'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#101 2014-03-15 16:32:04

Agatku
Użytkownik
Imieniny: 05.02
Urodziny: 30.01

Re: Eucharystia - a różne gesty

Instrukcja Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Redemptionis Sacramentum w punkcie 72 napisał(a):

Wypada, „aby każdy z umiarem przekazywał znak pokoju tylko osobom najbliżej stojącym”. „Kapłan może przekazać znak pokoju usługującym, zawsze jednak pozostając w prezbiterium, aby nie zakłócać celebracji. Niech uczyni podobnie, jeśli ze słusznej przyczyny pragnie przekazać znak pokoju niektórym wiernym”. „Jeśli chodzi o sam znak przekazania pokoju, winny go ustalić Konferencje Episkopatów”, w gestach zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską, „zgodnie z mentalnością i zwyczajami ludów”.

OWMR w punkcie 82 mówi o tym samym.

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski "Ceremoniał wspólnoty parafialnej" napisał(a):

97. Przekazywanie sobie znaku pokoju przez wszystkich uczestników Eucharystii jest obrzędem nowym, wprowadzonym przez reformę Soboru Watykańskiego II. Dlatego trwa okres poszukiwania formy, która najlepiej wyrazi istotę tego aktu. Ustalenia Konferencji Episkopatu Polski są w tej dziedzinie następujące: "Znakiem pokoju jest ukłon w stronę najbliżej stojących uczestników Mszy świętej. W małych grupach znakiem pokoju może być podanie ręki. Zgromadzenie nie wypowiada żadnej aklamacji. Tam, gdzie taki zwyczaj wprowadzono, należy go zaniechać. Duchowieństwo przekazuje sobie znak pokoju w sposób dotychczasowy"

Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego napisał(a):

33. Znakiem pokoju jest ukłon w stronę najbliżej stojących uczestników Mszy świętej lub podanie im ręki. Ten gest wykonuje się w milczeniu lub wypowiada słowa: Pokój Pański niech zawsze będzie z tobą albo: Pokój z tobą, na co przyjmujący odpowiada: Amen. Należy jednak zachować jednolitość znaku w danym zgromadzeniu (zob. OWMR 42). Nie wolno używać formuły: Pokój nam wszystkim. Kapłan może przekazać znak pokoju usługującym, zawsze jednak pozostaje w prezbiterium, aby nie zakłócać celebracji. Niech uczyni podobnie, to znaczy pozostanie w prezbiterium, jeśli dla słusznej przyczyny pragnie przekazać znak pokoju niektórym wiernym. Wypada, aby każdy z umiarem przekazywał znak pokoju osobom najbliżej stojącym (zob. OWMR 82 i 154).

Czynić dobro, radość nieść, uszczęśliwiać i prowadzić do nieba.

#102 2014-03-15 23:28:23

Karmelkowa
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego napisał(a):

Ten gest wykonuje się w milczeniu lub wypowiada słowa: Pokój Pański niech zawsze będzie z tobą albo: Pokój z tobą, na co przyjmujący odpowiada: Amen.

W Waszych parafiach odpowiada się "Amen"? Bo w mojej ksiądz nam zwracał na to uwagę, ale gdzie indziej nie słyszałam.

#103 2014-03-16 00:33:21

rut
Gość

Ja w ogóle się nie spotkałam z pouczeniem kapłana w tej kwestii... Ja osobiście wiem, że tak powinno być, ale średnio mam pomysł jak to zrealizować... Wiem, że to brzmi głupio :-P ale jak mówię ludziom "pokój z tobą" to trwa to na tyle krótko, że ciężko jest każdemu równocześnie powiedzieć "pokój z tobą" i odpowiedzieć na jego pozdrowienie. Szczególnie że w praktyce większość osób po prostu kiwa głową na wszystkie strony powtarzając "pokój, pokój, pokój..." ;-) dlatego realizacją tego zapisu jest naprawdę trudna ;-)

#104 2014-03-16 00:58:12

Kaati
Użytkownik

"Pokój nam wszystkim" i tak my wszyscy mówimy do siebie. Nigdy nie wiedziałam, że to jest złe. "Pokój nam wszystkim" bo ja sama potrzebuję tego pokoju i potrzebują go wszyscy: wierni i księża.

Niedawno przyszło do nas: "Pokój z Tobą" co z początku mnie szokowało. W naszych stronach się nie "tyka." Nigdy tak nie powiem do starszej ode mnie osoby. Tyle w temacie. A "przekazujemy sobie pokój" czyli witamy się prawie ze wszystkimi, jacy są w naszym zasięgu, bo w kościele spotykamy naszych znajomych /małe miasto, więc każdy prawie każdego zna, jak nie osobiście, to z widzenia/ i po prostu cieszymy się z tego. Księżom to nie przeszkadza, zamieszania nie ma, bo ludzie robią to sprawnie.

Zastanawiam się tylko, co "jeszcze nie tak" zrobię ja, zwyczajny człowiek i czy inni nie mają lepszego zajęcia na mszy, niż "zastanawianie" się nad czyimiś gestami, czy formą modlitwy.

