'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2014-12-14 17:07:59

myconviction
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:
Pisanie/podkreślanie/zaznaczanie w Piśmie Świętym

Hej img/smilies/smile Szukałam, szukałam na forum takiego wątku i się nie doszukała. Jak w temacie, chciałam Was spytać, czy w Waszych Bibliach podkreślacie, piszecie po nich (marginesy itp.?). Ja w mojej pierwszej Biblii, od czasu nawrócenia baaardzo dużo zakreślałam, zaznaczałam, pisałam. Teraz, po paru latach użytkowania, jest ona zużyta i wolałabym jej bardziej nie zniszczyć img/smilies/smile Mam nowe Pismo Święte i tak naszła mnie refleksja. Czy to..wypada? Wiadomo, że kiedy podkreslimy coś, widać, że tym Słowem żyjemy. Ale z drugiej strony za dwa lata ten fragment nas może już tak nie dotknąć, a będzie zwracał naszą uwagę. No i czy wypada pisać bo Biblii? Podzielcie się! img/smilies/big_smile

Kochajcie Miłość, bo Miłość nie jest kochana! - św. Franciszek z Asyżu

#2 2014-12-14 17:19:10

karolkamo
Gość

Re: Pisanie/podkreślanie/zaznaczanie w Piśmie Świętym

Ja osobiście używam zakładek indeksujących i innych takich, kartek, obrazków czy czegoś podobnego, co by nie pisać bezpośrednio po Piśmie Świętym.. więc piszę na tych kartkach i je zostawiam w środku, nie niszcząc Biblii przy okazji img/smilies/smile

#3 2014-12-14 20:50:10

kalinka
Użytkownik

Również używam zakładki indeksujące.

#4 2014-12-14 21:58:27

Karolin(k)a
Użytkownik

ja po Piśmie Świętym piszę, kreślę, dopisuję daty, lub inne osobiste odniesienia (raczej hasłowo). Zakładki, karteczki z zapiskami też mam.
myślę, że jeśli intencją nie jest zniszczenie/zbeszczeszczenia Pisma Świetego, to nie ma w tym nic złego, moja Biblia ma około 10 lat i jest dość zużyta, poklejona, kolorowa, ale mam świadomość, że jest w bardzo osobisty sposób moja.

#5 2014-12-15 02:03:14

baskowska20
Użytkownik

Moje PŚ jest w pozakreślane zakreślaczami i popisane img/smilies/smile tak mi jest łatwiej zaznaczyć jakiś inspirujący fragment img/smilies/smile poza tym chyba lepsze takie PŚ niż nieskazitelnie czyste i bez smug?:-)

#6 2014-12-15 07:54:38

rut
Gość

Ja używam zakreślaczy, przez co moje Pismo Święte jest baardzo kolorowe... Co prawda wygląda to średnio, ale przynajmniej mam zaznaczone to co ważne. Nie robię dopisków, bo wtedy wiem, że gdybym następnym razem czytała ten fragment, to sugerowałabym się tym , co było wcześniej, a przecież zawsze to samo Słowo czyta się już inaczej. Kiedyś miałam zakładzie, ale szybko moje Pismo Święte przestało się domykać z powodu ich ilości, więc z nich zrezygnowalam ;-)

#7 2014-12-15 17:13:24

dorota0103
Użytkownik
Imieniny: 25.06
Urodziny: 1.03.1989 r.

Mam karteczki, gdzie zapisuję fragmenty lub wkładam zakładki, obrazki itp.-aby znaleźć fragment, który w pewien sposób poruszył serce.
Zrobiło się ich jednak dużo. Dlatego chyba zmienię strategię, czyli planuję założyć zeszyt do spotkań ze Słowem Bożym i tam będę zapisywała fragmenty, komentarze znalezione, próby własnych przemyśleń.
Nie chcę pisać po Piśmie św.
Gdy kiedyś się uda to znów  kupię agendę biblijną (tam to kreślę, zaznaczam itp.) lub takie rozważania Ewangelii na każdy dzień.

Ostatnio edytowany przez dorota0103 (2014-12-15 17:17:26)

Zapraszam na moją stronę img/smilies/smilehttp://www.zyciowawedrowka.blogspot.com

#8 2014-12-15 19:34:54

terestynka
Użytkownik

Ja również mam popisane, pokolorowane. Tylko nic nie piszę. Dzięki temu ono jest bardziej moje.. img/smilies/smile

'Moje serce się w Tobie zakochało..." img/smilies/142

Mphc! - Matka doskonale się zatroszczy img/smilies/smile

#9 2014-12-15 22:01:59

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

ja z kolei nie piszę, nie koloruję, są tylko dwie zakładki img/smilies/smile
rozwiązanie w miarę praktyczne, o którym już ktoś wspomniał. Za każdym razem przemawia inna część czytanego Słowa, a tak sobie myślę, że mając coś zaznaczone, mój wzrok od razu by do tego biegł i wracał do tego co Bóg mówił, a nie do tego co teraz by chciał powiedzieć. Takie moje tłumaczenie - więc poza zniszczoną okładką, PŚ czyściutkie
pozdrawiam

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#10 2014-12-15 22:12:37

Francesca
Użytkownik

ja podkreslalam, zaznaczalam, pisalam. Pisalam daty do zaznaczonych odcinkow. No i pisalam innew tlumaczenia (w innym jezyku), ktore lepiej oddaja - od oficjalnego tlumaczenia - znaczenie zapisane w jezyku orginalnym.
Moj byly kierownik duchowy mowil mi o tym, ze mam podkreslac, zaznaczac... ze Pismo Swiete ma mi sie stac pamietnikiem spotkania z Panem.
Wiec jesli podkreslam, to zaznaczam rowniez date, kiedy podkreslilam. Przy ponownym czynaniu sobie przypomne te oczyswistosc, rownoczesnie nie musze sie na niej zatrzymac i moge zobaczyc cos nowego img/smilies/wink
no i oprocz tego tez mam zakladki, obrazki itp.
Pan wciaz przemawia...

