'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2006-10-26 07:10:33

mavro
Gość

Związek małżeński

Co myślicie o małżeństwach? Dlaczego ludzie zawierają takie związki na całe życie? Z obawy przed samotnością czy może z "prawdziwej miłości"?

#2 2006-10-31 14:03:17

ania
Gość

Re: Związek małżeński

Hm... Myślę, że tu nie chodzi o obawę przed samotnością. Jest to przecież też POWOŁANIE. A więc jest wołaniem Boga, by człowiek związał się się z drugim człowiekiem płci przeciwnej, by wychowywali dzieci i wspólnie z całą rodziną dążyli do świętości.
Nie jest to powołanie ani gorsze, ani lepsze od zakonnego czy do samotności. Jest po prostu inne i  w tym całe piękno.
Związki małżenskie powinny więc byc zawierane z miłości (nie mylić z uczuciem, bo miłośc to przede wszystkim akt woli), bo tylko miłość jest odpowiednią odpowiedzią na powołanie.

#3 2007-01-19 11:29:17

malpiszonek
Gość

Człowiek - istota stadna... Człowiek nie jest stworzony do samotności, nawet życie zakonne odbywa się we wspólnocie, a tylko bardzo nieliczni powołani są do takiej prawdziwej samotności (np.pustelnicy)... A że "mężczyzną i niewiastą stworzył ich" to i ludzie łączą w pary, zakładają takie małe wspólnoty rodzinne, bo móc przekazywać w nich życie i rozwijać siebie nawzajem.
Sama instytucja małżeństwa (nieładnie nazwyając) też jest dosyć głęboko zakorzeniona w historii człowieka..Nie tylko religia przecież warunkuje małżeństwa. W pierwotnych kulturach ludzie też łączyli się w pary w jakiś sposób to połączenie przypieczętowując..była jakaś uroczystość, obrzęd itd. Po co? ano pewnie dlatego, że człowiek, oprócz tego, że jest istotą stadną, to jest też istotą wierną i pragnącą miłości. W końcu człowiek został stworzony na obraz i podobienstwo Tego, który  go stworzył, czyli został stworzony do Miłości.
I chociaż przez wiele wieków obraz małżeństwa ulegał zmianom, a czasem nawet wypaczeniom (bigamia, homoseksualizm, czy w ogóle zaprzeczenie istnienia zawiązków małżeńskich), to i tak człowiek pozostaje istnotną stadną i pragnącą Miłości i będzie się łączył z drugą osobą na dobre i na złe, mimo tego, że ktoś inny będzie trąbił naokoło, ze  powinno być inaczej img/smilies/smile
A' propos samotności... zdarza się niestety, ze człowiek, istota stadna,  jest w swym stadzie tak samotny, że małżeństwo jest po prostu ucieczką od tej samotności, ucieczką iluzoryczną i tymczasową...
Życzę więc dobrych wyborów na całe życie img/smilies/smile

#4 2007-02-16 19:19:29

Łukasz
Gość

Ja tak swoim skromnym zdaniem chciałbym wspomnieć o takiej świętej. Święta Gianna Beretta Molla.

Wahała się, czy pójść do zakonu, czy założyć rodzinę...

I taką modlitwą często się modliła: "Jezu obiecuję Ci, że podporządkuję się temu wszystkiemu, co mi przeznaczysz. Pozwól mi tylko rozpoznać Twoją wolę."

Wybrała małżeństwo...
I myślę, ze była to decyzja podjęta z miłości, a nie ze strachu.
Warto poczytać choćby tutaj img/smilies/smile
http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/gi … /zycie.htm

#5 2007-02-24 22:56:38

Oleńka
Gość

No własnie, obojętnie co Bóg nam da, i jaki ma plan wobec nas, wszystko należy przyjąć...

#6 2007-03-04 10:47:55

(nie)poukładana
Gość

Patrząc na swoich rodziców jestem pewna, że nie związali się z sobą z jakiejś obawy, oni po prostu bardzo się kochali i nadal kochają... już prawie 30 lat img/smilies/142

#7 2007-03-04 12:26:32

fr_giovanni
Gość

img/smilies/smile Gratuluję Ci takich rodziców, dzieki nim możesz lepiej ukladać swoje życie, w tym "niepoukladanym" świecie.img/smilies/big_smileimg/smilies/big_smile

#8 2007-03-04 12:52:41

(nie)poukładana
Gość

Dzięki bracie img/smilies/wink img/smilies/big_smile

#9 2007-03-04 13:24:13

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Rowniez gratuluję ci, ze na własne oczy moglas doswiadczyć,zobaczyć ,cieszyc się,jaka miłością darzą się rodzice img/smilies/smile)
Jesli zwiazek przetrwa tyle lat,to chyba znamy odpowiedź,ze ludzie wiążą się ze sobą z miłosci a nie''obawy przed samotnością '' tylko z prawdziwej miłości.

