'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2016-05-29 19:15:33

myszka
Użytkownik

Czy Bóg pragnie naszego szczęścia? Czym jest szczęście?

Czy Bóg pragnie naszego szczęścia na ziemi, czy jest Mu to obojętne, a zależy Mu tylko na naszym szczęściu wiecznym? Czy człowiek ma prawo dążyć do tego, aby być szczęśliwym w życiu? Jeśli coś nam szczęścia nie daje, to czy tego chce Bóg?

#2 2016-05-29 19:51:54

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Czy Bóg pragnie naszego szczęścia? Czym jest szczęście?

Tak, Bóg pragnie naszego szczęścia także tu, na ziemi. Jestem o tym przekonana. Nie jest wielkim zawistnikiem, obojętnym czy sadystą.  Daje nam wskazówki do życia szczęśliwego.
Tak, czlowiek ma prawo dążyć do tego, by być szczęśliwym na ziemi, ALE istnieje tu ryzyko, że nasze rozumienie szczęścia jest niezgodne z tym, co dobre, z wolą Bożą, z przykazaniami itp.
Zatem nie każdy kształt tego, co nam wydaje się szczęściem, jest zgodny z Bożymi zamysłami.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#3 2016-06-01 16:39:54

myszka
Użytkownik

Rozumiem, że Bóg widzi nasze szczęście w świetle przykazań. Czy spełniając je można być szczęśliwym? A co jeśli człowiek nie jest, z powodu samotności, rozczarowań, braku perspektyw. Jak wtedy być szczęśliwym, jeśli czegoś się nie ma? Czy tego chce Bóg, czy to tylko zależy od nas, nasz los? Jak wtedy odczytywać wolę Boga w swoim życiu?

#4 2016-06-01 22:31:43

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

myszka napisał(a):

nie jest, z powodu samotności, rozczarowań, braku perspektyw

Czyli generalnie chodzi o braki, które odbierają poczucie szczęścia, tak?
Trudna sprawa, ale generalnie z brakami (i rzeczami nie po naszej myśli) jest tak:
      - albo próbujemy je uzupełnić (pewne rzeczy są do zrobienia, np.  przy braku pracy można próbować przekwalifikowania, szkoleń itp.;  przy braku kontaktów poszukać środowisk, gdzie można się spotykać z ludźmi , także w warunkach darmowych, wolontaryjnych itepe, przykłady są uproszczone);
      - albo - jeśli nie da się przeciwdziałać - uczymy się godzić na nie, akceptować je, znajdować coś innego, często większego, ważniejszego. I to jest sztuka, ale osiągalna. Są szczęśliwi inwalidzi bardzo mocno pouszkadzani, są szczęśliwi bezżenni, są szczęśliwi młodo owdowiali... W sumie chodzi o to, aby nie uważać, że musi być tak, jak chcemy, bo nie każde marzenie się spełnia, ba, nie każde jest naprawdę sensowne... Czasem nie można zmienić realiów. Wtedy ważne jest zmienić nie świat na zewnątrz, ale siebie tak, aby godzić się na siebie, razem ze swoimi niedoskonalosciami, na świat, na życie, na śmierć... Na Pana Boga też. Poki się nie zgodzimy, nie będziemy szczęśliwi, zapewne.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

#5 2016-06-02 11:27:36

Francesca
Użytkownik

mysle, ze trzeba najpierw sobie zadac (sobie) pytanie (i szukac odpowiedzi): co to jest - czym jest - szczescie?
jestem przekonana, ze szczescie nie oznacza miec buzie od ucha do ucha i wciaz sie usmiechac, szczescie nie oznacza miec zycie bez problemow i trudnosci...
wiec co i czym jest dla mnie szczescie? ale to prawdziwe... nie takie, kiedy sobie naprz. kupie samochodu... img/smilies/big_smile
czasami mozna byc szczesliwym nawet wtedy, kiedy mamy lzy w oczach... szczescie nie oznacza brak bolu
a wiec moge tylko powotrzyc, ze BOG PRAGNIE NASZEGO SZCZESCIA!

