'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#201 2015-03-12 11:15:09

kunegunda 1978
Gość

Re: Dziewice konsekrowane

Witam !
Jeśli chodzi o noszenie habitów a raczej czegoś co jest jego namiastką to wszystko zależy od ks. Biskupa danej diecezji. U nas w Poznaniu tego nie ma. Ja osobiście uważam, że od noszenia habitów są siostry zakonne a dziewice konsekrowane są z założenia bezhabitowe i powinno tak zostać. To dziwne żeby osoba, która na co dzień chodzi po cywilnemu nagle w święto zakładała habit.

#202 2015-03-12 12:08:53

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

kunegunda 1978 napisał(a):

dziewice konsekrowane są z założenia bezhabitowe i powinno tak zostać

tutaj dziewice noszące habit wymienione są jako jedna z propozycji, czy jest może jakiś dokument skąd jest to twierdzenie, że z założenia są bezhabitowe?? http://konsekrowane.org/dziewice/lud_bozy.php

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#203 2015-03-12 15:40:13

minto
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: '86

kunegunda 1978 napisał(a):

To dziwne żeby osoba, która na co dzień chodzi po cywilnemu nagle w święto zakładała habit.

A do mnie bardzo przemawia "liturgiczne" podejscie do stroju duchownego czy habitu.
Lektor czy bielanka tez na codzien nie chodza w komzy czy tunice, ale kiedy potrzeba byc znakiem czy pelnic jakas funkcje wsrod ludu Bozego sa widoczni. Tak samo widocznym trzeba byc podczas katechezy,  i wszedzie tam gdzie rozezna sie taka potrzebe.Powie ktos ze habit to nie przebranie, ale powolanym do takiego zycia  daje Bog laske uzytkowania tego stroju w sposob godny ui z wlasciwym nastawieniem, czyniac owocnym zarowno ich czas "przenoszony" w habicie jak i blogoslawiac pracy w cywilu.
Tak to widze i to rozumiem.
Pozdr!

Trzepoce we mnie serce i z sił opadłem,
i nawet gaśnie światło moich oczu...

www.zmb.warszawa.opoka.org.pl

#204 2015-03-12 20:48:42

kunegunda 1978
Gość

Jeśli chodzi to co mówią dokumenty o noszeniu habitu przez dziewice konsekrowane to jest wyraźnie napisane, że jedynym widocznym znakiem konsekracji jest obrączka, Biskup może zatwierdzić na prośbę dziewicy konsekrowanej inny znak np. welon.  Po przeczytaniu posta od "minto" spojrzałam na to zagadnienie z innej strony i myślę, że gdyby była taka możliwość to zakładałabym welon na liturgię.

#205 2015-03-12 21:58:01

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Noszenie habitu a tym bardziej welonu nie przeczy starożytnej tradycji. Szczególnie welonu, sam obrzęd konsekracji na początku nazywał się welacją.
Przytaczam fragment przypisu do dzieła św. Augustyna "O świętym dziewictwie":
"Święty strój dziewic składał się z welonu i sukni wierzchniej, która była uboga i skromna, zarówno jeśli chodzi o materiał, jak i kolor, w przeciwieństwie do jedwabnych, purpurowych i złotem przetykanych sukien ówczesnych pań świeckich. Św. Jan Chryzostom w De virginitate daje dziewicy następujące wskazówki: "Materia twoich sukien niech nie będzie bogata. Suknia wierzchnia niech będzie ciemna, nie krzycząca, koloru naturalnego albo żółto-biała. Welon niech będzie bez frędzli i tego samego koloru".
Tak że Ojcowie Kościoła, pisząc do dziewic, zabraniali im stosowanie biżuterii, malowanie twarzy i t.d.
Tak że jeśli któraś z dziewic konsekrowanych pragnie chodzić w stroju, albo przynajmniej w welonie, nie robi nic niewłaściwego, nie naśladuje siostry zakonne, gdyż strój zakonny narodził się właśnie ze stroju dziewic konsekrowanych a nie odwrotnie. Taka dziewica tylko powraca do swoich korzeni. Tym bardziej współcześnie kościół w obrzędzie konsekracji dziewic ma obrzęd nałożenia welonu. I dziewica konsekrowana zgodnie z obrzędem ma prawo go nosić.

