'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku
  • Index
  •  » Inne
  •  » Skuteczne metody uczenia się

#1 2013-11-26 21:50:15

paul0
Gość

Skuteczne metody uczenia się

Poszukuje skutecznej (skuteczna - dzialajaca to jest dajaca efekt napozniej w 3. cyklu, oraz pewna - dziala za kazdym razem, jak cos raz dziala, kilka razy nie to jest do odrzucenia) metody na uczenie sie materialow pamieciowych typu slowka, teksty.

Do odrzucenia sa ezoteryczne wynalazki typu joga, silva, i tym podobne.

Metody typu ciagle powtarzanie nie dzialaja (PaterNoster zajelo ponad 80 godzin (suma odcinkow czasu od poczatku do odtworzenia tego z pamieci) - jest to nie do przyjecia. W necie to jest sama ezoteryka i marketingowy belkot (jak ktos podaje, ze dana metoda ma wydajnosc np. 10 slow/h, a w eksperymencie wychodzi 0 to jest to marketingowy belkot a nie rzetelna wiedza). Metody typu tworzenie historyjek tez nie dzialaja (jestem beztalencie do tworzenia takich rzeczy)

Z testu jaki kiedys zrobilem (mialem z neta) wynika, ze moj temperament to choleryk (10pkt), sangwinik (3pkt), melancholik (3pkt) (sangwinik i melancholik sa przeciwne - z czego wynika, ze sie znosza (-3 + 3 = 0), jak jest cos na zrozumienie to jeszcze jakos to zapamietam.

Moja cierpliwosc do jezykow obcych sie skonczyla - ilez razy mozna powtarzac cos, co nie dziala:-(

#2 2013-11-26 23:09:25

gitara5824
Gość

Re: Skuteczne metody uczenia się

Może dobrym dla Ciebie sposobem byłoby zastosowanie mnemotechnik? Nie są to żadne ,,ezoteryczne wynalazki" ale wypracowanie tych technik rzadko przychodzi od razu  - to też pewna praca, ale z własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć że na dłuższą metę bardzo opłacalna i wymierna. Tutaj trochę na ten temat: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/I/ID … nska.html. Zachęcam Cię do szukania optymalnego dla Ciebie sposobu zapamiętywania. Nie każda technika jest dla każdego, aby osiągnąć najlepszy efekt trzeba odnaleźć swoją własną ścieżkę wśród całego morza technik. Skoro posiadasz taki temperament jaki opisujesz to zapewne posiadasz mocno sprecyzowany cel do którego wytrwale dążysz, choć czasami możesz mieć problem z cierpliwością;) Świadomość siebie również jest bardzo pomocna, ponieważ pozwala Ci mniej więcej przewidzieć co takiego przychodzi Ci z większą łatwością, a które rzeczy są w jakiś sposób dla Ciebie trudne.

#3 2013-11-27 21:26:22

paul0
Gość

Czy sa dostepne w sieci testy psychologiczne, ktore by pozwolily okreslic ktora metoda bedzie u danej osoby dzialac, oraz strona gdzie sa rzetelne opisy tylko dzialajacych, sprawdzonych metod

Testowane byly z zerowym skutkiem: sita, superlearning (dosc dawno, ok. 2001 roku), supermemo - stare, jeszcze na windowsie 98 (to nadaje sie do podtrzymania, tylko najpierw musi byc co podtrzymywac).

Gdzies w sieci pisali, zeby do nauki uzyc emocje tylko nikt nie napisal jak w sposob pewny, powtarzalny i skuteczny nimi sterowac.

#4 2013-11-28 10:57:30

gitara5824
Gość

hmm o emocjach słyszałam tylko tyle, że stan emocjonalny, w którym zapamiętujesz dane info (np. gdy jesteś smutny) powinien Ci towarzyszyć w czasie odpamiętywania danych informacji. Choć akurat tego nie próbowałam, ale ma to jakiś sens tylko pytanie na ile potrafisz wzbudzać w sobie podobne stany emocjonalne i to zwłaszcza podczas egzaminu. A zastanawiam się nad taką najprostszą rzeczą, czy wiesz może jaki styl uczenia się jest Ci najbliższy, czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem czy czuciowcem znalazłam nawet o dziwo kwestionariusz Barscha w necie http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j … 5469,d.bGQ
możesz wykorzystać załącznik 1, aby to sprawdzić;)

#5 2013-11-28 12:24:57

Agatku
Użytkownik
Imieniny: 05.02
Urodziny: 30.01

Gitarrra ze stanami emocjonalnymi to prawda img/smilies/smile słyszałam również, że np. przy zapamiętywaniu informacji warto żuć różnego rodzaju gumy (podobno stymulują myślenie) i później przy odtwarzaniu tych informacji, również żuć gumę o tym samym smaku.
Mam kilka kserówek o mnemotechnikach, mogę podesłać na maila, jednak myślę że w internecie znajdziesz je obszernie opisane.

Czynić dobro, radość nieść, uszczęśliwiać i prowadzić do nieba.

