'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2016-08-27 16:18:07

myszka
Użytkownik

Gdzie znaleźć przyjaciół?

Gdzie znaleźć prawdziwych przyjaciół, godnych zaufania? Dodam, że moi niektórzy znajomi mnie zawiedli, mają swoje życie, nie mają dla mnie czasu i nie chcę Im się narzucać. Czuję się samotna, jak sobie z tym radzić? Jak patrzeć na takie sytuacje w perspektywie wiary, swojego powołania?

Ostatnio edytowany przez myszka (2016-08-27 16:19:43)

#2 2016-08-27 20:48:09

Clover
Użytkownik
Imieniny: 26.07
Urodziny:
Re: Gdzie znaleźć przyjaciół?

myszka napisał(a):

Gdzie znaleźć prawdziwych przyjaciół, godnych zaufania? Dodam, że moi niektórzy znajomi mnie zawiedli, mają swoje życie, nie mają dla mnie czasu i nie chcę Im się narzucać. Czuję się samotna, jak sobie z tym radzić? Jak patrzeć na takie sytuacje w perspektywie wiary, swojego powołania?

Wspólnota jest dobrym rozwiązaniem na samotność, regularne spotkania nowe znajomości i zaangażowanie w Kościele. Pomyśl nad tym.

#3 2016-08-27 21:09:32

Kasia K
Użytkownik
Imieniny: 25.11
Urodziny: 28.05.

Witaj img/smilies/smile Pamiętaj, że Jezus jest Tym, któremu najbardziej na Tobie zależy, On chce być Twoim przyjacielem. Wiem jak to może brzmieć, pewnie o tym wiesz, ale chcesz mieć kogoś też wśród ludzi. No właśnie. Napiszę Ci takie moje świadectwo.
Kiedyś chodziłam na KSM w mojej parafii, poznałam wspaniałe osoby, księdza, czas leciał, każdy poszedł w inną stronę, księdza przenieśli, koleżanki pojechały na studia do innego miasta, 1 do zakonu, zostałam sama- czułam pustkę, było ciężko, ale nie przestałam chodzić codziennie do kościoła, modliłam się, byłam przy Jezusie, który wtedy był najbliżej mnie i to co później się stało przerosło moje oczekiwania img/smilies/smile. Jezus- najlepszy Przyjaciel zaczął łączyć mnie z kolejnymi ludźmi, poznawałam nowe osoby, dzięki nim zaczęłam jeździć na rekolekcje, dojeżdżać 24km na Odnowę w Duchu Świętym (bo w mojej parafii nie było) a teraz prowadzę spotkania modlitewne w mojej wspólnocie, a od niedawna robię to, co kocham, to co zawsze było moim pragnieniem- gram na gitarze i śpiewam uwielbiając Pana, uczę się prowadzić grupę muzycznie, dołączają nowe osoby. Dla mnie jest to niesamowite co zrobił Jezus, bo to tylko Jego zasługa. Piszę Ci to, bo może i Twój obecny stan chce Ci coś powiedzieć? Może najpierw warto poświęcić ten czas samotności Jezusowi, a On już da Ci to, czego pragniesz, On łączy ludzi. To taka moja podpowiedź, zrobisz co zechcesz ze swoją samotnością. Powodzenia img/smilies/smile

Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.
img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)
mój blog- zapraszam: http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

#4 2016-08-27 22:42:18

Rozczochrana
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Potwierdzam - warto poszukać wspólnoty. Ja jestem w salezjańskiej wspólnocie, która jest w mojej parafii. Może spróbuj się zorientować, jakie wspólnoty są w Twojej okolicy i po prostu przyjdź na spotkanie img/smilies/smile

Jeśli chcesz, możemy też popisać na PW, zawsze to jakaś znajomość img/smilies/smile

#5 2016-08-28 19:17:08

myszka
Użytkownik

Dziękuję serdecznie za Wasze rady. img/smilies/smile Kasiu, dziękuję Ci za Twoje świadectwo. Kiedyś byłam we Wspólnocie, dawno temu. Teraz nie wiem, czy to jest dla mnie i do jakiej mogłabym należeć. Chodzę też na wolontariat, więc tam mam kontakt z ludźmi. Tylko tam są inne kontakty. Miałam przyjaciół, niektóre z tych znajomości utrzymuję nadal. Teraz, gdy mają oni swoje rodziny lub swoje życie, to nie mają już tyle czasu dla mnie. Nie czuję się Im już potrzebna. Czasem chciałabym się z Kimś spotkać, porozmawiać, aby było jak dawniej, poczuć się dla Kogoś ważna. Może powinnam szukać innych ludzi wokół siebie i Boga w tym wszystkim.

