'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#376 2018-01-27 08:44:36

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Instytuty świeckie

Wspólnotowe świętowanie 2. lutego zakładałam, że raczej będzie bardzo okazjonalnym spotkaniem w instytutach. Ale z tyłu głowy miałam, że pewnie włączacie się w diecezjalne uroczystości by choć tak "być we wspólnocie" i właśnie jak to wygląda w Polsce w różnych diecezjach? Z tego co pamiętam w Krakowie główna Msza odbywa się w godzinach popołudniowych, co pozwala w niej uczestniczyć bez większej szkody na swoje obowiązki. W Szczecinie czy Gdańsku, msze są przedpołudniem lub około południa a referentka z upodobaniem wysyła informacje, że "kuria wystawi zwolnienie siostrom na ten dzień" - tylko co po takim zapewnieniu jeżeli często członkowie instytutów chcą pozostać niejawni? Jak to u Was wygląda tak praktycznie - staracie się na te msze dołączać, czy raczej wychodzicie z założenia, że tylko wtedy gdy nie kolidują z pracą? Też wydaje się interesujące na ile w diecezjach jest chęć dostosowania tej mszy do realiów pracy (w końcu nawet jeżeli "kuria zwalnia siostry" to i tak posiadając takie zwolnienie nie zawsze można opuścić uczniów/chorych itd). I na ile Wy będąc w instytutach czujecie potrzebę uczestniczenia w takiej mszy, czy spotkaniu po nim? Bo może nie jest to aż tak ważne (sama od jakiegoś czasu w ten dzień jestem na mszy z jezuitami).

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

#377 2018-01-27 11:18:11

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

W mojej archidiecezji msza w  katedrze jest zawsze przed południem, co rzeczywiście części osób pracujących odbiera szanse uczestnictwa. Zresztą, czasy, w których większość ludzi pracowała od 7 do 15 lub podobnie, minęły, o ile w ogóle istniały, więc zmiana godziny nie dla wszystkich byłaby rozwiązaniem.

Dla mnie jest oczywiste, że nikt z żadnej pracy żadnej z nas nie będzie zwalniał z powodu jakichkolwiek uroczystości religijnych, nie ma powodu i uzasadnienia, nawet gdyby przynależność nie była okryta dyskrecją. 
Nie szukamy ulg, wyjątków czy jakiegoś wyróżniania się spośród całego ludu Bożego.
Nikt, o ile mi wiadomo, nie zwalnia z pracy świeckich katolików w czasie żadnych świąt kolidujących z pracą, ludzie pracują we wszelkie dni (a i noce) tygodnia, nie mogą z racji zawodowych uczestniczyć np. w triduum paschalnym. My, do końca konsekrowane i do końca świeckie,  dzielimy los świeckich, i tak być powinno. Więc nawet  - to tylko abstrakcyjne gdybanie - gdyby moje szefostwo wiedziało i chciało mnie zwolnić, nie czułabym się z tym dobrze. Nigdy mi nie przeszło przez myśl, że mogłabym się ubiegać o jakieś kilkugodzinne zwolnienia z racji religijnych. Tyle o ewentualnej kolizji z obowiązkami.

Innym wymiarem jest sama sprawa dyskrecji. To jest indywidualna decyzja każdej z nas, czy uczestniczy w takich uroczystościach. 
Pomijając wszystko inne - wiem z rozmów, że dla wielu z nas czynnikiem utrudniającym decyzję jest... lokalna telewizja, która od lat uwielbia zbliżenia twarzy.

Podsumowując:   
O ile wiem, w skali  całego instytutu osoby decydują się na uczestnictwo tylko wtedy, gdy uroczystości nie kolidują z pracą czy podobnymi obowiązkami  i z osobistym przekonaniem co do dyskrecji.
Dwukrotnie udało mi się przeżyć takie uroczystości z dala od miejsca zamieszkania i tym mocniej to pamiętam.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#378 2018-01-27 13:24:55

Owieczka
Użytkownik

Od jakiegoś czasu myślę o Instytucie świeckim, jednak mieszkam na wsi gdzie trudno o co dzienny dojazd na Mszę św. która odprawiana jest po 16:00, a czasem to w ogóle jej w tygodniu nie ma.

