'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#26 2013-03-07 19:42:50

Wędrująca
Gość

Re: Jak rozeznać, do którego zgromadzenia powołuje Bóg?

Mi wielokrotnie zadawano i wciąż się zadaje pytanie, czy 'chce być siostrą zakonną?", albo "jak tam twoje plany o życiu zakonnym?". Skąd się to ludziom bierze? Nie wiem.  Może nie mają o kim myśleć to mnie sobie u marzyli, albo po prostu Pan Bóg tak tym wszystkim kieruje, pokazując przez drugiego człowieka (który robi to może nawet nieświadomie), że tego On chce. Nie dostałam żadnego sms'a z 'Góry', rób to i tamto w tym.. nie img/smilies/smile Pan Bóg postawia w moim życiu osoby i wydarzenia, które pokazują co On chce, a raczej dają do myślenia jaka jest Jego Wola.

Ostatnio edytowany przez Wędrująca (2013-03-07 19:47:28)

#27 2013-03-07 22:49:53

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Ja też tego doświadczam, ale traktuję to jak pytania namolnych ciotek "A kiedy ślub?", "Nie sądzisz, że już pora na dziecko?" itd. Nie doszukuję się w tym "znaków", najważniejszym znakiem dla mnie jest pokój w sercu i uważam, że tym trzeba się kierować.

Navigo ergo sum

#28 2013-03-07 22:56:59

Wędrująca
Gość

Ano pewnie, że tak!!
Tylko też te małe, banalne i nie raz zabawne rzeczy też przybliżają nas do Boga, do doszukiwania się Jego zamiarów.. a za każdym razem, gdy słyszę pytanie: "czy będziesz siostrą zakonną?" to takie niby nic, a jednak, wtedy samo w myśli "nie moja wola, ale TWOJA.." Każdy przeżywa inaczej.

Pozdrawiam!

#29 2013-03-07 23:07:18

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Dziękuję, wzajemnie img/smilies/smile No, to życzę Ci, abyś zawędrowała tam, gdzie znajdziesz maksimum radości u boku Jezusa! img/smilies/042

Navigo ergo sum

#30 2013-03-08 14:05:13

Wędrująca
Gość

Dziękuję! img/smilies/smile Życzę tego każdemu! img/smilies/smile

#31 2013-10-09 13:15:55

weronika94
Gość

Według mnie każde powołanie to tajemnica. Każdego Pan woła inaczej. On po prostu lubi robić nam różne numery. A rozeznać takie powołanie to ciężko. Ja sama miałam problem, bo znam dwa zgromadzenia i nie wiedziałam do którego. Najlepiej to przyglądać się charyzmatowi zgromadzenia i patrzeć na to co siostry robią ale też jak to robią oraz wnikać w jego duchowość. Nie wiem co tu jeszcze wam mogę napisać. Na pewno kiedy się wie że to jest to zgromadzenie do którego chce się wstąpić, to czuje się TO COŚ.

#32 2013-10-09 18:11:56

weronika94
Gość

Dziękuję bardzo, mi też się z tą Weroniką kojarzy img/smilies/smile

#33 2013-10-10 14:23:23

s.Ancilla
Użytkownik

SZUKASZ ZNAKU???
Czasem osoby, które rozeznają swoje powołanie – i myślą o życiu konsekrowanym, zakonnym – to pragną, aby mieć jakiś jasny znak. Najlepiej gdyby przyszedł anioł z nieba i wskazał adres i czas, w którym ma  się dokonać realizacja powołania… Może było by łatwiej… może…

Ale wróćmy do anioła. Przyszedł Archanioł Gabriel do młodej dziewczyny w Nazarecie. Przedstawił jej plan, jaki Pan Bóg ma względem Niej. I odszedł. Zastanówmy się, co było gdyby Maryja odłożyła odpowiedź na później. Może potrzebował więcej czasu na modlitwę? Mogła czuć się za młoda… Może trzeba było wytłumaczyć Józefowi, rodzicom… Mogła też myśleć, że Jej się tylko wydawało, że się przesłyszała, że sama się „nakręciła”, że za dużo się modliła, to pewnie nasiąkła takimi historiami ze Starego Testamentu (na pewno go znała), służyła wg. Tradycji – to pewnie też się przyczyniło, że Jej się wydawało… Pewnie, gdyby nie była przesiąknięta modlitwą, nie potrafiła by odpowiedzieć.

