'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#26 2011-01-03 18:09:10

edith1987
Gość

Re: Wstąpienie do zakonu przez osoby niepełnosprawne

Witaj serdecznie...
Kiedyś o tym myślałam aby powstał taki zakon.. właśnie kontemplacyjno-czynny z takimi Siostrami ale nie wiem czy przeszłoby coś takiego. Zresztą u Boga nie ma rzeczy niemożliwych. pozdrawiam serdecznie.

#27 2011-01-03 20:50:13

uskrzydlona_dusza
Gość

Wiem, ze jest Zgromadzenie Sióstr, które sa niewidome. Nie pamiętam nazwy, ale wiem, że przeczytałam o nich tu na forum. A inne niepełnosprawności? Myślę, ze sprawy są indywidualnie rozpatrywane przez przełożonych zakonnych, ale takiej konkretnej wspólnoty, w której byłyby tylko siostry niepełnosprawne to nie znam. Ale jak napisała edith- dla Pana nie ma rzeczy niemożliwych.

A czy jest realne? na pewno, tylko trzeba by sobie zadać w tym miejscu pytanie, czy sensowne? w jakim celu? czy w innym zgromadzeniu na pewno takiej osoby nie przyjmą?

#28 2011-01-03 22:29:36

Malgos
Gość

Polsce jest Wspolnota Cichych Pracownikow Krzyza, jest jednak wspolnota czynna mozna poczytac o nich poczytac na www.cisi.pl
pozdrawiam

#29 2011-01-03 23:40:51

rebeka
Gość

Nie wiedziałam o tym stowarzyszeniu Cichych pracowników krzyża- poczytałam, ciekawe.

Chodzi mi bardziej o Intytut życia konsekrowanego w którym byłyby siostry sprawne i niepełnosprawne, razem tworzące jedna wspólnote, oddane i modlitwie i apostolstwie.

Z tego co wiem, osoby niepełnosprawne raczej nie są przyjmowane do zgromadzeń zakonnych żeńskich.

Bardzo dziękuje wam za opinie, i prosze o dalszą dyskusje...

#30 2011-01-07 10:30:25

agnus
Gość

Co do niewidomych sióstr - to Franciszkanki Służebnice Krzyża img/smilies/smile

#31 2011-01-08 18:03:53

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.

zależy o jaką niepełnosprawność chodzi. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie i zgodnie z działalnością zgromadzenia a danymi ograniczeniami osoby. Tak jak pisała agnus, gdy chodzi o osoby niedowidzące a nawet zupełnie niewidome to takie kandydatki przyjmują ss.franciszkanki służebnice krzyża a także Siostry Sakramentki Niewidomych.
edith1987 najlepiej gdy będziesz pytać się w konkretnej, interesującej Cię wspólnocie (jeżeli chodzi o Ciebie?).

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#32 2011-09-02 17:17:17

Dzastis
Użytkownik

No właśnie ja np. . mam porażenie mózgowe i słabsza jedna strone (prawa reke i noge) fajnie jak by ktos miał jakieś informacje na temat tego jakie zakony przyjmuja osoby z lekka niepelnosprawnościa fizyczna img/smilies/smile (moze mnie ktoś poinformować osobiscie o tym na PW jak znajdzie ktos jakies informacje??) Z góry dziękuję img/smilies/smile

Trzy słowa które wprawiają mnie w błogi spokój to:
Pokój,Harmonia,Dobro

Jedyną wierną do końca miłością jest Jezus Chrystus

#33 2011-10-13 14:20:26

Kaati
Użytkownik

W Polsce działają siostry Sakramentki Niewidome /to ich potoczna nazwa/, założone także przez Alojzego Orione /ten od orionistek - bardzo fajne siostry, działają w Siedlcach/. Jak powiedział ich założyciel, klauzurą Sakramentek Niewidomych jest brak wzroku. Siostry noszą białą suknię, biały czepek i prosty biały welon. Zakładają do tego czerwony szkaplerz. Zawsze uważałam, że nie należy odrzucać żadnego powołania, także osób niepełnosprawnych. Zresztą śmierdzi mi to dyskryminacją. W Siedlcach studiuje dużo osób z różną niepełnosprawnością /uczelnia jest dostosowana/ i radzą sobie. Jeżeli Pan Bóg powołuje ich do zakonu, to da im też zdolność poradzenia sobie tam. Z naszej strony należy im tylko to ułatwić, więc trzeba użyć mózgu i serca, a nie się wymawiać.

