'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#51 2009-05-09 14:37:31

Rafcio
Gość

Re: Studia w zakonie

matka napisał(a):

Rafcio napisał(a):

Tak czasami rodzice opłacają studia Siostry. Z mojego miasta pochodzi pewna Siostra ma pewnie około 45 lat a dalej się uczy i mama pomaga jej finansowo. Siostra "cały czas" się uczy, jest asystentką generalną, a to daje jej większe możliwości pracy. Pozdrawiam!

Rafcio czy ty uważasz to za coś normalne? I co to za funkcja asystentka generalna?
pozdr.
aga

Jest Asystentką Generalną czyli zastępuje Matkę Generalną, ma wiele obowiązków dotyczących funkcjonowania Zgromadzenia. Może Jej być łatwiej pewne rzeczy sprawdzać i w ogóle, jakieś kursy itp...  Większych szczegółów nie znam, ale jej mama kiedyś mówiła mojej Babci, że cały czas ię Jej córka uczy a Ona pomaga jej finansowo.
Pozdrawiam

#52 2009-05-20 22:35:10

trzcina
Gość

Ech no i nadal nie wiem czy iść na studia czy do zakonu img/smilies/sad Osobiście odczuwam głębokie pragnienie w sercu by iść do zakonu i Pan na modlitwie wciąż powtarza, że On się o mnie zatroszczy a mnie tak trudno jednak jest zaufać... Też mam takie myśli, że to nawet nie wypada abym poszła do zakonu w sumie bez żadnego wykształcenia bo cóż to za wykształcenie tylko po liceum ogólnokształcącym? Raczej nie będę dla sióstr wielką pomocą img/smilies/hmm Mam możliwości finansowe i intelektualne aby iść na studia, ale po maturze bardziej mnie interesowała dobra zabawa a potem to z tego tylko kłopoty były a jak otrzeźwiałam to nie umiałam się na początku odnaleźć, gdyż musiałam zerwać kontakty ze starymi znajomymi, dla których bogiem było własne rozdmuchane ego i diametralnie zmienić moje życie. Ale cóż było minęło - na całe szczęście img/smilies/smile Co zrobić? Odwlec o 3 lata moje wstąpienie i zacząć studia czy wstąpić do zakonu już teraz we wrześniu? Całymi dniami i nocami o niczym innym nie myślę by tylko poddać się Bogu i Jego Świętej Woli, gdyż On wie najlepiej co przyniesie mi spełnienie. Usycham z tęsknoty za Panem, myśli o studiach mnie irytują, wolałabym nawet ciężko pracować niż na nie iść teraz (choć oczywiście jeśli przełożona wysłałaby mnie na nie w czasie formacji to przyjęłabym to z radością jako Wolę Bożą) byle być blisko Pana - studia - może w przyszłości, jak Bóg da, ale nie teraz bo ja pragnę teraz tylko JEGO. Cała ta sytuacja, sugestie rodziny rozpraszają mnie, dziwnie nastawiają, mało we mnie pokory, czasem sama też trochę kalkuluję i kombinuję co zrobić, aby na tym najlepiej wyjść. No nie za dobrze bo chyba raczej być tak nie powinno. Słaby ze mnie człowiek, nędzarz i grzesznik a Pan właśnie mnie zawołał i rozłożył tym samym na łopatki. Ach, słodki jest ten Głos i te obietnice, że już niczego nie będę pragnąć. Co zrobić? Pójść już teraz za tym Głosem czy jednak jeszcze dać na siebie poczekać? Jak mam rozeznać to czego tak na prawdę oczekuje ode mnie Bóg???

#53 2009-05-20 22:56:18

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Przede wszystkim rozmawiaj ze wspólnotą bo może się okazać, że rzeczywiście Twemu zgromadzeniu przyda się nie wiem... dentystka, albo ktoś ze szczegółowym wykształceniem... ale z drugiej strony jak już na początku tego wątku pisałam w końcu jeżeli będziesz miała iść na studia to wspólnota na takie Cię wyśle.

Ale tak poza wszystkim może pojedź na rekolekcje zamknięte, nie wiem ignacjańskie, karmelitańskie... takie z dala od świata, Twojego upatrzonego zgromadzenia, daj sobie czas i Panu Bogu. Taki tydzień wyłączenia ze świata w milczeniu naprawdę przynosi wiele odpowiedzi. Powodzenia.

