'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#51 2010-05-11 01:15:58

annuarita_1
Użytkownik
Imieniny: 27 sierpień
Urodziny: 19.01

Re: Dziewice konsekrowane

pamietam jak ja szukałam instytutu to jak korespondowałam z ksiedzem to są wymagania co do bycia dziewica konsekrowaną bodajże trzeba byc samodzielnym mieć prace co do mieszkania to chyba nie ma jakis wymagan może sie mylę można mieszkać z rodzicami

#52 2010-10-11 03:06:36

Naaomi
Gość

Dziś przeżyłam potężny szok - jak wszyscy wiemy w Warszawie, pod pałacem prezydenckim trwa wojna - jedni są za, inni przeciw a jeszcze inni nie wiedzą za kim i po co przyszli ale są. W grupie "obrońców krzyża" jest pewna pani, która od conajmniej 3 tygodni (od takiego czasu czasem tam jestem i o tym czasie tylko mogę mówić) robi sporo zamieszania. Czepia się każdego, kto ma inne zdanie, krzyczy a do tego prowadzi różańce, modlitwy i często ma różne ogłoszenia które mówi przez nagłośnienie. Jednym słowem jest osobą rzucającą się w oczy (takie troche ADHD). Miałam z tą panią kilka dyskusji i mówiłam przez "pani". Ona mi przez ty ale to nie istotne. Ostatniej niedzieli jednak ta pani przyszła w czymś na wzór habitu i w białym welonie. Sporo osób się śmiało z "okazyjnej zakonnicy", "odświętnego habitu" i "świątecznego munduru". Rozumiem to i wydało mi się dziwne, że ta osoba zazwyczaj było "po cywilu" a ten raz w habicie. Na 99% była to dziewica konsekrowana (jeśli dobrze oceniłam obrączkę). Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak to jest?? Czy nie uważacie, że dla osób postronnych może to być dziwne a wręcz śmieszne jeśli osoba raz jest normalnie ubrana a innym razem w habicie?? I teraz drugie pytanie: kto pozwolił tym panią ubierać się w habity?? wiem, ze jakiś czas temu zrobiły to samowolnie ale nie wiem, może jakiś biskup wyraził zgodę na specjalne stroje???

#53 2010-10-11 09:12:10

Mariam ocv
Gość

Dziewica Konsekrowana nie może chodzić w habicie, natomiast może prosic biskupa o pozwolenie na namiastkę habitu (co tą namiastką jest nie mam pojęcia).
Czasem mają zakładane białe welony tylko na Ślub - Konsekrację i na tym koniec.
Jest to dziwne, bo obrączka bez habitu, bez jakiegoś medalionu, raczej dla każdego jest znakiem małżeństwa a nie życia konsekrowanego.
Może kiedyś Watykan o tym pomyśli i coś zmieni.

#54 2010-10-11 10:05:02

uskrzydlona_dusza
Gość

Dziwna ta kobieta... Z tego co wiem, to dziewice konsekrowane nie chodzą w habitach, chyba nawet nie mają pozwolenia władz kościelnych (kiedyś w "Rozmowach w toku" była dziewica konsekrowana i przyszła w -własnoręcznie przez siebie uszytym!- "habicie") i ks, który siedział na widowni skrytykował ten wymysł.
A zachowanie owej, opisanej przez Ciebie kobiety podchodzi mi pod jakiś fanatyzm czy dewocję, a nie prawdziwą, głęboka wiarę.

