'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2016-05-25 19:44:17

karollo99
Użytkownik

Czy powołanie zakonne jest do konkretnego zakonu?

witam wszystkich ! Czy powołanie jest do konkretnego zakonu chodzi mi tu o ścisłość reguły bo ja myślę że mam powołanie zakonne i wszystko dobrze podczas modlitwy przyszła mi myśl ożyciu monastycznym. weszłem w internet poszperałem i znalazłem kartuzów i się w nich zakochałem serce mi mówi żeby tam pójśc ale rozum że to jest hardcor że rodzina się załamie i wogóle i moje pytanie brzmi czy jak pójde do zakonu o mniej ścisłej regule typu benedyktyni cystersi to czy bede wierny powołaniu ? (Przypominam że kartuzi zaliczają się do pierwszej trójki najbardziej surowych zakonów)

#2 2016-05-25 21:54:24

mnichDariusz
Użytkownik

Re: Czy powołanie zakonne jest do konkretnego zakonu?

drogi Karollo
wydaje mi się, że "zaliczanie" do surowych jest bardzo subiektywne.
Bo czym to zmierzyć? Ilością modlitwy, jakością jej śpiewu, ascezie...?
Jestem mnichem od dziesięciu lat, i wydaje mi się, że każdy zakon, ba każda forma życia
należy do najbardziej surowych, "hardcorowych" bo nieustannie wymagających wierności i oddania.
Znam dobrze i z bliska kartuzów, trapistów, kamedułów, benedyktynów,
i nierzadko mam wrażenie, że trudy życia rodzinnego przewyższają surowością ich wszystkich razem wziętych img/smilies/smile

Ale poważniej, jeśli chodzi o ciebie, to twoim zadaniem będzie być wiernym temu
co uznasz za wolę Boga względem ciebie i na co się sam dobrowolnie zgodzisz.
Nie możesz być niewierny powołaniu, którego nie masz.
Potrzeba by poznać bliżej jakąś wspólnotę, z tych, które wymieniłeś,
zagadać z kimś odpowiedzialnym od powołań aby wspólnymi siłami poznać bliżej i głębiej twoje pragnienia.

Z samymi kartuzami w Polsce jest problem, bo ich nie ma,
najbliżej w Niemczech i na Słoweni. Ale chodzi tu bardziej o "geografię" twojego serca,
to w nim odczytasz swoją drogę. Stąd potrzeba najpierw modlitwy, potem lektury Ewangelii,
a następnie pisać, dzwonić, pytać się...

Mam nadzieję, że zobaczysz piękno życia monastycznego, skoro tak wcześnie  cię "skusiło" img/smilies/smile
moja modlitwa będzie ci towaryszyć. A jeśli byś potrzebował adresów, lub telefonów,
nawet do zagranicy, to podbijaj do mnie śmiało, mam braci mnichów po całym świecie:)
z modlitwą
+Dariusz

Ostatnio edytowany przez mnichDariusz (2016-05-25 21:55:39)

#3 2016-05-25 22:03:19

karollo99
Użytkownik

Dzięki za radę i modlitwę a te adresy to z chęcią bym prosił img/smilies/smile

#4 2016-05-26 08:05:34

mynia
Moderator

A gdybyś stwierdził, że masz powołanie do małżeństwa to czy przy wyborze kandydatki kierowałbyś się ...
- jej sytuacją materialną, urodą, prestiżem społcznym itp.
- opinią rodziny, przyjaciół, znajomych itp.
czy...
poszedłbyś za głosem serca i ożenił się, nie zważając na nic innego, z tą, którą po prostu KOCHASZ i z którą chciałbyś być?
Może analogia niewyrażona zbyt umiejętnie, ale zarówno zakon jak i małżeństwo to przestrzeń nieustannego składania z siebie ofiary w imię MIŁOŚCI. A jeśli kocha się prawdziwie to to ofiarowywanie się nie jest to uciążliwe, owszem, bywa trudne, bolesne, ale ubogaca, uwalnia i uszczęśliwia. Ale tylko z MIŁOŚCI... a MIŁOŚĆ to wierność wyborowi więc jeśli się prawdziwie kocha to wierność jest czymś naturalnym.

