'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#26 2015-06-20 18:44:29

javo
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Seminarium - pytania

wiktor napisał(a):

Po liceum poszedłem na studia prawnicze, które ukończyłem, ale nie jest to coś co chciałbym robić w życiu. Nie odnajduję się w tym.

Wiktor, brachu! img/smilies/smile Nawet nie wiesz jak dobrze Cię rozumiem… Ja aktualnie jestem na aplikacji, więc tym mocniej odczuwam to, że środowisko prawnicze i ja to dwie różne bajki, inne wartości, inne cele, inna perspektywa… Prawo samo w sobie jest dobre i pożyteczne i naprawdę można dzięki prawu pomóc człowiekowi, ale sposób, w jaki posługują się tym prawem ludzie, którzy go stosują pozostawia wiele do życzenia… W tym roku zmieniam kierunek drogi… img/smilies/smile Tobie też życzę wiele odwagi.

Co do wieku oraz przeszłości - nie jest to przeszkoda, ale warto w rozmowie wspomnieć o tej przeszłości tak, by nie było to coś, przed czym będziesz uciekał, coś, czego będziesz się wstydził (w sensie wstydu negatywnego), coś, do czego nie chciałbyś się przyznawać. Kawa na ławę. A z tym wiekiem to się nawet trochę uśmiechnęłam, bo… zapewne nie będziesz najstarszy img/smilies/smile

Pozdrawiam!

Ostatnio edytowany przez javo (2015-06-20 18:45:03)

"Solo Dios basta!"

#27 2015-06-21 23:30:21

benek
Gość

wiktor napisał(a):

Witam, nazywam się Wiktor, w tym roku skończyłem 25 lat i myślę o wstąpieniu do seminarium, chciałbym zostać księdzem. Decyzja ta kiełkowała w mojej głowie od kilku lat i choć obecnie wciąż mam wątpliwości, to chciałbym zadać kilka pytań, które być może pomogą mi w podjęciu decyzji.

-Jak jest z możliwością wstąpienia do seminarium w moim wieku? Czy to nie jest duży problem? Po liceum poszedłem na studia prawnicze, które ukończyłem, ale nie jest to coś co chciałbym robić w życiu. Nie odnajduję się w tym.

-Drugie pytanie dotyczy tego, w jaki sposób widziana jest przeszłość potencjalnego kandydata, zwłaszcza pod kątem związków z kobietami? Byłem w swoim życiu w kilku związkach z dziewczynami, często kilkuletnich. Doszedłem jednak do wniosku, że życie w związku i małżeństwo, to nie jest coś dla mnie. Czy fakt, że będąc w związku uprawiałem seks może być czynnikiem, który zdyskwalifikuje mnie jako kandydata na księdza?

Z góry dziękuję za odpowiedź. img/smilies/smile

Wiktor, człowieku o czym Ty mówisz - jaki wiek? Mając 25 lat to masz bardzo odpowiedni wiek, aby wstąpić do seminarium czy zakonu. Teraz to już jest nawet seminarium dla późnych powołań, jak to już ktoś tutaj zaznaczył (35+ i więcej i znacznie więcej:) Tak więc wiekiem absolutnie nie masz się co przejmować i nie zawracaj sobie tym głowy.

Widzisz ja jestem bliski 40 - ki i właśnie zamierzam wstąpić do zakonu, po różnych perypetiach życiowych. Gdzie była szkoła, studia, wojsko, praca zawodowa, relacje damsko - męskie (związki) itp, imprezy do białego rana, gdzie weekend zaczynał się w czwartek wieczorem, a kończył w poniedziałek rano. Sam widzisz, że z tego wszystkiego można nakręcić niezły film sensacyjny img/smilies/smile, tak w cudzysłowiu mówię o tym filmie img/smilies/smile Tylko widzisz wydawało mi się, że jestem na tamten czas szczęśliwy, a tak naprawdę byłem tylko pozornie szczęśliwym człowiekiem, bo była pustka, której nikt i nic nie było w stanie wypełnić. U mnie z powołaniem było tak trochę dziwnie, było one ze mną od dzieciństwa chyba lub bardzo wczesnego wieku młodzieńczego. Na samym początku (w młodości) to myślałem sobie, że ja coś wymyślam i są to moje fanaberię młodzieńcze. Nie miałem ochoty na żadne powołanie, bo przecież sam miałem lepszy plan dla siebie i na swoje życie tak wówczas myślałem, a powołanie było mi potrzebne jak piąte koło u wozu. I tak rosłem sobie i funkcjonowałem z tym moim powołaniem w tle. Aż w końcu doszedłem do wniosku, że tak nie da się żyć, tzn. da się żyć, ale byle-jak - a ja tak nie chcę. Widzisz można trochę zasypać powołanie, ale one jest na tyle mocne i silne, że będzie wracać jak bumerang do człowieka. Pan Bóg się upomina i dobrze img/smilies/smile. Przeczytałem kiedyś gdzieś, że powołanie można opóźnić, ale nie można go cofnąć, ładne prawda? Tak jest z prawdziwym powołaniem. 

Jak się popatrzy na historię i na różne wielkie postacie kościoła to dla Pana Boga nie ma rzeczy niemożliwych (św. Augustyn, św. Paweł, św. Franciszek). Teraz to wspaniali święci Kościoła Świętego, a w przeszłości ich życie wyglądało różnie delikatnie mówiąc img/smilies/smile Pisze o tym, abyś wiedział, że Twoje kontakty z kobietami bynajmniej nie dyskwalifikują Ciebie z możliwości wstąpienia do seminarium i w perspektywie przyjęcia święceń. Trzeba jednak postawić sprawę jasno i powiedzieć szczerze o swoim dotychczasowym życiu osobom, które będą Cię przyjmowały do seminarium oraz zaufać Panu Bogu. img/smilies/smile
Nie lękaj się img/smilies/smile,
Pozdrawiam.