Ostatnio edytowany przez Francesca (2016-06-02 11:27:55)

Kocham Cie, szukam, pragne...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#6 2016-06-02 16:18:08

myszka
Użytkownik

Dziękuję za Wasze odpowiedzi. img/smilies/smile Tak, Hannaturno chodzi o braki. Właśnie nie umiem zgodzić się na siebie, na świat, mam żal do siebie i do Boga. Wątpię, że On chce, abym była szczęśliwa, na pewno nie tutaj na ziemi. Gdy byłam dzieckiem, potrafiłam cieszyć się życiem, być szczęśliwa, miałam marzenia. Teraz chciałabym już niczego nie chcieć, marzenia i tak się nie spełniają. I nie chodzi mi o wielkie marzenia, tylko takie dostępne też dla innych ludzi. Czy Bóg może nam czegoś nie dać, abyśmy szukali czegoś innego, ważniejszego?

#7 2016-06-02 17:30:54

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Widzisz, dla mnie osobiście bez  zgody na to, że jestem w takim a nie innym miejscu życia - nie ma szansy na szczęście. Muszę, potrzeba uznać, że są rzeczy dobre i są złe, że są braki. Zgodzić się na prawdę. Gdy uznam, mam szansę ruszyć z miejsca. Gdy nie uznam, zawsze będę niezadowolona, niepokojna, prześladowana uczuciem krzywdy, niesprawiedliwości itp.  Jest też ważne, by zgodzić się, że na pewne rzeczy nie mam wpływu. Zgodzić się na to, że Pan Bóg jakimś sprawom pozwala ułożyć się inaczej niż by mi się podobało.  Dla mnie  - bez tej zgody nie ma miejsca na pokój serca.  Choć na początku bywa, że boli, niepokoi, męczy.

Inna rzecz to marzenia. Nigdzie nie jest zagwarantowane, że wszystkie moje marzenia się spełnią. Ich naturą jest, że mogą, ale nie muszą. Nic mi nie da niczego nie chcieć, o niczym nie marzyć. Marzenia dają mi perspektywę i mobilizację do tego, by trochę zadbać o szanse ich realizacji. Zrobić, co mogę. A jeśli nie wyjdzie - no trudno, takie życie.

"marzenia dostępne dla innych ludzi", czyli marzenia, które niektórzy zrealizowali, a my nie... O to chodzi? No wiesz, u początku tego myślenia jest porównywanie się (innym się udało, mi zaś nie). Zdaje się, że nie da rady niczego i nikogo w życiu nie porównywać, ale świetnie byłoby nie porównywać się nadmiernie. Porównań nie uważać za miarę wszystkiego. Nie uzależniać swojego szczęścia od efektów porównań. Znalazłam taki tekst, może coś w tym kierunku? http://www.naukowiec.org/blog/nie_porownuj_sie.html

I ostatnie. "Czy Bóg może nam czegoś nie dać, abyśmy szukali czegoś innego, ważniejszego?"
Myślę, że tak może być. Nie daje czegoś (albo odbiera to), po to, byśmy się za mocno nie związali z tym czymś, by to coś nie stało się naszym bożkiem,  byśmy się nie zatrzymali, żebyśmy dostrzegli i docenili coś innego, ważniejszego.
Pamiętam mocno, ktoś mnie kiedyś uczył przestawiać perspektywę. Nie zawsze jest sens pytać Pana Boga: dlaczego coś się stało lub  nie stało? Czasem warto zapytać: po co? Po co coś się stało lub nie stało?

