'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2006-12-29 20:45:20

basia_:)
Gość

Brewiarz

Właśnie dziś przyszło mi zamówienie: Liturgia Godzin dla osób świeckich, Olsztyn 2003

Jestem lekko przerażona, jak sobie poradzę..żeby się "połapać" co, jak mam odmawiać, na szczęście w trakcie wakacyjnych rekolekcji Lectio Divina pierwszy raz chyba nawet z tego samego wydania korzystałam, więc "coś niecoś" wiem. Ostatnio takie natchnienie przyszło, żeby indywidualnie modlić się Brewiarzem.

Czy ktoś z was modli się nim na codzień? Jakie są wasze "wrażenia", odczucia?

Pozdrawiam img/smilies/smileimg/smilies/smileimg/smilies/smile

#2 2006-12-29 21:41:01

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Re: Brewiarz

Ja posiadam coś w podobie ,Nie jest to Brewiarz lecz modlitewnik-grubością przypomina Brewiarz.
Jest w nim b.duzo modlitw,nabożeństw.Zawarta jest Jutrznia,modlitwy w ciagu dnia,nieszpory,kompleta.
Bardzo lubię czytać modlić sie slowami psalmow,znam je juz prawie na pamięć.Wiec nie jest to klopot dla mnie jesli tej ksiązeczki nie mam przy sobie.Najbardziej przemowna dla mnie jest kompleta połaczona z rachunkiem sumienia.Rano zawsze się spieszę,uczę itd.a wieczorem przed snem,jak znalazł.
Polecam.

Ps.Internetowy Brewiarz ( LG).

http://www.brewiarz.katolik.pl/index.php3

Ostatnio edytowany przez bepik1 (2006-12-29 21:46:57)

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#3 2006-12-29 22:27:22

sb123
Gość

hej hej !!! ja mam brewiarz 4 - tomowy, korzystam z niego już od dawna (choć nie mogę powiedzieć, że zawsze systematycznie) i muszę przyznać, że bardzo lubię tę modlitwę - to wspaniała forma kontaktu ze Słowem Bożym no  i oczywiście włączenie się w nurt modlitwy całego Kościoła. Czyż to nie wspaniałe, że na całym świecie nieustannie trwa modlitwa liturgiczna?
Na początku też byłam przerażona, ale koleżanka mi wyjaśniła jak się posługiwać brewiarzem. W każdej z godzin odmawia się: Hymn, psalmy ( w układzie 4 - tygodniowym),  krótkie czytanie, responsorium, kantyk Zachariasza (podczas jutrzni) lub "Magnificat" (podczas nieszporów), potem są prośby (modlitwa wiernych),po nich "Ojcze nasz" i modlitwa na zakończenie. Kosciół w poszczególne dni wspomina różne kanonizowane osoby. Generalnie jest tak, że jeśli wspomnienie obowiązkowe jakiegoś świętego  wypada w niedzielę, to teksty bierze się z niedzieli, natomiast jeśli wspomnienie wypadnie w dzień powszedni to korzysta sie z tekstów o tym świętym, które w są umieszczone na końcu.
O ile się orientuję różne zgromadzenia korzystają z różnych wydań brewiarza - niektóre ze skróconych a inne z wydania 4 - tomowego. Różnie też bywa z tym, które godziny sa odmawiane obowiązkowo. Jeśli sie nie mylę, to księży obowiązują wszystkie godziny - łącznie z godziną czytań, podobnie jest w zakonach kontemplacyjnych. A co do czynnych zgromadzeń, to w niektórych godziny czytań się nie odmawia, a w niektórych obowiązuje ona tylko w niedziele. Z modlitwą w ciągu dnia także różnie bywa, w zależności co też już ustalą przełożone w konkretnym zgromadzeniu.

#4 2007-01-11 19:48:35

mathaeus
Gość

ja na poczatku też nie mogłem się połapać img/smilies/smile
...ale sobie porodziłem i lubie to

#5 2007-02-20 12:00:53

wolna
Gość

Ja za to posiadam wydanie jednotomowe, dostosowane do potrzeb zgromadzeń żeńsich:) No cóż, na poczatku nie było łatwo, ale za to teraz nie wyobrażam sobie życia bez

#6 2007-02-26 22:09:52

zdziwienie
Gość

Wiele spośród czynnych żeńskich zgromadzeń używa 1-tomowego wydania, bo jest to wydanie wystarczające.