#55 2010-10-11 21:03:43

Enieledam
Gość

Przepraszam, ale nie bardzo rozumiem. Dziewica konsekorwana może przecież ubierać się, jak chce. Co więc takiego strasznego w tym, że uszyła sobie sukienkę, którą nazwano "habitem"? Znów rozpisujemy się o jednostkowym przypadku, gdy ktoś ma inne poglądy i inaczej daną rzecz rozumie. Dziewice konsekrowane podlegają biskupowi, jeśli więc owa Pani robi coś niewłaściwego, do biskupa będzie należało ją upomnieć. Ale z tego, co wiem to szycie sobie nawet najdziwniejszego stroju nie jest przestępstwem img/smilies/wink Poza tym nie tylko zakonnicy noszą habity czy ich namiastki, nadal, mimo sugestii Koscioła noszą je niektórzy członkowie III zakonu (świeccy) czy członkowie różnych stowarzyszeń. Nawet osoby zrzeszone przy Wspólnotach Jerozolimskich noszą na modlitwach strój podobny do zakonnego.
Poza tym zdarzają się ludzie chorzy, zaburzeni, którym taka identyfikacja (strój) pozwala normalnie funkcjonować.
No, ale widzę, że coraz częściej pojawia sie na forum ocenianie i orzekanie co kto powinien, a czego już nie...
Trochę to przykre

Mariam ocv napisał(a):

Jest to dziwne, bo obrączka bez habitu, bez jakiegoś medalionu, raczej dla każdego jest znakiem małżeństwa a nie życia konsekrowanego.
Może kiedyś Watykan o tym pomyśli i coś zmieni.

Dla mnie obrączka jest znakiem zaślubin i nie widzę problemu, by taki znak nosiła osoba, która poslubiła Chrystusa (czy to w zakonie, instytucie świeckim czy jako dziewica konsekrowana). Może kiedyś ludzie dorosną do tolerancji dla zwykłej obrączki, skoro tyle innych dziwnych ozdób potrafią spokojnie tolerować img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez Enieledam (2010-10-11 21:07:36)

#56 2010-10-11 22:27:47

uskrzydlona_dusza
Gość

Absolutnie nie mam nic do Dziewic konsekrowanych i chwała Panu, że są i niech będą!
Tyle, ze moim zdaniem, obrączka jest ok, bo zgromadzenia bezhabitowe też noszą obrączki, (obrączki zresztą są nakładane przez samego biskupa, więc zatwierdzone przez władze kościelne), a uszycie sobie stroju i określani go jako habitu...  wydaje mi się co najmniej niestosowne.
Przepraszam za poruszanie tego drażliwego wątku w tym temacie. Już milknę.

#57 2010-10-12 17:59:07

Veritas 500
Gość

dziewice konsekrowane mają prawo nosić namiastkę habitu i welon za pozwoleniem Biskupa Miejsca! Mogą np. zakładać welon na Mszę, jeśli otrzymają na konsekracji! Mogą chodzić po świecku! Jednak jeśli założyła "habit" taka dziewica to chyba powinna być w nim cały czas.... Obrączka jest normalna. Siostry bezhabitowe b. często nie noszą ŻADNEGO ZNAKU KONSEKRACJI, a jeśli noszą to nie wiadomo czy to zakonnica. Nie muszą mieć jakiegoś medalionu! Mają być świeckie w środowisku, pobożne niewiasty ze świata, a to że są zakonnicami często jest ukrywane. Nie ma co mieszać dziewic z Siostrami bo to dwa oddzielne stany w Kościele!

#58 2010-10-12 18:19:36

kalinka
Użytkownik

nie wiem,może powinniśmy szukać tego co nas jednoczy.W Kościele jesteśmy jak te naczynia połączone,jedni dla drugich przez Chrystusa. Nie ma większego sensu skupiać się na 'tej zewnętrznej oprawie'

#59 2010-10-12 18:46:17

Jika
Użytkownik
Imieniny: 13.01
Urodziny: 21.08

Ostatnio usłyszałam jak jedne z księży powiedział " no tak dziewice, gatunek na wymarciu, to szukają tych starych ... "
I wiecie, nawet mnie to nie zgorszyło, a przeciwnie w pewien sposób dało mi do myślenia ...
W końcu można żyć dla Chrystusa w czystości, nie trzeba od razu wielkiego manifestu... białych ślubnych sukienek, welonów i wystawnych przyjęć ... To ma być moje osobiste oddanie się Chrystusowi, a nie zorganizowanie imprezy ...

To taki tylko mój punkt myślenia.

"Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm, ani ateizm (przynajmniej na razie), ale parodia religii."
                                                                                                               / ks. J. Tischner

#60 2010-10-12 21:42:07

Mariam ocv
Gość

Całe szczęście, że OCV zatwierdził Watykan, bo zaczełabym mieć wątpliwości czy takowe w ogóle są porzebne.
Widać że w naszym społeczeństwie liczy się tylko zakonnica i to najlepiej habitowa a reszta to niech się "ukryje".
Czym się OCV różni od zakonnicy?
Nam w dniu skupienia ksiądz powiedział że jest to to samo co zakonnica. Powiedział to do zakonnic z całej naszej diecezji i do mnie, która się wtedy przygorowywałam do ślubu. Czyżby się mylił?

#61 2010-10-12 22:02:53

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Niewykluczone przecież, że się mylił. Zdarza się brak wiedzy, samo życie, choc szkoda.
Warto przejrzeć prawo kanoniczne, dokument "Vita consecrata" itp.  To miejsce na bardzo rzetelne studium,  nie na intuicyjne przypuszczenia.
Byc może ksiądz mówił o podobieństwie konsekracji - oddania się Bogu. Ale nie ma sensu zgadywać.
Kościół zna różne formy (stany) życia konsekrowanego i nie byłoby dobrze zacierać różnice między nimi. Najkrócej: Dokumenty odróżniają dziewice konsekrowane od zakonnic (nieważne, czy habitowych). Od świeckich konsekrowanych w instytutach świeckich tez. Zapraszam do gruntownego czytania. Unikniemy gubienia się...

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#62 2010-10-12 22:16:15

Enieledam
Gość

Konsekracja, czyli życie dla Jezusa i z Jezusem są takie same dla zakonnicy (habitowej czy bezhabitowej) jak i dla dziewic konsekrowanych. Różnica leży w miejscu i specyfice realizacji powołania. Zakonnicy mają zakon, instytuty świeckie wspólnotę instytutu, a dziewice i wdowy kościół lokalny i świeckie otoczenie - czyli po prostu życie owych osób konsekrowanych jest inaczej zorganizowane (w różnych organizacjach albo bez jakiejśc konkternej przynależnosci img/smilies/smile)
A co do stanów w Kościele, to wydaje mi się (choć pewności nie mam), że odeszliśmy już od mówienia o stanach doskonałości i jedyne stany, jakie wyróżnia KKK to w KKK 954 żyjący wierni, wierni w czyśćcu oraz wierni w niebie. Ale jak ktoś bardzo chce podzielić, to są wierni zakonni i świeccy (również kapłani diecezjalni), wg innego podziału: kapłani i laikat (nie-kapłani czyli też bracia zakonni oraz siostry zakonne i świeccy), jeszcze inaczej można podzielić na wiernych konsekrowanych, małżonków i samotnych. Ale tak na dobrą sprawę, to przecież każdy katolik jest konsekrowany w sakramencie chrztu - więc wszyscy należymy do Chrystusa img/smilies/big_smile

A symbole konsekracji dziewic, używane na codzień, chyba podobnie jak w różnych zakonach, mogą być rozmaite - zależnie od woli osoby i biskupa (czasami jest potrzeba albo szczególne pragnienie, by widoczniej zaznaczyć, że ktoś jest konsekrowany, a czasami byłoby to niewskazane).

Jedna uwaga: gdyby zakonnica i dziewica konsekrowana to było to samo, to po co byłyby oddzielne dokumenty dla tych form życia i w ogóle podział? Chyba nie o to chodzi, żeby taka dziewica konsekrowana "udawała" zakonnicę (jednoosobowy zakon) - bo ma swoje, własne, niepowtarzalne miejsce w Kościele i nikogo nie musi naśladować img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Enieledam (2010-10-12 22:22:20)

#63 2010-10-12 22:23:10

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Co do stanów - OK,  ale nie to znaczenie,  nie stany doskonałości, miałam na myśli. O doskonalości nie wspomniałam.   "Vita Consecrata" posługuje się pojęciem: "Stan dziewic poświęconych Bogu, pustelnicy, wdowy" - to jest tytuł do punktu siódmego. I tylko to użycie było dla mnie istotne.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

#64 2010-10-12 22:26:10

Jika
Użytkownik
Imieniny: 13.01
Urodziny: 21.08

Mariam ocv napisał(a):

Widać że w naszym społeczeństwie liczy się tylko zakonnica i to najlepiej habitowa a reszta to niech się "ukryje".

Ok. masz rację ... jest tak, ale to wynika z naszej mentalność.  Przyszłe pokolenia przynajmniej do naszym prawnuków tez tak będe uważać. Że jak habit to tylko wtedy prawdziwa zakonnica, jeżeli sutanna to prawdziwy ksiądz - inne są nie ważne.
Sama mogę się przyznać, że znam tylko habitowe siostry. Ale nie uważam, bym prze celowość "wybierania" znajomych, dyskryminowała bezhabitowe siostry ...

"Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm, ani ateizm (przynajmniej na razie), ale parodia religii."
                                                                                                               / ks. J. Tischner

#65 2010-10-12 22:31:33

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Ojej, ale chyba nie jest ważne "liczenie się" w społeczeństwie. Liczenie się kojarzy mi się z prestiżem, z jakimś korzystnym statusem itd. A to drugorzędna sprawa. Blichtr, znaczenie - chyba nie te kategorie są istotne w Ewangelii.

Aha, przy okazji: nie mam nic przeciwko ukryciu! Ukrycie jest wpisane jako cecha konstytutywna, niezbędna, w niektóre formy konsekracji. Niektórzy więc niech się ukryją - i bardzo dobrze, to ma sens. Potwierdzony przez Kościół. Bez kompleksów.

#66 2010-10-12 22:35:59

Enieledam
Gość

Veritas 500 napisał(a):

Nie ma co mieszać dziewic z Siostrami bo to dwa oddzielne stany w Kościele!

O stany z tej wypowiedzi mi chodziło, Hanno. Bo jakoś tak niezbyt przychylnie to zrozumiałam - jakby właśnie powrotem do podziału na stany doskonałości (takie, moje odczucie).

Ja bardzo długo nie miałam do czynienia z siostrami zakonnymi, a jak już poznałam habitowe, to jakoś tak z poczatku dziwnie mi było oswoić się z siostrami bez habitów img/smilies/wink ale już dorosłam do zrozumienia, że Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra. [1 Kor 4-7]

#67 2010-10-12 22:40:06

Mariam ocv
Gość

OCV nie jest stanem ukrytym img/smilies/smile

Kto z Was chciałby wybrać taki stan (OCV) i dlaczego?

#68 2010-10-12 22:43:11

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

No to się chyba rozumiemy, Enieledam. Nie chodzi nam o żadne wartościowanie z cyklu lepszy//gorszy, mniej lub bardziej doskonały. To rzeczywiście byłoby echo dawnego spojrzenia.
Konsekracja jest taka sama w swej istocie,  jak słusznie napisałaś. Różnią się "formy organizacyjne", formy realizacji. Czyli - dodam jeszcze jeden przykład, na wszelki wypadek -  wbrew kiepskim stereotypom ksiądz zakonny nie jest "lepszy" od brata zakonnego.

Ostatnio edytowany przez hannaturno (2010-10-12 22:44:27)

#69 2010-10-12 22:52:20

Enieledam
Gość

Mariam ocv napisał(a):

OCV nie jest stanem ukrytym img/smilies/smile

Nie jest ukryty, w sensie, że nie musi być zachowywany w tajemnicy, ale mam wrażenie, że jest na razie na tyle mało znany i mało powszechny (czyli że niewielu ma okazję poznać dziewicę konsekrowaną), że coś z ukrycia w sobie ma img/smilies/smile Poza tym dziewica konsekrowana nie ma na sobie wypisane "konsekrowana" (jak od razu widac po siostrach habitowych czy kapłanie - o ile jest w sutannie) i żyje wśród świeckich jak zwykły człowiek, a to też trochę taka praca u podstaw.

