'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#51 2016-04-19 21:04:04

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Re: Nacjonalizm a katolicyzm

Szkoda tylko, że te krótkie komunikaty są najdelikatniej mówiąc bardzo ogólne, i właściwie ja nie mam pojęcia za co Kuria Białostocka przeprasza, za jakie zachowanie? (bo nie ma tego wspomnianego). Chyba, że za samą obecność członków Obozu Narodowo Radykalnego, bo nie byłem w Białymstoku na Mszy, więc nie wiem o jakie zachowania chodzi. (i nie ja jeden). Tak, w kościele nie ma i nie powinno mieć miejsca na głoszenie swoich poglądów politycznych i światopoglądowych (co wielu uzna za puste słowa, bo od razu znajdą się też tacy, którzy napiszą, że "księża politykują"). To oczywista 'oczywistość'. Tylko z tego można wywnioskować, że na Mszy zamiast kazania ktoś z działaczy środowisk narodowych miał przemówienie, zachęcał do wstąpienia w swoje szeregi, głosił wizję Polski itd. Niestety, ale o niczym takim nie wiemy. Głoszenie swojego światopoglądu czy poglądów politycznych nie powinno mieć nigdy miejsca na Eucharystii, bo to spotkanie człowieka z Bogiem a nie ideą. Tylko, że o ja osobiście nie mam żadnej pewności, że coś takiego miało miejsce w świątyni.

EDIT: Swoją drogą, to nie słyszałem np. przeprosin za skandaliczne zachowanie znanej z przynależności do środowisk LGBT Anny Zawadzkiej (list Episkopatu w sprawie aborcji). Ta pani urządziła sceny na pewno nieprzystające skupieniu i modlitwie w świątyni. I swoje poglądy w kościele św. Anny w Warszawie zaprezentowała, dała im wyraz wzbudzając ogólne zamieszanie i chaos, co skrupulatnie wyłapywały co niektóre media, żeby potem w głównym wydaniu mieć pożywkę, jak "to wierni się przeciwstawiają stanowisku Kościoła w kwestii aborcji." Trochę to smutne, że ludziom wierzącym tak bardzo w świątyniach przeszkadzają narodowcy, a nie osoby, które od lat walczą z Kościołem, i robią to kiedy im się spodoba...

Ostatnio edytowany przez michaleus (2016-04-19 21:10:55)

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#52 2016-04-19 21:32:11

myconviction
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

@michaleus, zboczyliśmy z tematu. Co do p. Anny Zawadzkiej za co Kościoł miał przepraszać? Za to, co zrobiła? Niby z jakiej racji? To ona powinna przepraszać.

Co do ks. Międlara - słuchałeś/czytałeś kiedyś jego wypowiedzi? Masz jeszcze jakieś wątpliwości? Uważam, że bardzo roztropnie postąpili Przełożeni Zakonu. Z pewnością to będzie jakaś próba dla powołania tego księdza, więc pomódlmy się za niego, najlepiej od razu, żeby z pokorą przyjął tę decyzję i by szukał Prawdy, Jezusa, który jest jedyną Prawdą, Drogą i Życiem! img/smilies/smile

