'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

  • Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku
  • Index
  •  » Inne
  •  » Styl nowoczesnej ewangelizacji

#1 2014-08-13 14:19:31

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988
Skąd: Gdzieś w Afryce

Styl nowoczesnej ewangelizacji

Przyznam szczerze, że od jakiegoś czasu mnie to interesuje. Zwłaszcza z ukazującymi się dokumentami papieskimi (Evangelii Gaudium) czy Kongresami. Zaangażowanie katolików, jak obudzić Europę dla Chrystusa. I patrzę na różne działania i mam różne, często mieszane uczucia. co myślicie np o tej przeróbce znanego hitu  http://www.youtube.com/watch?v=-5kobTBfAdk ??
pozdrawiam i zachęcam do wrzucania różnych znalezionych filmików ewangelizacyjnych img/smilies/smile


Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

Offline

 

#2 2014-08-13 20:08:28

Agatka93
Użytkownik
Imieniny: we wspomnienie św. Agaty
Urodziny: 20 lat temu
Skąd: z Miłości Pana Boga i rodziców

Re: Styl nowoczesnej ewangelizacji

Nowa ewangelizacja, dla mnie, powinna być... powrotem do pierwotnego chrześcijaństwa. Dzielenie Słowem, modlitwa, korzystanie z charyzmatów danych Kościołowi przez Ducha Świętego. Wyjście z wieczernika, a nie trzymanie się swoich parafii, ciepłego miejsca...
Sama wzięłam udział w Przystanku Jezus, po raz pierwszy, zapewne nie ostatni. Chciałam poznać, zobaczyć...
Polecam to, co o tzw. nowej ewangelizacji powiedział ks. Artur Godnarski, organizator Przystanku Jezus.
http://nowaewangelizacja.org/w-kosciele … odnarskim/

Zgadzam się z każdym zdaniem ks. Artura. Sama zauważyłam to już jakiś czas temu.

Potrzeba modlitwy o wiarę i o odwagę w jej wyznawaniu.

Co do samego filmiku, nie mam zdania. Nie porwał mnie, ale też nie wkurzył. img/smilies/smile

Pozdrawiam serdecznie!

Edit:
PS. Uważam też, że każdy ma jakiś dar, który może realizować w Kościele, którym może się dzielić i w ten sposób ewangelizować. Coś, co lubi. Mnie osobiście pasjonuje pisanie - dlatego prowadzę też bloga. Jest to o tyle piękne, że nigdy nie wiem, do kogo i czy w ogóle trafię. Jest to ryzyko, że komuś się nie spodoba, innego uderzy, a jeszcze innego - wierzę - skłoni do myślenia. Piszę o tym, co sama doświadczyłam, o niczym innym. A doświadczyłam sporo dobrego - właśnie poprzez WYJŚCIE DO LUDZI i ewangelizację. I koło się zamyka img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Agatka93 (2014-08-13 20:12:48)

Offline

 

#3 2014-08-13 23:35:53

kalinka
Użytkownik

Re: Styl nowoczesnej ewangelizacji

Jeśli chodzi o filmik, to już go widziałam ale u mnie podobnie jak u Agatki - nie porywa i mówię na taką ewangelizację, że ma "krótkie nogi".
Adam, ja polecam Tobie do przyswojenia to co mówi specjalista od nowej ewangelizacji- Jose Prado Flores: 
wywiad o nowej ewangelizacji http://youtu.be/QpbOV2JaAU8
i koniecznie wysłuchanie i przyswojenie nauczania o kerygmacie (od 48 min.) http://youtu.be/Ap5vTQ4JvNQ

Offline

 

#4 2014-08-14 08:05:03

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988
Skąd: Gdzieś w Afryce

Re: Styl nowoczesnej ewangelizacji

dzięki, wywiad przeczytałem, filmiki Kalinki jeszcze w trakcie. dzięki za Wasze zdanie.
chociaż skupiliśmy sie na Nowej Ewangelizacji (a to wiem, czym jest, chociaż posłucham), a mi bardziej chodzi o ogólnie, szeroko pojętą ewangelizację. o jej styl, formę, jak powinna wyglądać.
z tego co słyszę to na razie jest to otwartość, kerygmat, Pismo Święte.
jednak pytanie bardziej jak powinna wyglądać ?


Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

Offline

 

#5 2014-08-14 12:05:17

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:
Skąd: Instytut Świecki Chrystusa Króla

Re: Styl nowoczesnej ewangelizacji

Supertemat. A dokładniej, Adam, jeśli Cię rozumiem (a nie jestem pewna), chyba chciałbyś wiedzieć, jakimi środkami kerygmat, Pismo św. itp. należałoby przekazywać, tak?

