'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2018-03-20 21:24:03

dziewczyna
Użytkownik

Osoba ze skłonnościami homoseksualnymi może być przyjęta do zakonu?

Bez owijania w bawełnę: czy dziewczyna ze skłonnościami homoseksualnymi może być przyjęta do zakonu?
Czy formalnie jest to przeszkoda?
I czy w praktyce zdarza się przyjąć taką osobę?

Prawo kanoniczne mówi chyba tylko o kandydatach do kapłaństwa (że nie mogą).

Wydaje mi się, że skoro pozostając w świecie taka osoba i tak musi pozostawać w czystości, to przecież w zakonie musiałaby robić tak samo. Skoro więc prawo kanoniczne nie zabrania, to chyba można?

Będę bardzo wdzięczna za wszystkie informacje i sugestie, zwłaszcza od sióstr i osób, które zetknęły się z tym tematem w praktyce. Jeśli ktoś by nie chciał pisać publicznie, to niech się odezwie w prywatnej wiadomości, proszę.

Tylko proszę, nie piszcie mi, że mam pytać w konkretnym zakonie, bo tego się nie da zrobić anonimowo...

#2 2018-03-21 12:08:04

Francesca
Użytkownik

Re: Osoba ze skłonnościami homoseksualnymi może być przyjęta do zakonu?

Osobiscie znam takie osoby, ktore zostaly przyjete do zakonu, nawet ze sklonnosciami homoseksualnymi. U niektorych osob okazalo sie to bezproblemowe, u innych byl z tym problem i osoby te wczesniej czy pozniej zostaly wydalone, lub same wystapily.
Znajomy opat mowil do mnie (wlasnie w jego wspolnocie byly 2 takie przypadki), ze to cos podobnego, jak by mezczyzna wstapil do zenskiego klasztoru. Choc zobowiaze sie do zycia w czystosci, to nacodzien spotyka sie z pokusa i to w inny sposob niz jak by zyl w swiecie. A wiec...
Moze takiej osobie bylo by lepiej zlozyc sluby w swiecie...? Nie wiem.
Znam kaplana (zyje za granicami kraju), ktory zyje w jednej ze wspolnot charyzmatycznych (kobiety i mezczyzni konsekrowani, jak rowniez osoby swieckie) i chociaz sam ma takie sklonnosci, to w tej wspolnocie odnalazl sie no i w koncu zostal wyswiecony.
Mysle, ze wiele zalezy od konkretnej wspolnoty, bo o ile sie orientuje, w Prawie kanonicznym na ten temat nic sie nie pisze.

Kocham Cie, szukam, pragne...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

Stopka forum