#6 2013-11-28 19:09:51

gitara5824
Gość

moja koleżanka ma sposób na rozkwaszone banany;) a wygląda to tak, że uczy się wąchając banany, po czym przynosi je na egzamin a co by bardziej czuć ich zapach to są takie lekko podduszone... cóż podobno działa;)

#7 2013-11-28 20:09:51

Beata93
Gość

A ja słyszałam, że aby skutecznie się uczyć trzeba na egzaminie odtworzyć w jak najwierniejszy sposób odtworzyć warunki, w których uczyliśmy się do niego, czy ubrać się tak samo, używać tych samych perfum, zuc gumę o tym samym smaku. No i być pewnym siebie. Przyjąć z góry, że potrafimy i jest to proste. To tylko przykłady, ale wiem że naprawdę działają img/smilies/wink
Jesli chodzi o naukę języków to dobre jest tzw. drzewko myśli.

#8 2013-11-28 23:48:48

dzieciak
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

różne są metody. Każdy orze jak może jak to mówią. I rzeczywiście coś w tym jest. Układ nerwowy , choć wydawać by się mogło, że u każdego jest taki sam, to działa w zdecydowanie odmienny sposób u różnych ludzi. Każdy człowiek tez jakoś tak naturalnie wie, co będzie pobudzało ukłd nerwowy- mózg do pracy. Jedni potrzebują usłyszeć to, czego muszą się nauczyć. Inni muszą chodzić...
Nie ma uniwersalnej metody, która byłaby dobra dla wszystkich.
Myślę, że warto to pytanie zadać na jakimś forum, które zajmuje się tą tematyką. Pełno jest for psychologicznych...

'Będzie błogosławił...
Będzie łamał...
Będzie dawał swoim uczniom...
     I nigdy nie zrezygnuje z Ciebie !' <3

#9 2013-11-29 00:19:27

paul0
Gość

Znalazlem w sieci:

http://anatomiczny.blogspot.com/2010/09 … -vark.html
http://www.vark-learn.com/documents/polish.pdf

Wynik:

K: 10 (kinestetyk)
R: 3

Ostatnio edytowany przez paul0 (2013-12-01 20:11:58)

#10 2014-07-08 01:04:38

Ann
Użytkownik
Imieniny: we wspomnienie św. Jadwigi
Urodziny: 14.07

Odświeżam nieco wątek, może komuś kiedyś się przyda img/smilies/smile
Howard Gardner stworzył teorię inteligencji wielorakich. Obecnie jest wyróżnianych 8. W internecie można znaleźć test/kwestionariusz inteligencji wielorakich. Warto wykonać kilka testów. W internecie można znaleźć wskazówki jak rozwijać dany rodzaj inteligencji - bardzo pomaga to w nauce. Od długiego czasu wykorzystuję wiedzę o swoich inteligencjach wielorakich i pomaga to nie tylko w nauce, ale też poszukiwaniu talentów i służeniu nimi innym ludziom img/smilies/smile
Poza tym warto stosować mnemotechniki (wymagają jednak wielu ćwiczeń), a także wykorzystywać różne sposoby nauki - u mnie wygląda to tak, że najpierw czytam coś w skupieniu, niekiedy wystukując rytm jeśli tekst jest miarowy, potem powtarzam w myślach własnymi słowami, czasem rysuję to, co przeczytałam, a nader często uczę potem tego innych - ta metoda jest najskuteczniejsza img/smilies/wink

#11 2014-09-22 21:15:10

artek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: 30.06

Najlepszy sposób to:
Gdy w zeszłym roku zdawałem "Zdrowaś Maryjo" po łacinie -- uczyłem się tak .. włączyłem sobie "Ave Maria" oczywiście moje ulubione i uczyłem się , potem z pamięci pisałem tekst , i nadal się uczyłem i trwało to godzinę -- i szóstka z religii .

"Tak Cię proszę mój Boże,
Byś mi serce otworzył, tak szeroko, szeroko, aż bez granic
Daj mi wolność i ciszę,
Żebym mógł Cię usłyszeć i pospieszyć na każde zawołanie...." E.T.

#12 2018-12-02 11:22:07

dorota0103
Użytkownik
Imieniny: 25.06
Urodziny: 1.03.1989 r.

Znalazłam taki test po polsku (razem z konkretnymi wskazówkami do stylów uczenia się):

https://doskonaleniewsieci.pl/Upload/Ar … %20się.pdf

Zauważyłam, że lepiej się uczy, jeśli człowiek jest wypoczęty i nagrodzi się małym drobiazgiem po prostu, np. herbatą, kakao, cukierkiem, spacerem, chwilą z nienaukową książką, modlitwą, muzyką.

Moim zdaniem, każdy może znaleźć swoje sposoby.

Jeśli chodzi o koncentrację, to nadal potrzebuję to rozpracować.

Stres już daje mocniej znać, im bliżej poprawy egzaminu, tym ja bardziej niespokojna.

Oby Bóg pozwolił to ogarnąć i za pewien czas marzę dowiedzieć się o wymaganym wyniku.

Ostatnio edytowany przez dorota0103 (2018-12-02 11:30:23)

Zapraszam na moją stronę img/smilies/smilehttp://www.zyciowawedrowka.blogspot.com

• Index
  •  » Inne
  •  » Skuteczne metody uczenia się

Stopka forum