'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#26 2007-07-07 14:36:48

anetka_d
Gość

Re: Brewiarz

Hej!!! ja modlę się brewiarzem już od roku dostałam go od mojej przyjaciółki Gosi i od ks.Tomka na 18 urodziny. Dostałam 2 tomy a później ks podarował mi następny z okazji mikołajek img/smilies/smile następny tzn. część II muszę sobie sama kupić. Bardzo lubię modlić się na brewiarzu jest to wspaniała modlitwa!!! A oprócz tego bardzo często modlę się Różańcem Św.

#27 2007-07-12 22:46:16

Zocha
Gość

A dla mnie modlitwa brewiarzowa jest baardzo trudna i bez wspólnoty to tak ciężko mi jest, ale wierzę, że kiedys do niej dojrzeje, a teraz pracuje nad Namiotem Spotkania aby trwal w mom życiu img/smilies/smile a poza tym oczywiście różaniec, jakos tak uwielbiam gdy Maryja prowadzi za rękę img/smilies/142 i gdy utula do snu img/smilies/teu45 pozdrawiam

#28 2007-08-20 13:57:56

Magdalena
Gość

I ja się modlę liturgią godzin już kilka lat. Mam 4-tomową - kupioną z pełną świadomością, że taką właśnie chcę mieć. No cóż, czasem przypomina, że leń ze mnie img/smilies/wink

Tyle że sama akurat nie mogę powiedzieć, żebym wolała to od kręgu biblijnego [no dobrze, nigdy nie byłam na czymś takim] czy jakichkolwiek spotkań z Pismem Świętym w formie dyskusyjno-rozważaniowej...

#29 2007-08-20 14:43:56

annuarita_1
Użytkownik
Imieniny: 27 sierpień
Urodziny: 19.01

HMM JA MAM JEDNOTOMOWY BREWIARZ I STARAM SIE MODLIC CODZIENNIE LECZ NIE ZAWSZE TO WYCHODZI

#30 2007-08-20 23:22:52

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Annuaruta hmm... no fajnie, ale... możesz nie krzyczeć (piszesz każdy post wielkimi kulfonami), a my naprawdę wszyscy dobrze Cię słyszymy. Dzięki za zrozumienie img/smilies/smile

A żeby mnie nie wycieli, że piszę nie na temat img/smilies/wink Mimo, że pierwszy raz z Liturgią Godzin (hmm... z Komplatą piątkową - pamiętam jak dziś img/smilies/wink ) zetknełam się hmm... no właśnie mija 10 lat i wtedy mnie ta modlitwa zauroczyła mimo, że kompetentnie nic o niej nie wiedziałam, to dopiero 3 lata temu dorosłam do jej regularności, od dwóch lat z pełną świadomością korzystam z 4tomowego wydania.

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

#31 2007-08-21 08:47:46

(nie)poukładana
Gość

Pierwszy raz z brewiarzem spotkałam się na rekolekcjach oazowych, był to brewiarz dla świeckich img/smilies/smile Bardzo szybko połapałam się co, gdzie i jak. Spodobało mi się. Kupiłam sobie podobny. W trakcie pobytu za klauzurą u sióstr Klarysek dostałam wspaniały prezent - bo brewiarz czterotomowy. "Przerzuciłam" się na niego img/smilies/smile Ale na niedługo muszę przyznać img/smilies/sad Dostałam potem jeszcze jednotomowy od kogoś i korzystam z niego do dziś. Brewiarz dla świeckich oddałam koleżance, a czterotomowy pożyczyłam (a w zasadzie też już oddałam) bliskiej mi osobie. Polecam tę formę modlitwy.

#32 2007-11-22 10:18:04

Amanda
Gość

Modlitwa tekstami z Pisma Świętego jest wspaniała, ja również korzystam z tego typu modlitwy

#33 2008-01-11 23:01:26

szkotuś
Gość

ja z brewiarzem tak naprawde spotkałam się w czasie rekolekcji we wrzesniu zeszłoego roku....wiedziałam, ze istnieje taka modlitwa, ale sądziłam iż odmawiają ją tylko osoby konskerowane....,a w formie dla swieckich po prostu nie istnieje.... a tutaj taka miła niespodzianka:) zaraz po powrocie z rekolekcji sama zakupiłam sobie Brewiarz, taki dla osób świeckich i od tamtej pory towarzyszy mi kazdego dnia !

