'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#251 2015-06-26 12:27:07

javo
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Brewiarz

Tak, na stronie Internetowej Liturgii Godzin.
http://www.brewiarz.pl/index.php3

Po kliknięciu na teksty którejś z części stałych na zielono będziesz miała zaznaczone, że „W wersji PREMIUM znajdziesz propozycje melodii oraz przykładowe pliki mp3”.
Przykładowo:
http://www.brewiarz.pl/vi_15/2606p/wezw.php3
http://www.brewiarz.pl/vi_15/2606p/godzczyt.php3
http://www.brewiarz.pl/vi_15/2606p/jutrznia.php3
http://www.brewiarz.pl/vi_15/2606p/nieszpory.php3
http://www.brewiarz.pl/vi_15/2606p/kompleta.php3

Niestety dostęp do takiej wersji otrzymasz za opłatą.
http://brewiarz.pl/access.php3

Pozdrawiam img/smilies/smile

"Solo Dios basta!"

#252 2015-10-21 01:44:19

baskowska20
Użytkownik

Nie wiem czy wiecie że na urządzenia przenośne z androidem i chyba nie tylko jest aplikacja Brewiarz jedynym minusem jest to że trzeba z internetem się łączyć. Mam też pytaniw czy jeśli posiadam Brewiarz jednotomowy  wydanie skrócne to czy warto zastanawiać się w ogóle nad zakupem Brewiarza Kapłańskiego? Mógłby ktoś coś poradzić?

#253 2015-10-21 07:39:10

A-psik
Moderator

Myślę sobie, że warto...tyle, że ja akurat nigdy nie miałam w rękach Brewiarza dla świeckich.

Deus caritas est

#254 2015-10-21 10:34:08

kropelka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Rzeczywiście do aplikacji potrzebny internet, ale można ściągnąć rano (i chyba nawet w przeddzień?) teksty na cały dzień jeżeli nie ma się dostępu w ciągu dnia img/smilies/smile

Niestety też nie znam Brewiarza dla świeckich, więc nie mogę doradzić.

Serce twoje niech będzie Nazaretem przez udoskonalenie spraw codziennych.
Niech będzie Kalwarią przez znoszenie małych krzyżyków.
Niech będzie Wieczernikiem przez wierność dobrym natchnieniom.
Niech będzie niebem przez ducha adoracji, czci i wdzięczności
- bł. m. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza

#255 2015-10-21 10:59:07

baskowska20
Użytkownik

Tzn ja mam wydanie takie jak mają Siostry zakonne img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez baskowska20 (2015-10-21 10:59:49)

#256 2015-10-21 11:57:13

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Nie wiem, jakie wydanie mają siostry img/smilies/smile,  niektóre na pewno używają czterotomowego. Ale jeśli chcesz wiedzieć, co jest w czterotomowym, tzw. kapłańskim, żeby podjąć decyzję, to zajrzyj na stronkę brewiarz.pl. To Ci da porównanie, jeśli obejrzysz teksty na ten sam dzień w różnych edycjach.

Generalnie, o ile się nie mylę, czterotomowy jest przede wszystkim bogatszy o godzinę czytań. Czasem też sa różnice przy innych tekstach, bodaj świątecznych (w jednotomowym mniej i nie wszystko zróżnicowane, chyba także jeśli chodzi o modlitwy w czasie dnia). Pamiętam istnienie tych  niejednorodności, bo gdy modlimy się wspólnie, w czasie wyjazdów rekolekcyjnych itp. (a godzina czytań nas nie obowiazuje), to bywa, że ktoś, kto zabrał ze sobą wersję jednotomową, czegoś jednak  nie ma w stosunku do wersji czterotomowej i musi zerkać do sasiadki:)