#34 2012-12-10 12:18:20

Jika
Użytkownik
Imieniny: 13.01
Urodziny: 21.08

O jakiej niepełnosprawności myślisz ? Fizycznej czy psychicznej ? Kwestia zakonu co do niepełnosprawności fizycznej. Kiedyś słyszałam, że dziewczyna na wózku inwalidzkim wstąpiła do zakonu, kwestia możliwości. Sama znam siostrę która ma nie do końca rozwiniętą lewą dłoń, a już kilka lat jest po ślubach wieczystych.
W psychiczną niepełnosprawnością jest gorzej. Nie spotkałam się z tym, by ktoś wstąpił do zakonu. I myślę że zakony też sceptycznie podchodzą do takiego powołania... Często może to być chęć ucieczki przed światem, i zapewnienie sobie opieki, czy pomocy ze strony zakonu...
Inaczej jest gdy ktoś po ślubach czy święceniach dozna jakiś "problemów". Np. osoba po chorobie na nowo musi nauczyć się funkcjonować. Zakon pomaga, ale ta osoba decyduje o sobie w chwili możliwości czy zostaje czy rezygnuje. Kiedyś na parafii miałam księdza, który po wypadku miał problem z mową. Ale nadal jest księdzem....

Btw.. nie było już kiedyś takiego wątku ?

Ostatnio edytowany przez Jika (2012-12-10 12:21:03)

"Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm, ani ateizm (przynajmniej na razie), ale parodia religii."
                                                                                                               / ks. J. Tischner

#35 2012-12-10 13:40:37

Francesca
Użytkownik

Znam siostre zakonna, ktora jest na wozku. Jak chciala uczestniczyc w takim rocznym dniu skupienia (bylo 10 spotkan po 3 dni w ciagu roku), ze zadzwonila do siostr, czy jest wolne miejsce no i potem poprostu przyjechala na wozku i jakos sie sprawa rozwiazala. No i juz jest od 9 lat w zgromadzeniu.

Kocham Cie, szukam, pragne...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#36 2012-12-14 19:31:32

s.AgaM
Gość

Kochane!!!
Może gdzieś ten wątek poruszony był wcześniej, ale nie wiem czy czytałyście historię o św. br.Albercie Chmielowskim? Został wydalony z zakonu jezuitów z wyżej wymienionych powodów, a potem założył zgromadzenie braci albertynów i siostry albertynki... Myślę, że Bóg ma w tym swój plan i parafrazując: pisze prosto, po krzywych liniach naszego życia...

#37 2013-02-14 06:02:12

karmolcia
Gość

Mam pytanie, przede wszystkim do Sióstr tu piszących: czy choroba fizyczna ma duży wpływ na przyjęcie kandydatki do zgromadzenia?
Chodzi mi o konkretny przypadek. Cierpię na niedowład lewej strony ciała wynikający z mózgowego porażenia dziecięcego. Miałam jednak to szczęście, że choroba dotknęła tylko ciało i nie mam zaburzeń umysłowych. Kwestia jest taka, że od jakiegoś czasu (trochę to trwa) odczuwam powołanie. Zostało rozeznane i potwierdzone. Fizycznie radzę sobie raczej dobrze, czasem jednak potrzebuję pomocy i nie jestem w stanie robić wszystkiego. Może mi ktoś odpowiedzieć, jak duża to przeszkoda? Będę wdzięczna. img/smilies/smile

#38 2013-02-14 15:34:02

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Karmolciu, skoro powołanie jest rzeczywiście  rozeznane, to naprawdę najlepiej jest zwrócić się z zapytaniem bezpośrednio do zgromadzenia, do którego czujesz się powołana. To najpewniejsza i najkrótsza droga.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#39 2013-06-11 21:42:31

Dzastis
Użytkownik

Zastanawiam się czy jest ktoś...
Jak ja na tym forum co ma przeszkody w powołaniu np. jest niepełnosprawny lub w inny sposób nie może wstąpić do zakonu ale bardzo tego pragnie i wciąż ma nadzieje szuka i modli się czeka na jakiś znak nie poddaje sie img/smilies/smile
(przeniesiono do istniejącego już wątku)

Ostatnio edytowany przez adamsvd (2013-06-11 22:31:57)

