'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#351 2017-01-08 14:11:26

maluszek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Instytuty świeckie

Dziękuję Panu Bogu za różnorodność naszych wspólnot, dziękuję też Panu Bogu za to, że powołał mnie do tej właśnie, a nie żadnej innej wspólnoty - do tej duchowości, do tego charyzmatu, do takiego sposobu przeżywania mojego powołania. To jest niesamowite, że jest tyle różnych instytutów, ale ja tylko w moim czuję się u siebie...piękna rzecz....

Jezus - moja miłość jest Ukrzyżowany (św. O. Ignacy)

#352 2017-01-08 15:02:50

AJ
Moderator

A ja dziękuje Panu Bogu za Was. Za to że odpowiedzieliście na jego wezwanie, za to że otwieracie się na jego działanie a dzięki czemu mógł też zadziałaś właśnie przez was w Moim życiu. Dziękuje img/smilies/smile

#353 2017-01-09 12:43:25

ruslana
Użytkownik
Imieniny: 22.07
Urodziny: 19.01

A ja mam trochę inne pytanie. Czy nie przeraża was samotna starość? Powiem szczerze, że mnie to trochę przeraża, jeśli nie bardzo.

Zaufaj Panu, a On sam będzie działał! (Ps 37,5)
Bóg da ci wyraźny znak do czego cię powołał. (o. Franciszek Jordan)

#354 2017-01-09 20:51:55

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Jak dotąd mnie nie przeraża.

Wspólnota chroni przed kompletną samotnością, tworzy sieć kontaktów. Nie jest jednak pełnym zabezpieczeniem na starość i o tym wiemy od początku. Jest w tym coś ze zgody: jeśli dożyję, nie będę uprzywilejowana, podzielę los innych niezamężnych kobiet. A jak to będzie wyglądało, wie tylko Pan Bóg, i to starcza.

Mam świadomość tego, że nie mam np. jakichś siostrzeńców czy bratanków, czyli  bliskiej rodziny młodszej o pokolenie, więc szanse na regularną opiekę ze strony rodziny nie są takie duże.

Szkoda mi czasu na to, by żyć dzisiaj przerażeniem o dość odległą i niepewną przyszłość. Lęki przytłaczają teraźniejszość, zabierają przestrzeń, którą można wypełnić czymś cenniejszym niż one. 
Wspólnota zaś formuje także do tego, by o siebie zadbać, na ile się da  - o zdrowie, o jak najdłuższą sprawność fizyczną i psychiczną, o samodzielność, o relacje, nawet o pewne rezerwy materialne. I o umiejętność stawienia czoła takim sytuacjom, jak starość. Właśnie uświadomiłam sobie, że to przecież kolejny powód do wdzięczności, kolejny wymiar, do którego jesteśmy jasno przygotowywane. Ten temat istnieje w formacji.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#355 2017-01-10 09:47:32

ruslana
Użytkownik

Rozumiem, że jak ktoś w młodości jest zdrowy to nie myśli za bardzo o starości. Ale jak ktoś już w młodym wieku jest bardzo chory i nie może też liczyć na wsparcie swojej rodziny, co wtedy? Jak ma się nie zamartwiać tym, co będzie na starość. Człowiek oddaje siebie całego Bogu, rezygnuje z założenia rodziny z własnej woli, żeby potem wylądować na starość w domu starców?

#356 2017-01-10 10:39:22

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

ruslana napisał(a):

Rozumiem, że jak ktoś w młodości jest zdrowy to nie myśli za bardzo o starości. Ale jak ktoś już w młodym wieku jest bardzo chory i nie może też liczyć na wsparcie swojej rodziny, co wtedy? Jak ma się nie zamartwiać tym, co będzie na starość. Człowiek oddaje siebie całego Bogu, rezygnuje z założenia rodziny z własnej woli, żeby potem wylądować na starość w domu starców?

Założenie rodziny też nie daje pewności, że się nie "wyląduje w domu starców".

#357 2017-01-10 12:23:44

Lidka
Użytkownik

ruslana napisał(a):

Człowiek oddaje siebie całego Bogu, rezygnuje z założenia rodziny z własnej woli, żeby potem wylądować na starość w domu starców?