Ostatnio edytowany przez Karina (2015-03-12 22:01:28)

#206 2015-03-12 21:58:51

Francesca
Użytkownik

Kunegunda, ja wlasnie znam to w ten sposob. Dziewicom podczas konsekracji jest wreczana obraczka i welon. Z tego welonu korzystaja (moga korzystac, o ile zechca, ale nie musza) podczas liturgii - a to raczej nie na codzien, ale raczej podczas uroczystosci. Dwie kolezanki wlasnie korzysta z welonu podczas uroczystosci, inna nie korzysta wcale.
wiele jednak zalezy od biskupa i jego decyzji. bo znam znow inna dziewice, ktora caly czas chodzi ubrana w habicie... ale (przepraszam za ocene, ale mialam mozliwosc obserwowania jej w ciagu 5 lat wspolnych studiow) jej zachowanie jest przynajmniej dziwne... choc to raczej zwiazane z jej osobowoscia, niz stanem. Robi z siebie przez to ubieranie habitu cos, czym nie jest. W jedna strone pragnie, by ja nazywano siostra i wszyscy sie do niej musza zwracac w ten sposob. Choc nazywa sie Klara, to kaze do siebie mowic Siostra Katarzyna... w druga strone jej zachowanie sie nie ma nic wspolnego z zachowaniem siostr zakonnych... takie swiadectwo, ktore raczej pokazuje, jak nie powinno byc.

Kocham Cie, szukam, pragne...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#207 2015-03-12 22:13:18

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

No to dla odmiany podam kilka pozytywnych przykładów sióstr habitowych img/smilies/smile
Może znacie siostrę Miriam ze Szczecina? Ona jest i habitowa na codzień, nazywa się siostrą, ale takich serdecznych i kochanych osób, oddanych Panu bezgranicznie, ja mało w życiu spotykałam. Można poszukać o niej w internecie.
Tak że inna znana dziewica konsekrowana siostra Wendy Beckett  - angielska dziewica konsekrowana, która prowadzi życie pustelnicze. Jest konsekrowana aż w r. 1970! Ona  napisała sporo książek o sztuce i w latach 90-ch prowadziła programy właśnie o sztuce. Z ciekawostek - ona była jedną z najlepszych studentek Tolkiena!

Osobiście też nazywam się "siostrą" mój biskup i wszyscy inni tak do mnie się zwracają, nikomu do głowy nie przychodzi robić inaczej img/smilies/smile Od momentu konsekracji już nie jestem "Pani". Ale oczywiście znajomi nazywają mnie prosto po imieniu, i to jest naturalne.
Od siebie, cieszę się, że mogę być siostrą dla wszystkich! img/smilies/smile A jest tylko jeden Pan, a my - bracia i siostry, tym bardziej osoby konsekrowane - one powinne przypominać o tym wszystkim ludziom. img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Karina (2015-03-12 22:48:55)

#208 2015-03-13 11:03:45

francesco
Gość

Trochę nie rozumie tej rozmowy. Jeżeli Dziewica konsekrowana chce nosić " habit" to nosi, jeżeli uważa za stosowne zwracanie się do Niej  siostro, to co nam do tego??? I tak wszystko powinna ustalać z Biskupem. Myślę, że we współczesnym świecie potrzeba znaków wizualnych - habitu, welonu, krzyżyka...

#209 2015-03-13 13:52:06

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

francesco napisał(a):

Trochę nie rozumie tej rozmowy. Jeżeli Dziewica konsekrowana chce nosić " habit" to nosi, jeżeli uważa za stosowne zwracanie się do Niej  siostro, to co nam do tego??? I tak wszystko powinna ustalać z Biskupem. Myślę, że we współczesnym świecie potrzeba znaków wizualnych - habitu, welonu, krzyżyka...

No właśnie, i o to chodzi! Dzięki, francesco, za piękne podsumowanie! img/smilies/smile