Inny gest - rodzaj podziękowania po kazaniu: "Panie Boże zapłać za naukę świętą" kierujemy do pouczającego nas księdza. Znaczy to tyle, co "niech Tobie Pan Bóg wynagrodzi za słowa, które skierowałeś do nas." To życzenie i rodzaj podziękowania. Jedni mówią głośno, drudzy w myślach.

W Łukowie śpiewają przed kazaniem:
"Duchu Święty przyjdź, prosimy; Twojej łaski nam trzeba,
Niech w nauce postąpimy objawionej nam z nieba.
Niech ją pojmiem' z łatwością, utrzymamy stałością
A jej światłem oświeceni w drodze będziem' /umocnieni?/."

Ostatniego wyrazu nie spamiętałam umocnieni?/posileni?, chociaż czasami zmawiam tą modlitewkę w myślach, bo u nas tego pięknego zwyczaju nie znają.
"postąpić" - tutaj trzeba to rozumieć jako wzrastać duchowo, rozwijać się, ubogacać.
"utrzymać /naukę/ stałością" - nie wystarczy wysłuchać kazania, przyjąć łaski udzielone przez Ducha Świętego, ale należy żyć według zaleceń. Aby mieć taką postawę, trzeba mieć stałość - domyślnie stałość dobrych obyczajów, dobrych poglądów, dobrej woli. Czy można rozumieć to jako cnotę męstwa - pragnienia wytrwania w dobrym. Na pewno tak.

I za to kocham te różne gesty - symbole, które pozwalają się czytać na wiele sposobów.

#105 2014-03-16 11:42:23

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Kaati napisał(a):

Niedawno przyszło do nas: "Pokój z Tobą" co z początku mnie szokowało. W naszych stronach się nie "tyka." Nigdy tak nie powiem do starszej ode mnie osoby. Tyle w temacie.

A ja powiem tak również do starszych osób we wspólnocie Kościoła i uważam że "Panowanie" można zostawić ludziom niewierzącym. My mamy Jednego Pana, wszyscy jesteśmy braćmi. Jedziemy na jednym wózku tak naprawdę.

#106 2014-03-16 12:26:06

johnek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Najpierw powinno sie kiwnąć głową w kierunku ołtarza w stronę kapłanów a widze że ludzie niektórzy od razu odwracają sie na wszystkie strony kiwają głową gdzieś w róg ławki czy po ścianach  . Mi osobiście nie przeszkadzają te różne gesty ale mogły by być ujednolicone jakoś bardziej .  Znane są przypadki że na Eucharystii ale dla zamkniętego grona wspólnoty ludzi którzy dobrze sie znają, na znak pokoju każdy podchodzi do każdego i obejmuje sie wzajemnie ale ważne że wszyscy podchodzą i jest taka wyczuwalna jedność.

Kaati napisał(a):

Zastanawiam się tylko, co "jeszcze nie tak" zrobię ja, zwyczajny człowiek i czy inni nie mają lepszego zajęcia na mszy, niż "zastanawianie" się nad czyimiś gestami, czy formą modlitwy.

oj wiadomo nie możemy popaść w paranoje i zastanawiać sie podczas całej Mszy Św  co nie tak robię albo co gorsza co  inni robią i na tym skupiać uwagę ale pewne gesty są naprawdę ważne .

Ostatnio edytowany przez johnek (2014-03-16 12:32:27)

Pozostańmy z daleka od tego co błyszczy , kochajmy naszą małość oraz to że nic nie odczuwamy wtedy będziemy ubogimi w duchu -Św Teresa od Jezusa

#107 2014-03-18 10:23:09

Owca
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: styczeń'94

I tu wychodzą braki z formacji liturgicznej. Nikt nigdy (albo bardzo rzadko) nie mówi, ani na szkolnej katechezie, ani na kazaniu, ani na spotkaniach różnych wspólnot o Liturgii. Nawet ministrantom często brak podstawowej wiedzy, czym jest Liturgia, co się na Niej wydarza.
Np. obrzęd łamania Chleba symbolizuje m.in. gwałtowną śmierć Chrystusa, a połączenie Hostii z Krwią Pańską wskazuje na zmartwychwstanie. A my w tym momencie nierzadko przedłużamy obrzęd pokoju i z wymuszonym uśmiechem na twarzy kiwamy się do siebie, nawet nie patrząc sobie w oczy i bełkotamy pod nosem "pokój z wami". Jesteśmy nieświadomi tego, co się wydarza ołtarzu.
We Mszy świętej istotnym znakiem jest jedność wspólnoty. Choć to nie znaczy, by powtarzać bezmyślnie wszystkie gesty, które ludzie robią.
Nikogo oczywiście nie oskarżam, taki stan rzeczy to skutek błędnej interpretacji i wypaczenia zaleceń Vaticanum II. A to nie zasługa jednostki. Polecam dokształcać się we własnym zakresie, ze źródeł głoszących pewną naukę. Na początek na przykład: http://www.liturgia.pl/katechezy/czwartkowe img/smilies/smile

Ite inflammate omnia!
Wielbimy Cię Najświętszy Panie Jezu Chryste, tu i we wszystkich kościołach Twoich, które są na całym świecie.
I błogosławimy Ciebie. I błogosławimy Ciebie, że przez święty krzyż swój świat odkupiłeś.
                                                                                                              św.Franciszek z Asyżu

#108 2014-03-18 17:53:21

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Kaati napisał(a):

W Łukowie śpiewają przed kazaniem:
"Duchu Święty przyjdź, prosimy; Twojej łaski nam trzeba,
Niech w nauce postąpimy objawionej nam z nieba.
Niech ją pojmiem' z łatwością, utrzymamy stałością
A jej światłem oświeceni w drodze będziem' /umocnieni?/."