#34 2008-01-17 11:11:30

Sesunia
Gość

U nas używa się brewiarza jednotomowego. Ja bardzo kocham modlitwę psalmami:) I odmawiałam brewiarz jeszcze przed wstąpieniem do klasztoru i wiem że jeśli ktoś ma trudności z tą modlitwą to naprawde jeśli tylko zechce może ją pokochać i zrozumieć. Osobiście uczyłams ię jej na oazie i były różne propozycje aby w nią wprowadzić i mysle że to mi bardzo pomogło.

#35 2008-01-17 11:30:09

karmelcia
Gość

Moje Siostry modlą się jednotomowym mimo że odmawiają Godzinę CZytań, po prostu w każdej kaplicy zakonnej jest Księga z odpowiednimi Czytaniami do tej Godziny i lektorka czyta na głos czytanie. Dużo Sióstr dostaje w prezencie 4 tomowy Brewiarz, wtedy przydaje się to na wyjazdach, choć Siostry często odpisują jakie czytanie ma być w danym dniu i poza domem po prostu korzystają z Pisma Świętego. Tak wychodzi taniej.

#36 2008-01-17 12:57:36

agnik
Gość

Ostatnio na rekolekcjach usłyszałam, że "najgorsze to jest bieganie po brewiarzu"... rozbawiło mnie to strasznie img/smilies/big_smile

a ja jestem w trakcie kompletowania wydania 4 tomowego... teraz trzeba kupić niedługo okres wielkiego postu... cóż nie zawsze wychodzi, czasem brak czas... ale kompleta musi być choćby się waliło i paliło img/smilies/big_smile

#37 2008-01-17 16:52:08

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

''że jeśli ktoś ma trudności z tą modlitwą to naprawde jeśli tylko zechce może ją pokochać i zrozumieć. ''
prawda
kiedys myslalam ze tez nie zrozumię. poczatek tutaj , dalej przewroc tam potem znow ....
jednak po 2tyg juz potrafilam zrozumiec kazde ''przejscie '' jak tez  przechodzic na swieta.
Nie ma cos się bac.

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#38 2008-01-17 19:01:03

Olunia :
Gość

Ja mam ogromne trudności z odmawianiem brewiarza, ale nie tylko dlatego że nie za bardzo orientuję się kiedy i gdzie przewrócić - po prostu nie rozumiem modlitwy brewiarzowej.

#39 2008-01-17 20:09:28

Olunia :
Gość

Judith, nie chodzi o to, że "nie łapię" brewiarza, bo to mi po mału idzie. Ja po prostu nie rozumiem, że czytanie takiego tekstu to też modlitwa...

#40 2008-01-17 20:24:41

Vaustyna
Gość

Psalmy to modlitwy, które w dużym stopniu są proroctwem, zapowiedzią Jezusa, opiewają Jego mękę, śmierć, zapowiedz Starego Testamentu, są też psalmy lamentu, radości, pokazują czego doświadczał Naród Wybrany, podobnie - jak my, to modlitwa, która łączy Kościół, czy to nie jest niesamowite, że wszyscy modlą się tymi samymi psalmami, kierują te same prośby, to jest właśnie moc tej modlitwy.

#41 2008-01-17 20:57:01

Olunia :
Gość

Ale to nie zmienia faktu, że nie mogę się przekonać do modlitwy brewiarzem img/smilies/hmm

Ostatnio edytowany przez Olunia : (2008-01-17 21:04:20)

#42 2008-01-17 21:15:47

alciak89
Gość

Oluniu img/smilies/smile ja też na początku gdy się uczyłam modlitwy brewiarzowej to nie łapałam o co chodzi i mimo,że psalmy zawsze lubiłam to nie rozumiałam po co codziennie odmawiać tę samą pieśń Zachariasza :] ale z czasem coś mnie zaczęło ciągnąć do tego rodzaju modlitwy i wkrótce ja pokochałam img/smilies/smile no a teraz jak mam brewiarz to nie wyobrażam sobie by nie wypełnić nim dnia!
widocznie Pan Jezus ma przygotowany dla Ciebie moment, w którym zachce Ci się odmawiać Oficjum img/smilies/smile pewnie to jeszcze nie teraz :]

#43 2008-01-17 21:29:17

Syla <><
Użytkownik
Imieniny: skromnie.
Urodziny: wciąż czeka.

