'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2007-10-21 16:19:10

kasia21
Gość

Mały Książę

* Mały Książę *

Antoine de Saint - Exupery

Przepraszam wszystkie dzieci za poświęcenie tej książki dorosłemu. Mam ważne ku temu powody: ten dorosły jest moim najlepszym przyjacielem na świecie. Drugi powód: ten dorosły potrafi zrozumieć wszystko, nawet książki dla dzieci. Mam też trzeci powód: ten dorosły znajduje się we Francji, gdzie cierpi głód i chłód. I trzeba go pocieszyć. Jeśli te powody nie wystarczą - chętnie poświęcę tę książkę dziecku, jakim był kiedyś ten dorosły. Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi. Choć niewielu z nich o tym pamięta. Zmieniam, więc moją dedykację:

LEONOWI WERTH
gdy był małym chłopcem

Gdy miałem sześć lat, zobaczyłem pewnego razu wspaniały obrazek w książce opisującej puszczę dziewiczą. Książka nazywała się "Historie prawdziwe". Obrazek przedstawiał węża boa, połykającego drapieżne zwierzę. Oto kopia rysunku:

W książce było napisane: "Węże boa połykają w całości schwytane zwierzęta. Następnie nie mogą się ruszać i śpią przez sześć miesięcy, dopóki zdobycz nie zostanie strawiona".

Po obejrzeniu obrazka wiele myślałem o życiu dżungli. Pod wpływem tych myśli udało mi się przy pomocy kredki stworzyć mój pierwszy rysunek. Rysunek numer 1. Wyglądał on tak:

[itd. itd. Cały tekst "Małego Księcia" można znaleźć w wydaniach papierowych  i w Internecie, np. tu: http://www.malyksiaze.net/pl/ksiazka, w wielu językach, w zw. z czym usuwam posty polegające na przekopiowaniu całej książki - hannaturno] 

#2 2007-10-21 19:31:40

ale-czemu
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:
Re: Mały Książę

uwielbiam te książke i czesto do niej wracam... moze dlatego ze czuje tak jak on ...

Jeżeli nie masz siły nieść Krzyża, to GO chociaż ciągnij za sobą.
Jeżeli nawet nie masz siły Go ciągnąć i iść, to usiądź przy Nim.
A jeżeli nawet na to nie masz siły - to połóż na Nim głowę i zaśnij...Odpocznij.
Więcej nic nie musisz.

#3 2008-02-17 10:30:31

helena
Gość

Ja też uwielbiam Małego Księcia, ale jakoś nie mam czasu do niego zajrzeć.

#4 2008-02-17 13:39:27

Kasia1987
Gość

Jedynie sercem mozna wszystko jasno poznać. To co najważniejsze skrywa się przed wzrokiem

#5 2008-08-29 14:42:16

natalina
Gość

Mi się bardzo podoba ten fragment:
-Pewnego dnia oglądałem zachód słońca czterdzieści trzy razy – powiedział Mały Książe, a w chwilę później dodał:
-Wiesz, gdy jest bardzo smutno, to kocha się zachody słońca.
-Więc wówczas gdy oglądałeś je czterdzieści trzy razy, byłeś aż tak bardzo smutny?
Ale Mały Książe nie odpowiedział

#6 2008-09-01 09:19:05

karmelcia
Gość

Czytałam kiedyś książkę która była drugą częścią Małego Księcia, tylko, że napisał ją inny autor( nie pamiętam kto) miała trochę inny klimat niż oryginał, ale też była ciekawa.

#7 2008-09-02 14:56:41

promyk_słonka
Gość

Może Karmelciu masz na myśli "Oskara i Panią Różę"?  Przez niektórych krytyków jest określana jako kontynuacja "Małego Księcia", inni się z tą opinią nie zgadzają...  Jak dla mnie obie książki są bardzo wartościowe i kryją w sobie wiele głębokich prawd img/smilies/smile 
No ale tu jest temat jedynie o "Małym Księciu" więc już kończę img/smilies/wink

PS Scena, którą chętnie wspominam z "Małego Księcia" to spotkanie z lisem i słowa o przyjaźni, o tym, że przyjaciela trzeba oswoić:)

#8 2008-09-02 18:14:45

karmelcia
Gość

promyczku to nie o Oskara i Panią Różę mi chodzi, czytałam tą niby 2 część Małego Księcia będąc w zakonie więc jak odwiedzę siostry to poszukam tej książki, a tak na marginesie byłam na inscenizacji Oskara i Pani Róży w Poznaniu w Piwnicy Duchowej Ojców Karmelitów Bosych w zeszłym roku- coś wspaniałego.

!!!!!!ZNALAZŁAM
Poszperałam w necie i znalazłam ,,kontynuację" Małego Księcia :
Na polskim rynku wydaniem Świata Książki ukazał się "Mały książę odnaleziony" (Le Petit Prince retrouve) pióra Jean-Pierre Davidtsa (Warszawa 2000, ISBN 83-7227-416-9). Polski czytelnik dostaje tę książkę w tłumaczeniu Joanny Guze. Jak można przeczytać na okładce, "Mały książę odnaleziony" nie jest prostą kontynuacją powieści Saint-Exupery'ego. Jean-Pierre Davidts - francuskojęzyczny Kanadyjczyk, popularny w swej ojczyźŸnie pisarz - nawiązuje dialog z autorem pierwowzoru; nie gubiąc klimatu tamtej książki, stawia nowe pytania o sens i cel naszych "dorosłych" poczynań.
Na malutkiej wysepce wśród bezkresu oceanu rozbitek Jean-Pierre Davidts spotyka złotowłosego chłopca. To Mały Książę odbywający powtórną podróż na Ziemię w poszukiwaniu ratunku dla swojej planetki, której zagraża drapieżny tygrys.

I JESZCZE COŚ
--------------------------------------------------------------------------------
O dalsze losy Małego Księcia postarał się także polski pisarz, Krzysztof Wiczkowski. To on jest autorem książki "Mały Książę i Róża", jaką w 1997 roku wydało w Bydgoszczy wydawnictwo "Arcanus" (ISBN 83-906148-7-1). Książka ta opisuje zdarzenia, jakie nastąpiły po powrocie Małego Księcia na B-612.

Ostatnio edytowany przez karmelcia (2008-09-02 20:39:04)

#9 2008-09-02 21:32:16

natalina
Gość

Dziękuje Karmelciu, chętnie sobie poczytam kontynuacje Małego Księcia img/smilies/smile

#10 2008-11-25 19:58:03

Olunia :
Gość

Do mnie jakoś nie trafia "Mały Książę", może dlatego że czytałam go dość dawno temu. Ale jedno zdanie bardzo mi zapadło w pamięć - "Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś".

#11 2008-11-26 10:39:12

perpeta
Gość

Mały Ksiąze jest po prostu genialny uwielbiam tą książkę i jeden cytat szczególnie "Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest nie widoczne dla oczu "

#12 2015-11-09 17:14:46

A-psik
Moderator

Nie wiem, może obecnie jestem w takim dziwnym nastroju, ale odejście Małego Księcia kojarzy mi się z jednym...ze śmiercią i nadzieją, że nie jest ona końcem wszystkiego. Że mimo bólu warto jest "oswoić" drugiego człowieka i dać się "oswoić".

I te nawiązania do Biblii...szkoda tylko, że znowu jestem smutna. Mimo tej nadziei, wszak ciała Małego Księcia podobnie jak Jezusa nie odnaleziono. To nie był chyba dobry pomysł, by akurat dzisiaj zagłębiać się akurat w tę lekturę.

Deus caritas est

Stopka forum