'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2013-04-13 22:15:44

justyna
Użytkownik

Przebaczenie

Trudny temat...
Czym jest dla Was przebaczenie? Czy uważacie, że przebaczenie może nieść ze sobą jakies pułapki? Co może być pomocne w przebaczaniu?
Mnie swego czasu bardzo pomogła książka Jeana Monbourquette'a OMI "Jak przebaczać". Wizja autora pokazuje przebaczenie jako pewien głęboki proces, ale zwraca uwagę na niektóre problemy, które mogą się z przebaczeniem wiązać (np. przebaczanie "na siłę", bez dogłębnej pracy, "zapominanie" i inne).
http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=10046

#2 2013-04-13 22:27:52

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:
Re: Przebaczenie

Dzięki za temat Justyna. Ja jestem zdania, że przebaczenie to nie jest zapomnienie, łatwo można wpaść w tą pułapkę. Przebaczenie do świadomość, że stało sie wiele trudnych rzeczy, ale jednocześnie to stan, w którym cały nasz ból oddaliśmy Jezusowi.

http://www.katolik.pl/1555,416.druk

Chyba wszystko jest łaską, także możliwość przebaczenia. Często jest to bardzo długi proces, który poza modlitwą czasem musi być wsparty terapią.

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#3 2013-04-14 12:40:25

wariatka
Użytkownik

A ja powiem wam coś co słyszałam na spotkaniu w Karmelu. PRZEBACZENIE nie jest równoznaczne z zapomnienie o przykrościach i złych emocjach bo nie można psychiki człowieka wykluczyć poza wiarę. Przebaczenie to akt woli, przebaczam zło ale pamiętam o nim. Całkowite zapomnienie przykrości następuje z chwilą UZDROWIENIA.  I tym się różnią przebaczenie od uzdrowienia. To uzdrowienie może trwać czasem długo albo wcale nie musi do niego dojść, aby człowiek poprzez swego rodzaju walkę z tymi przykrościami być może odkrył coś o sobie...
Doświadczyłam obu - przebaczenia i uzdrowienia i mogę powiedzieć, że uzdrowienie całkowicie pozawala zapomnieć o złu, które nam ktoś wyrządził, po prostu nie ma już w nas żalu, frustracji, nie walczymy z tym... Wybaczamy i zapominamy... Tego może dokonać uzdrawiająca moc Miłości Bożej img/smilies/smile

Są 4 znaki przebaczenia
- nie chcę się mścić,
- błogosławię danej osobie,
- życzę jej dobra,
-modlę się za nią.

Ostatnio edytowany przez wariatka (2013-04-14 12:41:55)

#4 2013-04-14 13:45:28

justyna
Użytkownik

Zgadzam się z Wami, że zapominanie to nie jest przebaczenie.
Wariatka, to jest ważne, o czym piszesz, niezależnie od tego, czy to nazwiemy uzdrowieniem, czy przebaczeniem: odróżnić wolę przebaczenia i postanowienie przebaczenia od tego wewnętrznego procesu.
Wklejam poniżej etapy przebaczenia (ujmowanego nie jako decyzja, tylko jako proces, "uzdrowienie") wg tego autora, którego podałam wyżej:

12 etapów autentycznego przebaczenia        

1.Nie mścić się i nie pozwolić siebie obrażać.
2.Uznać swoje zranienie i swoje ubóstwo.
3.Podzielić się z kimś swym zranieniem.
4.Dobrze określić poniesioną stratę,
aby się z nią rozstać.
5.Zaakceptować swój gniew i chęć zemsty.
6.Przebaczyć sobie.
7.Zrozumieć swego winowajcę.
8.Odnaleźć w swym życiu sens obrazy.
9.Wiedzieć, że jest się godnym przebaczenia
i że już się przebaczenie otrzymało.
10.Nie chcieć przebaczyć za wszelką cenę.
11.Otworzyć się na łaskę przebaczenia.
12.Zdecydować, czy zerwać znajomość,
czy ją kontynuować.