Ja niestety swoim swiadectwem się nie posłużę img/smilies/sad(

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#10 2007-04-30 21:33:50

Olusia
Gość

Dla mnie to jest coś niesamowitego i wręcz nie pojetego, że 2 wcześniej obcych sobie ludzi ,może się tak zjednoczyć ,slubując sobie wierność, miłośc... i gdy wlasnie tez patrze na moich dziadków w szczególnosci to rzeczywicha jest to piekne gdy po tylu latach sie soba ,nie znudzili , lecz caly czas sie odkrywaja, troszcza sie o siebie nawzajem mimo chorób i cierpień  i te malutkie czulosci gdy jedne drugiego zlapie za reke podajac husteczke czy lek chociazby img/smilies/smile  Tylko szkoda ze w tych czasach tak wiele ludzi nie wie co to znaczy milosc. malzenstwo, przez co potem sie rozwodza i psstryk;/

#11 2007-05-01 11:00:34

Karola
Gość

Moi rodzice-20 lat po ślubie-ciągle tak w sobie zakochani, że aż się moje serce cieszy jak na nich patrzę img/smilies/smile I jestem im tak wdzięczna, bo pokazali mi, że małżeństwo to wspaniała droga. Wiem, że mając męża, dzieci można być naprawdę szczęśliwym-Oni mi to pokazali. A ja wiem z czego rezygnuje- z wspaniałego życia,rodzinnego, ciepłego dla.... czegoś jeszcze wspanialszego img/smilies/teu45 Ale im to tak trudno zrozumieć... img/smilies/neutral

#12 2007-05-01 16:00:47

basieńka
Gość

moi rodzice są 29 lat po ślubie i raczej blizej im do wzajemnej nienawiści niż miłości... img/smilies/sad

#13 2007-05-01 17:13:11

(nie)poukładana
Gość

basieńka napisał(a):

moi rodzice są 29 lat po ślubie i raczej bliżej im do wzajemnej nienawiści niż miłości... img/smilies/sad

Basieńko przykro coś takiego czytać img/smilies/sad Pamiętam o was wszystkich, całej Twojej rodzinie przed Panem img/smilies/246 .
Spróbuj zaprosić też rodziców do wspólnej modlitwy, nas modlitwa nie jeden raz zjednoczyła, jeszcze bardziej zacieśniły się między nami więzy.. img/smilies/roll

#14 2007-05-11 19:09:15

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

Też marzę o tym bym mogła pójśc wspólnie z rodzicami na niedzielną Eucharystię czy inne święto. Moi rodzice kłócą sie praktycznie codziennie i niestety w mojej rodzice nie ma Boga. Chciałabym bysmy mogli sie wspólnie modlić, ale to nierealne. Cały czas modlę sie do Pana by dał im łaskę wiary, którą i mnie obdarzył kilka lat temu. Niestety ich małżeństwo nie jest pełne Bożej miłości.

Uważam, że małżeństwo to piękne powołanie, choć ja czuję, iz jestem powołana do zycia zakonnego img/smilies/smile . I to powołanie jest potrzebne, bowiem, dzięki niemu znaleźlismy sie na świecie ( no z Wolą Najwyższego img/smilies/wink ).  Miłośc małżeńska jest aktem pełnego oddania sie sobie nawzajem małóżonków. Myslę, że małżeństwa w sporej czesci są zawierane z autetycznej miłości:D

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#15 2007-05-11 20:24:43

bepik1
Użytkownik
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Jesli milosci w malżenstwie sie nie pieleguje to nici z tego, z tego by zwiazek był udany, bo gdzie nie ma miłosci tam nie ma Boga , moi rodzice tez nie sa idealnym malzenstwem, zawsze marzyłam o to by byc razem w kosciele.
jak mialam msze z okazji 18 poprosilam siostre by mi zamowila, glupio mi bylo ze tata w domu, mama z siostra gdzies tam w rogu w kosciela a ja z babcia siedze, jakos mi dziwnie, wigilie tez chcialambym tak inną- brakowalo mi zawsze czytania z Pisma, ostatnio to wesolych swiat wszystkiego dobrego, opłatek poszedł jak taca w kosciele i tyle.
Dlatego wazne sa moim zdaniem rozmowy, dzielenie sie swymi problemami swa radością, bo w malzenstiwe nie mozna zyc kazdy na swoja stronę

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#16 2007-05-11 22:19:31

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

Masz 100% rację .
U mnie w domu Święta Bożego Narodzenia polegaja na tym, ze po wejściu do polkuj, w którym mamy zjeść wspólnie kolację wigilijną, to najpierw dzielimy sie opłatkiem, lecz jest to riobione na odwal sie bo, potem wszyscy rzucają sie na prezenty i to one stają sie głównym punktem wieczerzy wigilijnej. Boga podczas tych Swiąt nie ma ... img/smilies/sad , o czytaniu współnym Piśma Św to już nawet nie marzę , bo w mojej rodzinie to jest nierealne.
BÓG JEST MIŁOŚCIĄ !!! img/smilies/big_smile
Jak Go nie ma , to nie ma żadnego udanego związku img/smilies/hmm .
Rozmowa jest podstawą dobrego funkcjonowania wśród ludzi, nie tylko w małżeństwie, choc tam powinna stanowić podstawę. No cóż, u mnie zawsze jak już na jakieś Święto ( Boże Narodzenie lub Wielkanoc, bo tylkow te Święta moi roedzice pojawiają sie w Kościele) to moi rodzice stoją wrogu Kościoła. Do spowiedzi nie chodza wcale, bo tego po prostu nie uznaja ...
Ale sama "instytucja" małżeństwa jest piękna" img/smilies/big_smile o ile żyję sie według wskazówek Mistrza img/smilies/smile