#379 2018-01-27 13:40:44

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Owieczko,
utrudniony dostęp do mszy nie powinien przecież przekreślać ewentualnego powołania.
W takiej sytuacji robimy, co możemy. Szukamy rozwiązań.
Trudno o dojazd, rozumiem, ale czy to absolutnie niemożliwe?

Szukam podpowiedzi. Uczestniczymy we mszy porannej, o ile jest (wspominasz o „po 16”. A rano?)
Uczestniczymy poza wsią we mszy (porannej czy wieczornej) w najbliższym kościele, do którego da się dojść czy dojechać. Tak często, jak tylko się da. Może nie da się codziennie, zgoda, ja osobiście to naprawdę rozumiem. Jakieś okoliczne miasteczko? Miejscowość pracy? Dojazd autem okazją, z kimś znajomym? Samochód? Znam osobę, która dojeżdżała przez całe lata na rowerze do autobusu, którym docierała do kościoła, pracy itp. Patrzałam z podziwem. Obecnie dysponuje ona samochodem.
Sporadycznie zdarza się, że ktoś się przeprowadza, wynajmuje gdzieś pokój itp.
W każdym razie: w moim przekonaniu taka sytuacja nie przekreśla człowieka!

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

#380 2018-01-27 14:36:53

Owieczka
Użytkownik

Właśnie ostatnio straciłam pracę, ale jak mam możliwość to w tygodniu jeżdżę do miasta. Rower on by się przydał u mnie na wsi ludzie nie chętnie pod wioza prędzej w niedziele się uda. A rano Msza św. jest tylko w niedziele.
Bardzo się cieszę, że to się nie liczy. Jestem nad wyborem instytutu jest ich wiele ale padło na dwa Chrystusa Krola i Maryi sluzebnicy pańskiej.

#381 2018-01-27 14:44:45

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Nie że się kompletnie nie liczy, ale moim zdaniem nie przekreśla na starcie! To jest po prostu pewna trudność, którą z czasem warto będzie powoli pokonywać, przymierzając się do różnych rozwiązań. Cierpliwości.

#382 2018-01-27 17:03:18

Owieczka
Użytkownik

hannaturno napisał(a):

Nie że się kompletnie nie liczy, ale moim zdaniem nie przekreśla na starcie! To jest po prostu pewna trudność, którą z czasem warto będzie powoli pokonywać, przymierzając się do różnych rozwiązań. Cierpliwości.

To na pewno, zależy też w jakiej pracy mi przyjdzie pracować. Jako opiekun medyczny szukam w tym zawodzie pracy, a że mieszkam na wsi gdzie rzadko jeżdżą autobusy to naprawdę trudno. Choć widzę też możliwość przeprowadzki jeśli by zarobki w pracy na to pozwoliły. Ale jak na razie nic się nie trafiło.

#383 2018-01-30 20:24:43

Lidka
Użytkownik

Dziewczyny, bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi i uwagi. Już piszę, jak wygląda u mnie Dzień Życia Konsekrowanego.

Staram się go przeżyć w rodzinnej parafii, o ile mam taką możliwość. To właśnie z tej wspólnoty parafialnej Pan Bóg zapragnął mnie powołać, tam wzrastałam i tam również dziękuję za dar powołania. Bo właśnie 2 luty to zawsze dla mnie dzień, przede wszystkim, wielkiego dziękczynienia - za powołanie, zamysł Ducha Św., za mój Instytut i jego Założyciela.
Raczej nie uczestniczę we Mszy z biskupem diecezji oraz spotkaniem z nim ze względu na... dyskrecję. Choć Msza zaczyna się zawsze późnym popołudniem i nie koliduje z moją pracą.

