'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2016-11-28 08:59:00

myszka
Użytkownik

Jak radzić sobie z poczuciem winy?

Mam jeszcze inne pytanie, nie mogę sobie poradzić z poczuciem winy, ciągle czuję się za coś winna. Jak mam sobie z tym radzić?

#2 2016-11-28 14:40:31

joannaz
Użytkownik

Re: Jak radzić sobie z poczuciem winy?

Może spróbuj więcej Bogu dziękować. Mi kiedyś spowiednik polecił, żebym spowiedz zaczynała od podziękowania Bogu za to, co ostatnio mi się udało zrobić dobrego. To sprawiło, że dostrzegam więcej dobra, a co za tym idzie bardziej wierzę w Boża Dobroć i Miłosierdzie i wtedy poprostu Mu oddaje to, co było złe. Postaraj się zaufać Bożemu Miłosierdziu img/smilies/smile

#3 2016-12-13 09:13:55

myszka
Użytkownik

Nie wiem, czy ktoś mi odpowie... Jak sobie radzić z poczuciem winy, wywoływanym też przez inne osoby, które ciągle mnie za coś obwiniają, przez co czuję się kimś złym, niegodnym miłości Boga.

#4 2016-12-13 12:21:48

A-psik
Moderator

Może po prostu przestań im na to pozwalać (ochoczo przyjmując wylewane na Ciebie pomyje).
No chyba, że coś jednak masz z tego. Wszak tylu świętych było niesprawiedliwie pomawianych, odpychanych etc.

Ostatnio edytowany przez A-psik (2016-12-13 12:22:18)

Deus caritas est

#5 2016-12-23 11:06:05

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Ja bym zaczęła od głębi. Czemu tak jest. Co się stało? Często poczucie winy dotyka nas, gdy w dzieciństwie byliśmy nią obarczani. Ksiądz Pawlukiewicz w swej konferencji zastosował przykład:  Pewna dziewczynka prosiła ojca aby poszedł z nią na basen.. poszli. Basen był płytki on skręcił nogę... Co powiedział Ojciec: To przez ciebie, ty jesteś temu winna. I tej dziewczynie do końca życia ciąży piętno poczucia winy. Nikt mnei nie lubi bo ja jestem zła itp.

Z poczuciem winy może też  wiązać się ukształtowana osobowość, podejście... lubię czuć się winna, pochylam się nad sobą..
Moim zdaniem, a pewnie jesteś młodą osobą, zajrzyj w głąb siebie. Z czym się wiąze poczucie winy. Ja też je mam img/smilies/big_smile ale znam jego przyczynę...

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#6 2017-05-02 17:06:03

myszka
Użytkownik

Wracam do mojego pytania odnośnie poczucia winy. Jak wierzyć w siebie, mając poczucie winy? Jak postępować, gdy inni wzbudzają w nas poczucie winy?

#7 2017-05-07 18:42:53

myszka
Użytkownik

Jeśli ktoś chciałby odpowiedzieć na moje pytania, proszę nie pisać na moją skrzynkę, gdyż ona nie działa.

#8 2017-05-07 19:08:43

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Wbrew obiegowym opiniom poczucie winy jest czymś innym niż wyrzuty sumienia. Trzeba umieć to odróżniać. Poczucie winy jest kategorią  związaną z psychologią, świadomość grzechu i wyrzuty sumienia to obszar duchowy. Można mieć poczucie winy, chociaż się nie zrobiło nic złego, chociaż nie popełniliśmy niczego niemoralnego, niezgodnego z prawem Bożym.

Jestem zdania, że długotrwałe poczucie winy, powracające, nękające kogoś, podatność na bycie wpędzanym przez innych w poczucie winy itp. wymagają zrozumienia, przepracowania, pewnego treningu, żeby pojąć mechanizmy i nie ulegać im, wypracować odpowiednie postawy. I koniec kropka – tego się (zwłaszcza w zaawansowanych przypadkach) nie da zrobić na żadnym forum ani metodami amatorskimi. Nie ma co liczyć na improwizacje i dobre chęci na forach.  Trzeba znaleźć profesjonalną pomoc w realnym świecie, podjąć systematyczną pracę pod okiem osoby przygotowanej, kompetentnej. Pracę indywidualną lub w grupie, tego tu nie rozstrzygniemy, potrzeba oceny profesjonalnej. Tym bardziej, że Twój problem trwa długo.
Na forum możesz znaleźć małe podpowiedzi, cząstkowe rozwiązania, podtrzymywanie na duchu itp., może ktoś Ci wskaże konkretne adresy czy typy ośrodków zajmujących się tą sprawą. Na forum jednak nie przepracujesz całego tematu, nie ma się co łudzić. Wyjdź więc jak najszybciej z forum do realu i tam podejmij pracę nad problemem – tylko za taką radę mogę wziąć odpowiedzialność.

Jeśli chcesz, Myszko,  rozwiązać wlokący się problem na forum, moim zdaniem naprawdę pomyliłaś adres.
Cisza pod niektórymi Twoimi postami może znaczyć, że nikt tu nie czuje sensu zastępowania profesjonalnych działań terapeutycznych. I dobrze, moim zdaniem.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#9 2017-05-07 19:25:52

myszka
Użytkownik

Dziękuję Hannaturno za Twoją odpowiedź, cieszę się, że się odezwałaś. img/smilies/smile Wezmę pod uwagę Twoje sugestie.

Stopka forum