'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku
  • Index
  •  » Rodziny zakonne
  •  » Missionaries of the Gospel Siostry Jana Pawła II -Misjonarki Ewangelii

#1 2011-04-30 23:11:18

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.

Missionaries of the Gospel Siostry Jana Pawła II -Misjonarki Ewangelii

Oto w przeddzień beatyfikacji Ojca Świętego znalazłam informacje o nowotworzącej się Wspólnocie Sióstr, które chcą iść za przykładem Jana Pawła II.
Adres strony Sióstr: http://www.mg.org.au/
Cytuję za jednym z blogów o zgr.zakonnych:
" Data i miejsce założenia:
2007 rok - Australia

Założycielka:
m. Bernadette - Clare Pike

Liczby: wspólnota w trakcie tworzenia
Siostry Jana Pawła II obecne są w krajach: Australia
Dom wspólnoty: Australia (Perth)

Habit:
Niebieski habit z pelerynką, przepasany białym sznurem, na piersi krzyżyk, na głowie czepek i biały welon.
http://www.mg.org.au/gallery/portfolio/poland/Poland-%20MGs%20visit%20the%20Divine%20Mercy%20Shrine-%20an%20important%20part%20of%20the%20JP2%20spirituality.jpg
Duchowość:
Charyzmat Misjonarek Ewangelii można określić jako: Podążanie za Chrystusem śladami Jana Pawła II. Głównym celem zgromadzenia jest pomoc ludziom w pokonywaniu przeszkód, które nie pozwalają im doświadczać Boga. Starają się ukazywać Chrystusa jako Osobę, którą można spotkać tylko we wzajemnej relacji daru z siebie. Siostry wierzą, że Duch Święty natchnął Jana Pawła II do pomocy ludziom w tym właśnie procesie, co znalazło wyraz w jego czynach i nauczaniu, ukazującym Chrystusa jako miłującego człowieka i obdarzającego go szczególną godnością. Aby to doświadczenie Boga mogło zaistnieć konieczne jest osobiste wsparcie, formacja oraz doświadczenie wspólnoty, dlatego właśnie te aspekty mają być szczególną cechą apostolatu sióstr.
Siostry chcą czerpać z duchowości papieża, którą można określić jako duchowość komunii, posiadającą wymiar trynitarny, a która charakteryzowała się ponadto gorliwością misjonarską, nabożeństwem do Matki Bożej wyrażonej w słowach zawierzenia: Totus tuus ergo sum, naciskiem na tajemnicę Odkupienia, podkreśleniem znaczenia nieustannej modlitwy i ciszy, w której można usłyszeć głos Boży.
Siostry Jana Pawła II są wspólnotą kontemplacyjno-czynną. Życie modlitewne jest dla nich priorytetem. Codziennie uczestniczą we Mszy Św., odmawiają Anioł Pański, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, adorują Najświętszy Sakrament, rozważają Pismo Święte, praktykują także modlitwę prywatną, czytanie duchowne, codzienny rachunek sumienia, ponadto odmawiają różaniec, w piątki odprawiają Drogę Krzyżową, raz w tygodniu przystępują do Sakramentu Pokuty. Na modlitwę poświęcają ok. 4 godzin w ciągu dnia.
Składając śluby otrzymują nowe imię zgodnie z biblijną tradycją, według której nadanie nowego imienia oznacza nowy stan bądź nową misję w życiu człowieka.
Posłuszne wymaganiom Kościoła siostry noszą habity w ciągu dnia przez cały czas - co w dość mocno zlaicyzowanym australijskim kościele jest prawie niespotykane - by być czytelnym świadkiem wiary dla innych. Kolor niebieski habitu przypomina siostrom o Najświętszej Maryi, która jest wzorem życia zakonnego. Biały welon mówi o tym, że siostry jako oblubienice Chrystusa powinny mieć czyste serca, ponadto biały welon (zwykle w zgromadzeniach noszony przez nowicjuszki) ma przypominać, że nawet po odbyciu nowicjatu, niejako trwa on nadal, gdyż siostry ciągle powinny uczyć się wzrastać w miłości Bożej. Sznur natomiast symbolizuje ślub posłuszeństwa.

Działalność:
Zgromadzenie nie planuje skupiać się na jakiejś ściśle określonej dziedzinie działalności. Charyzmat wspólnoty może być realizowany w różnorakiej posłudze, gdyż Bóg wzywa do nawiązania z Nim relacji każdego człowieka, niezależnie od stanu, wieku czy wykonywanego zawodu, dlatego siostry chcą pracować tam, gdzie będą wymagały tego aktualne potrzeby Kościoła.
.

