'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2017-05-28 17:19:40

Andzia
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Dlaczego Bóg daje powołanie, kiedy nie można go zrealizować?

Wiem, że wtedy nie nazywa się to powołanie. Czemu to ma służyć?

Ostatnio edytowany przez Andzia (2017-05-28 17:20:36)

#2 2017-05-28 19:09:38

owu
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Dlaczego Bóg daje powołanie, kiedy nie można go zrealizować?

Bóg nie daje pragnień nie do zrealizowania.

Czasami nam się po ludzku wydaje, że się nie da i Pan Bóg jakoś daje wskazówki, światło, powera, możliwości do działania.

#3 2017-05-28 22:04:10

katarina28
Użytkownik

Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli masz powołanie masz też predyspozycje by je wypełnić. Bóg już wyposażył cię w odpowiednie łaski. Zaufaj Mu i pozwól by Cię prowadził

#4 2017-05-28 22:15:28

Andzia
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

A jeśli okaże się, że to nie było powołanie? Po co wtedy pojawia się to pragnienie? Może to głupie pytanie ale nie umiem sobie na nie sama odpowiedzieć.

#5 2017-05-28 22:36:47

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Nie, Bóg nie daje powołania, którego nie można zrealizować. Nie jest przewrotny.

To pragnienie, o którym wspominasz, może być np. zaproszeniem do rozpoznania innej drogi, niż ta, o ktorej myślisz, ale w bliskości z Panem Bogiem. Czasem się wydaje, że jeśli Bóg nas pociąga, to na takiej drodze, jaką podpowiadają nasze wyobrażenia, uczucia, znane nam rozwiązania  itp.  A tak naprawdę Pan wzywa do czegoś innego.

Bywa, że niewłaściwie odczytujemy pragnienie. Nakładamy na nie nasze myślenie, zafiksowujemy się na nim - i wydaje nam się, że Bóg powołuje do niemożliwego. Bóg nie igra z nami. Nie daje powołania do tego, co niewykonalne.

A czasem zatrzymujemy się za wcześnie, na przeszkodach, które są jednak  z czasem do pokonania - a wydaje nam się, że się nam się nie uda z nimi poradzić.  I uznajemy za wcześnie, że "nie da się zrealizować", poddajemy się, podczas gdy Pan Bóg czeka, oczekuje też naszej wytrwałości, wierności, tego, żebyśmy sprawdzili nasze motywacje, oczyścili je, dojrzeli...

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#6 2017-05-28 23:18:12

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Post powyżej jest bardzo wartościowy. Wiele wyjaśnia i nieco rozjaśnia szereg wątpliwości...
Oczywiście fundamentem jest zawierzenie samemu Bogu, bo bez tego ani rusz dalej...

Kiedyś usłyszałem do starszego zakonnika (w formacji seminaryjnej jeszcze, który został usunięty z jednego zgromadzenia i próbował w drugim), że powołanie jest i można go zrealizować, jak "Bóg da, a ludzie pozwolą..." ;  ) Myślę, że chodziło też o tych konkretnych formatorów, magistrów, opiekunów na jakich nam na drodze Bóg jednak postawi. Nie umiem wytłumaczyć czemu ktoś nie sprawdzał się u salezjanów i został usunięty po czterech latach, a święcenia kapłańskie przyjął w innym zgromadzeniu. To Boża tajemnica. Myślę, że może czasem tak trzeba - "pomylić się najpierw", żeby potem w drodze wspiąć się i zdobyć już ten odpowiedni szczyt?

Oczywiście to nie reguła, ale teraz np. w jednym z klasztorów benedyktyńskich jest w nowicjacie kapłan diecezjalny w wieku 37 lat../ Może jakieś dopełnienie Bożej woli? No i powiedzmy sobie szczerze. W jednym zakonie powiedzą wprost: już byłeś w zakonie, masz też tyle a tyle lat, więc u nas nie. I wtedy co? To też tylko pragnienie? To zależy od wielu sytuacji... Nie każdy dziś potrafi to niestety odpowiednio zinterpretować - inaczej odczytać dobrze/ Będzie się niekiedy po omacku szukać. I pozostaje to o czym napisałem na początku. Od zawierzenia samemu Bogu: jak On prowadzi, to na pewno się nie myli, a widzi i wie lepiej od człowieka, który czasem błądzi i własne pragnienia i ludzkie myślenie zastąpić chce wolą Boga. Tak to rozumiem.

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#7 2017-06-05 15:50:22

Motława
Użytkownik

hannaturno! Dziękuję za Twój wpis.

#8 2017-06-06 09:27:16

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Jeżeli dojdzie coś do skutku (na razie nie wiem), to będę pierwszym, który z całą stanowczością będzie twierdził, że nie ma dla Boga rzeczy niemożliwych i wszystko jest w Jego zasięgu ; każda trudność i przeciwność losu. Bóg jak daje powołanie, to nie po to, żeby nie można go było zrealizować. Każdy otrzymuję łaskę powołania do świętości - tylko trzeba też dobrze zinterpretować czy ma ono wzrastać w zakonie. Przede wszystkim zaufać.

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#9 2017-06-06 11:10:49

Andzia
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi. Mam nadzieję, że uda mi się dobrze rozeznać czego Bóg ode mnie oczekuje. Michaleus trzymam kciuki cokolwiek to nie jest 😊

#10 2017-06-06 19:41:03

exe
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Andzia napisał(a):

A jeśli okaże się, że to nie było powołanie? Po co wtedy pojawia się to pragnienie? Może to głupie pytanie ale nie umiem sobie na nie sama odpowiedzieć.

Może dlatego, że pragnienie Bożej służby jest modlitwą o realizację tegoż:
Wobec utrapienia biednych i jęku ubogich -mówi Pan: 'Teraz powstanę i dam zbawienie temu, który go pożąda'. (Ps 12,6)

Ostatnio edytowany przez exe (2017-06-06 19:43:34)

#11 2017-06-06 20:22:36

Andzia
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Exe, czy mógłbyś rozwinąć tą myśl?

#12 2017-09-03 23:16:46

exe
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Pragnąc, modlisz się, a modląc się - otrzymujesz rozeznanie, czy jest to natchnienie Boże, czy też instynkt. Trudność polega na tym, iż zarówno natchnienie Boże, jak i instynkt - wychodzą od wewnątrz.

Pytanie jest takie: czy twoje poruszenia są wyraziste?

Stopka forum