#70 2010-10-13 11:36:08

Mariam ocv
Gość

"Czy konsekracja dziewic i wdów to coś nowego w Kościele?
Nie jest to nic nowego. Przeciwnie. Już we wczesnych gminach chrześcijańskich żyły i działały kobiety, które złożywszy ślubowanie dziewictwa, prowadziły życie poświęcone modlitwie, ascezie i dobrym uczynkom. Wiele z nich rezygnowało z wielkiego dobra małżeństwa, by troszczyć się o sprawy Pana i starać się Jemu podobać (por. 1 Kor 7,32): Bo są... i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje! (Mt 19,12). Inne składały śluby jako wdowy po śmierci mężów. Mieszkały razem lub osobno, pozostając pod duchowym kierownictwem biskupów. Ich liczba sukcesywnie wzrastała, tak że wkrótce trzeba było tworzyć wspólnoty mieszkające w klasztorach. W ten sposób starożytna instytucja dziewic konsekrowanych ze swego stanu świeckiego przeobraziła się w stan monastyczny.

Sobór Watykański II wrócił w tym względzie do początków. Zalecił odrodzenie stanu dziewic konsekrowanych w jego pierwotnym kształcie, czyli bez włączania się we wspólnotę. Po Soborze odrodziła się także konsekracja wdów. O jednej i drugiej formie powołania mówi ojciec święty Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej Vita consecrata."

Rozmowa z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem, wykładowcą liturgiki na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie

#71 2010-10-13 15:07:57

Veritas 500
Gość

Mariam ocv napisał(a):

Całe szczęście, że OCV zatwierdził Watykan, bo zaczełabym mieć wątpliwości czy takowe w ogóle są porzebne.
Czym się OCV różni od zakonnicy?
Nam w dniu skupienia ksiądz powiedział że jest to to samo co zakonnica. Powiedział to do zakonnic z całej naszej diecezji i do mnie, która się wtedy przygorowywałam do ślubu. Czyżby się mylił?

Bardzo się myli! Dziewica konsekrowana nie jest zakonnicą! A potem ludzie się dziwią, że w Kościele źle się dzieje, jak księża sami nic o Kościele nie wiedzą img/smilies/sterb026

#72 2010-10-13 15:30:06

Mariam ocv
Gość

Z Int.:
"W czasie grudniowej pielgrzymki stanu dziewic, wdów i pustelników są prowadzone konferencje, modlitwy i Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.
Życie dziewicy jest trudniejsze od sióstr w zakonach. Trzeba samemu czuwać nad swoim życiem duchowym, codziennie ustalać sobie rytm życia, modlić się. Jest się bardziej samotnym. Łatwiej jest we wspólnocie zakonnej, bo trudniej tam wpaść w rutynę i zaniedbać obowiązki.

Jedna z dziewic konsekrowanych powiedziała mi: – Dziewictwo konsekrowane ma wielką wartość wobec Boga, Kościoła i ludzi w świecie, ale ponieważ we współczesnym świecie jest znakiem sprzeciwu, dlatego się go pomniejsza, ignoruje i ośmiesza."

#73 2010-10-13 16:17:43

Florentyna
Gość

Przepraszam, co oznacza skrót OCV?

#74 2010-10-13 16:49:32

Florentyna
Gość

Podpisuję się pod powyższą prośbą...

#75 2010-10-13 17:12:11

Enieledam
Gość

OCV = ordo consecrationis virginum
ordo= stan, consecrationis = konsekracji, virginum = dziewic od virgo = dziewica (poprawione za sugestią Hanny).
Przy czym znalazłam, że Ordo Consecrationis virginum używane jest jak nazwa obrzędu konsekracji dziewic, natomiast stan dziewic posługuje się samym skrótem Ordo Virginium (patrz strona dziewic konsekrowanych http://www.konsekrowane.org/)
Ale już same dziewice konsekrowane posługują się skrótem OCV po nazwisku, podobnie jak niektóre zgromadzenia zakonne (OFM, SMI)

Może Mariam wyjaśni lepiej img/smilies/smile bo ja wiem tyle

Ostatnio edytowany przez Enieledam (2010-10-13 18:12:09)

Stopka forum