#5 2016-05-26 08:52:14

karollo99
Użytkownik

mynia zgadzam się z tobą w 100 % img/smilies/smile

#6 2016-05-26 15:40:14

mnichDariusz
Użytkownik

Mynia
innymi słowami ale opisaliśmy Karolkowi to samo.
Teraz Karolek bierze się za modlitwę i Ewangelię,
a ppotem z jego serca wypłynie o który adres pytać mnichaDariusza img/smilies/smile
w jedności modlitwy,
boć przecież stanowimy jedno ciało
+Dariusz

#7 2016-05-26 21:46:39

mynia
Moderator

Módlmy się więc za Karolka! img/smilies/smile Karolu - Bożego Szczęścia Ci życzę! Mnichowi Dariuszowie także! img/smilies/smile

#8 2016-05-27 09:52:23

Piotr888
Użytkownik

mynia napisał(a):

A gdybyś stwierdził, że masz powołanie do małżeństwa to czy przy wyborze kandydatki kierowałbyś się ...
- jej sytuacją materialną, urodą, prestiżem społcznym itp.
- opinią rodziny, przyjaciół, znajomych itp.
czy...
poszedłbyś za głosem serca i ożenił się, nie zważając na nic innego, z tą, którą po prostu KOCHASZ i z którą chciałbyś być?

A ja z takim spojrzeniem się nie zgadzam. Racjonalne myślenie na temat wyborów takiej wagi jest naprawdę potrzebne. Czy to jeśli chofzi o zakon, czy małżeństwo. "Serce" - nie bardzo wiadomo, co to img/smilies/wink W Biblii jest to trochę co innego niż my często potocznie mówimy. "Serce", emocje, zakochanie, zżycie się z drugim człowiekiem nie jest wystarczające do decyzji. Z tego pójścia za głosem serca czasem biorą się małżeństwa, w których jedna strona jest skrajnie niedojrzała, uzależniona, z problemami psychicznymi. To nie jest zdrowy fundament.

Moim zdaniem jeśli rodzina i przyjaciele przestrzegają przed jakąś decyzją, to jest to podstawa do jej poważnego przemyślenia.

Trzeba uważać chyba też na takie myślenie o powołaniu jak o jakiejś grze, w którą Pan Bóg z nami gra. Wyznaczył nam jedną właściwą ścieżkę, ale perfidnie ją ukrył, a my mamy jej szukać, bo jak nie to przegramy. Myślę, że jeśli ktoś rozezna monastyczną drogę życia, to i u cystersów, i u trapistów, i we Wspólnotach Jerozolimskich może być szczęśliwy. A jak by było inaczej, to wierzę głęboko, że Pan Bóg mu to wyraźnie pokaże - pod warunkiem życia w łasce uświęcającej i modlitwie.

#9 2016-05-27 14:24:07

Karolin(k)a
Użytkownik

Piotr888 napisał(a):

Moim zdaniem jeśli rodzina i przyjaciele przestrzegają przed jakąś decyzją, to jest to podstawa do jej poważnego przemyślenia.

Rodzina,  przyjaciele mogą widzieć w nas coś, czego nie dostrzegamy sami, natomiast nie mają w pełni wglądu w nas, dlatego tak ważna jest modlitwa i pytanie się Boga co robić. W Słowie Bożym czytamy:  Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi (Dz 5, 29)

Jest wielu Świętych i Błogosławionych, którzy realizowali powołanie zakonne, czy też kapłańskie niejako "wbrew" rodzinie, czy światu. Przykładem może być bł. Bernardyna Jabłońska (moja Patronka na ten rok img/smilies/big_smile ), którą ojciec chciał wbrew jej woli wydać za mąż, a Jej serce należało do Pana img/smilies/smile czy też wielu innych.

Ostatnio edytowany przez Karolin(k)a (2016-05-27 14:24:56)

#10 2016-05-27 14:52:29

mnichDariusz
Użytkownik

"serce" w Biblii to właśnie nie uczucia,
uczucia w Biblii to są "nerki" (ciekawe dlaczego? img/smilies/smile
stąd najbardziej racjonalne jest w wyborze powołania pójście za głosem serca,
bo w Biblii jest to organ odpowiedzialny za wolę, decyzję, wolność.
Dlatego jest to miejsce uprzywilejowane do spotkania Boga.
W niczym pójście za głosem serca, nie kłóci się z racjonalnym myśleniem.

Prawda, życie w łasce i modlitwa, to "ogniwa" odkrywające nasze najgłębsze "ja"
i to właśnie w sercu.
Prawda też, że powołanie to nie partia szachów z Bogiem,
bo i  tak nie mamy szans...
To coś ze spotkania się z Nim ale nie w jakieś walce ale na rozmowie, z Przyjacielem.

Nie ma "genu monastycznego", ani innego, "małżeńskiego: czy "kapłańskiego",
każdemu Bóg proponuje drogę, każdemu inaczej, każdemu inną, niepowtarzalną, jedyną w kosmosie i historii ludzkości.
Stąd dobrze rozmawiać, pytać, patrzeć na innych.
Powodzenia Karolko.

z modlitwą
+Dariusz

Ostatnio edytowany przez mnichDariusz (2016-05-27 14:53:49)

#11 2016-07-24 21:52:14

miriam87
Użytkownik
Imieniny: 2.02
Urodziny: 28.01

Tak myślę, na ile kierować się osobistymi preferencjami a na ile wziąć je w nawias. Zawsze chętnie słuchałam dominikanów, więc prędzej zostanę dominikanką niż klaryską czy bernardynką. Ale może to tylko moje ludzkie "widzi mi się"?