Ruslano, to zdanie brzmi, jak pretensja do Pana Boga. A gdzie zaufanie? Zaufaj Panu, a On sam będzie działał! (Ps 37,5) - to przecież cytat, który znajduje się pod Twoimi postami. A czy dom starców nie jest lepszym rozwiązaniem, niż bycie w "czterech ścianach"?
Członkinie IŚ, tak, jak zwróciła uwagę hannaturno, mają wspólnotę. Ta wspólnota oczywiście nie jest pełnym zabezpieczeniem, ale wielkim wsparciem. Obserwując stosunek do starszych i schorowanych sióstr w moim IŚ, widzę wsparcie - czynne i modlitewne, takie osoby są odwiedzane w domach i szpitalach. Jeżeli kilka młodszych członkiń mieszka w pobliżu osoby starszej, wymieniają się w tej opiece regularnie.
Specyfiką instytutów są także regularne spotkania. To też okazja do bycia razem, z innymi siostrami, we wspólnocie.
Jestem jeszcze młoda, lecz nie do końca zdrowa. Moje dolegliwości rozwijają się. Jestem tego świadoma. Mam także mało liczną rodzinę. Raczej nie będzie osoby, która się mną zaopiekuje. Ale mocno ufam Panu. Ufam, że jeżeli mnie powołał, nie pozwoli mi umierać w bólu samotności.

Ostatnio edytowany przez Lidka (2017-01-10 12:25:37)

#358 2017-01-10 22:53:05

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

ruslana napisał(a):

Człowiek oddaje siebie całego Bogu, rezygnuje z założenia rodziny z własnej woli, żeby potem wylądować na starość w domu starców?

Widzisz, Rusłano, chrześcijaństwo nie jest doczesną polisą albo wykupem usług ochroniarskich.  Nigdy i nigdzie nie było. Bycie chrześcijaninem na serio, nawet próba takiego życia, nie jest gwarancją, że zostaniemy uchronieni przed bólem, chorobą, trudna starością...
... kalectwem, krzywdą dowolnego rodzaju,  osieroceniem, krzyżem także w sensie dosłownym, wojną, terrorem, rozstrzelaniem, ścięciem, głodem, gwałtem, bezdomnością, bombardowaniem, kataklizmami naturalnymi, nędzą, więzieniem, torturami, pracami przymusowymi,  samotnością, utratą wzroku, utratą  pamięci, wybrykiem pijanego kierowcy, dopisz sobie, co tylko uważasz. 

Że co, że bez przesady? Że chrześcijanie dla lwów to Sienkiewicz itp.?  Że dawno i daleko? Niekoniecznie. Trzeba tylko na spokojnie przyjrzeć się współczesnemu światu. Temu blisko i dalej też. Znajdziesz przykłady cierpiących chrześcijan. Liczne, bardzo liczne, co niekoniecznie znaczy, że wszystkie są głośne.
Bez względu na to, gdzie i w jakim czasie żyjemy, a także w jakim stanie, konsekrowani czy nie, nie zawieramy doczesnej umowy ubezpieczeniowej z Panem Bogiem. Handel wymienny z Niebem też nie wchodzi w rachubę.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

#359 2017-01-11 07:40:14

ruslana
Użytkownik

Ja bym wolała samotność w "czterech ścianach" niż dom starców. Wiem, jak traktuje się ludzi starszych w takich domach i nie chciałabym wylądować w domu starców.

Ostatnio edytowany przez ruslana (2017-01-11 07:40:51)

#360 2017-01-12 09:40:44

Lidka
Użytkownik

Ruslano, przeczytałam dzisiaj ten artykuł i pomyślałam o Tobie: http://pl.forher.aleteia.org/articles/p … ett-ohara/

#361 2017-01-13 16:25:33

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Drogie,
ze względu na odchodzenie od tematu dotyczącego świeckich konsekrowanych i nasilenie rozważań nt. obaw przed starością w ogóle, zwłaszcza przed pobytem w domu opieki społecznej, spokojnej starości, domu starców (brutalnie) itp.,
dla zachowania porządku tematycznego,
część treści,  wraz ze skopiowanym wstępem do rozmów nt. tego właśnie aspektu, została przeniesiona do nowego wątku
pt. Lęk przed samotną starością. Dom starców?
Link: http://powolaniowapomoc.p2a.pl/viewtopi … 91#p126791

Zapraszam do kontynuacji rozmów zgodnie z tematem:
o specyfice instytutów świeckich, także o losie starszych konsekrowanych - tutaj,
o lękach przed starością  w ogóle, o sytuacji innych osób w podeszłym wieku - w nowym wątku.