#210 2015-03-13 21:13:58

etoille
Gość

Odnosnie stroju: jestem Dziewica Konsekrowana od dlugiego czasu, po bardzo dlugiej formacji i nie naleze do osob najmlodszych wiekiem , nie nosze habitu jako takiego, nosze staly stroj tzn spodnice , bialy golf i jakis sweterek, natomiast na stale nosze welon na codzien i jestem zachecana poczawszy od Ksiedza Biskupa, ktory zawsze zwraca sie do mnie "siostro" wrecz do noszenia go ze wzgledu na swiadectwo,na niesienie obecnosc Jezusa na codzien: na ulicy, w autobusie w metrze w samolocie , tam gdzie jestem... pare lat temu nawiazalam kontakt z jedna Dziewic Konsekrowanch w Polsce chcac sie radosnie podzielic rowniez i tym, ze moge byc "siostra" wszystkich ludzi nie bedac siostra zakonna i prosze sobie wyobrazic, ze zostalam tak bardzo zrugana, ponizona, wlacznie z nieuprzejmym slownictwem, ze potrzebowalam dlugiego czasu na dojscie do siebie , niestety, razy strasznie bola zwlaszcza zadawane "od swoich". Przebaczylam i modle sie za ta kobiete i zadnej z moich wspolsiostr nie zycze takiego "spotkania".... Pozdrawiam w Panu .

#211 2015-03-17 11:54:15

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Mnie denerwują opinie,że dziewica nie ma prawa nosić welonu i jest to nadużycie. Bo niby "podszywa się" pod siostrę zakonną. Prawo do noszenia welony lub habitu ustala biskup,więc dla mnie wszystko jasne. Myślę, że taka nieufność podyktowana jest faktem,że stan dziewic jest dla nas nowością, podobnie jak różnorodność stanów konsekrowanych,do niedawna było się albo siostrą albo osobą świecką i mało kto wiedział o innych możliwościach.

#212 2015-07-11 22:26:36

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Bardzo się cieszę z pięknego i głębokiego tekstu siostry Bruny!
Jeśli chodzi o strój dla dziewic konsekrowanych, też jestem za tym, żeby było pozwolono im spełniać potrzebę serca - bardziej radykalnego życia! Pod tym względem prawo kanoniczne katolickich kościołów wschodnich określa dziewic konsekrowanych w  bardziej radykalny sposób, mówi o nich jako o "odosobnionych od świata". Nasz kanon umieszcza dziewic razem z pustelnikami i brzmi następująco: «Prawo partykularne może przewidzieć inne kategorie ascetów, którzy prowadzą życie na sposób eremitów, związanych lub nie z instytutem życia konsekrowanego; można ustanowić także dziewice i wdowy konsekrowane, odosobnione od świata, składające publicznie ślub czystości» Przy takim podejściu i strój i welon - wszystko jest na miejscu, bo dziewica konsekrowana prowadzi życie mnisze, bo oddzielone od świata, w mniejszym lub większym stopniu.
Myślę, że tak jak papież Jan Paweł II mówił, że powinniśmy jako kościół oddychać dwoma płucami: wschodnim i zachodnim, to te intuicje kościoła wschodniego są cenne i dla kościoła zachodniego, bo rzucają światło na przeżywanie tego powołanie zgodnie z tradycją kościoła, a nie naszymi wyobrażeniami.
Odnośnie welonu nie zgodzę się z s. Bruną. Ten znak jednak PRZERASTA TYLKO kulturowe warunki. Bo jeśli by noszenie welonu już nie było by aktualne i nie spełniało swej funkcji znaku w dzisiejszych czasach, to siostry zakonne, szczególnie te, z nowo-powstających zgromadzeń, też powinne by były zrezygnować z niego! A przecież dla dziewic konsekrowanych welon jest takim samym znakiem przynależności do Boga, jak i dla sióstr zakonnych! I dla jednych jak i dla drugich źródłem tego znaku był obrzęd małżeństwa img/smilies/smile
Chcę z Wami podzielić się wywiadem z dziewicami konsekrowanymi i o dziewicach konsekrowanych! Mi on bardzo się spodobał! img/smilies/roll
http://www.radiovia.com.pl/program/archiwum/za-furta [link nieaktualny - Hannaturno]

Ostatnio edytowany przez Karina (2015-07-11 22:57:21)

#213 2015-07-13 22:52:56

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Moi drodzy! Chcę podzielić się z Wami filmikiem z wystawy osób konsekrowanych! Na 1:50 minucie jest pokazana s. Miriam, dziewica konsekrowana ze Szczecina, o której już tutaj pisałam! Nas jest już ponad 5000 w całym świecie!
https://www.youtube.com/watch?v=7_71-XR79wM

Ostatnio edytowany przez Karina (2015-07-13 22:59:07)

#214 2015-09-14 10:52:02

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Pieśń o miłości Oblubieńczej! 

https://www.youtube.com/watch?v=shIXbEl2EM0

Ostatnio edytowany przez Karina (2015-12-17 23:48:17)

#215 2015-09-14 18:28:00

myconviction
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Siostro, wielkie Bóg zapłać za tę pieśń, jest taka piękna!

