'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2015-11-09 20:29:16

A-psik
Moderator

Te dzieci, które śpiewają w kamieniu

Chciałabym Wam polecić książki, które w naszej kulturze kultu zdrowia, młodości, sukcesu oraz niepohamowanej konsumpcji dotykają tematu będącego obecnie tabu. Omijanego niczym zdechła, śmierdząca ryba. Myślę sobie, że warto dotknąć tej tematyki, bo czy tego chcemy czy też nie każdy z nas stanie w obliczu swojej śmierci, a i wcześniej cudzych (i nie będzie to śmierć na ekranie telewizora, ale taka bardziej namacalna).

Myślę, że książki owe mogą też pomóc w towarzyszeniu drugiej osobie w jej cierpieniu i bólu, a osoby zakonne (i nie tylko one) powinny być otwarte i na tą sferę bądź co bądź  życia.

Ze swojej strony polecam:
1. Aniołkowe mamy. Historie kobiet, które poroniły. - pod redakcją Magdaleny Wojaczek
2. W otchłani śmierci, czyli jak radzić sobie po stracie dziecka - Karoliny Zwolenkiewicz
3. Strata, Osierocenie i Żałoba - Piotr Krakowiak SAC
4. Brama Śmierci - Jan L. Franczyk

Jeśli Wy ze swej strony polecacie jakąś pozycję, to chętnie bym poznała jej tytuł, by móc się z nią zapoznać.

Ostatnio edytowany przez A-psik (2015-11-09 20:30:00)

Deus caritas est

#2 2015-11-11 19:35:52

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Te dzieci, które śpiewają w kamieniu

Czy mogłabyś, proszę,  napisać po jednym zdaniu o każdej z książek?  Jednak nieco się różnią. Nie wszystkie chyba dotyczą dzieci...

Pojawił się też pod moją nieobecność głos jednej z forowiczek,  że temat wątku jest (zbyt) tajemniczy. Może udałoby się coś więcej o nim?

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#3 2015-11-11 20:28:08

A-psik
Moderator

Re: Te dzieci, które śpiewają w kamieniu

Zgadza się, nie wszystkie pozycje dotyczą konkretnie śmierci dzieci. Jednakże, moim zdaniem, każda z nich pokazuje jak towarzyszyć osobie, która doświadczyła straty bliskiego.
"Aniołkowe mamy" składa się z dwóch części. Pierwsza to fragmenty blogów mam, które poroniły. Ich doświadczeń związanych z naszą służbą zdrowia i otoczeniem. Tego jak wygląda dynamika żałoby po dziecku, którego nawet nie można było zobaczyć, dotknąć, a z którymi miało się już pewne plany, marzenia etc. Druga część to rozmowy z ekspertami: lekarzem, psychologiem i duchownym (swoją drogą też lekarzem).

Podobnie książka "W otchłani śmierci" podzielona jest na dwie części. Pierwsza to zapis historii autorki książki. Druga część to porady (także prawne), ale również zwrócenie uwagi na to, iż proces żałoby inaczej wygląda u mężczyzn, inaczej u kobiet i jeszcze inaczej u dzieci.

"Brama śmierci" to interdyscyplinarne spojrzenie na śmierć: od strony medycyny, psychologi, filozofii oraz teologii.

"Strata, osierocenie i żałoba" - to przewodnik i poradnik dla osób, które chcą pomóc tym, którzy doświadczyli straty. Chcą się dowiedzieć co powiedzieć, a czego lepiej nie mówić. Ogólnie jak być z kimś kto cierpi po stracie.

Tytuł wątku to fragment wiersza  Edwarda Estlina Cummingsa:

Te dzieci które śpiewają w kamieniu
to milczenie kamienia
te małe dzieci owinięte kwiatami
w kamieniu rozchylony

zawsze te milczące maleńkie
dzieci są płatkami
ich piosenka jest kwiatem
na wieczność ich kwiaty

z kamienia są
milczącym śpiewaniem
piosenki bardziej cichej
od ciszy wiecznie te same

dzieci na zawsze
śpiewające w wieńcu śpiewających kwiatów
dzieci z kamienia z oczami

w kwiatach
wiedzą czy któreś
najmniejsze
drzewo dosłyszy
na zawsze
na wieczność
te dzieci śpiewające na zawsze

piosenkę złożoną

z milczącego jak kamień milczenia

przełożył Artur Międzyrzecki

Jakoś tak utkwił mi w głowie, ale fakt może być niezrozumiały...

Ostatnio edytowany przez A-psik (2015-11-11 20:35:42)

Deus caritas est

Stopka forum