'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

  • Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2017-05-18 14:18:22

mynia
Moderator

Przygotowania do ślubu

Moi Drodzy, zacznę od pytania retorycznego... Czy bierzmowanie jest warunkiem koniecznym do tego, by wziąć ślub kościelny?
Pytania nr 2 - co ma zrobić osoba dorosła, chcąc przystąpić do bierzmowania? Jak to krok po kroku załatwic?
Pytanie nr 3 - czy nie mając bierzmowania można uczestniczyć w naukach przedślubnych?
Pytanie nr 4 - czy w przypadku przysięgi małżeńskiej istnieje coś takiego jak "przysięga jednostronna"? Gdzieś kiedyś trafiłam na wzmiankę o niej, ale nie pamietam gdzie, ale było to w kontekście rozważań o zawieraniu małżeństwa między osoba wierzącą i ateistą bądź niepraktykującą.
(Jesli Moderator uzna, że ten post powinien byc w innym miejscu, niech mi wybaczy i przenosi img/smilies/smile ).

Offline

 

#2 2017-05-18 15:56:51

Lidka
Użytkownik

Re: Przygotowania do ślubu

Sakrament Bierzmowania nie jest warunkiem koniecznym do tego, by wziąć ślub kościelny. Ale, gdy np. chciałabyś zostać rodzicem chrzestnym - to już tak.

Offline

 

#3 2017-05-18 16:50:40

Piotr888
Użytkownik

Offline

 

#4 2017-05-20 08:56:56

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:
Skąd: Gdańsk

Re: Przygotowania do ślubu

Ad 2. Możesz zgłosić sie albo do swojego proboszcza i on Cię przekieruje do katedry lub innego miejsca w diecezji gdzie sie bierzmuje "dyżurne", ewentualnie moze Cię dołączyć do bierzmowania w grupie swoich parafian. Możesz rownież zapytać przy katedrze kiedy są bierzmowania dla dorosłych. Problem w tym ze diecezje różnie to załatwiają. Np w Mariackim w Krakowie bierzmowanie chyba jest co miesiąc ale kandydaci musza dostarczyć komplet zaświadczeń na miejsce (np o odbytym przygotowaniu), w Szczecinie swego czasu było tak ze bierzmowanie dorosłych odbywało sie tylko raz do roku i to po rocznym przygotowaniu. Na Śląsku w parafii w Chorzowie masz 5 czy 6 spotkań dla zebranej grupy i potem bierzmowanie i tak mniej wiecej raz na kwartał...
Możesz tez przejrzeć stronę swojej diecezji tam powinny być informacje gdzie maja takie osoby sie zgłosić

Ad 3. Można

Ad 4 istnieje (podejrzewam ze szerzej o tym w linku powyżej). Tego typu modyfikacje przysięgi stosuje sie w małżeństwach ze strona niekatolicka. Ale o konkretach powinnaś z narzeczonym rozmawiać w czasie spisywania protokołu przedślubnego bo to ważne czy przyszły partner jest chrześcijaninem innego obrządku czy w ogóle nie uznaje Boga. Natomiast jak jest mowa o mieszanych małżeństwach to pozostaje wymóg zgody tej osoby na wychowanie dzieci w wierze katolickiej... ale to inny temat

Pozdrawiam img/smilies/smile


Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo