'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#76 2013-08-06 10:52:25

Owca
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: styczeń'94

Re: Kartuzi

krzychu napisał(a):

Przyjęcie do nowicjatu wygląda inaczej i nie ma porównania z obłóczynami które można spotkać w innych zgromadzeniach kontemplacyjnych , ale to długi temat i wiele musiałbym pisać i tłumaczyć.

A może jednak?img/smilies/wink

Ite inflammate omnia!
Wielbimy Cię Najświętszy Panie Jezu Chryste, tu i we wszystkich kościołach Twoich, które są na całym świecie.
I błogosławimy Ciebie. I błogosławimy Ciebie, że przez święty krzyż swój świat odkupiłeś.
                                                                                                              św.Franciszek z Asyżu

#77 2013-08-06 11:28:53

Ana
Gość

Krzychu jak pamiętam jutro ma przyjęcie do zakonu, nie wiadomo więc czy już nie wyjechał, czy może jutro jedzie?

#78 2013-09-09 12:39:46

doldar
Gość

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Nie wiedziałem, że istnieje taka strona, co mnie bardzo cieszy. Pochodzę rodem z Kartuz, gdzie niegdyś istniała kartuzja gdańska. Od wielu lat jako teolog i historyk zajmuję się tematyką kartuzjańską. Jestem też w kontakcie z kilkoma kartuzjami. Posiadam w swych zbiorach niemal wszystko, co dotąd napisano na temat kartuzów polskich i swego czasu w "Gazecie Kartuskiej" prowadziłem cykl poświęcony kartuzom polskim. Owocem mych zainteresowań jest praca magisterska przedstawiona na sympozjum kartuzjańskim w Salzburgu, a poświęcona traktatowi o modlitwie Gwigona II i niestety nie wydana dotąd książka na temat dziejów Zakonu Kartuzów w Polsce. Jeśli się przydam, to się z góry cieszę i pomogę. Mój Szanowny Kolega dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach był swego czasu zaproszony do La Grande Chartreuse z okazji ogłoszenia św. Brunona patronem Kartuz. W "Gazecie Kartuskiej" ogłosił sprawozdanie z pobytu.

#79 2013-09-09 13:56:32

francesco
Gość

Sprowadźcie Kartuzów do Polski img/smilies/smile

#80 2013-09-09 14:02:57

doldar
Gość

Jestem za. Były i są zabiegi w tym kierunku. Niestety to nie jest takie proste, ten proces trwa latami zanim kapituła generalna zatwierdzi fundację i za ten czas kandydaci muszą udać się np. do Anglii, Francji, czy też Niemiec. Chyba, że odpowiada im niemalże zbliżony do kartuzów kamedulski ideał życia monastycznego obecny w Polsce.

#81 2013-12-31 15:51:52

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Mamy malowniczą miejscowość Kartuzy - właśnie od kartuzów img/smilies/smile. W Polsce byli, ale wątpię, że pojawią się z dnia na dzień. To ciężki, i długotrwały proces. Po filmie "Wielka cisza" zwrócono na zgromadzenie nieco większą uwagę. Jeden z surowszych zakonów ( bardzo często porównywany do kamedułów oraz trapistów ). Jestem całym, sercem, żeby tu powrócili, bo męskich wspólnot monastycznych jak na lekarstwo. A już na pewno takich ściśle klauzurowych ( poza kamedułami nie ma czym się "pochwalić" ). Bądźmy dobrej myśli, i "sprowadzajmy" modlitwą duchowych synów św. Brunona img/smilies/smile

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#82 2014-04-24 16:40:04

pedro90
Gość

Ja również - po wypełnieniu odpowiedniego formularza - dostałem zaproszenie do Parkminster! Zaczynam w lipcu (nie mogę się doczekać), a skądinąd wiem, iż Krzychu ma się dobrze!

#83 2014-04-24 17:05:00

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

pozdrów go proszę od nas i pamiętajcie o nas w modlitwie !

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#84 2014-04-24 19:11:33

pedro90
Gość

Jak najbardziej pozdrowię img/smilies/big_smile, jeśli tylko będę miał okazję z nim porozmawiać. Wiem, że ma się dobrze od ojca Alberta, który jak Krzychu wspomniał jest nadal mistrzem nowicjatu. Ja również bardzo proszę o modlitwę, ponieważ przechodzę z diecezji, a to bardzo skomplikowane img/smilies/wink

#85 2014-08-31 17:33:11

artek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: 30.06

Kartuzy miasto do którego nie mam daleko.
Polecam przyjedźcie i zobaczcie ten Kościół. Piękny jest.

Ostatnio edytowany przez artek (2014-08-31 17:33:27)

"Tak Cię proszę mój Boże,
Byś mi serce otworzył, tak szeroko, szeroko, aż bez granic
Daj mi wolność i ciszę,
Żebym mógł Cię usłyszeć i pospieszyć na każde zawołanie...." E.T.