Maryja usłyszała, że jest pełna łaski – a ja? Tyle słabości, wątpliwości, pytań, nie umiem podjąć decyzji, czy już teraz?

Pełna łaski – do wypełnienia tego co Bóg przygotował. Czy Bóg kogoś zostawił samego? Czy Bóg nie zna historii życia osoby, którą powołuje, którą Sam przygotowuje poprzez rożne doświadczenia?

Szukasz znaku? Potwierdzenia? Potrzebujesz znaku? Spójrz na Maryję!!!

#34 2013-10-10 14:28:38

Malgos
Gość

Z mojej strony, moge napisac ze wszystko wydawalo sie bardzo zwariowane, i dla innych troche nie realne. Bo miec swiadomosc ze Pan powoluje, i ze Zgromadzenie, jest we Francji wtedy nie znalam jezyka francuskiego. Dzis wiem, ze ryzyko trzeba podjac gdy w glebi cos Ci mowi "tu jest twoje miejsce". Nawet jesli tak po ludzku to sie wydaje czyms trudnym. Pozniej jest taki wewnetrzny pokoj, radosc i wolnosc. Sa tez chwile zwatpienia, ale kiedy przez modlitwe jestem u stop Krzyza wolnosc wewnetrzna powraca i swiadomosc ze ON wciaz jest obok i prowadzi i uczy w tym zwyklym i niezwyklym zyciu pokory...

#35 2013-10-10 18:22:45

Noldor
Gość

Jak rozeznać, do którego zgromadzenia powołuje Bóg? O, te pytanie ostatnio zadaję sobie bez przerwy, tak długo, ze znów wracam do pytania: czy mnie Bóg mam tak zagmatwane uczucia, że obserwacja charyzmatów nic mi nie daję. Bardzo często ciągnie mnie do zakonu, tak jakoś wewnętrznie, który ma charyzmat nieco inny niż moje wyobrażenia życia konsekrowanego. Może kiedyś napisze o tej burzy mózgów.

#36 2013-10-11 10:53:38

rusałka
Gość

Ja myślę, że tylko na kolanach można rozeznać, do jakiego zakonu powołuje Bóg. Podzielę się moim doświadczeniem. Byłam już prawie 3 lata w klasztorze, kochałam to zgromadzenie, ale wewnętrznie czułam pustkę i rozdarcie. Wiedziałam, że Bóg woła mnie dalej. Ale gdzie? Nie mogłam tego pojąć. Pytałam i nic, modliłam się, rozmawiałam z kierownikiem. Totalna pustka i ciemność, a jednocześnie pewność, że nie tu moje miejsce. Ta udręka trwała 3 lata. I po tym czasie walki, nocy, łez...niespodziewanie przyszło światełko. Była Msza Św., podeszłam do prezbiterium , by przyjąć Komunię Św. i zamiast usłyszeć ,,Ciało Chrystusa", usłyszałam; ,,Karmel." Zaskoczenie, radość, pokój, rozrywająca serce łaska...wszystko naraz. I tak jestem szczęśliwą Karmelitanką od 13 lat. Moje doświadczenie pokazało mi, że trzeba się modlić, mieć kierownika, być wytrwałym i mieć nadzieję wbrew wszelkiej nadziei. Dlatego ogarniam modlitwą wszystkich poszukujących.

#37 2013-10-12 22:06:23

Noldor
Gość

Barka czyni cuda. Od kiedy napisałem że mam rozterki, w dwa dni wiele spraw się wyjaśniło, i teraz mam... mniejsze rozterki. Modlitwa rzeczywiście jest najwazniejsza. Poza tym, zero pośpiechu.

#38 2013-10-14 19:51:51

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Często siostry piszą,że weszły do domu zgromadzenia i poczuły sie jak u siebie,że to jest to miejsce. Czy tak zawsze jest? Tzn,że  gdy wchodze,a nie mam uczucia bycia w domu, to nic na siłę,bo  od razu wiadomo nie jest właściwe miejsce?

#39 2013-10-14 20:05:53

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

fabienne napisał(a):

Często siostry piszą,że weszły do domu zgromadzenia i poczuły sie jak u siebie,że to jest to miejsce. Czy tak zawsze jest? Tzn,że  gdy wchodze,a nie mam uczucia bycia w domu, to nic na siłę,bo  od razu wiadomo nie jest właściwe miejsce?