Co do filmiku z pierwszego posta: nie porywa mnie, mówiąc oględnie. Obejrzałam, no to wiem, że jest, OK, ale generalnie szkoda czasu. Nie podoba mi się, ale i nie budzi jakichś bardzo ostrych negatywnych odczuć. Mnie to nie zachęca (ale może nie jestem zakładanym adresatem). 
Myślę natomiast, że jest jednak chwilami blisko ryzyka parodii świętych symboli. Ktoś miał dobre intencje, może, a wyszło kiepściutko. Wielokrotne żegnanie się znakiem krzyża w rytm podskoków nie wydaje mi się metodą ewangelizacyjną, ale to kwestia osobistych przekonań.  Mam wrażenie, że filmik idzie w tonacji: jak jest fajnie być katolikiem. A gdzie zginęło sedno, czyli Pan Jezus zmartwychwstały?


O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

Offline

 

#6 2014-08-15 17:38:06

kalinka
Użytkownik

Re: Styl nowoczesnej ewangelizacji

Jak powinna wyglądać ? Styl przejmujesz od Jezusa i Apostołów. Nowa Ewangelizacja to powrót,jak to napisała Agatka, do pierwotnego chrześcijaństwa.
Forma to o są np.kurs Alpha lub  kursy w SNE.

Offline

 

#7 2014-08-15 17:48:15

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:
Skąd: Instytut Świecki Chrystusa Króla

Re: Styl nowoczesnej ewangelizacji

Adam, zauważmy, pyta o ewangelizację, nie tylko o tę jej część, która nazywa się „nową ewangelizacją”. No więc może przyda nam się w naszych rozmowach rozróżnienie, żebyśmy się nie pogubili:

”ewangelizację dzielimy na misje ad gentes, duszpasterstwo i właśnie nową ewangelizację, która jest „głoszeniem Osoby osobie”, czyli głoszeniem na nowo osobom już ochrzczonym podstawowych prawd Ewangelii – kerygmatu Osoby Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał”.
„[…] papieże mówią wyraźnie, że nowa ewangelizacja jest to część Bożego procesu, który nazywamy ewangelizacją, która polega na głoszeniu Słowa Bożego tym, którzy są ochrzczeni, ale porzucili swoją wiarę czy zaniechali praktyk religijnych” – wyjaśnił przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji [tj. bp Ryś – przyp. hannaturno].

http://nowaewangelizacja.org/bp-rys-o-n … gelizacji/

Całkiem możliwe, że każdy rodzaj ewangelizacji może akcentować inne formy. Jak sądzicie? Ciekawe, na ile  inaczej i jak mówi się do ludzi, którzy nic nie wiedzą o Chrystusie, inaczej do tych, którzy sporo słyszeli, zostali ochrzczeni, ale odeszli...

I jeszcze z cytowanego artykułu:
"Bp Ryś zwrócił przy tym uwagę na dwa narzędzia ewangelizacji z całego ich bogatego zestawu: na „świadectwo, które jest początkiem jakiejkolwiek ewangelizacji” i małe wspólnoty, do których trzeba zapraszać bezpośrednio osoby mające słaby związek z Kościołem tak, aby tam mogły poczuć się naprawdę jak we wspólnocie i odnaleźć w niej swoje miejsce.
Prelegent zauważył też, że nowa ewangelizacja nie jest, wbrew pozorom, nowym procesem. Tym bardziej w Polsce, gdzie, jego zdaniem, mamy dość bogate doświadczenia w tym obszarze".

Ostatnio edytowany przez hannaturno (2014-08-15 17:50:03)


O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

Offline

 

#8 2014-08-15 18:14:56

kalinka
Użytkownik

Re: Styl nowoczesnej ewangelizacji

Formy to tez np.:pantomima, happeningi, koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne,modlitwa, świadectwa,twórczość artystyczna itp.,skoncentrowane na Jezusie,czyli kerygmatyczne,nawet świadectwo.

Offline

 

#9 2014-08-15 19:55:57

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988
Skąd: Gdzieś w Afryce

Re: Styl nowoczesnej ewangelizacji

dzięki Haniu za uściślenie, właśnie chodzi mi o formy - i nie o Nową Ewangelizację jako zjawisko tylko ewangelizację i jej nowoczesny styl czytelny dla współczesnych.
dzięki kalinko za wymienione formy - jednak pantomimy są bardzo różne, twórczość artystyczna tym bardziej. może jakieś przykłady które są ok, a które nie do końca przemawiają ?


Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

Offline

 

#10 2014-08-15 20:29:05

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:
Skąd: Gdańsk

Re: Styl nowoczesnej ewangelizacji

hmm... ja się nie znam na tych dużych akacjach ewangelizacyjnych, ale wydaje mi się, że są ważne choćby po to aby wzbudzić tęsknotę albo pytanie o coś głębszego. Natomiast jestem przekonana, że one nie są wystarczające. Kilka lat temu przyglądałam się osobom zaangażowanym w SNE w jednym z naszych polskich miast. Byli to młodzi, bardzo zaangażowani ludzie, ale niestety część z nich była tylko "katolikami akcyjnymi" - jeździli na rekolekcje i kursy ewangelizacyjne, potem brali udział w akcjach ewangelizacyjnych, natomiast między tymi wydarzeniami mieli duże problemy by regularnie modlić się, korzystać z sakramentów. Wtedy było to dla mnie dość irytujące, teraz mam trochę więcej doświadczenia img/smilies/wink i rozumiem, że niekoniecznie była to "wina" tych młodych. Bo oni naprawdę się starali i naprawdę dawali z siebie wszystko, ale wracając do domu po wielkich, emocjonalnych imprezach, wracali do szarej codzienności. Brakowało tym młodym osób, które nauczą je przekładać doświadczenie ewangelizacji innych na ewangelizację własnego życia...