Historia:
Wspólnota zaczęła formować się od 2004 roku. Dwudziestokilkuletnia Australijka Clare Pike po okresie życia, w którym nie brakowało zabaw i alkoholu zaczęła zauważać, że taki tryb życia zamiast szczęścia daje jej poczucie wewnętrznej pustki. Szukając czegoś, co zaspokoiłoby jej głębsze pragnienia zaczęła odczuwać powołanie do życia konsekrowanego. Ważną rolę w odkrywaniu powołania zajmowało nauczanie Jana Pawła II. W 2004 roku po wielu rozmowach ze spowiednikiem i innymi kapłanami pojawił się pomysł, by napisać list do Jana Pawła II z pytaniem, o możliwość powołania nowej wspólnoty opartej na jego duchowości. Papież pobłogosławił zamiarom Clare. Następnie przez rok powstawał statut zgromadzenia. Do Clare dołączyła druga dziewczyna; młode kobiety stały się pierwszymi postulantkami – Siostrami Jana Pawła II, jak zaczęto je nazywać. Ostatecznie w czerwcu 2007 roku w arcybiskup diecezji Perth podczas uroczystej Mszy Świętej oficjalnie ogłosił początek nowej wspólnoty. Następnych kilka miesięcy postulantki spędziły w Polsce, kontynuując formację zakonną. Zamieszkały w Lublinie gdzie uczyły się języka polskiego, poznawały polską kulturę i mentalność, odwiedzały miejsca związane z Janem Pawłem II, starając się w ten sposób głębiej poznać papieskie dziedzictwo. Obecnie wspólnota posiada status publicznego stowarzyszenia wiernych. Opiekę duchową nad formującym się zgromadzeniem sprawują arcybiskup Perth Barry James Hickey oraz dominikanin ojciec Anthony Van Dyke."

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#2 2011-05-01 12:18:42

rafcio
Użytkownik

Re: Missionaries of the Gospel Siostry Jana Pawła II -Misjonarki Ewangelii

Siostra z tej Wspólnoty czytała dzisiaj na Beatyfikacji chyba 2 czytanie img/smilies/smile

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali"
                                                                     2Kor 12,9

#3 2011-05-01 13:56:08

francesco
Gość

Tak to była założycielka s Bernadetta:)

#4 2011-05-01 14:41:32

katechetka
Gość

Piękna wspólnota img/smilies/smile

Z Panem Bogiem

#5 2011-05-01 16:38:01

szkotuś
Gość

o tym samym pomyślałam Rafciu, jak zobaczyłam Siostrę czytającą II czyt.  Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym zgromadzeniu,a w sumie Siostry były przez pewien czas blisko, bo w Lublinie jak czytam. to bardzo piękne, ze powstała taka wspólnota, od dziś i Siostry i  każdy ma wielkiego orędownika w Niebie.

Te Deum laudamus.....

#6 2011-05-02 08:59:58

uskrzydlona_dusza
Gość

Piękne zdjęcie sióstr z Panem Jezusem Miłosiernym:)

Ostatnio edytowany przez uskrzydlona_dusza (2011-05-02 09:00:23)

#7 2011-05-08 19:31:22

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Moim zdaniem jest to swiadectwo naszych czasów.
Pieknie ze ta wspolnota powstala, ze patronuje ją sam Jan Paweł II. On pozostawił po sobie bogactwo, wazne aby ktos je pielęgnował aby to czego dokonał nie zmarnowalo się, lecz aby inni je poznali. Przez Siostrami wazne zadanie, mam nadzieje ze moze kiedys zawitają do Polski.

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#8 2011-05-11 10:07:54

Amata
Gość

Jutrzenko, dziękuję za ten watek img/smilies/smile
Nie wiedziałam, ze są takie Siostry img/smilies/smile

#9 2012-07-19 10:25:16

bepik1
Użytkownik
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

dostałam meila od siostr,  tak naprawde kierowany do mnie, ale moze ktos z was ma ochote spotkac sie z siostrami.

Szczęść Boże!

Cieszę się że można mówić, teraz jestem mieszkam w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie- Łagiewnikach! Jestem kierownik dla pielgrzmce śladami Bl. Jana Pawła II który zaczna się dzisiaj.

Moj plan:
19 Lipca- 2 Sierpnia: Pielgrzymka. W tym czasie mamy pielgrzym ktora mowi po polsku i po włosku płynnie. Więc jeśli spotykamy się, może zrozumiemy siebie : ) Mam nadzieję.