Wydaje mi się, że nie zawsze trzeba "poczuć się jak w domu". Po ludzku: nowe miejsce, nowi ludzie, nowa rzeczywistość, zupełnie inny plan dnia, to może sprawiać, że czujemy się nieswojo. Pamiętam, jak moja znajoma opowiadała mi, jak zamieszkała ze swoim mężem u niego w domu - kompletnie nie mogła się odnaleźć, ale była mimo to szczęśliwa, bo była ze swoim mężem, który był (i jest :p ) jej rodziną.
I tak sobie myślę, że po ludzku może nam być trudno w tym nowym domu, możemy czuć się nawet obco, ale świadomość, że tutaj mieszka Bóg; jest kaplica - Najświętszy Sakrament, jest Oblubieniec cały czas, no i rodzina zakonna, do której wchodząc mamy przekonanie, że Pan nas powołał (dlatego rozeznajemy) - to myślę, że czyni szczęśliwym.

W sumie to sie nie znam, ale tak się wypowiadam, dzielę img/smilies/smile

#40 2013-10-15 20:36:44

Beata93
Gość

A ja znów jeździłam do sióstr i czułam się tam ,, JAk w domu" a mimo to nie chciałam do nich wstąpić, bo nie załapałam bakcyla elzbietanskiego, nie czułam tego czegoś img/smilies/wink że to jest moje miejsce.

#41 2013-10-16 14:03:14

angel37
Gość

ja się spotkałam także z nieprzychylnością ze strony sióstr  niektóre są niemiłe niechętnie podchodzą do człowieka takie chłodne przyjęcie to jest przykre bo myślałam że takie osoby mają naprawdę  powołanie a jak tak traktują dziewczynę z rezerwą czy chłodno to moim zdaniem to żadne powołanie nie jest w domu bożym powinno się potraktować kogoś godnie i przyjażnie nawet jak ktoś nie ma nastroju czy też zły dzień miał a  nie przelewać to na innych potem   też niektórzy są zdziwieni że jest  tak mało powołań  atmosfera też jest  ważna bo jak ktoś czuje inne energie wokół które wpływają negatywnie na daną osobę  to nie czuje się w tym miejscu spokoju ducha    takie jest moje zdanie moje koleżanki także przeżyły takie doświadczenia z siostrami wiadomo że nie każdy jest miły  ale moim zdaniem takie osoby powołane do takiego życia powiny mieć szacunek dla drugiej osoby  i miłować   a nie na odwrót  bo coś tu jest  nie tak o mało się nie rozpłakałam jak jedna siostra nas przyjeła niechętnie i chłodno  zabolało mnie to i nawet nie usłyszałam słowa przepraszam ja nie mam za co jak ktoś mnie tak potraktował   mam pecha bo trafiam na takie osoby własnie moja przyjaciółka była też miesiąc w zakonie i nie czuła się tam dobrze bo nie traktowały ją tam należycie siostry   nie wytrzymała  psychicznie tego  i odeszła a  to dobra osoba i religijna człowiek powinien być wdzięczny i ucieszyć się  że ktoś chce odwiedzić zobaczyć a tu niestety była  niechęć z drugiej strony  chciałabym odnaleść takie oosby  które żywią prawdziwe oddanie  nie tlyko dla BOGA ale dla drugiej osoby też i takie ciepło

Ostatnio edytowany przez angel37 (2013-10-16 14:27:54)

#42 2013-10-16 16:56:47

dzieciak
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Jak już zostało powiedziane- formacja zakonna trwa kilka lat. Jest to czas poznawania zgromadzenia/ zakonu, czas pogłębiania relacji z Panem Bogiem ale przede wszystkim jest to czas osobistej formacji- poznawania siebie, swoich możliwości. Są sytuacje, kiedy ktoś po pierwszym przekroczeniu progu danego domu zakonnego poczuł "tak, to jest moje miejsce" a są osoby, które są w zakonie lat naście i codziennie od nowa muszą utwierdzać się w tym, że to jest TO miejsce. 
Pan Bóg dając powołanie do życia zakonnego kieruje też wieloma innymi sprawami- m.in. tym, kogo spotyka się na swojej drodze, co jest dla nas ważne, bliskie, jakie znam siostry/braci/księży, co mnie zachwyca... Warto się temu przyglądać.
Ale przede wszystkim modlitwa....img/smilies/smile

