'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2008-01-07 10:21:14

Jooasiaa
Gość

Siostry trapistki (cysterki surowej reguły)

Pokój i Dobro!

Witajcie kochani,
przesyłam link do zakonu sióstr Tapistek( niestety w j.niemieckum lub angielskim).Jest to najsurowszy żeński zakon z pośród wszystkich.Niestety w Polsce nie istnieje.Wiem,że w Niemczech funkcjonują dwa.Znam jedną s.Olę z Polski,która wstąpiła do tego zakonu we Francji.Mam Jej maila,gdybyś ktoś pilnie potrzebował img/smilies/smile

Pozdrawiam  img/smilies/smile

P.S Służę pomocą w miare możliwości,gdyby ktoś potrzebował pomocy w tłumaczeniu (z j.niemieckiego)  img/smilies/smile

#2 2008-01-07 10:24:17

(nie)poukładana
Gość

Re: Siostry trapistki (cysterki surowej reguły)

Dzięki za link img/smilies/wink

#3 2008-01-07 10:26:39

Jooasiaa
Gość

Aha img/smilies/smile hehe
Otoon: www.kloster-gethsemani.de

;p;p

#4 2008-01-07 13:59:22

Jana Mlada OSB
Gość

+PAX!

Chcialam powiedziec, ze od paru miesiecy sa trapistki rowniez w Czechach. Niestety nie maja storne internetowa, ale ich klasztor we Wloszech ma link: http://www.vitorchiano.org/

#5 2008-01-07 14:14:00

ale-czemu
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

O najsurowszej regule Czyli ?? co tam jest takiego bardzo surowego ?

Jeżeli nie masz siły nieść Krzyża, to GO chociaż ciągnij za sobą.
Jeżeli nawet nie masz siły Go ciągnąć i iść, to usiądź przy Nim.
A jeżeli nawet na to nie masz siły - to połóż na Nim głowę i zaśnij...Odpocznij.
Więcej nic nie musisz.

#6 2008-01-07 17:03:17

luckoradversity
Gość

Jooasiaa napisał(a):

Znam jedną s.Olę z Polski,która wstąpiła do tego zakonu we Francji.Mam Jej maila,gdybyś ktoś pilnie potrzebował img/smilies/smile

img/smilies/smile

a Jeśli ktoś chciałby od tak napisać np.Ja podałabyś ??;>

#7 2008-01-07 17:52:19

jadwiga
Użytkownik
Imieniny: 15.10
Urodziny: 01. 02

Wiem, ze trapistki z Vittorchiano, od kiedy wróciły do źródeł, czyli do pewnej odnowy życia zakonnego i do pierwotnej surowości, maja dużo powołań. Pięknie pisze o nich s. Jadwiga Stabińska OSB

#8 2008-01-07 20:03:39

Selma
Użytkownik

Kiedys (pewnie z 10-15 lat temu) szukalam informacji na temat blogoslawionej Marii Gabrielli Sagheddu i napisalam do klasztoru w Vittorchiano. Oprocz odpowiedzi po angielsku, otrzymalam tez krociutki dopisek po polsku od siostry, o ile dobrze pamietam, Weroniki. Nawiasem mowiac, zachwycajacy jest zyciorys blogoslawionej Marii Gabrielli.

#9 2010-07-20 00:22:05

Dziuksa
Gość

to może pokusisz się o przetłumaczenie?

#10 2010-07-20 11:48:58

Jana Mlada OSB
Gość

czeskie siostry chca klasztor, ktory zostal przed paru laty ufundowany "zyc" w jej duchu... wlasnie zyc w duchu jednosci img/smilies/wink

#11 2010-08-04 10:14:18

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.

Kláster Nasi Pani nad Vltavou

Křečovice – Poličany 2

CZ 257 56 Neveklov

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#12 2010-08-15 21:02:41

La Petite Fleur
Gość

Jejku, kto uważa razem ze mną, że życie trapistek jest cudowne?? Wstają przed 3.00, a więc czuwają o czasie, kiedy Jezus przyszedł do Swoich uczniów po jeziorze o czwartej straży nocnej - między 3 a 6 rano. W ogóle uważam, że to zgromadzenie jest przepiękne. Szkoda, że nie ma ich w Polsce..

#13 2010-08-15 21:23:59

anija87
Gość

wstają przed 3... bardzo wczesnie img/smilies/smile
o której się kładą spać??
mógłby ktoś opisać jak wygląda życie w tym zakonie? ciekawi mnie to img/smilies/smile

#14 2010-08-15 21:41:06

Selma
Użytkownik

Ja uwazam! :-) No i blogoslawiona Gabriela, ech! O ile pamietam to ida spac po dziewietnastej.