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

#54 2009-05-21 10:48:22

Magi
Gość

Trzcino chyba Green ma rację, porozmawiaj z siostrami  na spokojnie, zobacz co ci powiedzą. Pewnie się jeszce pomodlą o dobry wybór dla ciebie. Z tego co słyszałam to opocz zakonów kontemplacyjnych wiekszosc zakonów wysyła młode siostry na studia, bo mamy czasy pełne trudnych wyzwań i siostry musza byc swietne przygotowane do pracy z ludźmi, z młodzieżą, z chorymi. Nie bój się,ze nie wypada isc bez studiów do zakonu.  Moze zakon wyśle Cie na studia o jakich nawet nie marzyłaś a okaza sie bardzo ciekawe i odnajdziesz w nich spełnienie? Głowa do góry.

#55 2009-05-21 11:40:30

Sabina M. (op)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

trzcino,
Pojedź najpierw na jakieś zamknięte rekolkecje (podpisuję się pod tym, co pisze Green). Potem decyduj. 
Jesteś pewna, to zostaw wszystko dla Pana. Tym bardziej, że Pan Bóg - jak piszesz -daje Ci pewność, co do "pójścia do zakonu" i wielkie pragnienie. Możliwe, że siostry wyślą Cię potem na studia. Ale na ten temat musisz rozmawiać z konkretnym zgromadzeniem, jeśli takie już masz. U nas np. to jest normalny tok spraw: składa się profesję zakonną i już jako Misjonarka idzie się na studia. I zupełnie inaczej te studia się przeżywa: jako sposób oddawania chwały Panu Bogu i oddawania własnej inteligencji i zdolności przede wszystkim dla zbawienia ludzi. Nawet jeśli są to studia z matematyki, jak moje. To dzięki nim mogę apostołować wśród moich uczniów.

Rafciu, asystentka generalna nie zastępuje przełożonej generalnej, tylko pomaga jej w jakiś sprawach (np. misji, apostolatu).
Pozdrawiam serdecznie. img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Sabina M. (op) (2009-05-21 11:44:39)

#56 2009-05-21 12:46:12

trzcina
Gość

Zgromadzenie jest już wybrane (Benedyktynki Samarytanki), po długiej korespondencji z Siostrami jadę 30.06 - 3.07 do Samarii na rekolekcje img/smilies/smile Pewnie, więc wtedy wszystkiego się dowiem. Zresztą zobaczymy czy Siostry w ogóle mnie zechcą, więc w sumie lepiej nie będę wybiegać za daleko w przyszłość img/smilies/wink Czy po tych rekolekcjach u Sióstr warto będzie pojechać jeszcze na inne? Ja znalazłam takie: 29.07-2.08 "...Jezus prosi was, abyście byli prorokami nowej epoki, posłańcami Jego miłości..." (Benedykt XVI). Rozeznawanie drogi życiowej dla dziewcząt od 18 roku życia. Łukasz Nowak OCD w Czernej k/Krakowa - są to rekolekcje karmelitańskie i 14-19.07 Wprowadzenie w modlitwę - Fundament Ćwiczeń Duchowych w Kaliszu - rekolekcje ignacjańskie - które bardziej polecacie? Czy może tylko wystarczą rekolekcje u Sióstr?

#57 2009-05-21 14:18:14

Rafcio
Gość

Sabina M. (op) napisał(a):

Rafciu, asystentka generalna nie zastępuje przełożonej generalnej, tylko pomaga jej w jakiś sprawach (np. misji, apostolatu).
Pozdrawiam serdecznie. img/smilies/smile

Tak o to mi chodziło, mój skrót myślowy nie okazał się właściwy, nabrał innego sensu... img/smilies/1087
Pozdrawiam Wszystkich Serdecznie!

#58 2009-05-23 22:10:15

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

ja mialam ten sam dylemat. matura w czerwcu, a mysl o wstapieniu byla od lat mialam to uczynic po maturze. bardzo pragnelam bylam niespokojna, ale kiedy podj.decyzje pojechalam na rozmowe do s.prowinc. nabralam pokoju.WSTAPILAM. naprawde nie zalowalam swej decyzji... studia sa 3 letnie lic. i zawsze mozna zobic kiedy byla by potrzeba. mistrzynii mowila mi ze moge isc na teologie, nie ma przeszkod a wiec...
jednak wystapilam z powodów... img/smilies/smile
Teraz wiem, ze taki dylemat nalezy rozwazyc samemu. zastanowic sie czy wytrwam czy naprawde chce isc za jezusem, czy moze chociaz 2 3 lata poczekać?
Przeciez mozesz isc na studia i przerwac. sa tez takie przypadki gdzie jest sie w aspiracie i studjuje, ale za nauke musisz placic-tryb zaoczny.
jesli masz watpliwosci radzilam bym poczekac, wowczas twa decyzja bedzie dojrzalsza img/smilies/smile
isc na studia  chociaz zrobic licencjat. albo wstapic i zobaczysz czy to twa droga, zawsze mozna wystapic czy po 2 4 7 mies. czy po roku. studia nie zając :00) teraz coraz wiecej osob studjuje po30.
u mnie na teologii jest pan co ma 70lat.
2 panie po40 jedna po50... wiec glowa do gory.
pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez bepik1 (2009-05-23 22:16:09)