Kochajcie Miłość, bo Miłość nie jest kochana! - św. Franciszek z Asyżu

#53 2016-04-19 21:57:18

michaleus
Użytkownik

Widziałem jedynie materiał o wspomnianym księdzu... Oczywiście, że się pomodlę img/smilies/smile Tylko mnie nurtuje jeszcze taka sprawa. Czy środowiska narodowe w Polsce nie mogą mieć swojego kapelana? Ksiądz Międlar jest jednym z setek z takimi poglądami. Duchowni od jakiegoś czasu wzbudzają swoimi wypowiedziami kontrowersje mniejsze czy większe (ks. Boniecki, Natanek, Isakowicz- Zalewski, Lemański...) Przecież dodałem linka z tymi uroczystościami na Jasnej Górze, jak widać nic tam się strasznego nie działo, skoro nie było żadnych komunikatów. Moim skromnym zdaniem to o tę 'sprawę z Białegostoku' chodzi o okrzyki wznoszone tuż przed Mszą (nie samym kościele), i Kościół musiał zareagować. Tak, żeby była jasność, to ja nie jestem za tym, żeby skandować takie hasła jak niektóre z nich (o komunistach i liściach). Dlatego nie jest tak, że nacjonalista nie może się modlić, przyjść do kościoła na Eucharystię, iść na pielgrzymkę... często ludzie błądzą, bo wydaje im się, że tylko oni niejako mają "monopol na prawdę", że tylko oni prawdziwie kochają Chrystusa. Ks. Międlar skandował między innymi takie hasło: "Ewangelia a nie Koran" - nie w świątyni, ale na spotkaniu z młodymi uczestnikami manifestacji patriotycznych. Według mnie nie ma w nim nic gorszącego, bo to Ewangelia dla nas chrześcijan jest Księgą Świętą, którą nikomu siłą nie narzucamy. Do tego dochodzą ogólne nastroje spowodowane falami migracyjnymi, zamachami terrorystycznymi, kolejnymi niewinnymi ofiarami. To wszystko rodzi w ludziach złość, i naprawdę ciężko od każdego wymagać takiego heroizmu, żeby zaraz po tym jak usłyszał, że w kraju islamskim zgwałcono i zabito siostrę zakonną, padł na kolana i modlił się za tego, który to uczynił. Miłosierdzie Boże jest nieskończenie Wielkie, a czasami możemy odnieść wrażenie, że niektórym tego Miłosierdzia się odmawia, napiętnuje się środowiska takie a nie inne. Jednak mamy w Polsce demokrację, i swoje przekonania każdy ma prawo prezentować - NAWET jeżeli my się z nimi nie zgadzamy. Nacjonaliści zawsze "mieli pod górkę", w tym sensie, że utożsamiano ich właśnie z systemami totalitarnymi, rasizmem i wszelkiej maści ksenofobią. Tymczasem moje doświadczenia są zupełnie inne,

Ostatnio edytowany przez michaleus (2016-04-19 21:58:08)

#54 2017-04-29 02:57:06

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Zachęcam do zapoznania się z nowym dokumentem episkopatu, który to tekst dotyczy tego wątku:
https://ekai.pl/nowy-dokument-episkopat … triotyzmu/

Jeden ze środtytułów mówi jasno: "Nacjonalizm przeciwieństwem patriotyzmu"
i dalej czytamy:
     "Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm"
     "Patriotyzm różni się więc od ideologii nacjonalizmu, która ponad żywe, codzienne relacje z konkretnymi ludźmi, w rodzinie, w szkole, w pracy czy miejscu zamieszkania, przedkłada, często nacechowane niechęcią wobec obcych, sztywne diagnozy i programy polityczne".

Słowa "nacjonalizm" nie należy mieszać z patriotyzmem ani przesuwać znaczeń oraz wartosciowania (samemu definiować w sposób niezgodny z uzusem i normą, przypisywać pozytywnego znaku wartości), a do tego naszym dyskutantom bywało blisko, bardzo blisko.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#55 2017-05-06 19:10:49

michaleus
Użytkownik

W tym dokumencie jest wyraźnie napisane "szaleńczym  głoszącym pogardę dla innych narodów i kultur, a patriotyzmem, który jest godziwą miłością do własnej ojczyzny". No właśnie.

Nacjonalizm jest jak... muzyka ludowa img/smilies/smile To chyba odpowiednie porównanie. Wiele krajów utożsamia się z jakąś konkretną muzyką, ale ludową dla swojego narodu. Czymś co je scala, ale czym innym jest muzyka ludowa Francji, od muzyki ludowej Szwecji. Tak samo jest z nacjonalizmem. Nie można tego tak łatwo uogólniać. Czym innym był (i jest) nacjonalizm ukraiński, czym innym rosyjski, angielski, polski. Nasz zawsze był przesiąknięty ideą Wielkiej Polski, śp. Romanem Dmowskim, Kościołem Katolickim. Nacjonalizm ukraiński jest z natury antypolski.

Poszanowanie innych narodów, ale miłość do Boga i Polski. To nacjonaliści jak przychodzi bronić wartości katolickich stoją murem i protestują przecie chociażby "Klątwie", która nie jest sztuką ,a profanacją. Popieram idę ONR-u oraz Młodzieży Wszechpolskiej, ale nie "wykonania". Tak sobie na Zachodzie katolicy nic z tego nie robili, i widzimy co tam się dzieje.

Ja np.wybieram się na marsz pamięci naszego wielkiego bohatera rotmistrza Pileckiego w Lublinie 14 maja. Najpierw jest Msza św., potem przemarsz. I będą środowiska narodowe na tym marszu. Co w tym złego? Kochać swój naród, kochać Polskę nie jest równoznaczne z nienawiścią innych narodów. Taki polski nacjonalizm nigdy nie był.

Stopka forum