#362 2017-01-15 08:34:55

maluszek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Długo myślałam o o Twoim pytaniu Rusłano, dotyczącym strachu przed samotną starością. Nie mogę powiedzieć, że o tym nie myślę, nie mogę też powiedzieć, że czasem nie nachodzą mnie obawy z tym związane. Nie mogę - ponieważ nie byłabym uczciwa względem Pana Boga, względem siebie i względem innych (zwłaszcza tych, którzy, jak ufam, w tym miejscu szczerze pytają i próbują zrozumieć istotę naszego powołania). Owszem czasem przychodzą wątpliwości, obawy, bo przecież wiem, że potencjalnie ta rzeczywistość może być moim udziałem (mimo wspólnoty, mimo tego, że na dzień dzisiejszy mamy domy Instytutu). Nie wiem, co będzie i jak będzie.Ufam jednak, że Pan Bóg przygotował dla mnie to co mnie najpewniej doprowadzi do Niego, a chwile zwątpienia, czy pokusy, są dla mnie okazją, aby powierzać się Jemu jeszcze bardziej i bardziej. Modlimy się każdego dnia : "Zabierz Panie i przyjmij całą moją wolność....." ( nie wiem czy znacie tę modlitwę św. Ignacego - jeśli- napiszcie- zacytuję ją w całości).....to jest moment uczenia się zawierzenia....czasem w trudzie i w wysiłku.

#363 2017-01-15 09:51:07

Lidka
Użytkownik

Maluszku, proszę napisz pełny tekst modlitwy św. Ignacego.

#364 2017-01-15 10:35:54

maluszek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Zabierz Panie i przyjmij całą wolność moją, pamięć moją i rozum i wolę mą całą, cokolwiek mam i posiadam. Ty mi to wszystko dałeś - Tobie to Panie oddaję, Twoje jest wszystko. Rozporządzaj tym w pełni według Swojej woli. Daj mi jedynie miłość Twą i łaskę, albowiem to mi wystarcza. ( św. Ojciec Ignacy Loyola)

#365 2017-01-15 11:14:56

fau
Użytkownik
Imieniny: W dzień PATronki z Neapolu
Urodziny: Ostatniego dnia lipca

O, modlę się podobną, którą kiedyś znalazłam w modlitewniku. Chyba to kwestia tłumaczenia, bo sens jest ten sam.

Strzeż nas, Panie, jak źrenicy oka,
Ukryj nas w cieniu swych skrzydeł.

#366 2017-01-29 11:34:02

Lidka
Użytkownik

W ten czwartek, 2 lutego, będziemy przeżywać XXI Dzień Życia Konsekrowanego. Minie też 60 lat od ukazania się papieskiej konstytucji apostolskiej "Provida Mater Ecclesia", która ustanowiła Instytuty Świeckie. Ogarnijcie nas modlitwą img/smilies/smile - odwdzięczymy się tym samym, pamiętając także o wszystkich osobach konsekrowanych.

Ostatnio edytowany przez Lidka (2017-01-29 11:37:10)

#367 2017-01-29 13:08:45

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Lidka napisał(a):

Minie też 60 lat od ukazania się papieskiej konstytucji apostolskiej "Provida Mater Ecclesia", która ustanowiła Instytuty Świeckie.

Drobna korekta rachunkowa. Minie 70 lat, dokument wydano w roku 1947 img/smilies/smile
Co ciekawe, niektóre wspólnoty o charakterze instytutów ukształtowały się wcześniej i dokument papieski był dla nich potwierdzeniem dobrego odczytania inspiracji Ducha Świętego.

#368 2017-01-29 13:25:35

Lidka
Użytkownik

Hannaturno, dziękuję za rachunkową korektę img/smilies/wink, lata płyną...

hannaturno napisał(a):

Co ciekawe, niektóre wspólnoty o charakterze instytutów ukształtowały się wcześniej i dokument papieski był dla nich potwierdzeniem dobrego odczytania inspiracji Ducha Świętego.

Tak właśnie było z moją wspólnotą.

#369 2017-01-29 13:26:47

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Z moją również, zrodziła się w latach II wojny światowej.

#370 2017-05-07 16:26:47

Lidka
Użytkownik

Trwamy w Tygodniu Modlitw o powołania. Pamiętajmy w modlitwach o Instytutach Świeckich!

#371 2017-08-10 20:59:58

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Mamy polskie tłumaczenie listu o instytutach świeckich w 70-lecie Konstytucji „Provida Mater Ecclesia”!

Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wydała 4 czerwca bieżącego roku list poświęcony tożsamości instytutów świeckich w Kościele. Dokument ten powstał z okazji obchodzonej w 2017 roku 70. rocznicy Konstytucji Apostolskiej Piusa XII „Provida Mater Ecclesia”, w której Papież po raz pierwszy użył sformułowania „instytut świecki” i zatwierdził tę nową formę życia konsekrowanego, praktykowanego w świecie i na sposób świecki".

Całość do przeczytania:
http://episkopat.pl/polskie-tlumaczenie … -ecclesia/

#372 2017-08-13 11:51:53

Lidka
Użytkownik

Hannaturno, dziękuję za link!

#373 2017-08-27 12:27:36

Lidka
Użytkownik

Czy któraś z Was wybiera się na Forum?