Ostatniego wyrazu nie spamiętałam umocnieni?/posileni?

Utwierdzeni img/smilies/smile

Znam tę pieśń, śpiewa się ją nie tylko w Łukowie, ale i w Starej Iwicznej img/smilies/smile Swego czasu bywałam w miarę regularnie w tamtym kościele, odezwał się we mnie sentyment do "dziejów minionych" img/smilies/wink

Navigo ergo sum

#109 2015-05-17 16:41:42

natka
Użytkownik

po długim czasie obserwowania Was z ukrycia mam pytanie:

Jakie znaczenie/Co symbolizuje udzielenie Komunii jednemu z wiernych z tej samej Hostii, która była użyta przez Celebransa w czasie podniesienia?

"Dzięki PANU raduje się moje serce,
dzięki PANU pomnaża się moja moc." 1Sm 2,1

#110 2015-05-17 17:13:19

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Przepisy liturgiczne zalecają, by podczas każdej mszy św. podawać wiernym konsekrowane komunikanty nie tylko z tabernakulum, ale i te konsekrowane podczas obecnej, trwającej mszy św. W ten sposób podkreśla się uaktualnienie ofiary Chrystusa. Rzecz dzieje się teraz, a nie w przeszłości, nie sięgamy tylko po „zapasy eucharystyczne”. Kapłan dzieli swoją, zwykle większą, hostię i jej cząstkę może (nie musi) podać komuś z komunikujących. Nie jest w niej  „ani bardziej, ani mniej” obecny Pan Jezus. Nie jest to obiektywnie żadna „większa” czy nadzwyczajna porcja łaski. Chrystus jest ten sam i taki sam w każdym z okruchów konsekrowanego chleba.

Być może na niektórych przyjęcie Komunii w takiej formie robi większe wrażenie – budzi ich, wytrąca z przyzwyczajeń, uświadamia więź z tajemnicą ołtarza, pokazuje, że nie jesteśmy osobno, że dosłownie karmimy się tym samym Chlebem. Ale to kwestia odczucia, wrażliwości itp., nie zaś sedna teologii.

Do poczytania np.
- „Ważne jest również i to, aby w Komunii świętej rozdzielać wiernym chleb (czy to w formie łamanych części czy też w formie komunikantów) konsekrowany podczas Mszy świętej, w której aktualnie uczestniczą. Tak zaleca Wprowadzenie do Mszału: Jest bardzo pożądane, aby wierni podobnie jak kapłan, który jest do tego zobowiązany, przyjmowali Ciało Pańskie z hostii konsekrowanych w czasie danej Mszy świętej, a w przewidzianych przypadkach przystępowali do kielicha. Dzięki temu Komunia święta ukaże się także przez znaki jako uczestnictwo w aktualnie sprawowanej Ofierze (OWMR 85). Nie powinno się ograniczać tylko do udzielania hostii konsekrowanych wcześniej i przechowywanych w tabernakulum.”  (katecheza bpa Kiernikowskiego)
http://diecezja.radiopodlasie.pl/?pageI … 61&p=4

- „Hostia "kapłańska" jest duża (choćby po to, by była widoczna podczas podczas pokazywania jej ludziom). Ksiądz może więc ją połamać i dać wiernym tak jak każdy inny kawałek eucharystycznego Chleba. Nie jest z tym związana żadna dodatkowa łaska. W każdym przypadku - i "zwykłego" komunikanta i kawałka większego - pod postacią Chleba ukryty jest Pan Jezus.”
http://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/853e2

Ostatnio edytowany przez hannaturno (2015-05-17 17:16:35)

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#111 2015-05-17 20:40:22

natka
Użytkownik

Hannaturno bardzo dziękuję za wyczerpującą wypowiedź.

Nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby Komunia z kapłańskiej hostii była 'bogatsza' w Pana Jezusa, jednak zastanawiałam się nad znaczeniem tego gestu.

Niedawno odeszła moja ukochana babcia, którą się zajmowałam. Podczas mszy pogrzebowej, po raz pierwszy widziałam, jak kapłan przełamał dużą, konsekrowaną podczas mszy hostię na pół. Jedną część spożył przy ołtarzu odłamując wcześniej kawałek wrzucony do kielicha a drugą podał mnie.

Ostatnio edytowany przez natka (2015-05-17 20:40:50)

"Dzięki PANU raduje się moje serce,
dzięki PANU pomnaża się moja moc." 1Sm 2,1

Stopka forum