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#59 2009-07-18 19:29:28

s.A.
Gość

trzcina napisał(a):

Jak to jest ze studiami w zakonie? Czy wysyłają na nie każdą chętną dziewczynę czy jednak wszystko zależy od matki przełożonej i mimo jakiś chęci i zdolności nowicjuszki może ona na nie nie zostać wysłana? Mam 23 lata i bardzo chciałabym ukończyć studia choć jeszcze nie mam jeszcze żadnych zaczętych (choć maturę dobrze zdałam i jestem dość z zdolną osobą - po prostu tak wyszło) img/smilies/wink Ale mam też wielkie pragnienie wstąpienie do zakonu. Czy nie byłabym już za stara, żeby np. mnie siostry wysłały na studia? A mama mówi, że skończę w kuchni u sióstr - może to nie takie straszne, ale bardzo chciałabym jednak się rozwijać też intelektualnie. Mama radzi mi iść teraz na studia a za 3 lata dopiero wstąpić do zakonu po studiach, ale ona raczej myśli o tym, żebym się przez te 3 lata rozmyśliła img/smilies/wink A może za dużo we mnie ambicji i powinnam się poddać woli Bożej ?

Zostaw to Panu Bogu. Jeśli będziesz miała skończyć studia to skończysz je czy jako osoba świecka czy będąc w zakonie. W zakonie można studiować - oczywiście za zgodą wyższej przełożonej.

#60 2010-03-28 22:09:10

Owca
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: styczeń'94

Ale tak czysto praktycznie, jeżeli się myśli o wstąpieniu do zakonu, w którym siostry prowadzą szkoły czy opiekują się starszymi, to dobrym wyborem byłoby iść do liceum profilowanego ->humanistycznego  czy bio-chem, ew. technikum pielęgniarskie czy coś w tym stylu. img/smilies/smile

Ite inflammate omnia!
Wielbimy Cię Najświętszy Panie Jezu Chryste, tu i we wszystkich kościołach Twoich, które są na całym świecie.
I błogosławimy Ciebie. I błogosławimy Ciebie, że przez święty krzyż swój świat odkupiłeś.
                                                                                                              św.Franciszek z Asyżu

#61 2010-03-29 18:44:20

Selma
Użytkownik

Felicjanska Owco, to jeszcze istnieja srednie szkoly pielegniarskie???

#62 2010-03-29 19:51:14

Rafcio
Gość

Nie ma takiego czegoś jak średnia szkoła pielęgniarska. Istniały/istnieją studium pielęgniarskie gdzie zakończone są otrzymaniem dyplomu. Nie wiem czy istnieją jeszcze.

#63 2010-03-29 21:04:43

Owca
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: styczeń'94

Wydawało mi się, że są technika pielęgniarskie, ale bardzo możliwe że jestem w błędzie. img/smilies/wink
A, Rafcio takie studium to po zdaniu matury, nie?

Ite inflammate omnia!
Wielbimy Cię Najświętszy Panie Jezu Chryste, tu i we wszystkich kościołach Twoich, które są na całym świecie.
I błogosławimy Ciebie. I błogosławimy Ciebie, że przez święty krzyż swój świat odkupiłeś.
                                                                                                              św.Franciszek z Asyżu

#64 2010-03-31 13:17:06

Vera1
Gość

Obecnie już nie istnieją średnie szkoły pielęgniarskie ani tzw.studium pomaturalne aby uzyskać dyplom pielęgniarki trzeba ukończyć studia pielęgniarskie minimum licencjat.
Ja właśnie konczę takie studia i za kilka miesięcy będę pielęgniarką dyplomowaną.

