'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.

Kopiowanie, cytowanie całości lub fragmentów wypowiedzi użytkowników forum, bez ich zgody, jest zabronione.

PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2008-01-07 10:21:14

Jooasiaa
Użytkownik

Siostry trapistki (cysterki surowej reguły)

Pokój i Dobro!

Witajcie kochani,
przesyłam link do zakonu sióstr Tapistek( niestety w j.niemieckum lub angielskim).Jest to najsurowszy żeński zakon z pośród wszystkich.Niestety w Polsce nie istnieje.Wiem,że w Niemczech funkcjonują dwa.Znam jedną s.Olę z Polski,która wstąpiła do tego zakonu we Francji.Mam Jej maila,gdybyś ktoś pilnie potrzebował img/smilies/smile

Pozdrawiam  img/smilies/smile

P.S Służę pomocą w miare możliwości,gdyby ktoś potrzebował pomocy w tłumaczeniu (z j.niemieckiego)  img/smilies/smile

"Die Algen sind leicht zu erreichen,wer Perlen sucht muss tiefer tauchen..."
/Algi można łatwo wydobyć,kto szuka pereł,musi zanrzyć się głębiej.../

#2 2008-01-07 10:24:17

(nie)poukładana
Gość

Re: Siostry trapistki (cysterki surowej reguły)

Dzięki za link img/smilies/wink

#3 2008-01-07 10:26:39

Jooasiaa
Użytkownik

Aha img/smilies/smile hehe
Otoon: www.kloster-gethsemani.de

;p;p

"Die Algen sind leicht zu erreichen,wer Perlen sucht muss tiefer tauchen..."
/Algi można łatwo wydobyć,kto szuka pereł,musi zanrzyć się głębiej.../

#4 2008-01-07 13:59:22

Jana Mlada OSB
Gość

+PAX!

Chcialam powiedziec, ze od paru miesiecy sa trapistki rowniez w Czechach. Niestety nie maja storne internetowa, ale ich klasztor we Wloszech ma link: http://www.vitorchiano.org/

#5 2008-01-07 14:14:00

ale-czemu
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

O najsurowszej regule Czyli ?? co tam jest takiego bardzo surowego ?

Jeżeli nie masz siły nieść Krzyża, to GO chociaż ciągnij za sobą.
Jeżeli nawet nie masz siły Go ciągnąć i iść, to usiądź przy Nim.
A jeżeli nawet na to nie masz siły - to połóż na Nim głowę i zaśnij...Odpocznij.
Więcej nic nie musisz.

#6 2008-01-07 17:03:17

luckoradversity
Gość

Jooasiaa napisał(a):

Znam jedną s.Olę z Polski,która wstąpiła do tego zakonu we Francji.Mam Jej maila,gdybyś ktoś pilnie potrzebował img/smilies/smile

img/smilies/smile

a Jeśli ktoś chciałby od tak napisać np.Ja podałabyś ??;>

#7 2008-01-07 17:52:19

jadwiga
Użytkownik
Imieniny: 15.10
Urodziny: 01. 02

Wiem, ze trapistki z Vittorchiano, od kiedy wróciły do źródeł, czyli do pewnej odnowy życia zakonnego i do pierwotnej surowości, maja dużo powołań. Pięknie pisze o nich s. Jadwiga Stabińska OSB

#8 2008-01-07 20:03:39

Selma
Moderator

Kiedys (pewnie z 10-15 lat temu) szukalam informacji na temat blogoslawionej Marii Gabrielli Sagheddu i napisalam do klasztoru w Vittorchiano. Oprocz odpowiedzi po angielsku, otrzymalam tez krociutki dopisek po polsku od siostry, o ile dobrze pamietam, Weroniki. Nawiasem mowiac, zachwycajacy jest zyciorys blogoslawionej Marii Gabrielli.

#9 2010-07-20 00:22:05

Dziuksa
Gość

to może pokusisz się o przetłumaczenie?

#10 2010-07-20 11:48:58

Jana Mlada OSB
Gość

czeskie siostry chca klasztor, ktory zostal przed paru laty ufundowany "zyc" w jej duchu... wlasnie zyc w duchu jednosci img/smilies/wink

#11 2010-08-03 19:33:17

La Petite Fleur
Gość

http://www.niedziela.pl/artykul_w_niedz … &nr=14

Tutaj troszkę o bł. Marii Gabrieli. Polecam img/smilies/smile

#12 2010-08-04 10:14:18

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.

Kláster Nasi Pani nad Vltavou

Křečovice – Poličany 2

CZ 257 56 Neveklov

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#13 2010-08-15 21:02:41

La Petite Fleur
Gość

Jejku, kto uważa razem ze mną, że życie trapistek jest cudowne?? Wstają przed 3.00, a więc czuwają o czasie, kiedy Jezus przyszedł do Swoich uczniów po jeziorze o czwartej straży nocnej - między 3 a 6 rano. W ogóle uważam, że to zgromadzenie jest przepiękne. Szkoda, że nie ma ich w Polsce..