#86 2014-09-01 13:49:45

francesco
Gość

I chyba nie daleko masz Małe Siostry od Betlejem img/smilies/smile

#87 2014-09-19 19:55:48

Francesca
Użytkownik

dla tych, ktorzy znaja jezyk niemiecki ciekawy filmik z meskiego klasztoru w Marienau z lat 80-tych. Jest jak rozmowa w stud. telewizyjnym, jak rowniez cos nieco z zycia codziennego w klasztorze. Polecam!
https://www.youtube.com/watch?v=hirc2MSHIok

Kocham Cie, szukam, pragne...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#88 2014-10-10 14:21:12

Francesca
Użytkownik

filmik z okolik "Wielkiej kartuzy"
https://www.youtube.com/watch?v=T0ZzBggmQ-o

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#89 2014-10-10 16:01:20

Piotr888
Użytkownik

Kartuzów w Polsce wprawdzie nie ma, ale istnieje Polska Fraternia Św. Brunona: www.pustynnicy.pl

#90 2014-10-22 14:10:04

Francesca
Użytkownik

cikawy blog na temat kartuzow - co prawda w j. niemieckim...
http://josbrunonis.blogspot.cz/

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#91 2015-05-27 14:52:45

Konoko
Użytkownik

Chciałbym zapytać jak można skontaktować się z Kartuzją w Parkminster mailowo. Ciężko by mi było przez telefon dojść do porozumienia. Może ktoś ma jakiś pomysł? Bardzo mi na tym zależy bo sam rozeznaje powołanie. Wie ktoś czy tzw. Krzychu już jest tam u kartuzów? Można się z nim jeszcze jakoś skontaktować?

#92 2015-05-27 16:11:36

Francesca
Użytkownik

http://www.parkminster.org.uk/site.php?use=default - tutaj na stronie zupelnie na dole jest mozliwosc wyslac emaila do braci

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#93 2015-05-28 15:59:25

Konoko
Użytkownik

Dziękuje za odpowiedź. Właśnie skorzystałem z tej opcji, ale nikt od ok. tygodnia mi nie odpisałem i dlatego zastanawiam się czy jest inna jeszcze droga poza telefoniczną. No bo adres email jako tako jest nieznany, tylko tą opcją to można zrobić, tak?

#94 2015-05-28 19:34:19

francesco
Gość

To pisz listownie img/smilies/smile http://www.kartuzija-pleterje.si/pol/index_pol.html

Ostatnio edytowany przez francesco (2015-05-28 21:49:15)

#95 2015-05-28 21:48:39

rut
Gość

Tydzień to nie jest długi czas oczekiwania na odpowiedź z zakonu img/smilies/tongue to wszystko zależy od konkretnego klasztoru oczywiście, ale oczekiwanie do miesiąca nie jest niczym dziwnym, także polecam trochę cierpliwości jeszcze (no chyba że jest to jakaś pilna sprawa, to wiadomo, inaczej) img/smilies/wink

#96 2017-05-03 20:20:00

pc
Użytkownik

Drogi Krzychu,
A na rekolekcje bez nowicjatu można tez przyjechać?

#97 2017-09-22 16:46:23

Przemieniony
Użytkownik

Czemu Kartuzi nie istnieją w najbardziej katolickim kraju na świecie czyli Polsce?

Może zna Ktoś link do filmu o nich, coś z rodzaju kultowego Klasztory Polskie?

Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

#98 2017-09-22 16:53:41

mynia
Moderator

Przemieniony napisał(a):

Może zna Ktoś link do filmu o nich, coś z rodzaju kultowego Klasztory Polskie?

Kilka postów wcześniej znajdziesz link do filmu o kartuzach, umieszczony przez Francescę. img/smilies/smile Co prawda, film w j. niemieckim, ale i lepszy rydz niż nic. img/smilies/smile

#99 2017-09-22 19:52:01

Przemieniony
Użytkownik

Spójrzcie na to video...

Oko w Oko z Kartuzami..

Ciekawe, czy któryś z Nich to Krzychu, zakładając, że to Ci z Wielkiej Brytanii..

https://www.youtube.com/watch?v=Q-mC4siLU6w

Na youtube jest trochę video, nawet ponad 2h film..

Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

#100 2017-09-23 10:27:35

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Przemieniony napisał(a):

Czemu Kartuzi nie istnieją w najbardziej katolickim kraju na świecie czyli Polsce?

Hmm... no to przede wszystkim wynika z naszej narodowej, trudnej historii. Ostatni mnich z Kartuz umarł ok 1850r. bo kilkadziesiąt lat wcześniej zaborca zabronił przyjmowania nowych kandydatów, a opresje religijne z czasem się tylko wzmagały. Akurat północna kartuzja leżała w zaborze pruskim, stąd nie bez wpływu był postępujący protestantyzm na tych ziemiach i wprost opresje ukierunkowane na Kościół Katolicki. W drugiej połowie udało się np seminarium duchowne reaktywować, ale już tak specyficznej jednostki jak eremitów kartuzkich już nie. Również kartuzje założone przez tą fundację uległy pod presją wielkiej kasaty zakonnej, więc nie było komu odtwarzać kartuzkiego klasztoru. W drugą stronę - fundację kartuzką, założyli mnisi z Czech... nie wiem jak długo ostał się klasztor pod Pragą, ale na pewno nie było mu łatwo i pewnie bardzo prawdopodobne, że już nie istniał, kiedy polska kartuzja wymierała. Więc to że tych mnichów teraz nie ma w Polsce nie jest dla mnie aż takie dziwne.

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Stopka forum