Świętować swoje przebaczenie.

#5 2013-04-14 13:50:29

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

I też jest ważny aspekt, o którym napisałaś Justyna, że przebaczenie, nie zawsze musi się równać z pojednaniem. Czasem należy dla własnego dobra zerwać kontakt z tym, kto nas skrzywdził. Wtedy ma znaczenie nasz akt woli przebaczenia.
Trzeba się dużo modlić o łaskę przebaczania, tym, którzy nam zadają rany. Wydaje się być pięknym zwyczajem, choć bardzo trudnym, by umieć modlić się za oprawce, by dziękować Bogu za Jego życie...to wielka szkoła pokory.
I mnie zawsze mocno rusza, gdy mówi się, że wybaczamy "W imię Jezusa Chrystusa" tak byśmy mieli świadomość, że to dzieje się Jego mocą a nie naszą....

A i jeszcze jeden ważny aspekt z modlitwy Ojcze Nasz, gdzie prosimy " i odpuść nam nasze winy JAKO i MY ODPUSZCZAMY NASZYM WINOWAJCOM". To jest wezwanie byśmy nawet samym aktem woli przebaczali, bo wtedy i nam będzie przebaczone.

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#6 2013-04-14 14:13:01

justyna
Użytkownik

Magda, masz rację - trudno wymagać od ofiary gwałciciela czy pedofila, żeby utrzymywała kontakt z osobą która ją skrzywdziła, chociaż bywają osoby, którym taki kontakt może pomóc. No i nawet w błahych sytuacjach kontakt z jakąś osobą może nie być konieczny a wystawiać nas na ciągłe zranienia i ćwiczenie przebaczania.

#7 2013-04-14 14:43:04

wariatka
Użytkownik

Magda19 napisał(a):

I też jest ważny aspekt, o którym napisałaś Justyna, że przebaczenie, nie zawsze musi się równać z pojednaniem.

Dokładnie! Przebaczenie jest aktem naszej woli i nie zawsze jest możliwość pojednania, ktoś nie chce, nie może - to nie oznacza, że ja nie przebaczyłam - bo to jest akt mojej woli dokonujący się w sercu. Często ktoś wyciąga rękę do zgody, druga osoba ją odrzuca a wyciągający dłoń obwinia się i nie uzyskuje pokoju przez tą drugą osobę, a nie tak jest z przebaczeniem - przebaczenie przynosi pokój. A co do tego aby nie pozwalać się obrażać - zdaje mi się, że fukcjonuje taki fałszywy obraz pokory, że ludzie pozwalają sobą poniewierać a nie taka jest pokora - pokora to uznanie swojej grzeszności i wielkości Boga - jesteśmy wszyscy dziećmi Bożymi, należy nam się szacunek i o tą godność dzieci Bożych trzeba walczyć, zarówno ze swojej strony, zachowując się jak Boże dziecko jak i w sposób pokorny (nie odbijając piłeczki) informować o tym naszych prześladowców.

#8 2013-04-14 16:05:38

Karolina90
Użytkownik
Imieniny: 17.11
Urodziny: 16.04
Skąd: ,,Gdzie jest Twój skarb, tam i serce jest Twe... ''

