'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#26 2007-06-15 12:05:34

terezjanka
Gość

Re: Związek małżeński

Myślę,że dobrą praktyką byłoby gdyby w małżeństwach katolickich każdy z małżonków mógł sobie pozwolić na 3-dniowe rekolekcje lub dzień skupienia sam na sam z Bogiem!

#27 2007-06-15 12:45:35

zielona
Gość

Nie zgodzę się...
Owszem - przed ślubem może to być bardzo korzystne, nawet bardzo sobie chwalę, że mój mąż (na długo zanim zaczęliśmy myśleć o sobie) był przez rok w seminarium.

Ale w małżeństwie nasza droga do Boga już jest wspólna. I dlatego takie skupienia powinny też odbywać się wspólnie, choć oczywiście może być na nich czas przeznaczony na indywidualne spotkanie z Bogiem.

Wierzcie, że doświadczyłam tego, że wyciszyć się i zbliżyć do Boga można wspólnie, w dialogu z miłością - a w małżeństwie nie tylko można, ale wypadałoby...

#28 2007-06-22 18:16:09

samuela
Gość

A ja usłyszałam coś pięknego z ust kochanej Siostry, która małżonkom podarowując obraz Jezusa powiedziała: "bo ty poslubiłaś w nim (mąż) Jezusa", "a ty poślubiłes w niej (imię) Jezusa" - coś niesamowitego!  img/smilies/smile  MIŁOŚĆ jest naprawdę piękna, Boża.

#29 2007-09-22 09:40:59

luckoradversity
Gość

terezjanka napisał(a):

Myślę,że dobrą praktyką byłoby gdyby w małżeństwach katolickich każdy z małżonków mógł sobie pozwolić na 3-dniowe rekolekcje lub dzień skupienia sam na sam z Bogiem!

Zgadzam się.

#30 2007-09-23 20:59:35

karmelka :)
Gość

W wątku "Dziewice konsekrowane" został poruszony temat ślubu czystości w małżeństwie, ale ten temat w tym wątku bardziej pasuje, więc tutaj zadam pytanie. Rozumiem, że rezygnacja z miłości fizycznej w małżeństwie jest czymś wielkim i zasługującym na podziw. Ale proszę wytłumaczcie mi jak to się odnosi do głównego zadania małżeństwa, czyli przekazywanie życia i wychowywanie potomstwa? Przecież to jest zawarte w przysiędze małżeńskiej. Rozumiem, jeśli małżeństwo nie może mieć dzieci, to wtedy należy to przyjąć jako wolę Boga. Ale jeśli oni świadomie zabraniają potomstwu przyjścia na świat?

#31 2007-09-23 21:27:15

malpiszonek
Gość

Też się nad tym zatanawiałam... może muszą już "odchować" dzieci?img/smilies/smile

#32 2007-10-10 08:18:22

ale-czemu
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

musze sie pochwalic ze moje Trzy najlepsze przyjaciolki sie zareczyły img/smilies/smile Wiola z Michałem img/smilies/smile Agnieszka z Tomkiem img/smilies/smile i Gosia z Marcinem img/smilies/smile nic dodac nic ujac najwazniejsze ze sa szczesliwi i chca sie tym szcześciem dzielic img/smilies/big_smile

Jeżeli nie masz siły nieść Krzyża, to GO chociaż ciągnij za sobą.
Jeżeli nawet nie masz siły Go ciągnąć i iść, to usiądź przy Nim.
A jeżeli nawet na to nie masz siły - to połóż na Nim głowę i zaśnij...Odpocznij.
Więcej nic nie musisz.

#33 2007-11-23 15:01:24

Magdalena
Gość

karmelka img/smilies/smile napisał(a):

W wątku "Dziewice konsekrowane" został poruszony temat ślubu czystości w małżeństwie, ale ten temat w tym wątku bardziej pasuje, więc tutaj zadam pytanie. Rozumiem, że rezygnacja z miłości fizycznej w małżeństwie jest czymś wielkim i zasługującym na podziw. Ale proszę wytłumaczcie mi jak to się odnosi do głównego zadania małżeństwa, czyli przekazywanie życia i wychowywanie potomstwa? Przecież to jest zawarte w przysiędze małżeńskiej. Rozumiem, jeśli małżeństwo nie może mieć dzieci, to wtedy należy to przyjąć jako wolę Boga. Ale jeśli oni świadomie zabraniają potomstwu przyjścia na świat?

