'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2013-06-09 09:54:34

justyna
Użytkownik

Antykoncepcja w przypadku leków działających szkodliwie na płód

Czy ktoś z Was dotarł do wykładni Koscioła odnoszącej się do sytuacji, kiedy kobieta zażywa leki mogące szkodliwie wpłynąć na rozwój płodu? Jak jest z dopuszczalnością antykoncepcji w takiej sytuacji?
Wiadomo, że jest kilka sytuacji, kiedy stosowanie antykoncepcji jest dozwolone w Kosciele (np. bezpośrednie narażenie na gwałt, czy sytuacja, kiedy antykoncepcja pełni inną rolę niż bezpośrednio antykoncepcyjna). Ale w tej kwestii (co z osobami, które muszą przyjmować leki, przy których poczęcie może się łączyć z poważnymi wadami płodu) nie znam nauczania Koscioła.

#2 2013-06-09 12:03:58

natmar0
Użytkownik

Re: Antykoncepcja w przypadku leków działających szkodliwie na płód

Hmm. Z tego, co mi wiadomo, przynajmniej ostatnio rozmawiałam z kimś na ten temat i się dowiedziałam, że jeśli lekarz zapisuje kobiecie pigułki antykoncepcyjne nie dlatego, by powstrzymać płód, lecz ze względów zdrowotnych (uzdrawiających), to w takim wypadku przyjmowanie antykoncepcji nie jest zakazane przez Kościół.
Przyjmowanie antykoncepcji jest tylko wtedy zakazane, jeżeli ma ona pełnić rolę bezpośrednio antykoncepcyjną.

"Jezus jest chory z miłości i daje do zrozumienia,
że taką chorobę można uleczyć tylko miłością." (LT 109)

#3 2013-06-09 12:22:11

justyna
Użytkownik

Tak, o tym, co napisałaś, wiem i napisałam wyżej. Ale chodzi o sytuację, kiedy pigułki czy prezerwatywa pełni rolę antykoncepcyjną ze względu na obawę, że dziecko urodzi się zdeformowane po braniu leków.

#4 2013-08-11 15:53:17

kawa
Użytkownik

Zanim cokolwiek na serio się zacznie rozważać, warto znać parę podstawowych faktów.
Każda pigułka antykoncepcyjna ma również potencjalny skutek wczesnoporonny. Jeśli dojdzie do zapłodnienia (w zależności od preparatu istnieje kilkuprocentowa szansa na owulację, a co za tym idzie zapłodnienie przy współżyciu w okresie koncepcyjnym), zarodek będzie miał utrudnioną implementację, ponieważ hormony powstrzymują rozwiniecie się pełnego endometrium. Nie można więc powoływać się na to, że biorę pigułki dla skutku leczniczego, a nie antykoncepcyjnego, więc mogę współżyć.
Przy ochronie przed działaniem teratogennym (czyli uszkadzającym płód) inne zabezpieczenia, np. prezerwatywa, są niewystarczające, ze względu na ich zawodność. Zresztą, pacjenci, którzy przyjmują takie leki (np. preparaty z izotretinoiną stosowane w leczeniu trądziku) zobowiązują się na piśmie, że w przypadku współżycia będą stosowali podwójne zabezpieczenie (prezerwatywa + piguły albo spirala). W grę wchodzi bardzo poważne ryzyko dla dziecka. Z drugiej strony takie metody zapobiegania ciąży są moralnie niedopuszczalne, więc pozostaje wstrzemięźliwość seksualna albo bardzo restrykcyjny NPR.

sicut ablactatus...

#5 2013-08-11 17:37:56

ŻycieJestPiękne(ŻJP)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: 13.05

Justyna a czy takie skutki o których piszesz że dziecko może być chore będą np po kilku latach po skończonej kuracji lekami. myślałaś o tym?

Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość - te trzy: z nich zaś największa jest MIŁOŚĆ !!!

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/

Stopka forum