Jakiś czas temu na Eucharystii na której miałam okazje uczestniczyć podczas kazania, kapłan poruszył temat przebaczenia i dotknęło mnie bardzo pewne zdanie, które On wtedy powiedział, a brzmiało mniej więcej tak uwaga, bo cytuje z pamięci: " Przebaczenie uzdrowi nie tylko twoje własne relacje z innymi, ale przez to przyjdzie twoje własne uzdrowienie Ciebie" niby takie logiczne , a pamiętam że powaliło mnie to wtedy z nóg, bo dotarło do mnie, że to że jest we mnie coś duchowego czy emocjonalnego nieuzdrowione to tylko dlatego, że jest we mnie brak nie przebaczenia. Dziś przebaczyłam i wiem , ze to wszystko co było we mnie chore zostało uzdrowione własnie dzięki łasce przebaczenia. To długi proces i trudny, ale warto wejść na drogę przeczenia, bo widzę po sobie jakie są tego owoce. Bóg pragnie leczyć nasze serca i przebaczać nam grzechy - ważne, aby Go o to prosić choćby w modlitwie Ojcze Nasz, którą się codziennie modlimy, tam są takie słowa :  "I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom".  Pamiętam , ze mi pomocna stała się modlitwa przebaczenia, którą dostałam kiedyś od pewnego kapłana , zamieszczę ją może komuś okaże się pomocna. Dla mnie osobiście była podstawa, aby wsiąść się za proces przebaczenia w swoim życiu!

Modlitwa przebaczenia

PANIE JEZU CHRYSTE,

proszę Cię dzisiaj, abym przebaczył wszystkim ludziom, których spotkałem w moim życiu. Wiem, że udzielisz mi siły, abym mógł tego dokonać i dziękuję Ci, że kochasz mnie bardziej niż ja sam siebie i bardziej pragniesz mego szczęścia, niż ja go pragnę.
     OJCZE, przebaczam Ci te wszystkie momenty, kiedy śmierć weszła w moją rodzinę; chwile kryzysu, trudności finansowe i te wydarzenia, które uznałem za karę zesłaną przez Ciebie - gdy inni mówili: "Widać Bóg tak chciał", a ja stałem się zgorzkniały i obraziłem się na Ciebie. Proszę dzisiaj, oczyść moje serce i mój umysł.

PANIE MÓJ, przebaczam SOBIE moje grzechy, winy i słabości oraz wszystko to, co złego jest we mnie lub, co ja uważam za złe. Wyrzekam się wszelkich przesądów i wiary w nie, posługiwania się tablicami do seansów spirytystycznych, uczestniczenia w seansach, czytania horoskopów, odczytywania przyszłości, używania talizmanów i wymawiania zaklęć na szczęście. Wybieram Ciebie jako mojego jedynego PANA I ZBAWICIELA. Napełnij mnie swoim DUCHEM ŚWIĘTYM.

Następnie przebaczam sobie branie Twojego imienia nadaremno, nie oddawanie Ci czci przez chodzenie do kościoła, ranienie moich rodziców, upijanie się, cudzołóstwo, homoseksualizm. Ty już mi to przebaczyłeś w sakramencie pokuty, dziś ja przebaczam sobie samemu, także aborcję, kradzieże, kłamstwa, oszustwa, zniesławianie innych.

Z całego serca przebaczam mojej MATCE. Przebaczam te wszystkie momenty, w których mnie zraniła, gniewała się na mnie, złościła się i karała mnie, gdy faworyzowała moje rodzeństwo Przebaczam jej to, że mówiła, iż jestem tępy. brzydki, głupi, najgorszy z jej dzieci i że dużo kosztuję naszą rodzinę. Kiedy wyjawiła mi, że byłem niechcianym dzieckiem, przypadkiem, błędem lub nie urodziłem się tym, kim ona by chciała. Przebaczam jej to.

Przebaczam mojemu OJCU. Przebaczam mu te dni i lata, w których zabrakło mi jego wsparcia, miłości, czułości lub choćby uwagi. Przebaczam mu brak czasu i to, że mi nie towarzyszył w ważnych momentach mojego życia; jego pijaństwo, kłótnie i walki z mamą lub moim rodzeństwem. Jego okrutne kary, opuszczenie nas, odejście z domu, rozwód z moją mamą lub jego zdrady - przebaczam mu to.

PANIE, tym przebaczeniem pragnę ogarnąć również moich BRACI I SIOSTRY. Przebaczam tym, którzy mnie odrzucali, kłamali o mnie, nienawidzili mnie, obrażali się na mnie, walczyli ze mną o miłość naszych rodziców, ranili mnie lub krzywdzili fizycznie. Przebaczam tym, którzy byli dla mnie okrutni, karali mnie lub w jakikolwiek inny sposób uprzykrzali mi życie.