#7 2007-02-27 13:04:47

Tusia
Użytkownik
Imieniny: 29.07
Urodziny: 29.05.

Ja też używam wydania 1-tomowego. Modlitwa psalmami jest przepiękna...

"W spojrzeniu Twym moja siła; Doświadczasz mnie i w spojrzeniu Swym pozwalasz mi wstać...
Bo kiedy patrzę, w Twoje oczy. Pokój mnie ogarnia i pewność, że Ty jesteś ze mną i pozwalasz kochać...."
http://www.franciszkanki-rodzinymaryi-poznan.pl

#8 2007-04-19 17:54:00

Wiewiór
Gość

Brewiarz??? To coś pięknego, na każdy dzień inne psalmy, czytania itd. Przyznam, że na początku bałam się, że się z tym wszystkim nie połapię, ale szybko się nauczyłam i to nie takie trudne jak by się mogło wydawać. Zaczynałam naukę z księdzem, pokazał mi ze 3 razy jak i co, a potem już się nauczyłam, uwielbiam się modlić Liturgią Godzin:) Ja mam brewiarz, wydanie skrócone:) To jest piękne, gdzy mogę się przyłączyć do modlitwy całego Kościoła:)

#9 2007-04-19 18:11:25

s.Joannes
Gość

Ooooo Wiewiór gratuluję!
Tak to wspaniale modlić się wraz całym Kościołem... I przeżywać swe życie mogąc wyrażać je prosto Bogu... swój bunt, radość, lęk....

PAN JEST MOIM PASTERZEM I NIE BRAKUJE MI NICZEGO... CHOĆBYM CHODZIŁ ciemną doliną zła się NIE ulęknę BO TY jesteś ZE MNĄ!
DZIĘKUJE PANIE!!! img/smilies/smile

#10 2007-04-19 23:13:28

paula
Gość

Modląc się brewiażem codizeń słysze jak Jezus do mnie przemaiwa, za każdym razem czytając psalm, pieśń, ... odkrywam ją na nowo, coś innego słyszę i to jest cudowne, bo czuję się tak jakby każdego dnia w każdej godzinie liturgii Jezus siadał koło mnie i opowioadał o tym co było co jest i co będize img/smilies/big_smile

#11 2007-04-21 21:01:38

przydzi
Gość

zazdroszcze Wam mi bardzo brakuje tej modlitwy:)i przyznaje ze naprawde jest piękna... gdy jestem na skupinieach to najbardziej lubie część gdy modlimy sie Liturgią Godzin... czego nie moge powiedzieć o Kręgu Biblijnym:)

#12 2007-04-21 23:06:56

Anna
Gość

Brzewiarz? TO COŚ PIĘKNEGO NIE WYOBRAZAM SOBIE ZEBY RANKIEM ODMOWIC WSZYSTKIE MODLITWY W CZASIE DNIA NIESZPOROW I OCZYWISCIE KOMPLETA CZUJE SIE W SERDCU RADOSC LACZAC SIE Z SIOSTRAMI A PRZEDWESZYSTKIM Z BOGIEM

COS PIEKNEGO img/smilies/wink

#13 2007-04-29 12:18:09

Wiewiór
Gość

Tak brewiarz jest piękny, ja również podobnie jak Ty Przydzi najbardziej lubie na skupieniu kiedy modlimy się Liturgią Godzin, a Krag biblijny to chyba sama wiesz...img/smilies/big_smile

#14 2007-04-29 14:59:25

samuela
Gość

Brewiarz włącza nas w modlitwę całego Kościoła. Jak jedno ciało. Niesamowite, gdy można to sobie uświdomić. Zwłaszcza kobiety, które przecież nie mogą celebrować Mszy Świętej, a tu? A tu proszę, Pan daje nam możliwość wejścia w Tak wielką Modlitwę. Chwała Panu za to : - )  Wytrwałości i wielu łask wszystkim odmawiającym Brewiarz życzę!