Będę odejść na Polskę 6 Siepnia. Mam wolny czas po pielgrzymce, ale bez Tłumacza.

Może masz wolny czas i pragnienie spotkania?

Z Bogiem Pozdrawiam serdecznie,

S. Bernadetta Pike MG
www.mg.org.au [link nieaktualny - zgromadzenie przestało istnieć, Mynia]
+48 513 782 536

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#10 2012-07-19 12:48:21

bepik1
Użytkownik

Swoją drogą pięknie by było jakby Siostry mialy w Polsce swoj dom
http://zakony-na-swiecie.blogspot.com/2 … wa-ii.html

św. Karol Boromeusz.

#11 2012-07-19 23:42:23

Robinis
Gość

Jak się cieszę, że ten wątek odświeżony!!! Okazuje się, że i te Siostry znam. Kiedy byłam na V roku studiów,  (4-5 lat temu)
przyjechały dwie siostry (wówczas całe zgromadzenie) do Polski, by poznać kulturę Polski i pouczyć się języka polskiego. Spędziły rok akademicki ze mną w jednym akademiku i anwet raz tłumaczyłam po angielsku jak się odgrzewa pierogi zakupione w sklepie. To był mój debiut języka angielskiego, więc przejęłam się bardzo rolą i nie wiem na ile wytłumaczyłam przygotowanie tego posiłku. No i swoją drogą wiem, że Siostry przyrządzają też pyszne australijskie potrawy img/smilies/smile Cieszę się. że je poznałam i że mogę o nich teraz tu przeczytać i zobaczyć na zdjęciu img/smilies/smile

#12 2012-08-03 20:38:10

Amaretto
Gość

#13 2012-08-03 20:46:43

natmar0
Użytkownik

Piękne img/smilies/142

"Jezus jest chory z miłości i daje do zrozumienia,
że taką chorobę można uleczyć tylko miłością." (LT 109)

#14 2012-08-13 17:44:20

2kwiatek
Gość

Oglądam tak zdjęcia sióstr i przychodzi mi na myśl Wspólnota Sióstr Maksymilianek... Właściwie, to mają bardzo podobny strój, tylko welon biały.

#15 2012-08-20 11:46:23

Oleńka
Gość

Mozna z siostrą porozmawiać na facebooku, jeżeli posiadacie: M Bernadette Pike img/smilies/smile Umieściła duzo pieknych zdjęć z pobytu w Polsce img/smilies/smile

#16 2012-08-23 13:12:49

Oleńka
Gość

Filmik z pobytu Siostry w Polsce (trwa ok 30 min)
[link nieaktualny, zgromadzenie przestało istnieć]

#17 2012-08-23 15:22:56

bepik1
Użytkownik

Olu , jestem Ci wdzieczna,że ,,dorwałaś'' ten filmik, ciekawe gdzie img/smilies/big_smile
Bardzo piękna relacja z pobytu w Polsce śladami Jana Pawła II.
Filmik mówi o Krakowie, Łagiewnikach, Częstochowie, Zakopane...
możne nam bardzo przybliżyć postać  Jana Pawła II, o tylu rzeczach można się dowiedzieć.
Przekażcie go dalej ...

św. Karol Boromeusz.

#18 2012-08-24 11:07:38

Oleńka
Gość

"Dorwałam" z samego źródła, od s.Bernadetty img/smilies/smile

#19 2018-07-03 06:30:39

mynia
Moderator

"Następnych kilka miesięcy postulantki spędziły w Polsce, kontynuując formację zakonną. Zamieszkały w Lublinie gdzie uczyły się języka polskiego, poznawały polską kulturę i mentalność, odwiedzały miejsca związane z Janem Pawłem II, starając się w ten sposób głębiej poznać papieskie dziedzictwo. Po pewnym czasie kandydatki odeszły, a Clare, już jako s. Bernadette, została sama. Pewien czas spędziła w USA; zainteresowanie taką duchowością wykazywali ludzie świeccy, jednak powołań do życia konsekrowanego nie było.
W 2012 roku nowy arcybiskup Perth zasugerował siostrze nowy początek, ale już w innej formie. Siostry Jana Pawła II, jako wspólnota zakonna, przestały istnieć, natomiast Misjonarze Ewangelii to dziś stowarzyszenie gromadzące ludzi świeckich, pragnących żyć duchowością papieża." (http://zakony-na-swiecie.blogspot.com/2 … wa-ii.html)

Zgromadzenie już nie istnieje.

• Index
  •  » Rodziny zakonne
  •  » Missionaries of the Gospel Siostry Jana Pawła II -Misjonarki Ewangelii

Stopka forum