PANIE, przebaczam mojemu MĘŻOWI/ŻONIE brak miłości, czułości, rozwagi, wsparcia, uwagi, zrozumienia i komunikacji, wszelką winę, wady, słabości i te czyny i słowa, które mnie raniły i niepokoiły.

JEZU, przebaczam moim DZIECIOM ich brak szacunku do mnie, nieposłuszeństwo, brak miłości, uwagi, wsparcia, ciepła, zrozumienia. Przebaczam im ich złe nawyki, odejście od Kościoła, wszelkie złe uczynki, które wzbudziły mój niepokój.

MÓJ BOŻE, przebaczam rodzinie mojego współmałżonka i dzieci: teściowej/teściowi, synowej/zięciowi i pozostałym, którzy przez małżeństwo weszli do mojej rodziny, a którzy traktowali ją z brakiem miłości. Przebaczam im słowa, myśli, uczynki i zaniedbania, które zraniły mnie i zadały mi ból.

PANIE, proszę Cię, pomóż mi przebaczyć moim KREWNYM: babci i dziadkowi, ciotkom, kuzynom, którzy może ingerowali w sprawy naszej rodziny, a zaborczo traktując moich rodziców - spowodowali w niej zamieszanie, nastawiali jedno z rodziców przeciwko drugiemu.

JEZU, pomóż mi przebaczyć moim WSPÓŁPRACOWNIKOM, którzy są nieprzyjemni lub utrudniają mi życie. Tym, którzy zrzucają na mnie swoje zadania, którzy nie chcą współpracować, usiłują zagarnąć moje stanowisko - przebaczam im.

SĄSIADOM, którzy potrzebują mojego przebaczenia - ich hałasy, śmiecenie, uprzedzenia, obmawianie mnie i oczernianie innych sąsiadów - to wszystko przebaczam im, PANIE.

Teraz przebaczam wszystkim KSIĘŻOM, pastorom, zakonnicom, mojej parafii, organizacjom parafialnym i grupom modlitewnym, mojemu duszpasterzowi, biskupowi, Papieżowi, całemu Kościołowi: brak wsparcia, potwierdzenia mojej wartości; złe kazania, małostkowość, brak zainteresowania, brak zachęty, której nasza rodzina bardzo potrzebowała; także wszelkie zranienia, jakie zadano mnie lub mojej rodzinie, nawet w odległej przeszłości - przebaczam im dzisiaj.

PANIE, przebaczam osobom ODMIENNYCH PRZEKONAŃ: tym, którzy należą do innych opcji politycznych, którzy atakowali mnie, ośmieszali, dyskryminowali, przez których poniosłem szkodę materialną.

Przebaczam przedstawicielom INNYCH WYZNAŃ, którzy próbowali mnie nawrócić na siłę, napastowali mnie, atakowali, kłócili się ze mną, narzucali mi swój punkt widzenia.

Przebaczam tym, którzy zranili mnie ETNICZNIE: dyskryminowali mnie, wyszydzali, mówili dowcipy o mojej narodowości lub rasie, wyrządzili mojej rodzinie krzywdę fizyczną, emocjonalną lub materialną. Przebaczam im dzisiaj.

PANIE przebaczam też wszystkim SPECJALISTOM, którzy w jakikolwiek sposób mnie skrzywdzili: lekarzom, pielęgniarkom, prawnikom, sędziom, politykom i pracownikom administracyjnym.

Wybaczam wszystkim pracującym w służbach społecznych: policjantom, strażakom, kierowcom autobusów, sanitariuszom, a szczególnie fachowcom, którzy zażądali zbyt wiele za swoją pracę.

JEZU, przebaczam mojemu PRACODAWCY to, że nie płacił mi wystarczająco, nie doceniał mojej pracy, nie chwalił za osiągnięcia.