#65 2014-01-17 21:51:26

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

U benedyktynów w Tyńcu każdy podejmuje studia - wniosek stąd - kandydat do Tyńca musi mieć maturę. Są to studia teologiczne, ale nie każdy musi otrzymać święcenia kapłańskie - jak ktoś nie czuje powołania, to nawet Opat nie może "zmusić" do bycia w klasztorze ojcem. Wiem, że jest brat zakonny ze stopniem naukowym doktora. W Lubiniu decyzja należy do Przełożonego - przymusu studiowania nie ma. A jeżeli już, to po formacji początkowej. U kamedułów również decyzja należy do Przeora : On decyduje kto zostanie kapłanem. A studia "dodatkowe" ? - takie niezwiązane z teologią...Także jest możliwość podjęcia takich studiów ( znałem kapłana, który po święceniach rozpoczął studia historyczne od 1 roku )...

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#66 2016-09-08 16:27:11

minto
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: '86

Ja tam radzę na psychologię i teologię nie iść wcale, szkoda czasu. Po co Ci takie "zakonne" studia, które nie są ani tak ciekawe jak się wydają ani za potrzebne - nawet i w zakonie. Męczyć potem taki kierunek studiów tylko dlatego, że "idę do zakonu" a potem je skończyć i zostać kiepsko opłacanym świeckim, na dodatek bez perspektyw rozwoju w zawodzie ( psychologów mamy przesyt) lub utknięciem w zawodzie katechety.. To musi się skończyć awersją i do psychologii i do teologii. I najważniejsze: psychologia nie pomoże Ci zrozumieć siebie, teologia nie pomoże poznać Boga, a finalnie odkryć powołania, tym bardziej ludzie, których tam spotkasz. Od tego jest rozwój duchowości, przez modlitwę, pracę wewnętrzną, doświadczenia Bożego działania. Bóg stworzył świat tak pięknym i różnorodnym miejscem, można się realizować na tyle sposobów, tyle dróg. Jeśli naprawdę chcesz odkryć Boże wezwanie i śmiało podążyć drogą rozeznawania, nie bój się marzyć nawet o czymś szalonym. Bóg z powołanymi współdziała we wszystkim, i nie trzeba rezygnować z marzeń"bo tak wypada przyszłej zakonnicy", przecież sam sobie zamarzył Ciebie i kocha ten plan w Tobie, a dwa kochające serca zawsze się  dogadają! img/smilies/smile nie rob z siebie "świeckiej zakonnicy"(specjalnie daję w cudzysłów) i nie wybieraj studiów pod ten cel, a jeśli zakony faktycznie potrzebują psychologicznie/teologicznie wykształconych członków, to nich sobie ich same kształcą, według potrzeb i zdolności już w duchu posłuszeństwa.

Trzepoce we mnie serce i z sił opadłem,
i nawet gaśnie światło moich oczu...

www.zmb.warszawa.opoka.org.pl

#67 2016-10-05 19:01:24

izajasza
Użytkownik

Popieram, znam ludzi po psychologii bez pracy, teraz jest przesyt na rynku w tym zawodzie...Zresztą siostry korzystają ze świeckich psychologów, trochę zakonnic też jest terapeutami, więc specjalistów chrześcijańskich jest sporo. Nie polecam tego kierunku, po studiach zawód i rozczarowanie, bo nie ma pracy i trzeba się szkolic, a to kosztuje.

#68 2016-10-05 19:58:26

s_Gabriela
Użytkownik
Imieniny: Vigilia Zwiastowania
Urodziny: Świętego Józefa

Ludzie to może jakaś odważna dziewczyna po psychologii, chcąca służyć chorym wstąpi do nas img/smilies/big_smile W klinice mamy wielkie zapotrzebowanie na psychologów a we Francji o nich trudno. Odwagi i zapraszam.

"Kochaj i głoś to swoim życiem" Święty Augustyn
Qui coronat te in misericordia (Ps 102, 4)
http://siostry-augustianki.blogspot.fr/

#69 2016-10-26 13:37:35

s.Amelia
Użytkownik

Jak Pan Bóg będzie chciał żebyś studiowała to bycie w zakonie nie jest ku temu przeszkodą i odwrotnie. To Ty musisz wiedzieć czego chcesz Ty i czego chce dla Ciebie Bóg. I to teraz...
Nie marnuj czasu na życie przyszłością, bo nie wiesz co będzie za 5 lat gdy skończysz studia, czy w ogóle dane Ci będzie doczekać tego czasu. Zyj tu i teraz! Jeśli chcesz iść na studia po prostu idź ale jeśli czujesz że masz powołanie to po co czekać... img/smilies/wink

Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Łk24,5n

Stopka forum