Ostatnio edytowany przez myszka (2016-08-28 19:54:35)

#6 2016-08-28 23:23:25

Ann
Użytkownik
Imieniny: we wspomnienie św. Jadwigi
Urodziny: 14.07

Na zadane pytanie nie da się odpowiedzieć wprost img/smilies/smile Nie da rady powiedzieć tak jak np. w przypadku roślin: "Szukaj przyjaciół na alei 1 przy ulicy Słowackiego. Tam rosną." img/smilies/wink Przyjaciel mojej przyjaciółki nie musi być moim przyjacielem. Różni są ludzie i gusta. Wspólnoty mogą być pomocą, ale czy tam konkretnie szukać...

Wiesz, myszko, tak sobie myślę, że my czasem ograniczamy się do szukania jednej, zaufanej osoby. I usilnie staramy się taką osobę znaleźć, przegapiając mnóstwo okazji do tego, by z kimś pobyć, pogadać. Przegapiamy ludzi, którzy są wokół nas i z którymi potencjalnie moglibyśmy znaleźć wspólny język, a z góry oceniamy, że tak się nie stanie.
Myślę, że w momencie, gdy otwieramy się na to, by być DAREM dla innych, niespodziewanie inni stają się darem dla nas. Czasem więc wystarczy zagadać starszą osobę w parku, panią w sklepie, koleżankę z dawnych lat - zapytać co słychać, czy w czymś pomóc. Warto zacząć od rzeczy małych (np. pielęgnowania relacji z napotkanymi ludźmi), a rzeczy większe (np.przyjaźń) przyjdą z czasem jako tego owoc. Warto się otwierać, mimo zranień i mimo niepowodzeń img/smilies/wink

#7 2016-08-29 11:40:29

mynia
Moderator

Myszko, mój problem polega na tym, że mieszkam w małej wiosce na końcu świata i do ludzi mam daleko. Z pomocą przyszedł internet, mój blog i m.in. niniejsze forum. Dzięki tym środkom poznałam wspaniałe osoby, które dziś otwarcie nazywam przyjaciółkami, choć na poczatku nie mialam pojęcia jak dana relacja się rozwinie. Zawierałam te znajomości z duża dozą ostrożności. Wiadomo, w "necie" każdy może być każdy i trzeba uważać. Nie robiłam niczego na siłę, po prostu odpisywałam na wiadomości, czasem pierwsza napisałam, a reszta sama się potoczyła. Gdy doszło do poznania "w realu", gadało się nam tak samo fajnie, jak przez internet. Dzięki tym osobom zmienilo się moje życie. Jako, że mieszkają one w różnych częściach Polski, mam okazję do odbywania ciekawych podróży i równie chętnie goszczę te moje "pokrewne dusze" we własnym domu. Czuję się ubogacona ich obecnością w moim życiu i choć dzielą nas kilometry to wiem, że mogę na nie liczyć, a one - mam nadzieję, że wiedzą, że mogą liczyć na mnie. img/smilies/smile

#8 2016-08-31 16:33:29

myszka
Użytkownik

Dziękuję wszystkim za wyrażenie swojego zdania i doświadczeń. Mynia, podoba mi się to, co napisałaś i cieszę się, że znalazłaś przyjaciół w taki sposób i że możesz na Nich liczyć, a Oni na Ciebie. img/smilies/smile

#9 2017-08-23 11:47:28

myszka
Użytkownik

Jak można się przekonać, czy ktoś jest naszym przyjacielem, czy nie, aby uniknąć późniejszego rozczarowania, bólu i zamknięcia się na innych ludzi? Czy warto wierzyć ludziom? Nie ufam Im i nie wiem, czy to się kiedykolwiek zmieni. Pozdrawiam.

