'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2013-03-15 20:34:43

anni
Użytkownik
Imieniny: 26 lipiec
Urodziny: 3 luty

Opus Dei

Wstawiłam nowy temat, bo nie wiem, czy już był. Jeśli tak to pomóżcie go znaleźć na forum. Mi się nie udało.

Życie jest zbyt krótkie,
a świat o wiele za mały
aby z nich uczynić pole walki!

#2 2013-03-15 20:46:15

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:
Re: Opus Dei

Ich założyciel to jeden z mych ukochanych świętych. Uwielbiam jego dzieła i to, że tak zwięźle i trafnie opisuje rzeczywistość. To dla mnie przepis jak być świętą w życiu codziennych, jak świecki katolik może żyć w Bożej Obeności na co dzień. Niesamowicie podoba mi się to, że według niego praca jest miejscem naszego uświęcenia.

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#3 2013-03-15 21:11:07

anni
Użytkownik

Pytam o Opus Dei gdyż oglądałam wczoraj film "Opus Dei - Utajniona krucjata". Uważam go za kompletną bzdurę, chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej.

Życie jest zbyt krótkie,
a świat o wiele za mały

#4 2013-04-14 16:29:16

Tysik
Gość

Anni Droga, mam kontakt z Opus Dei, jeśli coś Cię zaintrygowało, pytaj, chętnie odpowiem img/smilies/smile

#5 2013-04-14 18:11:32

anni
Użytkownik

Przyznam, że właściwie nic o Dziele nie wiem. Działalność jego jest dość tajemnicza i w Polsce nie słyszałam, że gdzieś są.

Życie jest zbyt krótkie,
a świat o wiele za mały

#6 2013-04-14 18:17:55

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

U nas w Szczecinie są wiem, że te kobietki które mają celibat apostolski mieszkają w takiej willi i tam też prowadzą akademik dla dziewczyn i duszpasterstwo. Mają otwarte spotkania biblijne w duszpasterstwie dla innych osób, dom jest otwarty dla obcych. Ja byłam u nich kilka razy.
Te Panie pracują w normalnych zawodach tutaj kilka jest lekarzami.
Opus Dei prowadzi także duszpasterstwo dla chłopaków i przedszkole. Teraz są rozprowadzane ulotki o tym, że otwierają szkołę podstawową ( szkoły nie są koedukacyjne - osobna szkoła będzie dla chłopców i osobna dla dziewcząt).

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#7 2013-04-14 18:20:42

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

W Poznaniu też jest Opus Dei, dla kobiet i dla mężczyzn, mają męski akademik.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#8 2013-04-14 18:32:26

justyna
Użytkownik

To naprawdę nie jest prowokacja, po prostu chęć dojścia prawdy img/smilies/smile

Czy ktoś z osób interesujących się Opus Dei zna jakieś wiarygodne opracowania dotyczące relacji między Opus Dei a generałem Franco i Pinochetem?

Wiarygodne - chodzi mi o takie z bibliografią i oparte na źródłach, ale źródłach w znaczeniu historycznym, nie potocznym. Źródło w znaczeniu historycznym to wytwór pochodzący z danej epoki, nie jakiekolwiek miejsce, gdzie jest zawarte dane stwierdzenie (nawet, jeśli jest zawarte na wiarygodnej stronie internetowej).

Dzięki. Sprawa nie jest paląca dla mnie, jeśli ktoś coś podrzuci, to fajnie img/smilies/smile, ale opinie w necie są różne i zarówno te negatywne, jak i pozytywne nie mają odwołania do źródeł ani nawet do jakichś naukowych opracowań, więc pytam, może ktoś coś widział.

#9 2013-04-14 19:54:06

Tysik
Gość

U mnie, w Krakowie też mają akademik, osobno męski, osobno damski. Jest przedszkole i szkoła (oczywiście osobno dla chłopców i dziewczynek). Chodzą tam dzieci głównie członków Opus Dei.

Zresztą podział na mężczyzn i kobiety w Opus Dei jest bardzo radykalny. Ale to inna historia.

Ciekawą rzeczą jest także hierarchia w tej organizacji. Na przykładzie żeńskim:
- numeraria pomocnicze - kobiety, które zajmują się gotowaniem, sprzątaniem, taka domowa administracja (mieszkają w Ośrodku, wiadomo - obowiązuje celibat)
- numeraria - kobiety pracujące w zawodzie, np. są architektami itp. (też mieszkają w Ośrodku, obowiązuje celibat)
- supernumeraria - osoby zamężne, mające rodziny
Są jeszcze osoby przyłączone, ale jak jest z nimi to nie mam pojęcia - mogę dopytać. Wiem tylko tyle, że nie mieszkają w Ośrodku.

Opus Dei ma także swojego księdza, który odprawia Msze,  spowiada, prowadzi rozważania itp. w ośrodkowej kaplicy. Tu też odbywają się spotkania dla Pań, tak jak pisała Magda19. Poza tym jest zorganizowany klubik dla dziewczynek. 

Justyno, postaram się dowiedzieć coś na ten temat img/smilies/smile

#10 2017-07-28 14:28:58

karollo99
Użytkownik

chciałbym sie dowiedziec o powołaniu do kapłaństwa w opus dei jak wygląda formacja gdzie sie udac ???

#11 2017-08-06 12:58:36

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Może to będzie pierwszy kontakt i Cię gdzieś przekierują:
http://opusdei.pl/pl-pl/contact/

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

Stopka forum