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#257 2015-10-21 20:52:31

rut
Gość

ogólnie siostry często używają skróconego, a to spora różnica między tym a tym dla świeckich. Ja mam trochę doświadczenia modlenia się i tym jednotomowym i tym czterotomowym. Czy warto przerzucić się na rozszerzoną wersję? Trudno powiedzieć. Bo to zależy tylko i wyłącznie od tego, jakie godzinki planuje się odmawiać. Jeśli tylko wezwanie,  jutrznię, nieszpory, kompletę, to mija się to z celem. Jeśli więcej, to jak najbardziej. Jeśli dobrze pamiętam (choć mogę się mylić, bo już trochę skróconego nie używałam), to pozostałe godzinki są częściowo umieszczone w brewiarzu skróconym. Tzn. modlitwa w ciągu dnia nie jest rozdzielona szczegółowo na przedpołudniową, południową i popołudniową, w sensie czytań, są tylko psalmy, hymn też chyba jest tylko jeden. I w kwestii godziny czytań jest podobnie: są psalmy i hymn, ale nie ma czytań dłuższych (jedno z Pisma Świętego, drugie ze świętych, ojców Kościoła itp.) za wyjątkiem najważniejszych świąt (chyba na Triduum Paschalne i niedzielę Zmartwychwstania są te czytania). Plusem czterotomowego jest też to, że na początku są powyjaśniane różne rzeczy, taka jakby instrukcja, też pokazująca istotę różnych elementów Liturgii Godzin. W każdym razie różnica między kapłańskim i skróconym nie jest tak diametralna i istotowa, jak między świeckim a skróconym img/smilies/smile

#258 2016-04-17 23:10:48

baskowska20
Użytkownik

Zaczynam spełniać swoje marzenie i mam już dwa z czterech tomów :-)
a i mam pytanie czy są jakieś godziny w jakich powinno odmawiać się poszczególne części Brewiarza?

#259 2016-04-18 13:34:21

A-psik
Moderator

Według tradycyjnego podziału:
1. Jutrznia - 6:00
2. Modlitwa przedpołudniowa - 9:00
3. Modlitwa południowa - 12:00
4. Modlitwa popołudniowa - 15:00
5. Nieszpory - 18:00
6. Kompleta - 21:00 (a ogólnie to przed snem)
7. Godzina czytań - 24:00 (obecnie można odmawiać w dowolnej części dnia)

Ps. nie musisz się tego rozkładu trzymać ściśle... nawet w zakonach, których byłam poszczególne godziny były przesunięte img/smilies/wink

Deus caritas est

#260 2016-04-18 13:59:07

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

W warunkach świeckich:
jutrznia, po wstaniu, zakładam, że zwykle przed południem img/smilies/smile , nieszpory począwszy od ok. 16 (są tacy, którzy mówią, że od 15) - mnie akurat obowiązują tylko te dwie godziny.
Kompleta przed pójściem spać, może być po północy (co zresztą jest zaznaczone w przepisach) .

A jeśli ktoś odmawia więcej, co w warunkach świeckich, przy pełnowymiarowej pracy, nauce itp.  bywa dość trudne lub całkiem niewykonalne:  modlitwa południowa jak najbliżej południa, przedpołudniowa - między jutrznią a południem, popołudniowa - między południem a nieszporami. Godzina czytań raczej wg uznania.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#261 2016-04-18 23:45:28

baskowska20
Użytkownik

Ok dziękuję za pomoc :-) hm co do modlitwy w ciągu dnia słyszałam że wystarczy  jedną z trzech odmówić img/smilies/smile
Jesteście kochane dziękuję img/smilies/smile

#262 2017-01-05 19:57:46

s_Gabriela
Użytkownik
Imieniny: Vigilia Zwiastowania
Urodziny: Świętego Józefa

Kochani!!! Po rozmowie img/smilies/sport30 z pewnym kapłanem i brakiem konkretnej odpowiedzi tak z mojej jak i jego strony:crez:
Pragnę zapytać, czy znacie w POLSCE wspólnotę zakonną,męską i żeńska, nie kontemplacyjną, gdzie odmawiamy lub śpiewany jest cały brewiarz (Jutrznia, Godzina Czytań, Modlitwy południowe, Nieszpory, Kompleta)
Będę szczerze wdzieczna za każdą odpowiedź.

"Kochaj i głoś to swoim życiem" Święty Augustyn
Qui coronat te in misericordia (Ps 102, 4)
http://siostry-augustianki.blogspot.fr/

#263 2017-01-05 22:12:05

Honorat
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 4.09

Paulini, co prawda kontemplacyjno-czynni, spotykają się w kaplicy na wspólnotowe odmawianie wszystkich godzin, tak samo karmelici bosi.