#10 2017-08-23 17:19:56

Jowisz
Użytkownik

Tak jak to opisałaś to się nie da. Wchodzenie w związki z ludźmi zawsze wiąże się z tym, że przyjmuje się ich z całym dobrodziejstwem inwentarza, w dodatku potencjalnie zmiennego inwentarza, podobnie zresztą działa przecież i w drugą stronę, bo i oni robią to samo względem Ciebie. Wiele znajomości gdzieś tam się rozejdzie po drodze, jedne szybciej, inne wolniej, jedne naturalnie, inne może niekoniecznie, a jeszcze inne, te nieliczne przetrwają do naszej śmierci. Ale z każdym jednym spotkamy się znowu, jak Bóg da, w niebie img/smilies/big_smile Więc nic zabrane, co by nie miało być wracane ;]

#11 2017-08-29 11:57:28

myszka
Użytkownik

Dziękuję za odpowiedź. img/smilies/smile Jeśli jakieś znajomości "rozejdą się" po drodze, to czy można je nazwać przyjaźnią? Czym jest w ogóle przyjaźń? Czy jest sens nawiązywać jakieś relacje w życiu, w odniesieniu do tego, co napisałeś Jowisz? Pozdrawiam.

#12 2017-08-29 17:12:40

owu
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

To wtedy mówimy, że to BYŁA przyjaźń.
Jeżeli się jej nie podtrzymuje to się rozłazi, tak jak z miłością.
Różnie to bywa, zależy od ludzi.
Ja miałam kiedyś "przyjaciółkę" z grupy parafialnej, ale kiedy od niej odeszłyśmy nasze drogi się rozeszły. Próbowałam to skleić, ale nic na siłę. I teraz jest ex przyjaciółka. Nie mam do niej żadnego żalu, na ulicy czy w sklepie jesteśmy na stopie: "Cześć" - "Cześć..." i tyle. Może to nie była prawdziwa przyjaźń.
Życie się zmienia, ludzie się zmieniają.
Bywają przyjaźnie na całe życie, inne wygasają samoistnie.
Nic na siłę img/smilies/smile Przyjaźń jak miłość przyjdzie sama img/smilies/big_smile

#13 2017-08-29 17:50:05

Jowisz
Użytkownik

#14 2017-08-29 18:10:14

mynia
Moderator

Księga Mądrości Syracha o przyjaźni (moje ulubione cytaty): "Wierny przyjaciel jest lekarstwem życia, znajdą go bojący się Pana" i " Jeżeli chcesz mieć przyjaciela, posiądź go po próbie, a niezbyt szybko mu zaufaj!".
Moim zdaniem, przyjaźń jest darem i niespodzianką. Niespodzianką, ponieważ nawiązując jakąkolwiek nową znajomość, z reguły nie jestem w stanie przewidzieć jak ona się potoczy czy ukształtuje. Przyjaźń opiera się na wolności (nikogo nie zmuszę do przyjaźni), zaufaniu i przekonaniu (obopólnym), że cokolwiek by się nie wydarzyło i gdziekolwiek by mnie życie nie zaprowadziło to kawałek serca przyjaciela należy do mnie i vice versa. Przyjaźń ma różne formy, inaczej okazują ją sobie dzieci, a inaczej nastalatki czy dorośli. Podobno przyjaźń, która się kończy, nigdy nie była przyjaźnią, ale chyba nie do końca się z tym zgadzam. Wiem jednak, że czasem po prostu trzeba pozwolić komuś odejść, choć to boli i jest trudne. Życie wszysto weryfikuje.

#15 2017-08-30 12:06:02

myszka
Użytkownik

Dziękuję serdecznie za Wasze odpowiedzi. Przyjaźń pojmuję tak, jak opisała ją Mynia. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie znajomości przetrwają w życiu i są przyjaźniami, można się o tym przekonać, poddając je próbom. Miałam koleżankę, którą uważałam za bliską osobę, ale nasze drogi się rozeszły. Nie wiem, jak mam patrzeć na te wszystkie lata teraz. Trzeba się z tym pogodzić. Pozdrawiam Was. img/smilies/smile

Stopka forum