PANIE JEZU, przebaczam moim NAUCZYCIELOM I WYKŁADOWCOM, zarówno dawnym jak i obecnym, tym, którzy mnie karali, upokarzali, obrażali mnie, traktowali niesprawiedliwie, wyśmiewali, nazywali "tępym" lub "głupim", zmuszali, żebym zostawał po szkole. Przebaczam im PANIE, z serca.

JEZU, przebaczam moim PRZYJACIOŁOM, którzy mnie zawiedli, zerwali ze mną kontakt, nie wspierali mnie i byli nieosiągalni, gdy ich potrzebowałem, pożyczyli pieniądze i nigdy nie oddali, plotkowali o mnie.

PANIE JEZU, w szczególny sposób modlę się o łaskę przebaczenia TEJ JEDNEJ OSOBIE, która w całym moim życiu zraniła mnie najbardziej.

Proszę, pomóż mi przebaczyć temu, kogo uważam za swojego największego wroga; komu najtrudniej jest mi przebaczyć; o kim powiedziałem, że nigdy nie przebaczę.

PANIE, sam również proszę o przebaczenie tych wszystkich ludzi - za ból, jaki im zadałem - szczególnie moją matkę i ojca, oraz mojego współmałżonka. Przepraszam z całego serca zwłaszcza za te największe krzywdy, jakie im wyrządziłem.

Dziękuję Ci, PANIE JEZU, że jestem teraz uwalniany od zła, jakim jest brak przebaczenia. Niech Twój ŚWIĘTY DUCH napełni mnie światłem i rozjaśni każdy mroczny obszar mojego umysłu.

Amen.

" Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia"!

#9 2013-04-14 19:12:04

kalinka
Użytkownik

O.J.Bashobora w trakcie  rekolekcji,które odsłuchałam,powiedział,że  ludzie nie doznają uzdrowienia właśnie przez brak przebaczenia.

Obowiązek przebaczenia
" Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli będzie żałował, przebacz mu. I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwrócił się do ciebie, mówiąc: „Żałuję tego”, przebacz mu». " łk 17,4

"... znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby miał ktoś zarzut przeciw drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy! " Kol 3,13

"Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, przebaczy i wam wasz Ojciec niebieski;  a jeśli nie przebaczycie ludziom, to i Ojciec wasz nie przebaczy waszych przewinień. "Mt 6 13-14

"A kiedy stajecie do modlitwy,przebaczcie jeśli macie coś przeciw komu, aby także Ojciec wasz, który jest w niebie , przebaczył wam wykroczenia wasze." Mk 11,25

Ja mam małą  książkę  i we wstępie przed modlitwą o przebaczenie ( podobnej do tej, która zamieściła Karolina90)  są napisane takie słowa :

" Kiedy Jezus staje w centrum naszego życia, możemy przyjąć od Niego dar pojednania z sobą i z innymi. Duch święty nie pozostawi nas z naszymi nieuleczonymi relacjami, ale tez nie będzie od nas oczekiwał, że potrafimy sami z siebie przebaczyć. Jeśli Mu na to pozwolimy, On sam dokona w nas tego dzieła.
Wzbudź w sobie pragnienie pojednania się z ludźmi , z którymi łączy Cię wspólne życie.Podejmij decyzję  uwolnienia ich i uwolnienia samego siebie.
Życie  jest zbyt krótkie i zbyt cenne , aby tracić je w więzach i sidłach nieprzebaczenia. Niech one spadną z Ciebie, niech stanie się to dzisiaj.Przebaczenie rozpoczyna się od podjęcia decyzji; potem przyjdzie czas na uczucia.(...)" z książeczki pt.'Godzina przemiany'

Ostatnio edytowany przez kalinka (2013-04-14 19:12:47)

#10 2013-04-14 21:42:44

Agatka93
Użytkownik
Imieniny: we wspomnienie św. Agaty
Urodziny: 20 lat temu

Chciałam napisać coś wczoraj, ale moje myśli umknęły... I już przestało mi się, tak szczerze, chcieć pisać.
Może dlatego, że sama się teraz z tym tematem mocno borykam - toteż dziękuję, że on powstał.