#15 2010-08-15 22:11:16

anija87
Gość

Niesamowite.... Podziwiam dziewczyny powołane do tego zakonu! ja bym nie dała rady img/smilies/smile

#16 2013-05-12 02:01:05

płomyczek
Gość

Odświeżę stary wątek. img/smilies/smile Natknęłam się ostatnio na informację o tym, że siostry trapistki żyjące w Syrii, nie będą chciały opuszczać swojego klasztoru, nawet jeśli sytuacja zrobi się niebezpieczna (wzorem ich duchowych braci, ojców trapistów, którzy zostali zamordowani w Algierii/ "Ludzie Boga"): http://www.fronda.pl/a/czy-zakonnice-ch … 27987.html

Tak więc dzielę się z Wami tą informacją, ale też ciekawymi rzeczami, na które natknęłam się szukając informacji o trapistkach.

1. "Z otwartością i wielką gościnnością Siostry przyjmują w swym klasztorze gości,
z którymi dzielą się owocami swej kontemplacji i fizycznej pracy." - Pierwszy raz uświadomiłam sobie, że rzeczywiście klasztory kontemplacyjne niejako "dzielą się owocami swojej kontemplacji," po raz pierwszy spojrzałam na to w ten sposób, że "zdobywają" pewną mądrość, miłość, Bożą obecność na modlitwie, a potem dzielą się tym z gośćmi... Piękne!

2. Znalazłam też kapitalny wiersz, który wklejam niżej. Obie rzeczy wzięte stąd: http://www.katechetyka.diecezja.opole.p … pistki.htm

Klasztor na skraju miasta

Ktoś musi być w domu, Panie,
kiedy przyjdziesz.
Ktoś musi na Ciebie czekać
przy rzece
na skraju miasta.
Ktoś musi Cię wypatrywać dzień i noc,
bo kto wie, kiedy przyjdziesz?
Ktoś musi wierzyć,
być w domu o północy,
aby drzwi otworzyć
i wpuścić Cię tam,
gdzie zawsze przychodzisz.
Trwamy, bo wierzymy.
Jesteśmy tutaj,
na skraju miasta,
by wierzyć i trwać.
Panie, ktoś musi Cię utrzymać
i nieść wytrwale.
Znieść Twoją nieobecność
bez zwątpienia w Twoje przyjście.
Znieść Twoje milczenie
i mimo to śpiewać.
Wytrwać w Twoich cierpieniu i śmierci
i tym żyć.
Ktoś musi to zrobić
ze wszystkimi innymi.
I dla nich.
I ktoś musi śpiewać, Panie,
kiedy przyjdziesz,
to jest nasza służba:
wypatrywać Cię i śpiewać Tobie.
Ponieważ Ty jesteś Bogiem.
Ponieważ czynisz rzeczy wielkie jak nikt inny.
Ponieważ jesteś wielki i cudowny jak nikt.
Przyjdź, Panie!
Za naszymi murami
nad rzeką
czeka miasto
na Ciebie.

(Silja Walter)

Ostatnio edytowany przez płomyczek (2013-05-12 02:01:43)

#17 2013-05-12 10:43:34

Emmanuelle
Użytkownik

Tak, to jest Silja Walter-szwajcarska benedyktynka z klasztoru Fahr. To jest jeden z jej najbardziej znanych wierszy. Polecam cala reszte, niestety nie wszystko jeszcze przetlumaczone na jezyk polski:( Wiersz ten jednak  w oryginale brzmi duzo "lepiej"img/smilies/smile

#18 2013-05-12 16:06:05

płomyczek
Gość

O, dziękuję za informację. Zainteresuję się nią trochę bardziej, poczytam. Chociaż obawiam się, że zatrzymam się na języku polskim. img/smilies/big_smile I już kończę spamowanie img/smilies/wink

#19 2014-01-07 18:58:59

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Ze zdjęć wynika, że trapistek z włoskiego klasztoru jest całkiem dużo ( modlitwa liturgiczna ). Charyzmat i duchowość piękna, nastawiona na ascezę, Liturgię, trwanie sam na sam z Bogiem, lectio divina, pracę ręczną. Szkoda, że nie ma w Polsce sióstr. Cysterek "zwykłych" też brak. No, ale z mniszek mamy benedyktynki, kamedułki - i za to Bogu dziękować. Kto wie - może za kilka lat i tutaj duchowe córki Ojców Zakonu Cysterskiego założą klasztor. Wydaje mi się, że na brak nie mogłyby narzekać. ;  )

Ostatnio edytowany przez michaleus (2014-01-07 18:59:44)

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#20 2015-01-31 15:35:19

Petra
Użytkownik

Byłam na prywatnych rekolekcjach u mniszek trapistek za Pragą, ich życia naprawdę jest piękne - wypełnione modlitwą i pracą! Mimo sporej dawki ascezy nie tracą radości. też mam nadzieję, że kiedyś pojawią się także w Polsce. Polecam wyjazd do Trapistek - są bardzo otwarte i radosne, dają też niezwykle cenne rady na drodze powołania - nic dziwnego, są przeniknięte Słowem Bożym!

