'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#101 2014-02-01 13:26:29

Agatku
Użytkownik
Imieniny: 05.02
Urodziny: 30.01

Re: Dominikanie

Dominikanie wybrali nowego prowincjała. Został nim o.Paweł Kozacki, pamiętajmy w modlitwie img/smilies/smile
i odświeżona strona polskiej prowincji www.dominikanie.pl

Czynić dobro, radość nieść, uszczęśliwiać i prowadzić do nieba.

#102 2014-03-24 18:14:41

johnek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Szkoda że ostatnio troche choruję ten zakon , jakiś kryzys , wymaga dużo modlitwy  .

Pozostańmy z daleka od tego co błyszczy , kochajmy naszą małość oraz to że nic nie odczuwamy wtedy będziemy ubogimi w duchu -Św Teresa od Jezusa

#103 2014-03-24 19:41:22

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Nie wiem na ile zakon choruje. Ostatnio prof. Środa stwierdziła, że dominikanie i jezuici mają najlepsze przygotowanie intelektualne i filozoficzne, dlatego wielu dominikanów przechodzi do stanu świeckiego. Bardzo podoba mi się ich forma prenowicjatu - 'w świcie', ale kilkanaście razy w roku jeżdżą na spotkania, rekolekcje, dni skupienia. Potem nowicjat ---> teraz Warszawa, nie Poznań.

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#104 2014-03-24 20:55:04

johnek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

michaleus napisał(a):

Ostatnio prof. Środa stwierdziła, że dominikanie i jezuici mają najlepsze przygotowanie intelektualne i filozoficzne, dlatego wielu dominikanów przechodzi do stanu świeckiego

No właśnie a chyba nie takie było założenie , najpierw są duszpasterzami , kaznodziejami a potem intelektualistami i filozofami .

Głównie chodzi o ten skandaliczny wywiad O przeora na temat gender   za co na dywaniku u Biskupa wylądowali , nawet ks Dariusz Oko o nich mówił że ostatnio trochę choruję zakon. http://www.pch24.pl/gender-dominikanie- … 248,i.html     a tu o wywiadzie http://www.fronda.pl/a/szokujacy-wywiad … 34648.html

No zauważyłem że namawiają nie potrzebnie do spożywania Komunii Świętej na ręke , jako że można i w cale to nie jest trudne , aby sie nie bać tylko rozłożyć ręce itp.  Troche za bardzo jak dla mnie chcą iść z postępem.  Oczywiście to jest moje prywatna opinia.

Ostatnio edytowany przez johnek (2014-03-24 21:06:11)

Pozostańmy z daleka od tego co błyszczy , kochajmy naszą małość oraz to że nic nie odczuwamy wtedy będziemy ubogimi w duchu -Św Teresa od Jezusa

#105 2014-03-25 16:13:09

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

A tego nie czytałem...No faktycznie może szokować trochę. Może każdego kto dominikanów wcześniej nie znał - od kilkunastu lat da się zaobserwować, że duchowi synowie św. Dominika mają zazwyczaj inne zdanie od biskupów o in vitro, związkach partnerskich, czy ostatnio gender. Pamiętam list jednego z ojców do biskupów - opublikowany przez GW. A najsłynniejszy 'były dominikanin' pan Bartoś to już niemal ktoś na pozycji celebryty - wszystko co w Kościele złe : celibat, zakony, bł. Jan Paweł II, nauka, dogmaty, przykazania...Troszkę to przykre.

Ostatnio edytowany przez michaleus (2014-03-25 16:13:42)

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#106 2018-06-30 13:31:47

mynia
Moderator

Hallo, czy są tu sympatycy dominikanów :-)? Bo mi się kilka pytań zrodziło...
1) Czy dominikanie w Polsce to jedna prowincja czy może każdy dom jest autonomiczny (jak to jest w Karmelu).
2) Czy dla wszystkich klasztorów jest jeden dom formacyjny? Jesli tak, to gdzie on się mieści?
3) Jak wygląda formacja początkowa brata a jak kapłana dominikańskiego?
4) Czy jest jeden doroczny termin obłóczyn, składania ślubów, czy też może się zdarzyć, że ktoś zostaje obleczony lub ślubuje w terminie i miejscu wyznaczonym indywidualnie?

#107 2018-07-01 18:00:20

Sabina M. (op)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

W Polsce jest jedna prowincja dominikanów. Wszytskie domy i klasztory i wszyscy zakonnicy podlegają prowincjałowi.
Nowicjat nie jest przygotowaniem do kapłaństwa - jest przygotowaniem do bycia zakonnikiem. Dlatego wszyscy bracia nowicjusze nowicjat odbywają razem. 
Nowicjat jest w Warszawie, na Służewie.
Potem studia dla braci studentów przygotowujących się do kapłaństwa są w Krakowie.
Bracia kooperatorzy też są w Krakowie, ale mają inny program formacyjny jako młodzi zakonnicy.
Terminy obłóczyn i profesji są stałe i dla wszytskich kandydatów / braci (obłóczyny i pierwsza profesja w sierpniu; profesja wieczysta w Niedzielę Miłosierdzia).

Ostatnio edytowany przez Sabina M. (op) (2018-07-01 18:03:16)

#108 2018-07-01 21:03:43

mynia
Moderator

Siostro, dziękuję za odpowiedź! Lubię dominikanów i cenię to zgromadzenie.

Stopka forum