Ostatnio edytowany przez Honorat (2017-01-05 22:13:26)

"Jeden jest tylko niezmienny przyjaciel -Bóg" (Aniela R. Godecka)
"Moim powołaniem jest MIŁOŚĆ" (św. Terenia)

#264 2017-01-05 23:33:21

mynia
Moderator

Boromeuszki trzebnickie (kontemplacyjno-czynne) codziennie odmawiają jutrznię, modlitwę w ciągu dnia, nieszpory i kompletę, a dodatkowo godzinę czytań w niedziele.

Ostatnio edytowany przez mynia (2017-01-05 23:34:11)

#265 2017-01-06 00:01:48

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Cystersi z Opactwa w Szczyrzycu koło Limanowej codziennie uczestniczą w Liturgii Godzin, w skład której wchodzą: Jutrznia, Tertia, Seksta, Nona, Nieszpory, Kompleta, Godzina Czytań img/smilies/smile (dodatkowo zawsze Eucharystia, rozmyślanie, różaniec).  Mnisi żyją według Reguły św. Benedykta, ale nie są "typowym zakonem kontemplacyjnym", a monastycznym. Łączą życie modlitewne z działalnością apostolską, więc można chyba "zaliczyć" ich w poczet zakonów kontemplacyjno - czynnych ;p

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#266 2017-01-06 15:02:12

s_Gabriela
Użytkownik
Imieniny: Vigilia Zwiastowania
Urodziny: Świętego Józefa

Przewaga zakonów męskich img/smilies/tongue
Czy siostry Boromeuszki Trzebnickie we wszystkich domach? Czy są jakieś inne wspólnoty żeńskie?

"Kochaj i głoś to swoim życiem" Święty Augustyn
Qui coronat te in misericordia (Ps 102, 4)
http://siostry-augustianki.blogspot.fr/

#267 2017-01-06 18:49:17

mynia
Moderator

Tak, we wszystkich domach.

#268 2017-01-14 23:56:44

fau
Użytkownik
Imieniny: W dzień PATronki z Neapolu
Urodziny: Ostatniego dnia lipca

kropelka napisał(a):

Rzeczywiście do aplikacji potrzebny internet, ale można ściągnąć rano (i chyba nawet w przeddzień?) teksty na cały dzień jeżeli nie ma się dostępu w ciągu dnia img/smilies/smile

Albo jeśli nie ma się apki i dostępu do netu (lub wifi słabe:P), można zapisać strony do odczytania offline. Ja tak robię. A ogólnie co do tematu, to odmawiam Brewiarz od ponad pół roku, może krótko, ale łapię się na tym, że niektóre fragmenty wracają do mnie w ciągu dnia i wtedy się uspokajam i przypominam sobie Kto i Co jest naprawdę ważne. Brewiarz jest też dobrym 'podręcznikiem' psalmów do nauki ich na pamięć a przynajmniej fragmentów (jakoś najbardziej wchodzą do głowy te, które ruszają serce ale i sumienie..). Wydaje mi się, że ważne jest, żeby nie wpaść w 'automatyzmy' i być świadomym chwili, wypowiadanych słów - do Kogo, po co, jak. Sama z końcem roku zaczęłam 'klepać' i się zniechęciłam. Powierzyłam Panu. Modliłam się 'zwykłymi' modlitwami. Powróciłam do Liturgii Godzin. Jest spokojniej.

Strzeż nas, Panie, jak źrenicy oka,
Ukryj nas w cieniu swych skrzydeł.

#269 2018-02-25 17:37:47

Owieczka
Użytkownik

Mam pytanie odnośnie brewiarza w zgromadzeniach czynnych.
Jakie zgromadzenia praktykują tę modlitwę w całości tzn. odmawiają nie tylko jutrznię, godziny południowe, nieszpory i kompletę, ale też godzinę czytań. Pytam bo pewien kapłan stwierdził, że każde zgromadzenie odmawia cały brewiarz, ja tylko słyszałam o Karmelitankach od Dzieciątka Jezus. Znacie może jeszcze inne?

Stopka forum