'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2015-09-22 01:11:31

czeliczekm
Użytkownik

Zakon bez opinii proboszcza?

Witajcie. Mam pytanie, które zadziwiająco rzadko się pojawia. Tak się składa, że nie znam mojego proboszcza z parafii rodzinnej, ponieważ nie mieszkam tam od momentu jego przyjęcia za proboszcza. Co mogę zrobić w tej sytuacji, skoro wymaga się ode mnie jego pozytywnej opinii w przypadku zgłoszenia do klasztoru? To dość problematyczna sytuacja, czy da się ją rozwiązać?

#2 2015-09-22 08:04:09

s.Damaris
Użytkownik
Imieniny: 08.12
Urodziny: 30.01

Re: Zakon bez opinii proboszcza?

Spytaj się przełożonego zakonu do którego masz wstąpić o to co masz zrobić.

Bóg się zatroszczy

#3 2015-09-22 08:22:09

myconviction
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Czasami przełożeni z zakonu pozwalają zamiast opinii proboszcza przynieść opinie np. znajomego księdza, który zna Ciebie, Twoje powołanie itp. pytaj swych braci img/smilies/smile

Kochajcie Miłość, bo Miłość nie jest kochana! - św. Franciszek z Asyżu

#4 2015-09-22 09:20:13

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

A jeśli wspólnota Cię już zna, to może nawet nie chcieć opinii proboszcza. Ale to wyjątkowe przypadki, kiedy jest się blisko ze wspolnota do której chce się wstąpić.

#5 2015-09-22 10:27:07

Ks. Krzysztof
Gość

Myślę, ze oczekuje się opinii ks. proboszcza parafii w której mieszkasz, który aktualnie powinien Cię znać. Niekiedy w dużych parafiach miejskich nie jest to możliwe ze względu na tzw. "anonimowość wiernych". Wtedy, prawdopodobnie, opinia księdza, który Cię zna mogłaby wystarczyć. Jednak to przełożony Wspólnoty, do której pragniesz pójść zdecyduje jaka opinia jest istotna.

#6 2015-09-22 12:31:50

zagubiona-odnaleziona
Użytkownik
Imieniny: 10.04
Urodziny: 12.05

W niektórych zgromadzeniach zamiast opinii proboszcza może być opinia katechety, kierownika duchowego lub spowiednika. Ale to musisz uzgodnić z przełożonym/ przełożoną zakonu, do którego chcesz wstąpić. Takie sytuacje się zdarzają (chyba wcale nie aż tak rzadko) i myślę, że zdziwiony nie będzie img/smilies/wink

#7 2015-09-22 13:33:31

Karmelka
Użytkownik

Ale jak tam nie mieszkasz to nie jest już twoja parafia. Parafia jest  tam gdzie mieszkasz, a nie gdzie jesteś zameldowany.

#8 2015-09-22 22:14:25

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Karmelka ma racje,gdy sie przeprowadzasz,automatycznie nastepuje "przeniesienie".
A co robią osoby,które proboszcza widuja tylko przy Ołtarzu w czasie Mszy,kierownika duchowego nie mają i z żadnym księdzem bliżej sie nie znają?
Ja myślałam,że "opinia księdza proboszcza" to raczej kwestie formalne : czy kandydat był  u komunii,czy uczęszczał na katechezę,czy bierzmowany i czy przyjmował kolędę...

#9 2015-09-22 23:11:40

zagubiona-odnaleziona
Użytkownik
Imieniny: 10.04
Urodziny: 12.05

fabienne napisał(a):

Karmelka ma racje,gdy sie przeprowadzasz,automatycznie nastepuje "przeniesienie".
Ja myślałam,że "opinia księdza proboszcza" to raczej kwestie formalne : czy kandydat był  u komunii,czy uczęszczał na katechezę,czy bierzmowany i czy przyjmował kolędę...

To prawda - urzędowy meldunek nie pokrywa się z przynależnością do parafii. Twoja parafia jest tam, gdzie aktualnie mieszkasz.

Z tą opinią to jest tak, że jeśli proboszcz ledwo zna kandydata/kandydatkę, to rzeczywiście zawrze w niej tylko sprawy formalne. Jeśli natomiast wystawia ją  kierownik czy zaprzyjaźniony ksiądz, może napisać bardziej "od siebie". :-) Ważne, by opinia była i była pozytywna ;-)

#10 2015-09-26 12:32:19

czeliczekm
Użytkownik

Bardzo Wam dziękuję. Obawiałem się tego troszkę, ale jeśli faktycznie ma opinię wystawić ksiądz znający mnie, to mam nadzieję, że jeśli upewnię się w powołaniu (lub jego braku), uda mi się załatwić sprawę.

#11 2017-06-08 20:06:00

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

W niektórych zgromadzeniach nie jest wymagana opinia od proboszcza, ale może być też od innego kapłana - opiekuna jakiejś grupy modlitewnej, charytatywnej, znajomego księdza, zakonnika, wikarego itd. No kogoś kto zna nas na tyle dobrze, że może szczerze coś napisać. Gorzej jak parafia jest ogromna, a proboszcz pierwszy raz kogoś dojrzy. Tzn nie gorzej, ale inaczej img/smilies/smile To powinno być miłe zaskoczenie, że ktoś z parafii decyduje się na życie zakonne.

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

Stopka forum