Kocham Cie, szukam, pragne...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#11 2014-12-15 22:18:35

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Ja podkreślałam, zwykle ołówkiem (długopis z czasem przebijał, taki papier). Raczej nie dopisywałam obszerniejszych komentarzy.  Podkreślenia i podobne skrótowe zaznaczenia (moje w moim egzemplarzu) mi nie przeszkadzają, są czymś w rodzaju wsparcia duchowej pamięci,  czasem zaskakują uruchamianym wspomnieniem tego, co kiedyś do mnie mocniej mówiło i dlaczego. Dodajmy: jestem wzrokowcem. Dokładane kartki absolutnie nie są dla mnie, Biblia puchnie, wszelakie karteczki i zakładki łatwo wypadają, wozić jeszcze to wszystko latami, to kompletnie się u mnie nie sprawdza.

Nie tak dawno zmieniłam Biblię dla większego komfortu wzroku. Małe wydanie całej tysiąclatki, tzw. oazowe, zaczęło mnie jednak męczyć zbyt małymi literami. Powoli przybywa nowych zaznaczeń w większym wydaniu, ale jednak mi trochę brak tamtych sygnałów, takiej mojej prywatnej mapy.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#12 2014-12-15 22:26:57

Kwietniowa
Administrator

Ja akurat nie piszę, nie zaznaczam w Biblii, ale czasem spisuję  sobie wybrane fragmenty. Robiłam tak swego czasu bardzo często.
Za to mile sobie wspominam moją dobrą koleżankę, która zawsze nosiła przy sobie duże wydane Pisma Świętego, jej osobiste. Choć czasem torby się nie dopinały, a droga dluga, to jednak na Biblię zawsze znalazła miejsce. I bardzo lubiłam, kiedy omawiała "swoje" fragmenty w takim właśnie kolorowym i zapisanym wydaniu. Zakładki, wstążeczki, karteczki, to ciekawe rozwiązania.

Prawdziwa miłość otwiera ramiona, a zamyka oczy...
św. Wincenty a Paulo

#13 2014-12-27 22:35:13

angel81
Użytkownik
Imieniny: 21 stycznia
Urodziny: 12 stycznia

Moje PŚ jest bardzo kolorowe w środku i na okładce img/smilies/smile nauczyłam się tak zaznaczać na kursie Paweł, przez długi czas gdy siadałam do czytania to miałam w ręku kilka kolorowych pisaków, a po jakimś czasie zorientowałam się, że przebijają i przerzuciłam się na kolorowo-przezroczyste karteczki img/smilies/smile a obecnie to już korzystam w tel. tam niestety nie ma możliwości podkreślenia kolorowego, ale za to można dodać do ulubionych zakładek co jest wielkim plusem img/smilies/smile

"Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego" - Łk 1, 37

#14 2014-12-28 10:19:17

gitara5824
Gość

Ja mam zdaje się i to i to. Moje Pismo jest bardzo kolorowe - szczególnie N.T. ;D a ponadto jeszcze do niedawna miałam w nim miliony zakładek, w końcu zdecydowałam się je wszystkie powyjmować i okazało się że Pismo Święte stało się mniej więcej o połowę cieńsze i lżejsze;D

#15 2017-12-12 11:02:30

dorota0103
Użytkownik
Imieniny: 25.06
Urodziny: 1.03.1989 r.

Moje podejście zmieniło się, gdy zaczęłam uczęszczać na spotkania wspólnoty kręg biblijny. Rozważamy każdy indywidualnie, oraz na spotkaniach Słowo Boże. Zaznaczam, niektóre fragmenty. Mimo wszystko, rozważając to samo zdarza się, że serce poruszają inne fragmenty.

Dużo czasu minęło zanim zaczęłam zaznaczać w Piśmie Świętym.
Myślę, że to jednak w pewien sposób pomaga mi odkrywać Boga na nowo.
Przydają się takie podkreślenia do rozmów, w narzeczeństwie, gdzie bywa, że dyskutujemy, dlaczego dany fragment jest ważny, jaką może być wskazówką img/smilies/smile.
Oczywiście nie  uważam, że bez podkreśleń Słowo Boże jest gorsze.
Zaznaczanie fragmentów pomaga na inny sposób, a nie zawsze są siły na wynotowanie osobno, gdzieś poza Pismo święte, do zeszytu pomocnych fragmentów.
Przypomniałam sobie, że istnieje taki zeszyt, poszukam go. Pójdę za inspiracją, za natchnieniem, aby spróbować do takiego notowania wrócić.

Zapraszam na moją stronę img/smilies/smilehttp://www.zyciowawedrowka.blogspot.com

Stopka forum