'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2012-02-18 09:44:51

mhawa
Gość

Instytut Świecki Pań Szensztatu

Instytut Świecki Pań Szensztatu jest jedną z gałęzi międzynarodowego ruchu katolickiego, założonego przez o. Józefa Kentenicha (1885–1968). Do instytutu należą świeckie kobiety, które zdecydowały się na życie poświęcone Bogu przez śluby posłuszeństwa, czystości i ubóstwa, realizując je w swoich środowiskach zamieszkania i pracy. Istotą  jego duchowości jest praktyczna wiara w Opatrzność Bożą, kult Matki Bożej i trwanie w przymierzu miłości z Maryją.
To znaczy „nic bez Ciebie, nic bez nas” – w sensie, że my dajemy wszystko z siebie, ale licząc na siły nadprzyrodzone, wyproszone za przyczyną Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Świadomie oddajemy dobre czyny i cierpienie Bogu, a także niedoskonałości ofiarujemy za siebie, za wspólnotę i za bliźnich – powiedziała dziennikarce „Gościa Niedzielnego” Alicja Kobyłka, od 2010 roku przełożona instytutu w Polsce.

Instytut powstawał w latach trzydziestych XX wieku. Na całym świecie jest około 400 Pań Szensztatu, w Polsce osiemnaście. Jego nazwa pochodzi od miejsca założenia ruchu w Schoenstatt w Niemczech. Formacja nie wymaga zmiany miejsca zamieszkania. Centrum instytutu w Polsce jest Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, Matki i Królowej Jedności w Zabrzu-Rokitnicy Sanktuarium otwarte jest dla wszystkich zainteresowanych. W tygodniu codziennie o 15.00 odmawiana jest tu Koronka do Miłosierdzia Bożego, a 18. dnia każdego miesiąca celebrowane są trzy Msze św. o 10.30, 15.00 i 18.00, poprzedzone półgodzinną adoracją  www.szensztat.pl

Więcej w gliwickim wydaniu Gościa Niedzielnego 6/2011 http://kosciol.wiara.pl/doc/1081575.Wsp … st-lustrem

Tytuł Maryi jako Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej, wydawał mi się jakiś niezrozumiały img/smilies/hmm , ale modlitwa tego ruchu do Maryi jest mi bliska. Poznałam Siostrę Szensztacką i teraz nie jest już mi obcy.

Modlitwa poświęcenia się Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej
O Pani moja i Matko moja!
Tobie poświęcam się całkowicie. Ofiarowuję Ci dzisiaj mój wzrok, mój słuch, moje usta, moje serce, całego siebie bez żadnych zastrzeżeń. A jeżeli już do Ciebie należę, o dobra Matko, to proszę Cię strzeż mnie jako Twojej własności i Twojego dobra. Amen.

#2 2012-02-23 00:32:06

Kaati
Użytkownik

Re: Instytut Świecki Pań Szensztatu

M. T. A. - takie inicjały maja siostry szensztatki na swoim toczku. Mater Ter Admirabilis.
To admirabilis ma nieszczęsne tłumaczenie na polski jako przedziwna, a słowo dziwny, jak zobaczyłam, ma obecnie ujemne znaczenie. Można słowo łacińskie pojąć jako przecudowna, a w tym łatwiej domyślić się cnót Maryi: przepiękna, najmiłosierniejsza, święta nad świętymi, niepokalana, najmilsza, ... itd. A może nas to też nakierować na stwierdzenie, że Błogosławiona Dziewica Maryja jest sama w sobie niewypowiedzianym cudem i nie do końca pojętym/poznanym przez nasz umysł.

Nam siostra Ludmiła objaśniała ten skrót, że nazwa Matki Bożej jako Trzykroć Przedziwnej wzięła się z podsumowania całej litanii loretańskiej, ale to jest rzadsze tłumaczenie. Pełna nazwa Maryi w ruchu szensztackim to: Trzykroć Przedziwna Matka i Zwycięska Królowa (z Szensztatu.)

Ostatnio edytowany przez Kaati (2012-02-23 00:34:25)

#3 2014-02-20 11:42:11

gitara5824
Gość

Instytut Pań Szensztatu jest jedną z form wchodzącą w skład Ruchu Szensztackiego. Oprócz Pań, jeśli chodzi o Instytut to jest jeszcze:
- Szensztacki Instytut Sióstr Maryi;
- Instytut Ojców Szensztackich;
- Instytut Kapłanów Diecezjalnych;
- Instytut Braci Maryi;
- Instytut Rodzin;D

#4 2014-02-22 08:37:24

terestynka
Użytkownik

MTA - Matka Trzykroć Przedziwna, bo przedziwna (przecudowna) jako:
- córka Boga Ojca
- matka Jezusa Chrystusa