Tak w skrócie i nieco po łepkach img/smilies/wink : praktyka białych małżeństw odnosi się głównie do czasów, kiedy małżeństwa były politycznymi układami i dobrowolności często tam w ogóle nie było. Aby ślub był ważnie zawarty, narzeczeni muszą być otwarci na życie - dlatego teraz nie da się zawrzeć małżeństwa zastrzegając, że będzie ono białe. Przy czym oczywiście możliwa jest sytuacja, o której wspomniał małpiszonek: można podjąć decyzję o zaprzestaniu współżycia, jeśli te dzieci się już posiada - i jeśli jest to wspólna decyzja img/smilies/smile

#34 2008-03-23 21:54:36

samuela
Gość

Małżeństwo jako coś niższego (mimo wszystko), jako coś nie tak pociągającego, jako miłość niepełna, zawodna i... Tak myślałam. A właściwie nawet nie wiedziałam, że tak myślę, bo nie zastanawiałam się wiele.
Pan tak mnie przyciągnął i pokazał, że On jest Miłością. Jego Miłość wystarcza. Dał mi przykład, nakaz, by wymagać. I dał mi największy Prezent tak niespodziewany - Wspaniałego Mężczyznę. I dal mi siłę do przyjmowania daru, do przezwyciężenia siebie, do zejścia, do stanięcia w prawdzie.
Życzę wszystkim Takich Niespodzianek i Takiej radości w odkrywaniu Bożych Planów. Współpracujmy z Nim! Dajmy się Jemu nieść!

#35 2008-04-01 16:37:47

Syla <><
Użytkownik
Imieniny: skromnie.
Urodziny: wciąż czeka.

Co to znaczy, że małżeństwo to komunia dwojga typowo chrześcijańska, ponieważ przedstawia tajemnicę Wcielenia Chrystusa i tajemnicę Jego Przymierza.?
Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć, bo piszę pracę na religię na temat zamysłu bożego względem małżeństwa i rodziny na podstawie ADHORTACJI APOSTOLSKIEJ O ZADANIACH RODZINY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM FAMILIARIS CONSORT JPII i nie rozumiem tych słów z tajemnicami. Proszę o pomoc.

#36 2008-04-01 16:52:23

Jantoska
Gość

Ja to rozumiem tak, że Chrystus stał się człowiekiem, a w małżeństwie poślubiamy Chrystusa w tej drugiej osobie. Jeżeli chodzi o Przymierze, to widziałabym tu nawiązanie do miłości bezinteresownej. W małżeństwie jak gdyby oddajemy życie dla drugiej osobie, bo najbardziej pragniemy jej dobra.

#37 2008-04-02 17:09:53

Syla <><
Użytkownik

Dziękuję img/smilies/smile już jest to dla mnie jaśniejsze. Pozdrawiam img/smilies/smile

#38 2008-04-07 17:57:16

Mariusz
Gość

Może trochę późno, ale zawsze... O związku małżeńskim jako "poddaniu w miłości" ciekawie pisze o. Tomasz Kot SJ w numerze 49/2007 "Życia Duchowego" poświęconemu Duchowości małżeństwa pt. "Poddani w miłości":

Fragmenty tekstu:

"(...) Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem (Ef 5, 31). (...)
      Kluczem do zrozumienia całego fragmentu Listu do Efezjan, mówiącego o relacji między mężem a żoną, jest porównanie jej do relacji Chrystusa do Kościoła. (...)