'Będzie błogosławił...
Będzie łamał...
Będzie dawał swoim uczniom...
     I nigdy nie zrezygnuje z Ciebie !' <3

#43 2016-12-15 08:15:13

Daga
Użytkownik

Witam, w przyszłości chciałabym zostać siostrą i nawet mam "swoje " zgromadzenie img/smilies/big_smile  ale zastanawiam się czy nie zasugerowałam się tym że siostra katechetka która "otwarła mi oczy" na temat powołania i pomogła to zrozumieć jest nazaretanką. A jeśli nie Nazaret to co ? bo co do tego że chcę wstąpić do zakonu to nie mam wątpliwości.

#44 2016-12-15 16:23:07

Rozczochrana
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Możliwe,  że Bóg posłużył się tą siostrą, aby wskazać ci zgromadzenie ☺
Niemniej jednak trzeba wciąż się modlić, pytać Boga o drogę, a oprócz tego podjąć odpowiednie kroki,  czyli np. pojechać na jakieś rekolekcje, czy indywidualne dni skupienia, aby zobaczyć, czy to zgromadzenie jest dla Ciebie ☺

#45 2016-12-17 09:30:19

Daga
Użytkownik

To ciekawa myśl że Pan Bóg posłużył się siostrą aby wskazać mi zgromadzenie, może faktycznie?  A na skupieniu już byłam i było cuuuudownie img/smilies/big_smile pojechała bym z chęcią na rekolekcje powołaniowe tylko muszę rodziców przekonać, pewnie same wiecie jak to bywa.
A czy warto szukać gdzie indziej czy też na razie trzymać się nazaretanek skoro tak mi to pasuje?

#46 2016-12-17 11:36:01

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Daga napisał(a):

To ciekawa myśl że Pan Bóg posłużył się siostrą aby wskazać mi zgromadzenie, może faktycznie?  A na skupieniu już byłam i było cuuuudownie img/smilies/big_smile pojechała bym z chęcią na rekolekcje powołaniowe tylko muszę rodziców przekonać, pewnie same wiecie jak to bywa.
A czy warto szukać gdzie indziej czy też na razie trzymać się nazaretanek skoro tak mi to pasuje?

A ile masz lat Daga? img/smilies/smile

#47 2016-12-17 11:53:17

Daga
Użytkownik

mam 17 lat

#48 2016-12-17 12:53:07

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Daga napisał(a):

mam 17 lat

Skoro masz 17 lat, to raczej ze zgodą nie powinno być problemu. Jesteś już prawie pełnoletnia, a wyjazd nie jest pod namiot z grupą niewiadomego pochodzenia, tylko na rekolekcje. Najlepiej, żebyś rodzicom powiedziała coś o siostrach, gdzie to jest, jak mniej więcej wygląda plan dnia rekolekcji, i dała kontakt do siostry. Ale to już jak będziesz miała zamiar jechać.

Nie trzymaj się jednego zgromadzenia. Poznawaj inne zgromadzenia, ale też inne formy życia. Dobrze jest mieć znajome małżeństwo, które żyje Bogiem (np. jest w jakiejś wspólnocie), dobrze też przyjrzeć instytutom świeckim itd itd.... Nie ograniczaj się, poznawaj, to jest ten czas img/smilies/smile Nie zmarnuj go.

#49 2016-12-22 22:42:10

katarina28
Użytkownik

Wejdź w swoje serce. Zapytaj Boga gdzie jest twoje miejsce. Proś Ducha Świętego aby Cię oświecał. Bądź otwarta na znaki,które będzie Ci dawał Pan. Bóg dla każdego ma swój czas.

#50 2017-01-02 10:54:56

s. Pia
Użytkownik

Przyglądaj się pragnieniom, które Bóg wkłada w Twoje serce, proś Boga o znaki- nie bój się tego. Zgadzam się z osobami, które wyżej się wypowiadają, że dobrze jest poznać różne zgromadzenia, choć nie musi się tak to odbywać img/smilies/smile ja nie znałam żadnego dobrze przed wstąpieniem a Pan Bóg i tak sobie z tym poradził img/smilies/smile wsłuchaj się w serce tam usłyszysz czego Bóg od Ciebie pragnie. Niech Duch Święty Ci w tym towarzyszy img/smilies/smile Pozdrawiam img/smilies/smile

Stopka forum