'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#176 2015-01-29 21:38:47

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Górna granica wieku przy wstępowaniu do zakonu

Benedyktynki Mniszki,zakon klauzurowy,ale klauzura konstytucyjna.

#177 2015-12-20 20:38:45

Franko
Użytkownik

Pokój i Dobro img/smilies/smile

Mianowicie mam 35 lat i pragnę wstąpić do zakonu czy może ktoś wie czy nie jestem już za stary img/smilies/smile img/smilies/smile img/smilies/smile Jaka jest górna granica wiekowa?

Podrawiam

#178 2015-12-20 20:44:53

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Sądze, że nie jesteś za stary:) Pytaj w konkretnym zgromadzeniu.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#179 2016-04-12 12:44:00

A-psik
Moderator

Powołanie w późniejszym wieku jest możliwe.
Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego [Łk1,37]
A z naszych świętych, to na przykład Edyta Stein wstąpiła do Karmelu w wieku 42 lat. Zresztą w naszych czasach ta granica się przesuwa (zarówno odnośnie małżeństwa, rodzenia dzieci, jak i życia zakonnego).

Deus caritas est

#180 2016-04-12 19:22:39

Piotr888
Użytkownik

Ja też jestem z tych "późnych", do tego ze skomplikowaną historią życiową. Mimo to, na mojej pierwszej rozmowie powołaniowej zostałem odebrany z wielką otwartością. Odwagi więc! img/smilies/smile Dla Boga nie ma nic niemożliwego.

#181 2016-05-28 17:55:31

szymek
Użytkownik

Ja też jestem tym średnim lub nawet późnym powołaniem i napisałem do cystersów z jędrzejowa zapytanie czy przyjmują kandydatów do kapłaństwa po 40 roku życia? Jednak otrzymałem odpowiedź, że nie przyjmują w tym wieku do tego klasztoru. No i co, podziękowałem grzecznie za odpowiedź i nie załamuje się tylko dalej będę szukał odpowiedniego miejsca, w którym będę mile widziany. Cóż uciekałem przed powołaniem i teraz zbieram owoce. Co zrobić ;-)

#182 2016-05-28 19:59:10

francesco
Gość

Misjonarze św. Rodziny może przyjmują po 40 img/smilies/smile Piotr a ty w jakim jesteś zgromadzeniu?

Ostatnio edytowany przez francesco (2016-05-28 20:00:17)

#183 2016-05-28 21:00:16

A-psik
Moderator

Deus caritas est

#184 2016-05-28 21:39:44

GP
Użytkownik
Imieniny: 12.03
Urodziny: 18.08.

U nas, redemptorystów jest 50-letni współbrat na 2. roku studiów, w postulacie jest dwóch po czterdziestce, a dziś święcenia kapłańskie przyjął diakon w wieku 55 lat img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez GP (2016-05-28 21:41:42)

Bóg jest Miłością! Miejcie odwagę żyć dla Miłości!
Bóg jest Miłością! Nie lękajcie się!

"Odwagi! Bóg pokieruje wszystkim!" (św. Klemens M. Hofbauer)

#185 2016-05-29 11:03:26

szymek
Użytkownik

A-psik napisał(a):

Szymku art specjalnie dla Ciebie img/smilies/wink http://wyborcza.pl/duzyformat/1,127291, … zniej.html

A-psik, dziekuje za bardzo interesujący artykuł :-) jest on niezmiernie budujący i krzepiący.
Myślę, że do tych późnych powołań potrzebni są naprawdę bardzo dobrzy formatorzy, a niestety nie wszyscy magistrzy postulatów i nowicjatów są do tego odpowiednio przygotowani i nie chcą brać sobie na barki kłopotów, a w szczególności gdy są zdecydowanie młodsi od samych osób formowanych.
Na pewno skorzystam z Waszej wiedzy, pomocy co do opinii oraz różnych sugestii, które są jak widzę nieocenione i absolutnie pomocne :-)