Owieczko, dziękuję także za Twoje posty. Czytam je i przypominam sobie siebie na początku drogi. Też miałam wiele wątpliwości, zmartwień - także dotyczących uczestnictwa we Mszy Św. Zaufaj! Jeżeli słyszysz ten Głos: idź za Nim i zaufaj! A zobaczysz, jak Pan wyprostuje Ci ścieżki, albo da Ci siły do znoszenia trudów.
Bożego światła w szukaniu pracy Ci życzę.

#384 2018-01-31 12:01:22

Owieczka
Użytkownik

Dziękuję Lidko, wy również mi pomagacie. img/smilies/smile

#385 2018-02-01 16:22:10

Przemieniony
Użytkownik

Lidka, co znaczy- ze względu na dyskrecję?

Wstydzisz się przynależności do Instytutu? Boisz się, co ludzie powiedzą?

Kimkolwiek jesteś - życzę Ci dobrze.

#386 2018-02-01 16:35:10

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Przeczytaj, proszę, wątek od początku, było już w nim naprawdę bardzo, bardzo dużo o zasadzie dyskrecji.
Przypuszczam, że we wspólnocie Lidki - jak i w mojej - obowiązuje członkinie zasada dyskrecji. Lidka na pewno opowie o tym.

Tymczasem ja, bo akurat weszłam na forum.
Zasada ta u nas znaczy, że z reguły otoczenie nie wie i nie ma wiedzieć (oprócz sporadycznych a uzasadnionych wyjątków, omówionych z przełożonymi),  że jesteśmy członkiniami instytutu. Mamy to zapisane w konstytucjach uznanych przez Kościół. To jest poniekąd część charyzmatu konkretnych wspólnot instytutowych. W warunkach polskich, o ile mi wiadomo  - większości.
Moja rodzina, łącznie z rodzicami i rodzeństwem, sąsiedzi, znajomi, osoby z pracy, rozmaite koleżanki, członkowie wspólnoty parafialnej itp. nie wiedzą o mojej konsekracji.

#387 2018-02-01 17:16:44

Owieczka
Użytkownik

Właśnie mam pytanie, czy są określone warunki przyjęcia kandydatki np. wyksztalcenie, wiek?

#388 2018-02-01 17:38:50

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Należy być osobą pełnoletnią.  Górną granicę ustala konkretny instytut, ma swoje zasady. Trzeba pytać w konkretnym miejscu.

Wykształcenie - hm. To trudniejsze pytanie. Zasadniczo preferuje się w mojej wspólnocie minimum średnie. Bardzo mile widziana matura, ale jeśli chodzi o wykształcenie, to przecież wiele jest z czasem do zrobienia.
Szkoła ponadgimnazjalna czy ta powyżej 8-letniej podstawówki, zależnie od trybu edukacji, też jest niezłym punktem wyjścia, do ewentualnej kontynuacji, ale w praktyce dzisiaj takie kandydatki nam się nie zdarzają. Ostatnimi czasy przychodzą bowiem z reguły dziewczyny po studiach albo po szkole pomaturalnej (czasem w trakcie tych etapów).

#389 2018-02-02 03:02:44

Lidka
Użytkownik

Przemieniony napisał(a):

Lidka, co znaczy- ze względu na dyskrecję?

Wstydzisz się przynależności do Instytutu? Boisz się, co ludzie powiedzą?

Przemieniony, tak, jak poradziła hannaturno, zachęcam do zapoznania się z wątkiem od początku (a przynajmniej z fragmentami dotyczącymi dyskrecji img/smilies/wink ).

