezpośrednio umawiam termin z biskupem, jeżeli tak.. jak się taki termin umawia..Pomożecie podpowiecie?. Bo po raz pierwszy jestem w takiej sytuacji no i no... Jeżeli ktoś coś, była bym wdzięczna.

#242 2016-04-23 22:01:02

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

hmm... trochę mnie niepokoi Twoje pytanie... bo jeżeli jesteś kandydatką do tego stanu to właściwie w każdej diecezji jest wyznaczony kapłan zajmujący się taką formacją i prowadzi kandydatkę, krok po kroku, wyjaśniając w którym momencie i jakie dokumenty powinno się dostarczyć (czasem nawet ich się osobiście nie dostarcza).

Co do drugiego pytania to chcąc się spotkać z biskupem albo umawiasz się w kurii - w sekretariacie, a bezpieczniej bezpośrednio u sekretarza biskupa, albo (w niektórych diecezjach praktykowane) biskup w określonym czasie np. raz w miesiącu przyjmuje wszystkich, którzy przyjdą (ale to info też dostaniesz w kurii).

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

#243 2016-04-23 23:29:40

Urszula
Użytkownik

AJ - zadzwon do Kurii i spytaj czy i kiedy moglabys spotkac sie z Biskupem - powodzenia

#244 2016-04-24 10:59:21

ŻycieJestPiękne(ŻJP)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: 13.05

Moze tu przejrzyj: http://konsekrowane.org/dziewice/dok.php Napisz do nich. Wydaje mi się to odpowiedniejszym miejscem dowiadywania sie w takich sprawach - jak to się mówi - pytać u źródła img/smilies/smile

Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość - te trzy: z nich zaś największa jest MIŁOŚĆ !!!

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/

#245 2016-04-26 18:20:47

AJ
Moderator

Dziękuje wam bardzo za informacje img/smilies/smile

#246 2016-05-10 23:33:48

Urszula
Użytkownik

AJ i jak tam, czy już wszystko za tobą ?

#247 2016-05-13 21:07:06

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Moi drodzy! Chcę podzielić się z Wami swoim nowym nagraniem, piosenka o Duchu Świętym!
http://archidiecezja.warszawa.pl/multim … -s-kariny/

#248 2016-05-14 08:03:04

ruslana
Użytkownik

Piękne! Czy to jest po ukraińsku?

#249 2016-05-14 15:19:12

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

To jest po rosyjsku

#250 2016-05-15 10:59:39

ruslana
Użytkownik

Aha img/smilies/smile

Stopka forum