#186 2016-05-29 13:16:41

A-psik
Moderator

Pierwsza myśl jak przyszła mi do głowy to..."to nie Twój problem". Człowiek wyznaczony do tej funkcji powinien dbać o swój rozwój w tym zakresie (pod kątem duchowym, intelektualnym i psychologicznym). A tak poza, zastanów się czy rzeczywiście formowanie młodzieży w obecnych czasach jest takie proste (zwłaszcza przy istniejącym rozdźwięku między otaczającą nas kulturą hedonizmu i konsumpcjonizmu a wymaganiami życia zakonnego). Każdy okres rozwojowy niesie ze sobą pewne trudności, a formator winien być kompetentny i posiadać chęć poświęcenia swojego czasu osobie, którą formuje (mówimy to o podejściu indywidualnym, a nie próbie wklepania formowanego w pewien ogólnie przyjęty schemat).

Ostatnio edytowany przez A-psik (2016-05-29 13:17:31)

Deus caritas est

#187 2016-05-29 14:07:57

szymek
Użytkownik

Chyba trochę się nie zrozumieliśmy, bo ja powiedziałem robiąc ten wcześniejszy wpis, że te "starsze powołania" są w znacznym stopniu trudniejsze do prowadzenia i "kształtowania". O ile młodego człowieka można łatwiej i szybciej uformować, bo jest bardziej "plastyczny" o tyle z kandydatem starszym jest to trudniejsze do zrealizowania. I nawet w czasach obecnych czyli w XXI wieku jest naprawdę mnóstwo bodźców, które w negatywny sposób wpływają na człowieka, młodego człowieka, to i tak będzie on łatwiejszym materiałem w "obróbce" I tylko tyle.

Mówiąc o tym, że funkcja formatora wymaga od samego formatora odpowiednich cech, umiejętności, predyspozycji i stałego kształcenia (doskonalenia) się w tym zakresie, absolutnie nie odkryjemy Ameryki. Samo założenie tej funkcji wszystko to w sobie powinno zawierać.
Natomiast często jest tak, że teoria z samą praktyką w życiu codziennym nie ma wiele wspólnego. Równie często jest tak, iż funkcję owego formatora sprawuje osoba kompletnie do tego nie przygotowana i nie mająca zielonego pojęcia o prowadzeniu dorosłego, nie wspominając o kształtowaniu osobowości młodego człowieka.
I naprawdę znam takie przypadki, celowo mówię "przypadki", bo nie są one pojedyncze i odosobnione. I teraz najnormalniej w świecie taka osoba, która już w swoim życiu wiele przeszła, przeżyła, a także wiele widziała może być nie lada orzechem do zgryzienia dla osoby samego nieprzygotowanego formatora. Wymienię tu chociaż tylko możliwość samej kompromitacji się formatora w oczach osoby nazwijmy ją już dojrzałej. Z pewnością nie jest to fajna sytuacja dla człowieka kompromitującego się w jakiejś dziedzinie życia. Co ciekawe taka sama sytuacja gdy zadzieje się przy relatywnie młodym człowieku, nie ma aż tak negatywnego wydźwięku w percepcji formatora. Młoda osoba po prostu może nie wychwycić pewnych rzeczy, które człowiek starszy bez jakiegokolwiek problemu widzi.

Podałem tu tylko zarys tego jak ja to widzę, a moje doświadczenie edukacyjne w różnym zakresie, przychodzi mi tutaj z pomocą. Co oczywiście nie przeszkadza w stwierdzeniu tego, iż są naprawdę wspaniali formatorzy. I tego chciałbym się trzymać oraz wieżyc w to, że tych odpowiednich ludzi zajmujących tę ogromnie ważną funkcje jest zdecydowania więcej.

#188 2016-05-29 18:07:44

A-psik
Moderator

Myślę, że dobrze się zrozumieliśmy, a przynajmniej ja zrozumiałam to co pisałeś w poprzednim poście i mimo postu kolejnego podtrzymuję to co napisałam.