Trzy słowa które wprawiają mnie w błogi spokój to:
Pokój,Harmonia,Dobro

Jedyną wierną do końca miłością jest Jezus Chrystus

#40 2013-11-12 14:40:17

mały człowiek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus nasz Pan,
mam na imię Aldona, lat 24, jestem osobą niepełnosprawną. Zrodziło się we mnie pytanie czy istnieją jakieś Zakony w Polsce, które przyjmują osoby niepełnosprawne? Niepełnosprawność kojarzy się od razu z bycia zależnym od kogoś, jednak moja niepełnosprawność tego nie wymaga. Potrafię się umyć, ubrać, rozporządzić wokół siebie. Jedyne co mi jest zabronione to dźwiganie ciężkich rzeczy - max. do 2 kg. Od dłuższego czasu rozważam wstąpienie do Zakonu, ale czytając artykuły, tudzież wpisy na forach mam okropne zamieszanie, bo już na starcie osobą niepełnosprawnym ucina się skrzydła, gdy chcą wstąpić do Zakonu. Do tej pory spotkałam się z jedną Siostrą zakonną, która oszczędziła moje skrzydła i nie powiedziała na wstępie nie. Może to zależy od Siostry Przełożonej danego Zakonu czy przyjmie osobę niepełnosprawną - nie wiem... Rozumiem, że nie przyjmuje się osób niepełnosprawnych, które wymagają opieki 24 h i są niezależne od innych, ale ja nie potrzebuje takiej opieki.
Po drugie czytając świadectwa Sióstr zakonnych miewam wątpliwości czy Jezus rzeczywiście powołał takie chucherko jak ja, gdyż świadectwa te piszą Siostry, które  wychowały się w katolickich rodzinach. Moja rodzina do takich nie należy.
Nie wiem co o tym sądzić.

Pozdrawiam

"...Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska..." Rz 5. 20

#41 2018-11-02 15:51:47

sharko
Użytkownik

Szczęść Boże. Jestem osobą, która odkryła w sobie powołanie - najpierw było ono kapłańskie, później zaś przeistoczyło się w zakonne. Jest jeden problem natomiast - jestem osobą niepełnosprawną. Ów niepełnosprawność ma podłoże neurologiczne - zmagam się z mózgowym porażeniem dziecięcym, którego jedynymi skutkami są słabsze kończyny oraz drżenie przy sięganiu po jakieś przedmioty. Pracować oraz modlić się jestem w stanie. Jednak czy sama możność wystarczy? Wiem, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Jednak obawiam się. Proszę o komentarz. Z Bogiem img/smilies/big_smile

#42 2018-11-03 17:48:16

Przemieniony
Użytkownik

Duch Święty działa przez Osoby-promotorów powołań, dlatego zapytaj bezpośrednio promotora.
Lepiej wiedzieć wcześniej niż później.
Nie lękaj się, lęk pochodzi od diabła.
Nawet jeśli nie zostaniesz przyjety, to znak, że Bóg ma dla Ciebie inny, lepszy plan niż Twe pragnienia bo On Ciebie kocha i chce dla Ciebie jak najlepiej.

"Boże, Twoja Opatrzność nigdy się nie myli w swoich zrządzeniach..." | Kolekta

#43 2018-11-03 17:57:14

Przemieniony
Użytkownik

I ważne- nie mów o chorobie przez mail czy telefon tylko na żywo.
Uwierz mi, to robi kolosalną różnicę.

#44 2018-11-03 18:37:59

sharko
Użytkownik

Przemieniony napisał(a):

I ważne- nie mów o chorobie przez mail czy telefon tylko na żywo.
Uwierz mi, to robi kolosalną różnicę.

Za późno img/smilies/hmm Napisałem już o tym w pierwszym mailu do magistra nowicjatu - jak bardzo zmniejszyłem swoje szanse? img/smilies/hmm A - i czemu jest to takie ważne? Pozdrawiam, dzięki za odpowiedź

Ostatnio edytowany przez sharko (2018-11-03 18:41:49)

#45 2018-11-04 12:00:12

Przemieniony
Użytkownik

Inaczej podchodzi się do słowa pisanego a inaczej na żywo. Na żywo poznają Ciebie, rozmowy zbliżają, odsłaniają charakter Człowieka, poziom Jego rozwoju duchowego, zaangażowanie w zadane obowiązki itp.
Niewiem jak bardzo zmniejszyłeś.
Jeśli nie odpisze zadzwoń, jeśli powiedzą nie a interesują Ciebie inne Zakony jeszcze to już nie pisz przez mail o chorobie. Mail lub telefon użyj do tego, aby się umówić na pobyt. Daj znać jaki osiągnąłeś efekt.

#46 2018-11-04 15:36:18

sharko
Użytkownik

Przemieniony napisał(a):

Inaczej podchodzi się do słowa pisanego a inaczej na żywo. Na żywo poznają Ciebie, rozmowy zbliżają, odsłaniają charakter Człowieka, poziom Jego rozwoju duchowego, zaangażowanie w zadane obowiązki itp.
Niewiem jak bardzo zmniejszyłeś.
Jeśli nie odpisze zadzwoń, jeśli powiedzą nie a interesują Ciebie inne Zakony jeszcze to już nie pisz przez mail o chorobie. Mail lub telefon użyj do tego, aby się umówić na pobyt. Daj znać jaki osiągnąłeś efekt.

Dostaję odpowiedzi cały czas - ignorowany nie jestem, więc to chyba dobry znak. img/smilies/big_smile

Stopka forum