Kochajcie Miłość, bo Miłość nie jest kochana! - św. Franciszek z Asyżu

#216 2015-09-17 17:42:36

Emmanuelle
Użytkownik

A ja mam pytanie, gdyz zglosila sie do naszej parafii dziewczyna pragnaca zostac dziewica konsekrowana. Jest ona innej narodowosci anizeli kraj, w ktorym mieszka. Nie chce ona byc w tym kraju do konca swojego zycia, lecz chce za kilka lat wrocic do swojej ojczyzny. Gdzie ja wyslac, do biskupa miejsca, czy do biskupa jej rodzimej parafii???

#217 2015-09-18 12:37:37

Ulinka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Przygotowanie do konsekracji następuje w Diecezji właściwej dla obecnego miejsca zamieszkania.

Po konsekracji "Dziewica konsekrowana powinna poinformować biskupa diecezjalnego o zmianie
miejsca zamieszkania na stałe, związanej ze zmianą diecezji i prosić o list polecający do
biskupa tej diecezji, na terenie której zamieszka"

Ulinko, prosimy zawsze o podawanie konkretnego źródła, np. linka - Hannaturno

Już się poprawiam img/smilies/smile przepraszam img/smilies/smile

oto link: http://konsekrowane.org/dokumenty/2.1-o … cnicze.pdf

Ostatnio edytowany przez Ulinka (2015-09-18 13:21:45)

"Piękno Karmelu zostanie dane duszy podobnej do pustyni"

Św. Grzegorz z Nyssy

#218 2015-09-22 12:20:30

Karmelka
Użytkownik

#219 2015-11-29 13:40:08

ruslana
Użytkownik
Imieniny: 22.07
Urodziny: 19.01

Mam pytanie do dziewic konsekrowanych. Jak wygląda zwykły dzień z życia dziewicy, czy dziewice angażują się w jakąś działalność apostolską? Jak to wygląda na co dzień? Zastanawiam się nad wstąpieniem w stan dziewic i dlatego pytam. img/smilies/smile

Zaufaj Panu, a On sam będzie działał! (Ps 37,5)
Bóg da ci wyraźny znak do czego cię powołał. (o. Franciszek Jordan)

#220 2015-12-03 14:27:50

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Droga Ruslana! U każdej dziewicy konsekrowanej dzień będzie wyglądał inaczej. Na pewno powinien znaleźć się czas na modlitwę Liturgii Godzin, czytanie Pisma Św. i Eucharystię. Szczegóły powinny być uzgodnione z Ojcem duchowym. Działalność apostolska dziewic konsekrowanych jest bardzo szeroko rozumiana. My nie mamy specjalnych zadań, ale staramy się wsłuchiwać w głos Boży i potrzeby Kościoła i odpowiadać na nie. Naszym działaniem jest przede wszystkim własne uświęcenie, pielęgnowanie relacji z Boskim Oblubieńcem. Jeśli o to dbamy - spełniamy swoje powołanie i służymy Kościołowi. Bo to nasze zadanie ubogaca, uświęca i wzmacnia cały świat. W tym powołanie dziewic jest bardzo podobne do powołania mniszek. Być i kochać.

#221 2015-12-03 15:57:26

ruslana
Użytkownik
Imieniny: 22.07
Urodziny: 19.01

Dziękuję za informację.img/smilies/smile

Zaufaj Panu, a On sam będzie działał! (Ps 37,5)
Bóg da ci wyraźny znak do czego cię powołał. (o. Franciszek Jordan)

#222 2015-12-09 11:29:12

Francesca
Użytkownik

Kocham Cie, szukam, pragne...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#223 2015-12-09 13:34:44

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

#224 2015-12-15 09:47:50

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

W oczekiwaniu Bożego Narodzenia...
Dziewica konsekrowana, śpiewająca w języku hiszpańskim - s. Glenda
https://www.youtube.com/watch?v=IgPKgDq4O9c

#225 2015-12-21 14:29:42

Karina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

http://lowicz.gosc.pl/doc/2337414.Pauli … racic-czas Kolejny wywiad z dziewicami konsekrowanymi

Oraz filmik o dziewicach konsekrowanych w jęz. angielskim https://www.youtube.com/watch?v=yQKH-ih … e=youtu.be

Ostatnio edytowany przez Karina (2015-12-21 14:32:28)

Stopka forum