Deus caritas est

#189 2016-05-29 22:35:49

szymek
Użytkownik

Możesz podtrzymywać przecież to co chcesz. Ja natomiast wiem o czym napisałem i co chciałem przekazać. Jak to zrozumialaś to już Twoja sprawa.

#190 2016-05-29 23:46:54

mynia
Moderator

Kilka luźnych uwag w temacie (mam nadzieję!):
1. "Późne powołania" przyjmują też urszulanki SJK
2. To nie formator dokonuje przyjęcia do zgromadzenia lecz przełożony/a.
3. To przełożeni decydują o tym, kto się zajmie zakonnym "narybkiem" i jak już zdecydują, to ta osoba jest zobowiązana na mocy ślubu posłuszeństwa do podjęcia obowiązków, choć wcale może jej ta posługa "nie leżeć" - z różnych przyczyn (nam, żyjącym "w świecie" też często przychodzi zajmować się czymś, co nam nie pasuje, ale jak mus to mus).
4. Formator też może mieć obawy czy sobie poradzi, czy się dogada, czy podoła itp.
5. Z formatorami to trochę jak z nauczycielami - jedni "łapią" świetny kontakt z maluchami, a starszych uczniów "nie ogarniają"; inni - przeciwnie, spełniają się w pracy z młodzieżą, ale z najmłodszymi byłoby im ciężko...

#191 2017-05-22 14:35:27

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Wydaje mi się jednak, że nie ma na to pytanie tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy tylko i wyłącznie od konkretnego zakonu, zgromadzenia, opactwa. Znałem kandydata z Litwy (jest już poza zakonem), który postulat rozpoczął w wieku 52 lat, i był w nowicjacie.

Z drugiej strony, to np. w zakonie trynitarzy czy opactwie cysterskim w Wąchocku otrzymałem odpowiedź (prawie taką samą), że "30 lat to już ostatni dzwonek". Także jednak jakaś górna granica jest i to wcale nie musi być 40, czy nawet 35 lat, a 30 właśnie... u benedyktynów nie jest to problem - są powołania późniejsze. Podobnie u klaretynów 40 lat), karmelitów 35 lat), kamedułów (45 lat). Ogólnie dziś taka granica nieco się wydłuża, choć generalnie, to okres pomiędzy 20-35 rokiem życia jest chyba najbardziej odpowiedni na podjęcie decyzji dotyczącej wstąpienia do zakonu.

Kiedyś nawet program w tv oglądałem (nie pamiętam tytułu reportażu), że zgłaszają się starsi ludzie do klasztorów, ale przełożeni grzecznie dziękują dając do zrozumienia, że klasztor to nie dom spokojnej starości ;  )

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#192 2017-05-23 09:44:26

Piotr888
Użytkownik

Ja mam 35 lat i pozwolono mi złożyć w tym roku dokumenty do kapucynów. Ale na pewno są to trudniejsze sytuacje, zarówno dla kandydata, jak i dla zgromadzenia.

#193 2017-05-26 17:53:50

Przemieniony
Użytkownik

U Pijarów dwa lata temu naukę w Seminarium rozpoczął 52 lub 55 latek.

Człowiek może tworzyć granice ale jeśli Bóg da powołanie to tak pokieruje, że nie będzie żadnych granic.

Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

#194 2017-11-21 21:26:31

johnek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

U Misjonarzy Św Rodziny napisali mi że górną granicą wieku jest 30. Natomiast 35 jeśli jest to przypadek szczególny jak np kandydat już ukończył studia z teologii . W innych przypadku jest już wymagana rozmowa z prowincjalem . U zmarchwystancow również 30 . Wydaje się być granica wieku w większości 30 lat dla męskich zgromadzeń z zasady .

Pozostańmy z daleka od tego co błyszczy , kochajmy naszą małość oraz to że nic nie odczuwamy wtedy będziemy ubogimi w duchu -Św Teresa od Jezusa

Stopka forum