#8 2016-06-04 16:50:12

myszka
Użytkownik

Dziękuję Ci Hannaturno za kolejną odpowiedź. Z tego, co piszesz wnioskuję, że Ty zgodziłaś się na swoje życie i jesteś szczęśliwa? Co do mnie, to nie potrafię zgodzić się na wszystko, czy nie mam dążyć do zmian, aby być szczęśliwa? Wolę nie mieć marzeń, przynajmniej nie będę rozczarowana, jak się nie spełnią. Wiem, że nie powinnam porównywać się z innymi, swojego życia, ale zawsze znajdzie się ktoś, kto to robi i czuję się kimś gorszym od innych. Nie rozumiem planu Boga, choć może On widzi inaczej nasze szczęście, może czasem musimy cierpieć, aby nie było gorzej. Chyba też powinnam zmienić perspektywę zadawanych pytań.

#9 2016-06-05 19:07:02

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Uff, jaki kaliber, Myszko.

Ta zgoda jest kształtem zaufania Panu Bogu. Nie wystarczy zgodzić się raz na zawsze. Trzeba wciąż i wciąż. Na sporo się już zgodziłam, i to niesie pokój serca (to jedno z imion szczęścia), ale na niektóre rzeczy godzę się przecież długo, boleśnie i na bieżąco, a liczba i ciężar spraw, sytuacji, które są jeszcze przede mną i będą wymagać całych przeogromnych kampanii, przezwyciężania siebie – jest znana tylko Panu Bogu.

Zgoda na pewne rzeczy nie oznacza, że się nie dąży do zmian. Ale są rzeczy, których nie zmienimy w żaden sposób, choćbyśmy nie wiem co robili. Możemy je tylko przyjąć i powierzyć Panu Bogu.
Bardzo ważne jest więc rozróżnianie tego, co mogę, od tego, czego nie mogę zmienić i pozostaje mi się godzić także na tę granicę. Albo przyjmę, albo będę tracić czas, siły, zdrowie…

Zgoda na życie, na siebie, na świat nie oznacza ani stagnacji, ani braku marzeń, ani niechęci do zmian.

Co do marzeń… wolę mieć marzenia niż ich nie mieć.  Jeśli część się spełni, będzie suuuper.

#10 2016-06-07 19:17:17

myszka
Użytkownik

Dziękuję Hannaturno za podzielenie się swoim doświadczeniem. img/smilies/smile Chyba nie potrafię ufać Bogu i przyjąć tego, co mnie spotkało, zaakceptować. Może kiedyś przyjmę i zaakceptuję... Życzę Ci szczęścia i pokoju serca.

#11 2016-09-30 18:57:34

myszka
Użytkownik

Czym jest dla Was szczęście? Czy jesteście szczęśliwi, jeśli możecie być sobą, robić to, co zawsze chcieliście robić, gdy spełniacie swoje marzenia, powołanie, czy jest to stan ducha, niezależny od okoliczności zewnętrznych? Jak odnaleźć szczęście w sobie, gdy spotykają nas w życiu niepowodzenia, będące zaprzeczeniem ziemskiego szczęścia? Czy szczęścia należy szukać w Bogu, wbrew wszystkiemu? Jak wierzyć, że On chce naszego szczęścia?

#12 2016-09-30 21:07:29

joannaz
Użytkownik

Ja uwielbiam takie spotkanie z Bogiem w moim sercu. Kiedy wszystko jest pięknie to jest dobrze, ale jak przeżywam też coś ciężkiego, nieraz nawet płaczę ale gdy staje w ciszy przed Bogiem - to jest szczęście. Choćby wszyscy ludzie odeszli-On nie odejdzie choćby wszystko się zawaliło to On pozostaje stały. On=szczęście img/smilies/smile

#13 2016-10-01 08:15:04

s_Gabriela
Użytkownik
Imieniny: Vigilia Zwiastowania
Urodziny: Świętego Józefa

Moja recepta na szczęście w nieszczęściu to , zachowaj uśmiech... bardzo to pomaga w każdych okolicznościach i
kocham i jestem kochana.img/smilies/big_smile