Przebaczenie to, według mnie, przede wszystkim pragnienie. Pragnienie szczęścia, miłości - nie tylko drugiego człowieka, ale również siebie. Tak naprawdę przebaczenie nie ma za zadania jedynie darowania winy drugiemu człowiekowi, ale przede wszystkim uwalnia nas od żalu, bólu... Nie wiem, czy powinno oddzielać się uzdrowienie od przebaczenia. Moim zdaniem właśnie uzdrowienie jest wypadkową przebaczenia.
Pamięć zostaje. Ale nie jest to ślepe rozdrapywanie ran, ile raczej zwykła świadomość, że coś się stało, coś przykrego. Tak mi się wydaje. Nie sprawia to nam bólu. Jedynie pamięć pozostaje, ale to normalne. Z czasem i o tym nie będzie się myśleć, będzie jakby poza nami.

#11 2013-04-14 22:03:07

wariatka
Użytkownik

Bez przebaczenia nie ma uzdrowienia. Z jednej konferencji:
" Przeszkody w uzdrowieniu:
1. choroba pyszałka - "serce twarde na końcu dozna klęski" - Ignacy Loyola twierdzi, że jedynym antidotum jest pokora
2. złość przeciw drugiemu - 'Jakże wtedy u Pana szukać uzdrowienia?' "

Drogą wewnętrznego uzdrowienia jest całkowite wybaczenie innym i sobie.

#12 2013-04-14 22:21:20

justyna
Użytkownik

Jeszcze jeden aspekt: przebaczenie nie oznacza rezygnacji ze sprawiedliwości, czyli można przebaczyć, ale domagać się zadośćuczynienia od sprawcy, albo poniesienia przez sprawcę konsekwencji czy nawet po prostu jego ukarania.

#13 2013-04-15 18:28:24

Amaretto
Gość

http://www.sklep.deon.pl/produkt/art,46 … zenie.html
znalazłam w necie /a właściwie info znalazło mnie img/smilies/big_smile / konferencje na temat przebaczenia, mały szkopuł /może nie taki mały/
- trzeba zakupic by móc posłuchac.

#14 2013-04-15 18:45:09

jola73
Gość

Mam Amaretto świetne, polecam, to praktyka i świadectwo...

#15 2013-08-16 14:22:36

koniczynka
Gość

Czy ktos z Was przechodzil przez proces przabczania z kierownikiem duchowym, spowiednikiem ?

#16 2013-08-16 15:30:13

jkasia4
Zbanowany

Ja teraz tak - ale nim zaczelam przepracowywac zranienia z moim kierownikiem- sama je sobie jakos poukladalam, przepracowalam a potem juz z wynikami postzlam dpo mojego propwadzacego mnie ku swietosci

#17 2013-08-16 21:39:40

koniczynka
Gość

a jak to wyglada na czym to polega  ? mowisz z szczegolami o zranieniach a pozniej sie modlicie?

#18 2016-06-07 19:45:40

Tess
Użytkownik

Co to jest wybaczenie?
Na czym polega?
Czy można komuś nie wybaczyć?
Czy istnieje granica przebaczenia?

#19 2016-07-01 12:46:04

Kasia K
Użytkownik
Imieniny: 25.11
Urodziny: 28.05.

Wklejam link, może komuś pomoże img/smilies/wink

Ból krzywdy, radość przebaczenia- o.Józef Augustyn- uzdrowienie wewnętrzne
konferencje mp3 + wersja online książki

http://swiatlopana.com/2117/bol-krzywdy … ewnetrzne/

Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.
img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)
mój blog- zapraszam: http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

#20 2018-05-01 19:59:52

Przemieniony
Użytkownik

Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

#21 2018-05-28 11:10:35

weriop
Użytkownik

wzruszylam sie

Stopka forum