'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2016-05-29 15:38:10

s.Ancilla
Użytkownik

Święto Bożego Miłosierdzia i Koronka do Bożego Miłosierdzia z XIX w.

Czy wiecie, że w XIX w., za pontyfikatu Piusa IX, została podjęta próba wprowadzenia święta Bożego Miłosierdzia. Papież ogłosił je 8 maja 1853 r., ale wówczas nie przyjęło się ono?

Miało być obchodzone w drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego - czyli byłoby dzisiaj. Gdy s. Faustyna zapytała Jezusa, dlaczego ma mówić o święcie Miłosierdzia Bożego, skoro, mówią jej, że już takie jest, usłyszała w odpowiedzi: „Kto o nim wie z ludzi? Nikt. A nawet ci, co głosić mają i pouczać ludzi o tym miłosierdziu, często sami nie wiedzą, dlatego pragnę, ażeby obraz ten [z podpisem »Jezu, ufam Tobie« – przyp. red.] był w pierwszą niedzielę po Wielkanocy uroczyście poświęcony i żeby odbierał cześć publiczną, aby każda dusza o tym wiedzieć mogła” (Dz. 341).

Ponadto Papież też zatwierdził Koronkę do Bożego Miłosierdzia z tego okresu, która wówczas tak brzmiała:

Sposób odmawiania tej Koronki
na   początku:   Confiteor - Gloria, Pater i 3 Ave
na większych paciorkach :
0 Jezu Zbawco świata, któremu jedna rzecz jest tylko niepodobna, abyś się nie miał zlitować nad nędznymi, wysłuchaj nas.
na   10 małych   paciorkach: O mój Jezu, miłosierdzia.
na zakończenie Wziąć krzyż i całując pobożnie rany P. Jezusa mówić jeszcze 5 razy: O mój Jezu, miłosierdzia.
a w końcu:O Matko Przenajświętsza! wyraź głęboko w moim sercu Rany Ukrzyżowanego Jezusa.

#2 2016-12-03 19:17:57

szlajfka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Święto Bożego Miłosierdzia i Koronka do Bożego Miłosierdzia z XIX w.

A czy źródłem tego były jakieś objawienia? Czy papież sam "wymyślił" coś takiego? Szczerze mówiąc chyba współcześnie przyjęta wersja koronki bardziej mi się podoba.
Chociaż słyszałam, że siostra Feliksa Kozłowska miała pierwsze objawienia odnośnie miłosierdzia Bożego, ale przez jej brak pokory Bóg jej je odebrał i dał pokorniejszej siostrze Faustynie.  Nie wiem na ile to prawda, słyszałam tylko, że tak było.

Stopka forum