Ja odmawiając modlitwę brewiarzową zawsze się gubię. A te antyfony, to już w ogóle dla mnie czarna magia, nie wiem jaką w danej chwili się powtarza. A mam okazję ją odmawiać tylko jak jestem u franciszkanek na rekolekcjach i staram się odmawiać ją z kimś, kto zna ten cały system odmawiania i kartkuje po kolei img/smilies/smile
Ale mam głęboką nadzieję, że kiedyś skumam odmawianie i docenię sens, moc tej modlitwy img/smilies/smile Pozdrawiam i nie poddawajcie się!

#44 2008-01-17 21:38:20

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Judith to ten ksiądz gadał głupoty i tyle, ale zgubił zupełnie rozeznanie w tej sprawie wśród świeckich. Co znaczy tyle osób? Jeszcze może niech powie, że po łacinie tyle osób się modliło z nie wiadomo jak trudnym podziałem świąteczno-obchodowym? Jakoś nie sądzę... Wiem jedno, że to małe cienkie wydanie jest bardzo spopularyzowane, czasem aż zaskakujące kiedy widzę osoby które je posiadają. I raczej stale jest tendencja wzrostowa a nie przeciwnie...

Rafcio tak naprawdę to ja zupełnie poważnie radzę to najmniejsze, najbardziej okrojone wydanie. Kosztuje mało, wszędzie się mieści, nie boli żeby je gdzieś zabrać i uczy Cię systematyczności. A potem jeśli naprawdę będziesz odczuwał potrzebę i swego rodzaju "brak" czy też bardziej niedosyt to nic nie stoi na przeszkodzie aby za rok, dwa zacząć kompletować całość albo przejść do wydania jednotomowego (w zależności czy i jaką będziesz miał potrzebę)...

A tak w ogóle to po co tak usilnie namawiacie Olinię do tej modlitwy? Dajcie żyć nie każdy musi o ile go przepisy nie zobowiązują...

Ostatnio edytowany przez green (2008-01-17 21:41:09)

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

#45 2008-01-17 21:46:07

alciak89
Gość

green, nie namawiamy usilnie tylko tłumaczymy i zachęcamy, przeciez każdy ma wolność wyboru... będzie chciała to będzie odmawiac, nie to nie img/smilies/smile

#46 2008-01-19 14:25:29

b.
Gość

Tak sobie czytam i myślę, że przecież nawet, jak się posiada 4 tomy, to nie znaczy, że trzeba odmawiać wszystkie godziny.. jeśli nie zobowiązują nas przepisy. W końcu wiele zależy też od czasu, jakim dysponujemy.. a najwięcej z potrzeby serca.

#47 2008-01-19 21:21:27

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

hehe... nie dzieli się Liturgii na "podliturgie" img/smilies/hmm chodzi o to, że jeśli ktoś i tak nie będzie odmawiał całości to po cholere mu 4 lub 5x po 1750stron? Nie chodzi o pieniądze a zwykłą wygodę i oszczędność miejsca, niekoniecznie ludzie pragnący tej modlitwy muszą zaraz robić z siebie "świętych" dajcie żyć ludiom normalnie :]

#48 2008-01-19 22:27:15

alciak89
Gość

no własnie, dlatego jeśli ktoś nie będzie odmawiał wszystkich Godzin to może sobie kupić wersję skróconą w jednym tomie, bo to tylko bez Godziny Czytań, a po co to przerabiać i nazywać brewiarzem dla świeckich...
zgadzam się z Judith - powinien być czterotomowy dla kapłanów i tych, co mają obowiązek, dla tych co nie muszą wszystkiego to jednotomowy skrócony i koniec.

Ostatnio edytowany przez alciak89 (2008-01-19 22:27:59)

#49 2008-01-20 01:05:44

StorkyPL
Gość

Brewiarz to duże wyzwanie. Odmawianie całości dzień w dzień może być dla człowieka świeckiego troche trudne. Po prostu czasami brakuje czasu. Zgadzam się z alciak89. Wersja czterotomowa dla duchownych i tych co mają obowiązek. Dla reszty wersja jednotomowa. Jeśli po pewnym czasie brewiarz nas "wciągnie", to warto zaopatrzyć się w szersze wydanie.

#50 2008-01-20 16:57:25

helena
Gość

zgadzam się z alciak89 ja sama mam wydanie jednotomowe a wcześniej miałam dla świeckich. Dałam go cioci a teraz posługuję się jednotomówką. Psalmy są po prostu piękne.
-----------------------------------------
"Miłość rodzi się w sercu,wyraża się słowem, ale żyje czynem."
                                                                      św. J. S. Pelczar

Stopka forum