"Kochaj i głoś to swoim życiem" Święty Augustyn
Qui coronat te in misericordia (Ps 102, 4)
http://siostry-augustianki.blogspot.fr/

#14 2016-10-05 20:55:53

Tomek
Użytkownik

Temat trudny. Moje rady tez trudne.
Skieruj wzrok z siebie na Pana Boga. Choc mi sie nic nie udaje, ja pokladam ma wiare i ufnosc w Tobie. Badz mi szczesciem Boze.
A z drugiej strony jako twarda kobieta walcz i nie poddawaj sie, miej marzenia, nie rezygnuj do ostaniego dnia swojego zycia. Cierpliwie, systematycznie, modl sie o wypelnienie twoich marzen w zgodzie z wola Pana Boga. Oddaj swe marzenia Panu Bogu i pozwol aby On je zrealizowal wedlug swojej woli. Ty sie tylko modl, reszte zostaw Panu Bogu.
Czyli oddaj calkowicie wszystko to Panu Bogu, w Nim zloz cala swoja nadzieje. Z drugiej strony w tyle glowy miej imie Izrael - Walczacy z Bogiem, Nie odejde dopoki mi szczodrze nie poblogoslawisz,

#15 2016-10-06 19:21:27

myszka
Użytkownik

Dziękuję Wam za mądre i piękne słowa. img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez myszka (2016-10-06 19:22:22)

#16 2016-11-27 19:21:58

myszka
Użytkownik

Jeśli Bóg pragnie naszego szczęścia, to dlaczego pozwala na cierpienie w naszym życiu, czy mamy myśleć tylko o tym szczęściu wiecznym? Po co nam jakiekolwiek marzenia, lepiej nie mieć żadnych... Czy nie zasługuję na szczęście w życiu, na spełnienie nawet niewielkich marzeń? Jak mam wierzyć w Jego miłość?

Ostatnio edytowany przez myszka (2016-11-27 19:26:59)

#17 2016-11-28 00:16:20

Jowisz
Użytkownik

Bywa tak, że Bóg dopuszcza by działo nam się zło byśmy np. byli gotowi na coś co nas czeka w przyszłości, o czym my jeszcze nie wiemy, ale bez konkretnych doświadczeń z tego złego okresu nie udałoby nam się czegoś przetrwać, czy komuś pomóc. W końcu cierpienia możemy też za coś, czy za kogoś ofiarowywać. Można też łączyć swoje cierpienia z Chrystusowymi, w końcu i On, sam Bóg wcielony na tej ziemi cierpiał.

#18 2016-12-23 11:10:21

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Dodam do owych wypowiedzi jedną myśl. Bóg powołał nas do szczęścia, do zbawienia. Ale nie dał gwarancji że tu będziemy szczęśliwi. Ostatnio zastanawiam się nad tym i to mi pomaga. Mianowicie-szczęście w moich oczach, a w oczach Boga. To co ja nazywam szczęsciem, może nim nie być, albo nie być dla mnie dobre.
Kiedyś też dołowałam się i np. a ta to ładna, zgrabna, bogata, dobra praca.. a ja?
Ale jeśli ja miałam bym to wszystko czy byłam bym dobrym człowiekiem? Czy nie zeszłam bym na złą drogę? Może mając pozycję pomiatałam bym ludźmi, mając wymiary 90/60 może miałam bym 10 partnerów.... tego nie wiem. Ale Bóg wie. Działając z Jego łaską i poddając się Jego woli możemy zdziałać wiele.

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#19 2016-12-29 16:11:28

myszka
Użytkownik

Dziękuję za kolejne odpowiedzi. img/smilies/smile Bardzo mądra jest Twoja Bepiku 1.
Mam jeszcze pytanie, czy mogę prosić Boga o to, co dla mnie ważne? Jeśli On ma dla nas jakiś plan, to czy mogę Go o coś w ogóle prosić? Ta sprawa jest neutralna moralnie.