Ostatnio edytowany przez samuela (2007-04-29 15:02:04)

#15 2007-04-30 21:07:03

Maja
Gość

Jak dzieli się brewiarz IV-tomowy? Tzn. na jaki okres jest który tom odpowiednio? Będę bardzo wdzięczna za pomoc, podpowiedź:)

#16 2007-04-30 21:11:04

fr_giovanni
Gość

Maja napisał(a):

Jak dzieli się brewiarz IV-tomowy? Tzn. na jaki okres jest który tom odpowiednio? Będę bardzo wdzięczna za pomoc, podpowiedź:)

Adwent i Boże narodzenie - bierzesz I tom
Okres zwykly                   - bierzesz III tom
Wielki Post                       - bierzesz II tom
Okres zwykly                   - bierzesz znow III tom
i jak sie skonczy III          - bierzesz IV tom
.
.
.
..........i znow adwent         - bierzesz I tom

#17 2007-04-30 21:38:50

Olusia
Gość

Ja niestety nie posiadam, ale z neta czasem wydrukuje :0 i prawda ma siłe modlitwa brewiarzowa , z jak wielka radsocia sie ja odmawia wraz z calym Kosciolem img/smilies/smile)

#18 2007-05-04 23:20:26

aktualizacja
Gość

fr_giovani napisał(a):

.
.
.

Okres wakacyjny             - bierzesz V tom, czyli dodatkowy img/smilies/comp13

#19 2007-05-05 07:40:26

fr_giovanni
Gość

aktualizacja napisał(a):

fr_giovani napisał(a):

.
.
.

Okres wakacyjny             - bierzesz V tom, czyli dodatkowy img/smilies/comp13

Aktualizacja aktualizacji img/smilies/big_smileimg/smilies/big_smileimg/smilies/big_smile O ile mi wiadomo, a raczej na 100% to jest pewne - to nie ma V tomu img/smilies/hmmimg/smilies/winkimg/smilies/hmm, jest jedynie  TD - czyli Tom dodatkowy, wakacyjny, ale nie jako V Tom, jest on jedynie zbiorem tego co juz jest w III i IV tomie. img/smilies/tongue

#20 2007-05-27 17:03:13

margerytka
Gość

Też się modlę brewiarzem... img/smilies/smile Posiadam wydanie jednotomowe dla zgromadzeń żeńskich. Uważam, że jest to cudowny rodzaj modlitwy... Już nie wyobrażam sobie dnia bez niej...

Na początku też wydawało mi się, że nie dam rady... Wcześniej korzystałam ze wspomnianej już w tym temacie ILG, a tu nagle miałam przerzucić się na normalny brewiarz img/smilies/smile Na szczęście w mojej parafii istnieje, co prawda od niedawna, ale najważniejsze, że w ogóle, Wspólnota Brewiarzowa, do której wkrótce po tym dołączyłam... I dalej w niej jestem img/smilies/smile

#21 2007-05-28 09:57:46

ra_dosc
Gość

fr_giovani napisał(a):

.
    .
    .

a co z okresem Wielkanocnym img/smilies/hmm

#22 2007-05-28 19:36:07

aktualizacja
Gość

img/smilies/big_smile Jest w t. II - najpierw Wielki Post a potem płynnie okres wielkanocny aż do Zesłania Ducha Św img/smilies/wink  img/smilies/comp13

#23 2007-06-01 22:33:33

Paulka
Gość

Temacik mi spadł jak z nieba! od kilku dni poszukuję inf o modlitwie brewiarzowej. Do września sporo czasu, a ja odczuwam wielkie pragnienie modlić się właśnie tak. wprawdzie to największym problemem było to jaki ma być brewiarz, bo własnie są i te 4-tomowe, są i skrócone... Powiedzcie mi, czy we wszystkich zakonach żeńskich uzywa się wydania jednotomowego?

#24 2007-06-01 22:36:57

paula
Gość

nie we wsztrskich Paulka ja znam kilka zgromadzeń w których uzywają siostrzyczki 4-ro tomowego img/smilies/smile chociażby moje kochane józefitki img/smilies/big_smile

#25 2007-06-04 13:47:18

Asiańka:)
Gość

Na początku chyba wszyscy się gubią ja tez miałam problem a teraz bez prawie bez żadnego problemu....najgorzej jak sa wspomnienie świętych ale tez idzie sie połapać img/smilies/big_smile... ja korzystam z wydania 4-tomowego img/smilies/smile

Stopka forum