Trudne przymierze

Mówiąc o chrześcijańskim małżeństwie, o jego pięknie, o miłości małżonków, nie wolno zapominać o tym, że jest to droga trudna. Przynajmniej tak trudna jak ta, którą podjął Chrystus, by uświęcić swój Kościół. Także taki wniosek należy wyciągnąć z porównania, które św. Paweł przytacza, by mówić o relacjach między małżonkami. Na nic się zda mówienie o ofiarnej miłości męża, o oddanej mu żonie, o wzajemnym poddaniu i byciu jednym ciałem, jeśli zapomni się o tym, że cała wizja wytyczona przez św. Pawła zakłada jako ostateczny punkt odniesienia "bojaźń Chrystusa" (por. Ef 5, 21). Bez wspólnego czerpania ze źródła, którym jest Bóg i Jego przymierze z ludźmi, bardzo łatwo z Pawłowej wizji chrześcijańskiego małżeństwa można uczynić utopijną ideologię. Wówczas słowa Apostoła, nierzadko wyrwane z kontekstu, mogą służyć jako podstawa do wykorzystania jednego z małżonków (choćby tłumacząc "poddanie żony" w kategoriach niewolnictwa) lub do usprawiedliwienia niepodejmowania trudów małżeństwa. Łatwo jest w pełni oddać się mężowi, który odzwierciedla swoją postawą Chrystusa. Gdy jednak brakuje mu wiele, pokusa rezygnacji z budowania z nim małżeńskiej więzi jest ogromna. Nie tak rzadko można usłyszeć zrezygnowane głosy: "Po nim (po niej) nie można się już spodziewać niczego dobrego"; "Gdyby choć trochę przypominał Chrystusa, to co innego, ale poddać się takiemu człowiekowi - nie ma mowy!". A przecież Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami (Rz 5, 8). W takim razie stosunek Chrystusa do swojego Kościoła - który ma być modelem dla chrześcijańskiego małżeństwa - daleki jest od kontraktu polegającego na doskonałości obu stron. Przypomina raczej ryzykowną inicjatywę obdarzenia miłością kogoś, kto może odpowiedzieć nawet wrogością. Może się zdarzyć, że na małżeńskiej drodze jedynie wiara w przemieniającą moc Boga pozwala wytrwać do końca. Zwątpienie zaś w powodzenie małżeństwa lub możliwość przemiany współmałżonka jest właściwie zwątpieniem w samego Boga. (...)"

Lucyna i Zbigniew Słupowie w tym samym numerze w artykule "Zaproszenie do Kany" pytają się "czy nie budzi naszego zdumienia fakt, że ów początek znaków, podczas którego Jezus objawił swoją chwałę, miał miejsce właśnie podczas uroczystości zaślubin kobiety i mężczyzny? Było to przecież pierwsze objawienie Bożej mocy! (...) Jezus uczynił rzecz bardzo zwyczajną - poszedł na uroczystość zaślubin kobiety i mężczyzny i wspomógł ich w ludzkiej biedzie. Także i dziś Jezus chce być obecny w każdym małżeństwie. Chce dotykać wszystkiego, co małżeństwo stanowi, co jest jak najbardziej wcielone, konkretne, ludzkie. Nieszczeście spotyka nas wówczas, gdy my, małżonkowie, zaczynamy myśleć, że nasze małżeństwo go nie interesuje. (...) Tymczasem Jezus chce być obecny w każdym małżeńskim przymierzu. Chce zaspokajać codzienne potrzeby, ale Jego moc sięga dalej - chce przemieniać "wodę" naszej codzienności w "wino". Bo z upływem lat tej pierwszej gromadzi się w małżeństwie coraz więcej i bywa, że związek, który na początku miał smak wybornego wina, teraz smakuje już tylko jak woda...
      Jezus naprawdę może zamienić "wodę" naszego małżeństwa w "wino". Istnieje jednak jeden warunek: trzeba Go o to prosić - zaprosić tak, jak zaprosili Go nowożeńcy w Kanie (można wykorzystać w tym pośrednictwo Jego Matki!). Czy to tylko przypadek, że relacja św. Jana nie przekazuje nam ich imion, skoro wiele innych zostało w niej tak skrzętnie zapisanych? A może to wielka zachęta, by opowieść Janową dopełnić własnymi imionami, własną historią? (...)
      Jezus nie zawsze jest najmniej kłopotliwym Gościem. "Końcem znaków" zapoczątkowanych w Kanie stała się Jego męka, śmierć i zmartwychwstanie. W ten sposób małżeństwo zostało postawione na progu Tajemnicy Paschalnej, stając się "rzeczywistym znakiem Nowego i Wiecznego Przymierza, zawartego we krwi Chrystusa"*. Miłość małżeńska zawsze będzie więc zawierała element Krzyża - trudu, cierpienia. (...)"