#21 2015-01-31 18:41:15

francesco
Użytkownik

co to za asceza?

#22 2015-02-01 14:49:15

Petra
Użytkownik

Dzień zaczyna się po 3 nad ranem (to już jest asceza, czyli ćwiczenia pomagające zbliżyć się do Boga i nabrać dystansu do swoich zachcianek), tzw. Wigilią, która obejmuje czytania i psalmy, potem godzina Lectio Divina (modlitwa i medytacja Słowem Bożym) , śniadanie (bezmięsne posiłki) - śniadanie niektóre siostry jedzą w czasie medytacji - są podzielone na dwie grupy, jedna jest na śniadaniu, druga na modlitwie, potem zmiana.

Potem Msza Święta z jutrznią, potem tercja, seksta, nona (o 9, koło południa i po południu - modlitwy Liturgii Godzin) między tym praca w milczeniu (milczenie to tez asceza), obiad, sjesta - ok godziny. Potem modlitwa (nona - jak wyżej). Potem (po pracy) nieszpory, kolacja i kompleta około 19.

Między czasie siostry mają możliwość modlitwy prywatnej, lub czytania. Asceza służy zbliżeniu się do Boga i nabraniu dystansu do siebie i świata - jak już napisałam. U trapistek jest radykalnie i pięknie, więc mają dużo powołań w ich przypadku nie można mówić o kryzysie.

O życiu trapistów z Czech są filmy ,,Space of Silence - Novy Dvur Trappists'' - tam najlepiej widać ich duchowość, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę. Trapistki żyją podobnie.

#23 2015-02-01 14:57:16

misjonarka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Ja mam taki rozkład dnia u sióstr Trapistek z Klasztoru Gethsemani - Niemcy.
Porządek dnia w klasztorze (dla Sióstr, niekoniecznie dla gości):
2.45 - Pobudka 3.00 - Modlitwa w ciszy 4.00 - Godzina czytań, śniadanie, czytanie duchowne (Lectio Divina), medytacja 7.00 - Laudes (Jutrznia) 7.30 - Eucharystia (jeżeli nie ma księdza - Komunia) 8.30 - Modlitwa liturgiczna (przedpołudniowa) i praca fizyczna 11.45 - Modlitwa liturgiczna (południowa) 12.00 - Obiad i sjesta 14.00 - Modlitwa liturgiczna (popołudniowa) i praca fizyczna 17.00 - Vesper (Nieszpory), medytacja (w kaplicy), kolacja i czas dla siebie 19.00 - Kompleta 19.45 - Milczenie

#24 2015-02-01 15:12:29

myconviction
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Piękny rozkład, tylko gdzie... rekreacja? img/smilies/big_smile Wiem, że nie ma u nich, tylko raz w tygodniu (jak się mylę, to poprawcie img/smilies/smile ), no i podziwiam powołanych do takich zakonów. Ja, mimo wszystko, tak kocham ducha braterstwa wyrażającego się m.in. w rekreacjach właśnie, gdzie jesteśmy z drugą siostrą / bratem/ jako ludzie chcący pożartować, pośpiewać... W każdym razie chwała Panu za takie Klasztory, ale ciężko musi być img/smilies/smile

Kochajcie Miłość, bo Miłość nie jest kochana! - św. Franciszek z Asyżu

#25 2015-02-02 21:37:20

Petra
Użytkownik

Przepraszam - jest rekreacja - choć ja nie brałam udziału, ale kilka razy byłam na spacerze i nasze rozmowy z siostrami były lepsze niż najlepsza rekreacja, bo czeskie słowa choć podobne - czasem znaczą zupełnie co innego. Do tego - trapistki mają wyjątkowe poczucie humoru!

W niedziele siostry maja wolne, mogą iść na spacer, nawet po za klauzurę - pod warunkiem, że są całą wspólnotą - czasem idą na piknik nad rzekę. I uwaga jedna z nich potrafi zaśpiewać po Polsku ,,Maryjo Królowo Polski''- wersje młodzieżową. Inna siostra rodem z Włoch zaśpiewała mi też ,,Oto jest dzień'' - podczas zmywania naczyń w domu gości -bo jako młoda dziewczyna była na pielgrzymce z Krakowa do Częstochowy . To była dopiero rekreacja!

Oczywiście- jako gość nie trzeba brać udziału we wszystkich punktach dnia, nie trzeba wstawać o 3:30 itd. Wybierasz sama co chcesz robić z czasem swojego skupienia. Co ciekawe - można brać udział w pracach sióstr - jeśli się chce.

Stopka forum