#28 2016-11-09 18:29:51

jaro123
Użytkownik

Witam Wszystkich  Serdecznie .

Problem mój jest następujący chciałem w tym roku wstąpić do Wyższego Seminarium Duchownego jednak otrzymałem (dla mnie) dziwną odpowiedź ze swojej diecezji od ks. Rektora ,
pierwsze - do WSD diec. nie bardzo chcą mnie przyjąć ponieważ wiek 36 lat ......... , nie poddałem się
w
końcu poprosiłem o pozwolenie/skierowanie od JE ks Biskupa do Seminarium
35+
w Krakowie -  Biskup jest nastawiony do tegoż seminarium sceptycznie i nie chce
tam
kierować :-((( , ciężko to zrozumieć. Próbuje w innych diecezjach jednak każdy twierdzi ,że to nie jest możliwe ponieważ tylko w swojej diecezji można . Do zakonu nie bardzo mnie ciągnie :-(( Mam już 36 lat , po studiach wyższych - mgr, oraz podyplomowe . Proszę o pomoc , sugestie co dalej robić .

pozdrawiam J

#29 2016-11-10 02:50:15

Jowisz
Użytkownik

Może porozmawiaj bezpośrednio z władzami seminarium 35+ i przedstaw im swoją sytuację.
Inna sprawa, że nie słyszałam o tym by trzeba było koniecznie iść do seminarium ze swojej diecezji, ba! znam księży, którzy byli spoza, a kończyli gdzie indziej. Zresztą to trochę śmieszne. Wystarczy się przecież przeprowadzić i już się należy pod inną diecezję.
Spokojnie, jeśli masz powołanie, to Pan Bóg pomoże img/smilies/wink

#30 2016-11-10 04:48:50

jaro123
Użytkownik

Rozmawiałem z władzami seminarium 35+ i bez skierowania od JE ks.Biskupa nic sie nie da zrobić. Co do seminariów w innych diecezjch także rozmawiałem z kilkoma rektorami i zazwyczaj otrzymuje odp, że należy starać się w swojej diecezji . Cała ta sprawa także jest dla mnie nie zrozumiała i bardzo dziwna. Masz rację zostaję tylko się przeprowadzić i zmienić diecezję img/smilies/sad oraz to co najważniejsze to gorliwa modlitwa.

#31 2016-11-10 07:40:20

Piotr888
Użytkownik

To rzeczywiście trochę dziwne. A może spróbuj się skontaktować z bp Markiem Solarczykiem, przewodniczącym Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Jest email na stronie http://pojdzzamna.pl/krdp/
To młody, kontaktowy biskup, który na pewno coś doradzi - tylko nie wiem, jak odpisuje na maile, bo jest bardzo zajęty. Jeśli nie mógłbyś się z nim dłuższy czas skontaktować, napisz do mnie na priv. Powodzenia!

#32 2016-11-10 11:00:56

jaro123
Użytkownik

Pisałem kilkakrotnie , już od kilku miesięcy , nie otrzymałem odp. :-((

#33 2016-11-10 11:25:34

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Tak, to prawda, zazwyczaj należy się starać w swojej diecezji, taka jest generalna reguła. Mój młodszy kolega potrzebował zgody z rodzinnej diecezji, mimo że dobrze ponad 5 lat (studia i jakiś czas po nich) mieszkał na terenie innej. Zgodę na tę inną otrzymał, może i dlatego, że w tej "rodzinnej" nie brak powołań.  Dodam, że jego brat jest księdzem w diecezji rodzinnej. 
Zawsze można postarać się umówić na osobistą rozmowę w kancelarii biskupa, skoro na maile Ci nie odpowiedział.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#34 2016-11-10 11:34:31

jaro123
Użytkownik

Próbowałem na osobistą rozmowę się umówić jednak JE ks Biskup nie ma dla mnie czasu , jedynie udało mi się porozmawiać z ks.Rektorem do którego mnie JE ks.Biskup - sprawę skierował i nici wyszły a proszę hannaturno napisz kto powinien mi dać taką zgodę (czy wogóle wyrażą chęć aby mi ją dać ) ?

#35 2016-11-10 12:02:15

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Zgodę na podjęcie formacji w seminarium diecezjalnym innej diecezji niż ta, z której pochodzisz i w  mieszkasz zasadniczą część życia (a może nawet, w której jesteś ochrzczony - tego jednak nie wiem),  wyraża biskup diecezji pochodzenia. On Cię "wypuszcza" do innej diecezji. O takiej tylko wiem praktyce, potwierdzonej w konkretnych przykładach.

No bo wiesz, skoro kończy się seminarium diecezjalne w "innej diecezji", to w tej innej z zasady się posługuje całe życie.

Ostatnio edytowany przez hannaturno (2016-11-10 12:13:45)

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#36 2017-10-29 15:00:35

iop943
Użytkownik

Czy jesli nie mam odbytego sakramentu bierzmowania moge zostac przyjęty do seminarium?

#37 2017-10-29 19:45:05

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Dostałeś już odpowiedź, na forum katolika > http://www.katolik.pl/forum/read.php?f= … p;t=391156 spodziewasz się, że tutaj co innego usłyszysz?

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Stopka forum