Bądź wierny aż do śmierci a dam Ci wieniec życia.
Apokalipsa 2, 14

#12 2016-09-24 14:08:22

paula
Użytkownik
Imieniny: s.Terezjusza
Urodziny:

Pan Bóg posługuje się naszymi ludzkimi pragnieniami, a wskazówką do tego czy to jest moje"widzi mi się" czy to jest znak do rozeznawania jest pewność serca. Kiedy myśl, pragnienie pochodzi od Niego daje pewność i przynosi pokój serca. Bóg Sam wskazuje gdzie chce byśmy byli i powołuje do konkretnego Zgromadzenia, wspólnoty. Te nasze ludzkie preferencje mogą stawać się osobistym charyzmatem, ale na pewno musisz pytać Pana na modlitwie co On o tym myśli img/smilies/smile

#13 2016-09-24 14:39:40

anni
Użytkownik
Imieniny: 26 lipiec
Urodziny: 3 luty

ciekawe świadectwo siostry Urszulanki Szarej, właśnie o wołaniu do konkretnego zakonu: https://www.youtube.com/watch?v=cjeRs7A5A9M

Życie jest zbyt krótkie,
a świat o wiele za mały
aby z nich uczynić pole walki!

#14 2016-09-24 17:38:55

s_Gabriela
Użytkownik
Imieniny: Vigilia Zwiastowania
Urodziny: Świętego Józefa

Bóg wybiera a my możemy tylko iść za Nim.
Ja przed wstapieniem poprosiłam Go, Panie daj mi taki klasztor gdzie będzie codziennie wspólnie śpiewane modlitwy brewiarzowe, gdzie będę prawie że kontemplacyjną siostrą ale z misją wśród ludzi i pragnę  zostać "misjonarką Europy" Mam to wszystko czego oczekiwałam jako Kanoniczka Regularna...
Zaufaj mu karollo nawet jeśli rodzice się załamią to jak zobaczą Cię szczęśliwym to zrozumią ich ofiarę. Przyłanczam się również do wypowiedzi MnichaDariusza

"Kochaj i głoś to swoim życiem" Święty Augustyn
Qui coronat te in misericordia (Ps 102, 4)
http://siostry-augustianki.blogspot.fr/

#15 2016-10-05 20:07:10

Tomek
Użytkownik

W swoim zyciu slyszalem duzo roznych kazan, konferencji, wiele swiadectw, mam tez swoje doswiadczenia duchowe. Ostatnimi czasy dluga posucha duchowa, niewiele przebija sie przez to moja skorupe. Nie mniej ostatnio slucham konferencji takiego chlopaka z Skierniewic Marcina Zielinskiego. Nie chodzi tutaj az tak o znaki i cuda ktore towarzysza jego posludze, a towarzysza. Nie mniej powiedzial on cos takiego co mnie dotknelo od srodka, a czego nie umiem wprowadzic w zycie. Mianowicie, jak bedziesz mial bliska relacje z Panem Bogiem, jak bedziesz caly czas przy Stworcy, to tam gdzie wejdziesz, gdzie bys nie byl, zaniesiesz Jego Obecnosc. Samo twoje przebywanie, bedzie ewangelizowaniem, bedzie sklaniac ludzi do poznania Boga, a jak zrobisz krok to Pan Bog bedzie potwierdzal znakami i cudami. Oddychac Panem Bogiem. Na bazie wlasnych doswiadczen przyznam mu racje. Takie zycie jest misja. Mysle rowniez ze te kilka slow napisanych wyzej ma duze znaczenie w kontekscie powolania.
Relacja z Bogiem, czyste serce, Wiara, cierpliwosc, odwaga i nieugiete podazanie za marzeniami, ktore Pan Bog sklada na dnie naszych serc. Zaczerpniete z wypowiedzi Marcina i ojca Jozefa Witko.

#16 2016-10-24 01:18:32

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Z doświadczenia powiem tak, człowiek czuje czy to jest jego miejsca czy też nie.
Możesz spokojnie udać sie na rekolekcje do zgromadzenie, do którego ci jest bliżej- franciszkanie, bonifratrzy.. tzn bliżej duchem nie odległością img/smilies/big_smile Zobaczysz jak wygląda to od kuchni.
Potem możesz udać się do kartuzów. Może napisz.. czy mógłbyś pomóc im w pracy, uczestniczyć na modlitwie.. klauzury nie przekroczysz ale poznasz ich życie.
Powodzenia

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

Stopka forum