'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#26 2013-01-06 12:40:54

Czerwony_Kapturek
Gość

Re: Wstąpienie do zakonu w wieku 16 lat...

AbbaOjczeprzyjmij napisał(a):

tak, masz rację, sprzątają, wiem, bo sprzątałam img/smilies/big_smile img/smilies/wink fajnie jest ;D
Miałam na myśli, że nie będzie uczona jak się sprząta, nie, że się nie sprząta w postulacie np.

No, właśnie kuzynka, obecnie już po wieczystych, opowiadała mi, że młodzież zakonną w jej wspolnocie uczyło się się JAK się sprząta. Przykład - zazwyczaj najpierw się zamiata, a potem myje podłogę. A w zgromadzeniu mojej krewniaczki najpierw mycie, a potem zamiatanie. Inny przykład - to dziewczyna lubiąca porządek, ale nigdy jej nie przyszło do głowy, aby wycierać nogi krzesła od spodu. A tam się tak robi. Inna kwestia - w klasztorach jest zazwyczaj cała masa figur, figurek, obrazów itp. i młodzież zakonna musi się nauczyć jak się z nimi obchodzić, bo jedno umyje się na mokro, a innym woda niesamowicie szkodzi. Drobne rzeczy, ale podciągnęłabym je pod naukę JAK się sprząta.
Upierać się będę, że o ile zdarzają się nastolatki, które faktycznie wiedzą, że zakon to ich droga i powinny wstąpić to jednak większa część młodzieży to ludzie jeszcze niedojrzali i "zieloni". Myślę, że współczesne czasu nie sprzyjają wewnętrznemu dojrzewaniu i wzrastaniu w wierze i dlatego jestem za tym, aby nie wstępować w wieku 15-16 lat. Moim zdaniem zdaniem najlepsze rozwiązanie dla takich osób to aspirantura. Aspirantka utrzymuje kontakt ze zgromadzeniem, ma już jakiś udzial w jego duchowych dobrach, poznaje siostry i daje się im poznać, a jednocześnie ma czas na dorastanie w domu, prowadzenie życia "zwykłej" nastolatki, a przede wszystkim na rozeznawanie powołania i odkrywania Pana Boga oraz samej siebie. I skoro już się tak wymądrzam to uważam, że siostry, mając na uwadze, że jeszcze wszystko się może zdarzyć, powinny kłaść nacisk na to, by dziewczyny myślące o zakonie nie klepały o tym na prawo i lewo ( większość tego nie robi, ale są wyjątki ) lecz pozwalały wzrastać ziarenku powołania bez narażania go na zniszczenie przez ludzi, którzy nie pojmują, co to znaczy rozeznawać i pragnąć słuzyć Bogu w klasztorze.

#27 2013-01-06 17:58:30

alciak89
Gość

Wg mnie "najszybszy" czas wstępowania to po maturze/szkole, czyli 18-19 lat. I tak w tym wieku jest się jeszcze zielonym i niedojrzałym. Ja od 16 roku życia tęskniłam za tym by wstąpić do klasztoru, po maturze już wszystko było prawie gotowe, ale rodzice się nie zgodzili. I mimo że byłam zrozpaczona bo nie umiałam się postawić i uciec z domu to jak zwykle wszystko ma dwie strony. Z jednej wiem, ze byłam wtedy niedojrzała i się cieszę że poszłam na studia bo trochę się nauczyłam życia przede wszystkim... a z drugiej cały czas zdarza mi się zastanawiać "co by było gdybym jednak wstąpiła", bo wiem,że byłabym szczęśliwa a teraz jakoś nie ma we mnie takiego gorącego pragnienia, pozostała tęsknota za tym co było... I mam wrażenie, że juz świat mnie na tyle pochłonął że nie będę myślała o klasztorze... Ale jak powiedziałam wcześniej - 16 to trochę za wcześnie. Ale kontakt stały ze zgromadzeniem, jeżdżenie w tym czasie na rekolekcje a jednocześnie życie normalne i chodzenie do szkoły jak nastolatka - to coś pięknego i czas pełen łask img/smilies/smile wiem, bo sama przeżyłąm img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez alciak89 (2013-01-06 17:58:49)

#28 2014-01-16 13:48:12

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Mi się zdaje, że św. Tereska nie jest tu dobrym przykładem. Po pierwsze, to żyła w nieco innych czasach. Po drugie, to uważam, że dziś z dojrzałością emocjonalną najlepiej nie jest. Kiedyś mężczyzna w wieku lat 20-21 często był już głową rodziny/gospodarzem - dziś jest na studiach i na "wszystko ma jeszcze czas". Popatrzcie też jak podchodzi się do macierzyństwa - najpierw studia/praca/trzeba się ustatkować - i dopiero potem może jedno dziecko. Nie znam męskiego zakonu, w którym przyjmują przed ukończeniem 18 roku życia - a mówiąc ściślej ukończenia szkoły średniej - a to często już 19 lat. ( niekiedy wymagana jest matura ; jezuici, benedyktyni z Tyńca ). Oczywiście zdarzają się osoby niezwykle uduchowione i dojrzałe, poważne, pewne swego, ale to większość na pewno nie jest.