*Jan Paweł II, Familiaris Consortio, Rzym 1981, 13.

Tak, na marginesie, to przydałyby się obszerne przypisy do tej papieskiej adhortacji... img/smilies/smile

#39 2008-04-07 19:53:22

Syla <><
Użytkownik

Tak jakby troszeczkę późno, bo już oddałam pracę, ale dzięki za informacje i poświęcenie czasu img/smilies/smile pozdrawiam, z Panem img/smilies/smile

#40 2008-06-12 20:03:51

Mariusz
Gość

Konferencje mp3, rekolekcje, wykłady dr Jacka Pulikowskiego do ściągnięcia z internetu:

- konferencje z rekolekcji wspólnoty "Pustynia w mieście" — 2004-10-09. W konferencjach Jacek Pulikowski ukazał, jak bardzo mężczyzna i kobieta różnią się od siebie w odbiorze rzeczywistości
- katechezy przedmałżeńskie wygłoszone przez Jacka Pulikowskiego w DA św. Rocha w Pozaniu w latach 2005 i 2006
- wartość współżycia małżeńskiego — Kongres „O szczęśliwą rodzinę” 2005-11-08
- wartość kobiety, wartość mężczyzny — Pragnij a nie pożądaj. O miłości i seksualności raz jeszcze
- ojcostwo zagrożone — 35 Sympozjum Józefologiczne w Kaliszu 7 maja 2004 r.
- jak robić to po katolicku? — Dominikańska Szkoła Wiary
- jak przygotować się do dobrej miłości? — Życie w samotności, czekanie i poszukiwanie, postawa nie rezygnowania z marzeń, nie poddawania się propagandzie.

http://www.jacek-pulikowski.izajasz.pl/ … e-mp3.html

#41 2008-07-29 22:53:50

sosunia92
Gość

A ja tak nawiążę do pierwszego pytania w tym temacie img/smilies/smile
Moim zdaniem małżeństwo zawiera się z miłości, a nie ze strachu przed samotnością img/smilies/smile
W końcu tylko w miłości można wychować dzieci w wierze katolickiej i pomagać im w życiu.
Dzieci, które patrzą na szczęśliwych rodziców, kochających Boga i siebie nawzajem, będą chciały dążyć do takiej miłości. Bóg jest miłością! img/smilies/smile

#42 2008-11-01 20:28:52

Kasia K
Użytkownik
Imieniny: 25.11
Urodziny: 28.05.

Przykre jest to,że coraz więcej młodych dziewczyn najpierw rodzi dzieci a później dopiero jest ślub (o ile jest).Jedna z moich koleżanek urodziła dziecko i chłopak ją zostawił.Jak ważne jest,by trzymać się Pana Boga,Jego przykazań,bo sami możemy pobłądzić.
Dużo młodych podejmuje też zbyt szybko decyzję o ślubie,a później okazuje się,że to nie ta osoba i jest kłopot.Myślę,że lepiej jest czasem dłużej poczekać,wsłuchać się w głos własnego serca (upewnić się czy to jest miłość a nie zauroczenie) i być szczęśliwym z tą ukochaną osobą niż podjąć zbyt szybko decyzję i do końca życia tego żałować.Trzeba być czujnym,bo o błąd nie trudno,a diabeł robi swoje i kusi.Tylko z Bogiem człowiek może tak naprawdę być szczęśliwy.
Dla mnie przykładem są mama i tata (we wrześniu obchodzili 29 lecie ślubu),którzy siostrę,brata i mnie od małego uczyli modlitwy i swoim życiem pokazali,że związek małżeński potrafi być piękny jeśli jest budowany na Bogu...

Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.
img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)
mój blog- zapraszam: http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

#43 2008-11-02 11:02:19

jadwiga
Gość

Tak, małżeństwo jest czymś pięknym. Natomiast nie mówmy o nim w samych superlatywach, bo jest bardzo trudne jednocześnie i też ma swoje ciemne, mroczne strony...I czasem to, że jest sie razem ileś tam lat-daj Boże całe życie-to jedynie akt woli wspólnego trwania. Czasem nie ma tam już uczuć, nie ma nic-jest tylko świadomość sakramentu małżeństwa i to ludzi trzyma..l

#44 2008-11-02 20:04:56

Kasia K
Użytkownik

No tak,małżeństwo tak jak i życie zakonne nie jest łatwe,wiadomo raz jest lepiej,raz gorzej,ale jeśli jest budowane na Bogu- to przetrwa.Wiem,że po iluś tam latach wspólnego życia również jest uczucie,miłość,wiadomo,że może już nie taka jak na początku,ale mimo wszystko jest.Chociaż u niektórych ludzi jest też tak jak piszesz,że trzyma ich sakrament małżeństwa.

img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)

#45 2010-07-06 01:11:30

Dziuksa
Gość

"Wy jesteście światłością świata"

Z miłości. I jeśli nie będzie to związek dwóch, ale trzech osób... to da się wszystko. Ja osobiście jestem teraz pod wrażeniem jednego małżeństwa żyjącego Bogiem i myślę, że najważniejsze żebyśmy to my młodzi dawali przykład swoim rodzinom. Oni potrafią, choć zapewne nie jest im łatwo, ale nie narzekają img/smilies/smile

#46 2011-06-02 11:14:21

Ruth
Gość

Miłość i małżeństwo wymagają pielęgnacji i zaangażowania. Polecam przeczytać "Przed sklepem Jubilera" autorstwa Karola Wojtyły, jest to bardzo mądra medytacja o sakramencie małżeństwa. Jeśli nie lubicie czytać;) to w Instytucie Jana Pawła gdzie wypożyczyłem książkę powiedziano mi, że niedługo w Polsce ma być też wydany film Przed sklepem jubilera, dzwoniłem do dystrybutora (E-lite Distribution), ale nie potrafią podać mi konkretnej daty premiery. W każdym razie dzieło warte przeczytania/obejrzenia.

#47 2012-01-15 14:01:57

Kasia K
Użytkownik

img/smilies/142

#48 2012-02-16 17:23:22

natka
Użytkownik

Polecam artykuł „Świętość dwojga”. Opowiada o prawdziwie świętym życiu kilku par małżeńskich: Marii Luizy Corsini i Alojzego Quattrocchi, Ludwika Martin i Zelii Guerin (owocem ich miłości jest św. Teresa od Dz. Jezus i sama mówiła o swoich rodzicach, że byli godni bardziej nieba niż ziemi), Tomasza Alvira i Franciszki Dominguez Susin.

Słowa błogosławionego papieża Jana Pawła II wypowiedziane na procesie beatyfikacyjnym państwa Quattrocchi’ch a przytoczone w pierwszym akapicie artykułu potwierdzają, że małżeństwo to powołanie, które daje nam Bóg: „Wszyscy jesteśmy powołani do świętości, do której każdy podąża własną drogą. Jedną z nich jest życie małżeńskie."

Ostatnio edytowany przez natka (2012-02-16 17:26:00)

"Dzięki PANU raduje się moje serce,
dzięki PANU pomnaża się moja moc." 1Sm 2,1

#49 2012-05-13 10:59:16

mhawa
Gość

O powołaniu małżeńskim na szczęście można znaleźć coraz więcej dobrych informacji. Dlaczego ludzie się pobierają, o swojej drodze do małżeństwa, kursie dla narzeczonych i trudnościach, o ranieniu i przebaczeniu- świadectwo małżeństwa z 6 letnim stażem http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i- … ranic.html

#50 2012-05-13 11:19:46

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

http://kapucynbratpit.blogspot.com/ - ten Brat zajmuje się duszpasterstwem Rodzin, i ma także mądre artykuły i sporo 'materiałów' na chomiku, do którego dostęp jest podany na blogu.

Stopka forum