#20 2016-12-29 19:23:01

Jowisz
Użytkownik

Oczywiście, że możesz. Jezus przecież sam nawołuje w Biblii o to by Go prosić w modlitwie w naszych potrzebach. On się cieszy, że chcesz powierzać Mu swoje sprawy img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Jowisz (2016-12-29 19:23:15)

#21 2016-12-29 19:54:06

myszka
Użytkownik

A jeśli Go o coś proszę, o coś ważnego, dobrego dla mnie, a On nie wysłuchuje mojej prośby, to jak mam to rozumieć? Czy mam się zdać wtedy na siebie, czy na Jego wolę?

Ostatnio edytowany przez myszka (2016-12-29 19:55:15)

#22 2016-12-29 20:33:58

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Nie wiemy, czy to, że nie jesteśmy na razie „wysłuchani”, jest próbą (podpowiedzią: módl się dalej), czy też wyrazem Bożej opinii, że to, co uważamy za niezbędne i dobre, w oczach Boga takie nie jest.  Zresztą możliwości jest więcej, np. Pan Bóg wojen nie chce, ale my, ludzie, je organizujemy i Pan Bóg niekoniecznie powstrzymuje ludzi od tego, nie łamie ich woli nawet w takiej sytuacji, co zresztą przekracza pojęcie wielu z nas, moje też.

Inna rzecz, że ocena tego, co jest ostatecznie dobre dla nas, niekiedy nas przerasta. Modlić się o to, co uważasz za dobre, możesz oczywiście dożywotnio, a przynajmniej tak długo, jak długo będziesz widziała sens. Niekoniecznie jednak Twoje plany czy oczekiwania się spełnią. Pytanie w sumie nie ogranicza się do tego, czy zostaniemy wysłuchani, ale poszerza się o to, jak się zachowamy, gdy wysłuchani nie będziemy.

Nie wiem, co rozumiesz przez: zdać się na siebie.

#23 2016-12-30 09:10:18

myszka
Użytkownik

Dziękuję za odpowiedź. Wiem, że moje oczekiwania nie muszą się spełnić, bo Bóg może chcieć inaczej. W moich oczach wydaje się to dobre i jest raczej konieczne. Co rozumiem przez słowa: zdać się na siebie? Jeśli moja modlitwa jest nieskuteczna, to może bardziej potrzebne są moje starania, aby była wysłuchana? A może Bóg chce, abym "zdała się"na Niego?

#24 2016-12-30 21:30:39

paula
Użytkownik
Imieniny: s.Terezjusza
Urodziny:

Serce przy Bogu a ręce przy pracy😊
Tzn. Modlitwa nie zwalnia nas z działania, bo nie możemy czekać z założonymi rękami aż Pan Bóg zrobi coś z naszym życiem, ale równocześnie nasze działania nie mają sensu jesli nie są poszukiwaniem tego czego pragnie dla nas Bóg. Każde działanie przynosi dobro jeśli wypływa z modlitwy.
Dlatego myszka nie ustawaj w modlitwie i poszukiwaniu !
Bóg się zatroszczy o Ciebie, dlatego że jest Bogiem i inaczej nie potrafi 😊

Ostatnio edytowany przez paula (2016-12-30 21:33:05)

#25 2017-01-04 16:00:30

myszka
Użytkownik

Dziękuję za dobre słowa Paula. Skąd mam wiedzieć, czego pragnie dla mnie Bóg? Na pewno chce mojego dobra, choć trudno mi to przyjąć. Może mi się wydawać coś, a On może chcieć inaczej... Czy moje pragnienia są ważne (choć nie mam ich zbyt wiele)? Czy powinny "się spotkać" z tymi od Boga?

Ostatnio edytowany przez myszka (2017-01-04 16:02:20)

Stopka forum