Dla mnie tutaj jest kluczowy problem każdej ewangelizacji. Niezależnie od czego ona się rozpoczyna, czy wielkiego koncertu, czy pantomimy, czy spotkania z poganinem, czy rozmowy na Przystanku Woodstock z młodym, który przez kilka-, kilkanaście lat był przykładnym katolikiem, a teraz o Kościele nie chce nawet słyszeć; ewangelizacja musi się kończyć zbudowaniem mostu nadziei i zaufania zakotwiczonego w Panu Jezusie. Wtedy jest ona udana i moim zdaniem wtedy dopiero można mówić o ewangelizacji co do istoty. Ale w tym przypadku jest to zawsze proces, czasem bardzo długotrwały, na który składa się praca wielu osób.

Co do metod hmm... wydaje mi się, żeby spotkać Pana Boga najpierw trzeba spotkać człowieka. Co to znaczy? Mniej więcej to co Pan Jezus robił: spotykał różnych ludzi, poznając ich odpowiadał na ich pragnienia, tak jak z Samarytanką, celnikiem Szymonem, Zacheuszem (to chyba jedyna skuteczna metoda)... Dla mnie bardzo istotne jest bycie z drugim, towarzyszenie mu we wzroście, ale takie indywidualne spotkanie, a właściwie cały okres spotkań to zazwyczaj ostatni "etap" ewangelizacji...


Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Offline

 

#11 2014-08-17 20:43:55

kalinka
Użytkownik

Re: Styl nowoczesnej ewangelizacji

adamsvd napisał(a):

może jakieś przykłady które są ok, a które nie do końca przemawiają ?

Nie wiem, czy możemy szukać i pokazywać tutaj konkretne przykłady. Ja patrzę na ile mówią o Jezusie i nie są pokazywaniem siebie ale Dobrej Nowiny.
Czekam też z utęsknieniem na ewangelizację poprzez jedność, miłość między nami.

Offline

 

#12 2014-09-04 16:51:13

dorota0103
Użytkownik
Imieniny: 25.06
Urodziny: 1.03.1989 r.
Skąd: Kędzierzyn-Koźle

Re: Styl nowoczesnej ewangelizacji

Kiedyś zobaczę podany link i spróbuję się wypowiedzieć w temacie.

Aktualnie znalazłam artykuł, sklasyfikuję go  jako pasujący do Nowej Ewangelizacji: http://www.fronda.pl/blogi/zawsze-jest- … 36794.html .

Co myślicie forumowicze na temat takiej formy ewangelizacji (plakaty, bannery-i nie tylko)?
Więcej opisane jest w tym artykule, do którego link załączyłam.

Ostatnio edytowany przez dorota0103 (2014-09-04 16:53:09)


Zapraszam na moją stronę img/smilies/smilehttp://www.zyciowawedrowka.blogspot.com

Offline

 

#13 2014-09-18 18:06:10

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:
Skąd: Instytut Świecki Chrystusa Króla

Re: Styl nowoczesnej ewangelizacji

A może czasem jest to "szara" praca wychowawcza bez banerów, muzyki, plakatów. Pokazywanie, co jest dobre i co piękne.
Na przykład tak:
http://www.instchrkr.katowice.opoka.org … ojej-pracy


O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

Offline

 

#14 2014-09-19 22:13:50

dorota0103
Użytkownik
Imieniny: 25.06
Urodziny: 1.03.1989 r.
Skąd: Kędzierzyn-Koźle

Re: Styl nowoczesnej ewangelizacji

Myślę, że jedno nie musi wykluczać drugiego: czyli zarówno świadectwo życia z Bogiem w codzienności-gdzie żyję: uczę się czy pracuję.

P.S. Mi takie plakaty też dały do myślenia; przynajmniej coś sensowniejszego od reklam marketów na bilbordach. Może słabe to porównanie, ale według mnie przynajmniej mają pewne przesłanie, w odróżnieniu od udziwnionych reklam-gdzie nieraz niestety nie jest tylko cena, lecz np. rozebrane zdjęcie za bardzo.


Zapraszam na moją stronę img/smilies/smilehttp://www.zyciowawedrowka.blogspot.com

Offline

 
  • Index
  •  » Inne
  •  » Styl nowoczesnej ewangelizacji

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo