'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2014-01-03 15:21:09

Gabriela89
Gość

Przywrócenie normalnego tempa rozwoju związku

Witam,

Mam do Was pytanie, które z jednej strony ciekawi mnie czysto duchowo, a z drugiej dotyczy mnie bezpośrednio. Czy jest możliwy powrót do naturalnego tempa związku, kiedy już się przekroczyło pewne granice? Czy zrobienie "kroku w tył" nie jest szkodliwe?

Moja sytuacja wygląda w ten sposób, że od 2,5 roku mieszkam z chłopakiem, tak, współżyliśmy ze sobą. Zaręczyliśmy się parę dni temu i pragniemy na czas narzeczeństwa zamieszkać osobno, żeby odbudować w sobie i między sobą harmonię duchową, wrócić do wspólnoty Kościoła, itd. Tak, wiemy, że czystości do końca nie odzyskamy, bo już tę granicę przekroczyliśmy (choć zaprzestaliśmy już tę aktywność), lecz wierzymy, że dzięki temu ślub będzie chociaż w minimalnym stopniu jakąś zmianą. Wiążą się z tym różne obawy - że to nam zaszkodzi, że się oddalimy od siebie, że któraś ze stron nie wytrzyma i dojdzie np. do masturbacji, że się rozstaniemy przez to, bo będzie to zbyt trudne przeżycie. Dlatego zastanawiam się, czy znacie może pary, które zdecydowały się na ten krok i jak to wspominają. Biją się we mnie różne myśli i chciałabym podjąć właściwą decyzję, żeby w tym czasie rzeczywiście właściwie przygotować się do sakramentu. Proszę o pomoc i wsparcie.

Pozdrawiam,
G.

#2 2014-01-03 15:54:16

Jika
Użytkownik
Imieniny: 13.01
Urodziny: 21.08

Re: Przywrócenie normalnego tempa rozwoju związku

Nigdy nie jest za późno, by cofnąć się ze złej drogi... Już świadomość tego grzechu, jest pierwszym ratunkiem...
Kochacie się, chcecie stworzyć rodzinę. Nie bierzecie ślubu żeby uszczęśliwić rodziców, czy sąsiadów którzy będę mieli kolejną plotkę. Owszem, kościół powie -  nie mieszkajcie razem. Sama z doświadczenia wiem że czasem jest inaczej. Ale taka rozłąka przed ślubem, życie w czystości - spoglądanie na codzienne sprawy innym okiem - na pewno wam pomogą.

Ostatnio edytowany przez Jika (2014-01-03 16:45:29)

"Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm, ani ateizm (przynajmniej na razie), ale parodia religii."
                                                                                                               / ks. J. Tischner

#3 2014-01-03 16:42:32

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

jasne img/smilies/smile dobra i mądra decyzja, która odpowiednio przeżyta może przynieść wiele dobra img/smilies/smile

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#4 2014-01-03 19:52:27

Beata93
Gość

Aż wpadam w podziw, bo nie znam pary która zdecydowałaby się na taki krok w tył, jak sama napisalas. Trzymam kciuki naprawdę img/smilies/wink
W modlitwie img/smilies/wink

#5 2014-01-03 20:00:41

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

To bardzo ważna i mądra decyzja, która pomoże Wam budować piękną relację w życiu małżeńskim! Też będę pamiętała o Was w modlitwie i podziwiam, uwielbiam taką odwagę to jest właśnie szaleństwo dla Jezusa! Trzymaj(cie) się! img/smilies/smile

#6 2014-01-04 14:59:17

Malgos
Gość

Wasza decyzja nie jest latwa ale wazna, madra i piekna.
Z nam takie pary, ktore rowniez ten czas narzeczenstwa przezyly w czystosci. Pomoglo to im budowac w inny sposob ich relacje, odkryc siebie nawzajem inaczej.... byc wolnym w inny sposob i byc w prawdzie...
Zycze odwagi gdyz tak jak piszesz momenty trudne beda i chec zatrzymania sie i rezygnacji.
Bede rowniez pamietac w modlitwie.
Pozdrawiam

#7 2014-01-04 22:08:32

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

związek można zbudować tylko na Panu Bogu,więc to,co postanowiliście jest najlepsze,co możecie dla siebie wzajemnie zrobić . Pewnie będą tacy, co Was wyśmieją, ale to nie ich małżeństwo, tylko Wasze.

Ostatnio miałam wokół siebie kilka ślubów. Mniej więcej wygląda to tak: mieszkaja razem od trzech, czterech  lat, współżyją. Data ślubu wyznaczona na dwa lata do przodu, bo najważniejsza jest sala, a wolne terminy mają właśnie za dwa lata. Na kilka dni przed ślubem idzie się do spowiedzi po pieczątkę i wtedy się nie współżyje aż do slubu, żeby "w zgodzie z sumieniem" iść do komunii w czasie Mszy. Nieważne, że spowiedź i komunia jest z plastrem antykoncepcyjnym na ramieniu.

#8 2014-01-06 21:24:53

Jika
Użytkownik
Imieniny: 13.01
Urodziny: 21.08

Jako katolicy wierzymy że tylko na Bogu zbudujemy rodzinę. Że ona przetrwa... ale doskonale wiemy, że jest pełno rodzin żyjących bez Boga. Pewnie się znów narażę tym co mówię, ale tak jest... i widzimy że są to rodziny szczęśliwe. Wszystko zależy od tego jakie mamy priorytety. Zaraz się okaże, że rodzina bez Boga to nie rodzina - i nie powinni mieć tacy ludzie w ogóle dzieci. Co kraj to obyczaj...

Sama planuje ślub ! I gadanie że dwa lata jest potrzebne to nonsens... Ja mam na sierpień, i wszystko zarezerwowane nie było problemu. A wszystko załatwiłam dwa tygodnie temu.
Jak ktoś potrzebuje wymówek zawsze je znajdzie...
Ale nie oceniajmy !

"Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm, ani ateizm (przynajmniej na razie), ale parodia religii."
                                                                                                               / ks. J. Tischner

Stopka forum