#14 2010-08-15 21:23:59

anija87
Gość

wstają przed 3... bardzo wczesnie img/smilies/smile
o której się kładą spać??
mógłby ktoś opisać jak wygląda życie w tym zakonie? ciekawi mnie to img/smilies/smile

#15 2010-08-15 21:41:06

Selma
Moderator

Ja uwazam! :-) No i blogoslawiona Gabriela, ech! O ile pamietam to ida spac po dziewietnastej.

#16 2010-08-15 21:59:32

La Petite Fleur
Gość

http://www.resurrexit.wsd.opole.pl/teks … pistki.htm tutaj pisze trochę o siostrach, jest także przykładowy plan dnia. Można się po prostu zakochać. Kto sprowadza je ze mną do Polski? img/smilies/big_smileimg/smilies/big_smile

#17 2010-08-15 22:11:16

anija87
Gość

Niesamowite.... Podziwiam dziewczyny powołane do tego zakonu! ja bym nie dała rady img/smilies/smile

#18 2013-05-12 02:01:05

płomyczek
Użytkownik

Odświeżę stary wątek. img/smilies/smile Natknęłam się ostatnio na informację o tym, że siostry trapistki żyjące w Syrii, nie będą chciały opuszczać swojego klasztoru, nawet jeśli sytuacja zrobi się niebezpieczna (wzorem ich duchowych braci, ojców trapistów, którzy zostali zamordowani w Algierii/ "Ludzie Boga"): http://www.fronda.pl/a/czy-zakonnice-ch … 27987.html

Tak więc dzielę się z Wami tą informacją, ale też ciekawymi rzeczami, na które natknęłam się szukając informacji o trapistkach.

1. "Z otwartością i wielką gościnnością Siostry przyjmują w swym klasztorze gości,
z którymi dzielą się owocami swej kontemplacji i fizycznej pracy." - Pierwszy raz uświadomiłam sobie, że rzeczywiście klasztory kontemplacyjne niejako "dzielą się owocami swojej kontemplacji," po raz pierwszy spojrzałam na to w ten sposób, że "zdobywają" pewną mądrość, miłość, Bożą obecność na modlitwie, a potem dzielą się tym z gośćmi... Piękne!

2. Znalazłam też kapitalny wiersz, który wklejam niżej. Obie rzeczy wzięte stąd: http://www.katechetyka.diecezja.opole.p … pistki.htm

Klasztor na skraju miasta

Ktoś musi być w domu, Panie,
kiedy przyjdziesz.
Ktoś musi na Ciebie czekać
przy rzece
na skraju miasta.
Ktoś musi Cię wypatrywać dzień i noc,
bo kto wie, kiedy przyjdziesz?
Ktoś musi wierzyć,
być w domu o północy,
aby drzwi otworzyć
i wpuścić Cię tam,
gdzie zawsze przychodzisz.
Trwamy, bo wierzymy.
Jesteśmy tutaj,
na skraju miasta,
by wierzyć i trwać.
Panie, ktoś musi Cię utrzymać
i nieść wytrwale.
Znieść Twoją nieobecność
bez zwątpienia w Twoje przyjście.
Znieść Twoje milczenie
i mimo to śpiewać.
Wytrwać w Twoich cierpieniu i śmierci
i tym żyć.
Ktoś musi to zrobić
ze wszystkimi innymi.
I dla nich.
I ktoś musi śpiewać, Panie,
kiedy przyjdziesz,
to jest nasza służba:
wypatrywać Cię i śpiewać Tobie.
Ponieważ Ty jesteś Bogiem.
Ponieważ czynisz rzeczy wielkie jak nikt inny.
Ponieważ jesteś wielki i cudowny jak nikt.
Przyjdź, Panie!
Za naszymi murami
nad rzeką
czeka miasto
na Ciebie.

(Silja Walter)

Ostatnio edytowany przez płomyczek (2013-05-12 02:01:43)

#19 2013-05-12 10:43:34

Emmanuelle
Użytkownik

Tak, to jest Silja Walter-szwajcarska benedyktynka z klasztoru Fahr. To jest jeden z jej najbardziej znanych wierszy. Polecam cala reszte, niestety nie wszystko jeszcze przetlumaczone na jezyk polski:( Wiersz ten jednak  w oryginale brzmi duzo "lepiej"img/smilies/smile

#20 2013-05-12 16:06:05

płomyczek
Użytkownik

O, dziękuję za informację. Zainteresuję się nią trochę bardziej, poczytam. Chociaż obawiam się, że zatrzymam się na języku polskim. img/smilies/big_smile I już kończę spamowanie img/smilies/wink

#21 2014-01-07 18:58:59

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Ze zdjęć wynika, że trapistek z włoskiego klasztoru jest całkiem dużo ( modlitwa liturgiczna ). Charyzmat i duchowość piękna, nastawiona na ascezę, Liturgię, trwanie sam na sam z Bogiem, lectio divina, pracę ręczną. Szkoda, że nie ma w Polsce sióstr. Cysterek "zwykłych" też brak. No, ale z mniszek mamy benedyktynki, kamedułki - i za to Bogu dziękować. Kto wie - może za kilka lat i tutaj duchowe córki Ojców Zakonu Cysterskiego założą klasztor. Wydaje mi się, że na brak nie mogłyby narzekać. ;  )

Ostatnio edytowany przez michaleus (2014-01-07 18:59:44)

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

Stopka forum