* ze względu na dyskrecję: spotkania z naszym biskupem są mocno "obfotografowywane", stąd moja obawa; poza tym, mam część znajomych w środowisku kapłańskim, zakonnym i wśród świeckich pracowników kurii

* czy wstydzę się przynależności: o nie! Dar powołania i wspólnoty instytutowej to wielka radość, niewyobrażalny dar, taka ewangeliczna drogocenna perła. Choć czasami czuję wstyd z powodu... mojej grzeszności, która często nie pozwala mi w pełni odpowiedzieć na Boży dar i codzienne zaproszenie do większej z Panem bliskości i świętości.

* boisz się, co ludzie powiedzą: hm... właściwie, to tak img/smilies/wink. Piszę żartem. Ludzie właśnie mają o nas nie mówić, dlatego, że wiedzą o naszej przynależności do IŚ. Świadczymy życiem, nie zaś tym, że afiszujemy się: "heej! jestem z Instytutu". Poza tym, czy może być coś słodszego niż codzienne spotykanie się z Ukochanym w zaciszu mieszkania swego serca? O spotkaniach, o których wiedzą tylko On i ty?

Dzięki dyskrecji i braku habitu bądź innego znaku materialnego, świadczącego o przynależności, możemy wejść tam i dojść do takich kręgów, gdzie np. osoby duchowne bądź zakonne miałyby trudniej.

W mojej wspólnocie instytutowej dyskrecja jest niezwykle istotna. Z resztą hannatuno dorbrze to wytłumaczyła. Nie wiedzą najbliżsi, przyjaciele, współpracownicy i jak na razie, nie ma potrzeby ujawniania się. Z resztą taką decyzję również musiałabym podjąć po rozmowie z odpowiedzialnymi w Instytucie.

Hm... to właściwie temat rzeka. Zachęcam do przeczytania poprzednich postów o dyskrecji.

Owieczka napisał(a):

Właśnie mam pytanie, czy są określone warunki przyjęcia kandydatki np. wyksztalcenie, wiek?

Zacznę od wieku - u mnie w warunkach przyjęcia do wspólnoty jest górna granica wiekowa, jednak w ostatnim czasie przyjęto kandydatki przekraczające określony wiek. Zawsze na początku jest rozmowa, która weryfikuje i jeśli nie ma przeszkód, taką osobę przyjmujemy. Minimalny wiek to, oczywiście, 18 lat. Ale za tym wiekiem musi również iść dojrzałość.

Wykształcenie - nie zdarza się u nas, aby kandydatka/członkini nie miała wykształcenia, m.in. średniego. Ważne jest natomiast, aby mieć pracę, która przynosi stały dochód pozwalający na samodzielne utrzymanie się (chyba, że któraś z nas np. mieszka jeszcze z rodzicami).

Ostatnio edytowany przez Lidka (2018-02-02 03:04:09)

#390 2018-02-03 23:58:16

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Jesienią ubiegłego roku, w związku z 70. rocznicą opublikowania dokumentu "Provida Mater Ecclesia",  ukazał się artykuł dotyczący wypowiedzi Ojca Świętego skierowanej do włoskich instytutów świeckich. Na końcu tekstu jest 5 wskazówek. 5 zalecanych duchowych postaw.
Ostatnio przykuły naszą uwagę.
Dziś pierwsza. Może i dla Was będzie inspirująca.
          "Modlić się – napisał Papież - aby być zjednoczonym z Bogiem, blisko Jego serca. Słuchać jego głosu przed każdym wydarzeniem życia, chodzić w świetle, które przyjmuje Ewangelię i traktuje ją poważnie".