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#17 2007-05-12 11:47:20

bepik1
Użytkownik

Ktoś juz tutaj pisał ze takie swieta jakie zobaczył u siostr w zakonie, takich niegdy nie przezył to cos niesamowitego img/smilies/smile

Ps.MAdzia wysylam ci PW

św. Karol Boromeusz.

#18 2007-05-12 17:04:34

Rahhel
Gość

Ja dość często z racji bycia w Ruchu Światło -Życie obracam się z rodzinami z Domowego Kościoła. Raz nawet dane mi było jechać z nimi na rekolekcje jako diakonia wychowawcza opiekując się w czasie ich spotkań ich pociechami. Z tamtych czasów pozostały wspaniałe przyjaźnie np. Jackiem i Agatką. wspaniałą rodziną posiadającą z tego co się doliczyłam 5 dzieci w czym jedno z nim (tegoroczny maturzysta) jest u mnie w grupie. Czemu tak to doświadczenie spotkania tych ludzi jest tak dla mnie bardzo ważne?
Otóż pochodzę z rodziny rozbitej, ojciec odszedł od nas gdy chodziłam z bratem jeszcze do podstawówki i do dzisiaj mieszka poza moim miejscem zamieszkania.
To doświadczenie poznania rodzin z Domowego Kościoła urzekło mnie. Często my sami mamy problemy z modlitwą, a jakim wspaniałym dla mnie świadectwem była modlitwa małżonków czy wspólna rodzin. To jest szczególne powołanie, bo nie jestem sama a jest jeszcze ktoś inny mąż, dzieci.
O Domowym Kościele można pisać i pisać, ja jestem nimi zauroczona od tamtej pory. Pozdrawiam

#19 2007-05-12 21:59:56

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

To z pewnością musi być coś przepięknego. Małżeństwo pogrążone we wspólnej modlitwie img/smilies/smile Ale cudownie byłoby gdyby moi rodzice tak robili img/smilies/smile . Domowe Kościoły to bardzo dobra idea img/smilies/smile

Bardzo mi przykro z powodu twoich rodziców:(

Ostatnio edytowany przez Magda19 (2007-05-12 22:01:09)

#20 2007-05-13 00:37:30

Olusia
Gość

Dlatego potrzeba nam tez wytrwałej modlitwy o dobrego męża do Św.Józefa i ażeby każdy  taki mężczyzna własnie na nim się wzorował:D  Ale dobrze,że istnieją takie wspólnoty w Kosciele jak Domowy Kościół .który może dac porządne świadectwo .

#21 2007-05-13 00:41:31

paula
Gość

Oj ja bym uważałą z tą modlitwą do Św. Józefa o dobrego męża, bo on daje najlepszego=Jezusa i wysyła do józefitek img/smilies/wink

#22 2007-05-13 14:22:00

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

Dobre img/smilies/big_smile . Małżeństwa w Domowym Kościele to może byc faktycznie pieknie świadectwo wzajemnej miłości opartej na Bogu img/smilies/smile

#23 2007-05-31 21:50:24

Wiewiór
Gość

Małżenstwo to piękny Sakrament, bo nie każdy musi być księdzem, bratem czy siostrą zakonną. Rzeczą trudną jest w życiu codziennym będąc w małeństwie żyć zgodnie z nauką Chrystusa i znajdywać dla Niego czas. Kiedyś usłyszałam od pewnego księdza, że każdy mężczyzna powinien pójść do seminarium na pewien czas natomiast kobieta do klasztoru wtedy byłyby wspaniałe małżenstwa, bez rozwodów i więcej w takim życiu byłoby Boga. Czy ten ksiądz nie miał racji? Ja się z tym zgadzam img/smilies/smile

#24 2007-06-01 13:17:34

mendi
Gość

Napewno pare dni w klasztorze nie zaszkodziłoby, choć...  Napewno zyje sie inaczej po klasztorze, ma sie inna hierarchie wartosci, inne spojrzenie na świat img/smilies/smile teraz zaczełam sie zastanawiac czy mame na pare dni nie wysłac do klasztoru i to kontemplacyjnego img/smilies/wink

#25 2007-06-01 14:03:14

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

W klasztorze mozna sie wyciszyć ..przemyslęć wszystko ..jest czas na Pana ..i to duzo ..img/smilies/big_smile Mozna byc w kaplicy bez ograniczen. A chwila na przemyslenie wszytskiego w klastorze pewnie sporo by pomogła img/smilies/smile

Stopka forum