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#29 2014-02-18 18:07:55

cataleja
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: 16.09

Z czystej ciekawości mam pytanie czy są zgromadzenia , które przyjmują w wyjątkowych sytuacjach w wielu 16 lat jeśli tak to jakie .
Jaosobiście nie mam nic bo i tak jestem z Nazaretankami . Ale tak pytam

Ja jestem twoja .
Ty jesteś mój.
Nigdy Cię nie opuszczę Panie Mój

#30 2014-02-19 16:48:12

s.agata
Gość

Ja osobiście nie znam takiego, ale rzeczywistość pokazuje, że wiek wstępowania do zakonu bardzo się opóźnia. U nas jest wiele Sióstr - dziś emerytek - które wstępowały w wieku 15-16 lat. Miały wydłużoną kandydaturę, bo nie mogą być przyjęte do nowicjatu przed ukończeniem 17. roku życia, a złożyć profesji przed uzyskaniem pełnoletności. Wiele sióstr - dziś ok. 40-50 letnich wstępowało po maturze lub po zawodówce. Ostatnio przychodzą kobiety po studiach. Na 8 najmłodszych sióstr w Zgromadzeniu tylko 2 wstąpiły po maturze, a 1 przerwała studia po 1. roku. 3 przyszły tuż po obronie magisterki, 1 broniła się w postulacie, a 1 jeszcze po studiach pracowała.

#31 2014-02-20 00:55:10

cataleja
Użytkownik
Imieniny:

A jak to jest z Nazaretankami

Ja jestem twoja .
Ty jesteś mój.

#32 2014-02-20 08:56:04

Selma
Użytkownik

Catalejo, piszesz, ze 'jestes z Nazaretankami' no to moze po prostu zapytaj u zrodla, dobrze? To sa sprawy indywidualne miedzy kandydatka a zgromadzeniem. Nie ma wiekszego sensu podawanie takich informacji na forum. Oprocz wieku jest wiele innych czynnikow, ktore decyduja o przyjeciu kandydatki.

#33 2014-02-20 12:36:17

cataleja
Użytkownik
Imieniny:

No tak pewnie racja dziękuje .
I tak się spotkam z siostrami bo jadę odwiedzić jedną

Ja jestem twoja .
Ty jesteś mój.

#34 2014-02-20 13:22:12

gitara5824
Gość

To masz dobrą okazję dopytać co i jak;)

#35 2014-02-20 13:50:36

cataleja
Użytkownik
Imieniny:

gitara5824 napisał(a):

To masz dobrą okazję dopytać co i jak;)

To nie jest takie proste jak się wydaje .
To jest zbyt skomplikowany system .
Nie boje się pytać lecz jak na to Siostry zareagują . Znam ich chyba ze 150 lub 200 ale nie tylko te w Polsce .  Tyle że niewiem jak zacząć rozmowę .
Wiem głupie to . Ale to jest właśnie system .

Ja jestem twoja .
Ty jesteś mój.

#36 2014-02-20 14:04:41

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

cataleja napisał(a):

Tyle że niewiem jak zacząć rozmowę.

"Siostro, w jakim wieku można najwcześniej do Was wstąpić?" - może tak img/smilies/smile

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#37 2014-02-20 17:08:15

Selma
Użytkownik

Adamie, gdyby to byl facebook kliknelabym 'lubie' :-) Catalejo, nie wiem o jakim systemie mowisz, system u nazaretanek? spoleczny? w twojej glowie? ale zareczam, ze Adam dobrze prawi - najlepiej prosto z mostu i bez owijania w bawelne. Do tego bierz pod uwage, ze w przypadku osoby niepelnoletniej prawdopodobnie potrzebna bylaby zgoda rodzicow/opiekunow prawnych.

#38 2017-04-15 15:31:09

ancilla
Użytkownik

Witajcie img/smilies/smile
Mam pytanie odnośnie wstąpienia niepełnoletniej osoby do Zgromadzenia zakonnego. Może akurat ktoś z Was ma jakieś doświadczenie, ewentualnie słyszał coś i coś wie img/smilies/smile. Interesuje mnie jak to wygląda ze strony znajomych, rodziców. Co gdy dziewczyna wstępuje np.: rok, dwa przed maturą. Czy kończy szkołę w postulacie? Czekam na odpowiedzi img/smilies/smile!

"Ecce ancilla Domini, fiat mihi secunduum verbum tuum"

#39 2017-07-25 11:29:26

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Najpewniej dziewczyna zostanie poproszona o dokończenie nauki,przez ten rok,dwa lata i zdanie matury.

#40 2017-07-26 11:03:02

serafinek
Użytkownik
Imieniny: 01.10.
Urodziny: 26.08.

Za moich czasów formacyjnych zgłaszały się dziewczyny które przyjeżdżały by popytać, chciały przerwać naukę i wstąpić do Zgromadzenia. Jednak po rozmowie same decydowały że jednak skończą szkołę i wtedy przyjdą. Jenda z nas miała 18 Urodziny juz w Zgromadzeniu, ale zanim przyszła miała ukończoną juz jakąś szkołę. Później uzupełniała kolejne etapy nauki.
img/smilies/smile

Stopka forum