http://papiez.wiara.pl/doc/4279098.Papi … -swieckich

#391 2018-02-04 21:17:29

maluszek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Mrówko zielona img/smilies/smile dopowiadam do twojego pytania, czy rozważania. Niestety u mnie w diecezji Msza Św. w katedrze jest w godzinach przedpołudniowych, wobec czego jeśli chcę wziąć w niej udział - biorę urlop (muszę dojechać do stolicy diecezji). Nie mam trudności, czy oporów we wzięciu w niej udziału, nie ma dla mnie większego znaczenia, że są obecne media i mogą objawić moją buzię -bywa.... Udział w tej Eucharystii jest to dla mnie radością i wielką wartością- ta wspólna modlitwa z braćmi i siostrami innych wspólnot umacnia mnie i daje siłę. Bardzo cenię sobie spotkania z osobami życia konsekrowanego , mam wiele bliskich mi osób w środowiskach zakonnych i nie izoluję się od nich, nie podkreślam nieustannie swojej odrębności - bo korzeń mamy wspólny i cel Jeden. Pięknie się wzajemnie uzupełniamy img/smilies/smile Bogu dzięki za taki dar.
Pozdrawiam mocno i serdecznie img/smilies/smile

Jezus - moja miłość jest Ukrzyżowany (św. O. Ignacy)

#392 2018-02-05 21:57:57

maluszek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

W tym przemówieniu Ojca Świętego zacytowanym przez Hannaturno jest jedno niezwykle ważne słowo "rozeznawanie" - myślę, ze to jest klucz do odczytywania naszego powołania, znaków czasu, odkrywania pasji. Pobrzmiewa w tym bardzo duch św. Ojca Ignacego. Stąd jest mi to bliskie. Umiejętność bycia w równowadze, wybierania tego "co lepiej służy", co "przybliża mnie do celu dla którego zostałam stworzona". Nie trzymanie się przyszłości, ani rzucanie się bez głębokiego namysłu "na nowe", ale umiejętność pytania Pana "co chcesz, aby czynił? co w tym czasie, i dla ludzi pośród których służę jest ważne? co będzie dla nich z pożytkiem?"
Mam trochę takie wrażenie, że w odczytywaniu nowych wezwań jeśli chodzi o miejsce IŚ w Kościele brakuje nam wszystkim umiejętności "odróżniania rzeczy istotnych od rzeczy drugorzędnych". Widzę to nawet po tej dyskusji, w której często pobrzmiewa np. wątek dyskrecji. On jakoś wybija się na czoło, staje się najistotniejszy - a przecież to w gruncie rzeczy jest rzecz drugorzędna. Nie przesądza o istocie naszego powołania. Skupiamy się na środkach, a nie na celu. I trzymamy się kurczowo swoich przekonań, tego jak było "kiedyś" i to się staje wyznacznikiem tego jak powinno być "teraz". A tymczasem Jezus posyła nas do nowych ludzi, nowych czasów, nowych potrzeb - i trzeba w wolności rozeznawać co jest lepsze. Rozeznawać tak, aby nie wylać dziecką z kąpielą, ale rozeznawać tak, aby nie zatrzymać się na historycznych zaszłościach - ale po to, aby zawsze lepiej służyc. Ot - taka refleksja mi się zrodziła dziś właśnie.

#393 2018-03-01 19:32:55

Lidka
Użytkownik

Zapraszam do odwiedzenia strony poświęconej Instytutom Świeckim w Polsce - strona w nieco odświeżonej szacie graficznej: http://www.kkis.episkopat.pl/.

#394 2018-04-15 00:00:30

Lidka
Użytkownik

W poniedziałek przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Módlmy się o święte powołania do naszych instytutowych wspólnot.

Ostatnio edytowany przez Lidka (2018-04-15 00:01:02)

#395 2018-04-15 20:50:17

maluszek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

nie chciałabym być drobiazgowa (Pan Bóg jest poza czasem), ale Światowy Dzień Modlitw o Powołania wypada zwykle w IV NIedzielę Wielkanocną - Niedzielę Dobrego Pasterza, i tak jest także w tym roku.

#396 2018-05-13 13:58:57

Lidka
Użytkownik

We wrześniu w Krakowie odbędzie się Kongres Młodych Osób Konsekrowanych. Znamy już więcej szczegółów, w tym program. Kto planuje przyjechać? img/smilies/smile
https://kongresmlodych.zyciezakonne.pl/

Ostatnio edytowany przez Lidka (2018-05-13 13:59:13)

Stopka forum